Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Budapesta --> Iași / Huși. Ce sfaturi sunt?, Traversarea României de la vest la est.

Lanu
post 18 Apr 2008, 14:04
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 10 April 06
From: Vestul Zalmoxianismului




Mâine trebuie urgent să fac un drum din Austria până în Moldova Răsăriteană, la Chișinău. Ajutați-mi vă rog să aleg calea cea mai optimală (calitate/lungime), de a traversa teritoriul României. Știu următoarele trasee:

1. (Budapesta -> Vama Borș) -> Oradea -> Cluj-Napoca -> Dej -> Bistrița -> Vatra Dornei -> Gura Humorului -> Fălticeni -> Iași -> Sculeni (vama inter-românească)
2. (Budapesta -> Vama Nădlac) -> Arad -> Deva -> Sibiu -> Brașov-> Onești -> Adjud -> Podu Turcului -> Bârlad -> Huși -> Albița (vama inter-românească)

Pe ambele trasee am mers anul trecut.

Primul, prin nordul României, e mai scurt cu vreo 150 km (calculând de la Budapesta), foarte-foarte frumos, dar astă vară, când am fost eu, de la Cluj se începea coșmarul. Drum nu era deloc, am mers doar pe nisip, lut și pietre plus semafoare la fiecare pas. Cine-a fost recent pe-acolo, au asfaltat deja sau încă nu?

Al doilea traseu, prin centrul României, e mai lung dar deseori are chiar 2 benzi pe sens. Anul trecut erau foarte multe poduri în reparație, plus după Brașov tot mai des trebuia atenție sporită din cauza mini-craterelor (dar muuuult mai puțin periculoase față de cele din estul Prutului). Am citit în alte teme că deja au rămas foarte puține poduri în reparație. Aici s-a mai propus o alternativă, în loc de a merge de la Sibiu la Brașov de luat spre Mediaș apoi Miercurea Ciuc și Bacău.

Ce păreri sunt, pe unde s-o iau mai bine?


--------------------
VW Polo 1.4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ghidioneanu
post 18 Apr 2008, 22:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 424
Joined: 3 June 03
From: IS




Cel mai bine intra in tara pe la Oradea , apoi Cluj-Targu-Mures-Balauseri-Sovata-Gheorghieni-Cheile Bicazului-Bicaz-Piatra-Neamt-Roman . De aici ai fie varianta spre Vaslui-Husi-Albita fie Roman-Iasi-Sculeni . O recomand pe cea prin Iasi .
Drumul prin Bistrita -Vatra Dornei e varza , traseul prin Reghin-Toplita Borsec E cam naspa in prezent , iar cel prin Arad-Sibiu Brasov e plin de restrictii si semafoare , trebuie sa-ti iei un flacon intreg de Distonocalm la tine ! Drum bun !


--------------------
Ford Focus 2007, 1,8 TDCI 115 cp - IS-xx-xx
Că unde este multă înțelepciune este și multă amărăciune, și cel ce își înmulțește știința își sporește suferința.
Solomon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursul-alb
post 28 Apr 2008, 09:53
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 585
Joined: 16 October 04
From: Iasi




Desi e mult prea tarziu, aprob 100% varianta lui Ghidioneanu; sper ca ai luat-o in considerare; din pacate vad ca multi dupa ce pun intrebari aici nu merg pana la capat sa ne spuna cum a decurs calatoria personala; eu as numi-o cel putin egoism.


--------------------
Dacia Logan Laureate 1,6 egee - IS XX xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 08:27
Dacia