Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Lucrările la centura Piteștiului întrerup, circulația între km 105 și 106

DFA
post 17 Oct 2007, 09:10
Post #1


moderator://DC/Logan


Group: Moderatori
Posts: 3.512
Joined: 30 September 05
From: Buzău, RO




Lucrările la centura Piteștiului întrerup circulația între km 105 și 106


Marti 16 Octombrie 2007



Circulația pe autostrada București-Pitești, pe sensul de intrare în Capitală, va fi întreruptă începând din 16 octombrie, de la kilometrul 105 la kilometrul 106.

Traficul va fi deviat pe noua pasarelă a centurii de ocolire a Piteștiului. Autoritățile au luat această măsură din cauza lucrărilor la șoseaua de centură. Circulația va fi deviată timp de o lună.

Centura ocolitoare a Piteștiului are o lungime de 15 kilometri și va prelua toate mașinile care merg dinspre București spre Brașov. Ea va fi dată în folosință pe 15 noiembrie.


Sursa: Realitatea TV / http://www.urbannews.ro/stiri/RO/5222/Lucr...105+%C5%9Fi+106


--------------------
Logan III Comfort ECO-G 100cp 2021 sedan - 27 Iul 2021
Logan III Comfort ECO-G 100, Bleu Iron, 16" Amaris, MediaNav, P. sc. încălz.+Climă, P. Comfort, P. Park. 2, volan piele, geam. el. sp.
ex Logan I 1.5
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siru
post 17 Oct 2007, 10:58
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 13 October 05




Nu e dracul chiar asa de negru cum este prezentata situatia in presa (titluri de genul "Haos pe autostrada la intrarea in Pitesti").
Am trecut pe acolo, este o portiune de circa 500 m pe care se circula cam cu 60 - 80km/h pe cate o banda pe sens.

Suplimentar confirm ca lucrarile la centura sunt in grafic, s-a cam terminat cu asfaltarile (mai e putin de asfaltat acolo, la imbinarea cu autostrada A1) -
acum se monteaza parapeti pe marginea drumului, se monteaza stalpii pentru indicatoare de circulatie, nu am vazut sa se fi trasat marcajele inca.
Pasajele supraterane (cel mai greu lucru de executat) au fost terminate, s-a facut conectarea centurii noi cu centura veche (Str. Depozitelor ce trece prin oras) in nordul orasului, la Bascov.

Se lucreaza si la asfaltarea centurii vechi (care trecea prin oras) pe o portiune cu piatra cubica, la conectarea cu centura noua.
La anul cica incep lucrarile la pasajul subteran din Bascov, pe unde se va descarca traficul din centura noua in drumul spre Rm Valcea.

This post has been edited by siru: 17 Oct 2007, 11:09


--------------------
Logan Laureate 1,4 MPI - AG-01-SYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diesel_power
post 17 Oct 2007, 11:02
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.964
Joined: 18 February 05
From: diaspora




O sa fie mare lucru centura aia. Sper numa sa preia si traficul care tranziteaza Pitestiul catre Valcea.


--------------------
Renault Symbol faza 3, 1.5dCi 60kW, 2005, Fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
siru
post 17 Oct 2007, 11:08
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 30
Joined: 13 October 05




Cu siguranta preia si traficul asta.
Iata atasat o harta modificata de mine cu traseul noii centuri:
preia traficul spre Valcea si cel spre Curtea de Arges.


Attached thumbnail(s)
CenturaPitesti.JPG ( Size: 106.26k ) Number of downloads: 282


--------------------
Logan Laureate 1,4 MPI - AG-01-SYR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zegetin1
post 17 Oct 2007, 11:21
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 13 October 07




vad ca cineva a postat si o harta..si sa stiti ca e "ceva" pentru ca e de fapt autostrada,si va prelua mare parte din traficul..eu lucrez aici si abia astept sa fie gata.Intr-adevar termenele sint cam cele stipulate prin forum,dar personalmente cred ca va lasa de dorit calitatea.. 184.gif in sfirsit,o sa mai vedem..


--------------------
dacia logan 1.6 ambition 2004 full - db 73 kid
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 17 Oct 2007, 11:26
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




nu stiam ca vor sa faca si pasaj la intersectia spre valcea. oricum, o sa elibereze mult Pitestiul, toti cei ce mergeau spre Valcea erau obligati sa traverseze tot orasul prin centru.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fnp
post 23 Apr 2008, 20:43
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 446
Joined: 5 November 03
From: Bucuresti




Am fost astazi din Bucuresti la Valcea si e urgie la Bascov , am stat la coada 1 ora la ducere pe autostrada iar la intoarcere 1 ora si jumatate incepand de la Valea Ursului.

Stie cineva o ruta ocolitoare?
M-am uitat pe harta si ar fi o varianta din Pitesti pe 67B prin Mosoaia pana la Poiana Lacului apoi pe un "drum secundar asfaltat" prin Rachitele de jos si Cotmeana. Stie cineva starea acestui "drum secundar asfaltat" ? (asa zice legenda hartii).


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCI 70CP 2007 Laureate + ABS - B
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cmandrei
post 25 Apr 2008, 11:45
Post #8


NEWSMAN


Group: Moderatori
Posts: 10.437
Joined: 9 March 05
From: Bucuresti/Targu Mures




Ar mai fi o ruta care pare mai "interesanta" ... din Pitesti pe bulevardul Trivale catre iesirea din Pitesti pe DJ703e ... la intersectie cu DJ704d se face catre Prislopu Mic [catre DJ704d] si astfel se ocoleste intersectia de la iesire din Pitesti {nu cunosc starea drumului} (iesirea spre Rm.Valcea, Curtea de Arges ... )


--------------------
ex. Renault Clio Symbol 2001 Dynamique (1.4 8V 75 cp K7J-A7) - RO
33.722 km - 12.2004
178.691 km - 03.2013
Andrei
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fiujan
post 30 Jun 2008, 17:05
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 June 08




ceva noutati despre minunatul pasaj? poate un pitestean milos sau cineva care face ruta centura spre rm vilcea sa ne dea o estima pentru timpul de asteptare, stadiul lucrarii, ca parca termenul de finalizare era prin iunie.
Eventual o informatie relativ la ruta propusa de cmandrei prin trivale - daca e exploatabila si nu ne rupem masinile sau sa raminem in undeva in cimp... unsure.gif


--------------------
ford fusion 2005/ghia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alx
post 1 Jul 2008, 09:24
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.001
Joined: 11 March 04
From: Bucuresti, Berceni




de curand am trecut eu pe acolo. eu estimez cam inca 1.5-2 ani de lucrari. minim.


--------------------
Mitsubishi Outlander 1 2.0 benzina - varies
Vine valu' / Imi ia calu'
Chiar si scroafa din cotet...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 1 Jul 2008, 10:03
Post #11


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




Eu locuiesc in Pitesti si chiar sambata trecuta am avut drum prin zona lucrarilor mergand spre Valcea. Vreau sa spun ca nu am avut probleme de nici un fel cu aglomeratia eu deplasandu-ma din directia CENTRU => BASCOV si apoi de la intersectie se face stanga spre Valcea. Recomand aceasta varianta intrucat este mai comoda iar celor care vin dinspre Bucuresti le recomand sa coboare de pe centura in zona Podul Viilor* si sa intre in Pitesti iar apoi sa-si continue drumul pana in Bascov unde vor face la stanga pentru a merge la Valcea. Nu recomand sub nici o forma vreo varianta ocolitoare intrucat este posibil ca masinile sa aiba de suferit.

* - imediat ce se trece de EUROMALL (care este pe partea stanga de mers cand vii dinspre Bucuresti) se coboara pe prima iesire la dreapta.


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 1 Jul 2008, 13:11
Post #12


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




e corect ce zice ionut.tanase, insa ramane problema cozii care apare in sensul catre pitesti.

e corect si ce zice fnp mai sus, iar drumul nu-i chiar rau, adica mai sunt denivelari, nu e tocmai confortabil dar nici nu-ti rupi masina. eu, la tara, stau in Cocu, care e pe aceasta ruta, si am vazut in ultima vreme multe tiruri care tranziteaza zona, probabil de frica aglomeratiei.


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 1 Jul 2008, 14:08
Post #13


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




QUOTE
e corect ce zice ionut.tanase, insa ramane problema cozii care apare in sensul catre pitesti.


Cand vii dinspre Valcea si vrei sa intri in Pitesti e drum cu prioritate asa ca nu vor fi probleme din punctul asta de vedere.

QUOTE
e corect si ce zice fnp mai sus, iar drumul nu-i chiar rau, adica mai sunt denivelari, nu e tocmai confortabil dar nici nu-ti rupi masina. eu, la tara, stau in Cocu, care e pe aceasta ruta, si am vazut in ultima vreme multe tiruri care tranziteaza zona, probabil de frica aglomeratiei.


Depinde si cat tii la masina si pe ce drumuri esti dispus sa o bagi wink.gif Eu de exemplu nu sunt dispus sa o tavalesc prin toate gropile... mai bine stau 10 minute la o coada si pe urma ies din aglomeratie si drumul e liber si bun.
Repet: depinde cat tii la masina!


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tkx
post 1 Jul 2008, 14:55
Post #14


Armwrestler


Group: Members
Posts: 932
Joined: 20 April 07
From: Pitesti




1 ultima data cand am fot la valcea acu vreo 2 sapt, am iesit relativ usor, venind din oras, insa m-am speriat ce coada era pe sensul de intoarcere.

2 repet drumul nu e chiar rau, gropi sunt putine, insa asfaltul e vechi si e cam odulat sau jupuit pe alocuri


--------------------
Dacia Logan 2007 1.4MPI Laureate
Orice lucru provizoriu ramane definitiv.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
fiujan
post 1 Jul 2008, 20:21
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 30 June 08




multumesc pentru informatii. peste putin timp am de facut bucuresti - gyor si bascov devenise un obstacol serios.


--------------------
ford fusion 2005/ghia
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Jul 2008, 11:00
Post #16


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Parca termenul de finalizare pentru pasaj este 2010, dar nu garantez. O sa ma mai uit cand trec pe acolo.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan.A
post 2 Jul 2008, 11:16
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 431
Joined: 21 June 04




O remarca rea: daca stie toata lumea de intrarea in oras pe la podul viilor ce facem, mutam coada acolo?
O alta remarca: siru la inceputul postului (si multi alti pe ici-pe-colo) spuneau ca va fi gata in toamna acestui an, inainte de alegeri (Noiembrie parca).
La stadiul in care sunt lucrarile nici eu nu prea cred, dar vom vedea.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Jul 2008, 19:50
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 4.435
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Pai nu economisesti prea mult daca o iei prin oras, mai ales in timpul saptamanii.
Eu am stat 2 ore si 15 min intr-o marti dupa-amiaza la iesirea dupa autostrada, ca sa o iau spre Curtea de Arges.

In week-end e lejer.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
thunder
post 2 Jul 2008, 20:26
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 540
Joined: 22 April 04
From: Pitesti




In intersectia aia de la Bascov s-ar circula decent daca nu ar exista romani care sa se bage ca nesimtitii pana in mijlocul intersectiei si sa blocheze tot traficul. Sambata trecuta am trecut dinspre centru spre Curtea de Arges si a fost super lejer si cam in 15 min m-am intors in oras. A fost dezastru, am prins o coada de vreo 500m in care stateai si asteptai. Cand am reusit sa ajung aproape de intersectie ma uitam cum toti idiotii se bagau si blocau intersectia. A venit unu cu o duba de pe centura sa faca stanga spre oras. Nu s-a lasat pana nu s-a pus de-a culmezisu in intersectie pt. vreo 3-4 minute, timp in care nu a mai trecut nimeni din nici o directie. Asta e, traim in Romania.

Cat despre zvonuri si eu am auzit ca pana in toamna termina lucrarea, ramane de vazut.

LE: pt cei care vin dinspre Bucuresti spre Curtea de Arges, puteti sa iesiti de pe centura la EuroMall, iesirea spre Campulung, mergeti putin spre Campulung (1-2km) si se face un drum la stanga spre comuna Budeasa. Intrati pe drumul ala, mergeti drept inainte pana ajungeti la primaria din Budeasa (cam 3km, pe dreapta) apoi imediat se face stanga spre barajul Budeasa. treceti peste baraj, drept inainte, treceti de calea ferata si apoi stanga spre Curtea de Arges. Drumul e acceptabil si se evita intersectia de la Bascov. Maxim 10-15min de mers in plus.

This post has been edited by thunder: 2 Jul 2008, 20:34


--------------------
Opel Astra H 2006 - B-50-WSE
Doua lucruri sunt infinite: universul si prostia umana. Despre univers nu sunt inca sigur. Albert Einstein
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mar
post 2 Jul 2008, 21:19
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 19 May 05




Spre Curtea de Arges dinspre Bucuresti se poate ocoli asa: la terminarea autostrazii se face dreapta spre Budeasa ,apoi se face stanga spre baraj. Se merge cca. 2km pe un drum de beton cu destule gropi apoi se face stanga pe asfalt.Se merge pana in dreptul unui banner cu "Subaru" apoi se face stanga ,se urca iar pe un baraj ,se trece calea ferata si la intersectie se face la dreapta spre Curtea de Arges .Ca durata se fac max 10 minute in plus fata de drumul normal ,iar ca distanta sunt maxim 5 km in plus.


--------------------
Skoda Estela - AG07WMW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nicu022003
post 2 Jul 2008, 21:28
Post #21


membru


Group: Members
Posts: 537
Joined: 27 February 07




Ieri am venit dinspre Curtea de Arges si am stat maxim 3 minute la Bascov asta pe la ora 13. Dar din autostrada spre Bascov coada mare foarte multe camioane.


--------------------
Volkswagen Golf 2010 - B184PAN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionut.tanase
post 3 Jul 2008, 07:08
Post #22


Can't Stop Me!


Group: Members
Posts: 1.283
Joined: 8 September 06
From: PITESTI




QUOTE(thunder @ 2 Jul 2008, 21:26)
LE: pt cei care vin dinspre Bucuresti spre Curtea de Arges, puteti sa iesiti de pe centura la EuroMall, iesirea spre Campulung, mergeti putin spre Campulung (1-2km) si se face un drum la stanga spre comuna Budeasa. Intrati pe drumul ala, mergeti drept inainte pana ajungeti la primaria din Budeasa (cam 3km, pe dreapta) apoi imediat se face stanga spre barajul Budeasa. treceti peste baraj, drept inainte, treceti de calea ferata si apoi stanga spre Curtea de Arges. Drumul e acceptabil si se evita intersectia de la Bascov. Maxim 10-15min de mers in plus.
*



Cred ca ai vrut sa spui ca faci dreapta spre Curtea de Arges pentru ca stanga faci spre Pitesti wink.gif


--------------------
FORD FOCUS 2003
DACIA 1310 .... first LOVE :-)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 17:28
Dacia