Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ingheata conducta aer conditionat, conducta inghetata

loc_jeca
post 4 Oct 2012, 22:11
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 13 June 12




Salutare tuturor!
Am o problema la megan (clima auto) din semnatura. Dupa un drum mai lung, a/c nu mai raceste asa cum trebuie. Am constatat ca ingheata conductele de aluminiu (poze atasate), se formeaza gheata pe ele. Dupa opriprea a/c pe 5 min, totul revine la normal, de pe conducte dispare gheata.
S-a incarcat a/c cu freon acum 2 luni (pe aparat automat scria 750gr)?!
Am schimbat comutatorul de presiune a/c (problema se repeta)
Am curatat scrurgerea a/c, apa (condensat) in habitaclu nu am.
De ce conductele din poze una este rece iar deja dupa comutator presiune este deja calduta?!
Din ce cauza ar putea ingheta conductele respective, am inteles ca se formeaza undeva un dop?!

Daca a intampinat cineva astfel de problema va rog sa ma ajutati cu rezolvarea ei.
Multumesc anticipat!


Attached thumbnail(s)
2012_08_08_14.25.54.jpg ( Size: 1.04mb ) Number of downloads: 1566
2012_08_08_14.25.59.jpg ( Size: 1.01mb ) Number of downloads: 1666
2012_10_04_17.20.13.jpg ( Size: 1.09mb ) Number of downloads: 1565


--------------------
Renault Megane II Sedan 2006
2006/1.5DCI/106cp
Black Stam
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mike12
post 4 Oct 2012, 23:35
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 789
Joined: 3 February 07
From: Bucuresti




Verifica radiatoarele de sub spoiler sa nu fie imbactise de praf, eventual da bara jos si curatele cu aer comprimat.


--------------------
renault megane sedan 2006 expresion, clima, 1.6 16 V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 4 Oct 2012, 23:59
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Asa patesc si eu dupa ultima reincarcare de la inceputul verii. Cauza este prea mult freon in instalatie. Mie nu stiu cat mi-au bagat, ca n-am fost de fata, dar de atunci raceste ca nici-o data... pana se intampla ce povestesti tu mai sus. La tine 750gr sigur e prea mult, normal e 550gr.


PS: parerea mea, las-o asa. Pana la primavara cand o sa mai ai nevoie de AC, sigur mai pierde ceva.

This post has been edited by 19vik: 5 Oct 2012, 00:01


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristian_nechita
post 5 Oct 2012, 01:16
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 22 April 11




Eu nu cred ca are prea mult freon. Daca are prea mult freon decupleaza compresorul din cand in cand fara motiv.

Cauza este mai mult ca sigur restrictorul de freon.Chestia aia mica la care toata lumea ii zice filtru de freon.Practic se infunda cu tot felu de mizerii, iar debitul scade atat de mult incat devine o supapa de expansiune.De asta e si jumatate de conducta calda si brusc se face rece.Chiar acolo este restrictorul. Cred ca se poate desface si curata sau schimba portinunea de conducta.
De regula problema apare dupa incarcarea cu freon cand se plimba toate impuritatile prin instalatie.
36870_x800.jpg ( Size: 159.1k ) Number of downloads: 1674
res.jpg ( Size: 99.81k ) Number of downloads: 1632



--------------------
Laguna 3 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Oct 2012, 06:46
Post #5


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Conducta ingheata de obicei cand nu mai e destul freon!


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
blual
post 5 Oct 2012, 08:32
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 229
Joined: 8 July 09




Conducta face bruma pe ea numai in momentul in care pe undeva pe instalatie exista o scurgere de freon. Asta va pot spune si din experienta neplacuta pe care am avut-o in vara asta cu un aparat de AC cumparat pentru acasa.


--------------------
Renault Megane 2008 - B 82 AIL
Megane sedan 2008/ Privilege/ Noir nacre, Luxor rims, dci, 105 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 Oct 2012, 09:04
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Ca sa intelegeti fenomenul descris in primul post: acea bruma se formeaza si pe evaporator, nu numai pe conducte, practic se obtureaza fagurii evaporatorului, din acest motiv nu mai raceste bine, opresti compresorul 5 min, se topeste gheata si isi revine. Am patit si la alta masina, fenomenul era si mai evident: scadea si debitul de aer pana nu mai baga aer de loc in habitaclu nici cu ventilatorul la maxim, oprit 5 minute, isi revenea 20-30 min, dupa care fenomenul se repeta.
Nu are cum sa se intample asta din cauza scurgerilor, sau prea putin freon. La mine cel putin, dupa 4 luni de la reincarcare presiunea pe Clip este tot 7-8 bari la rece, nu a scazut de loc.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 5 Oct 2012, 09:07
Post #8


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Ceva oarecum offtopic, unde se afla al doilea ventil ? Unul e clar, dar m-am holbat dupa al doilea, si nu l-am descoperit niciunde..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 5 Oct 2012, 09:10
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




La Megane e doar unul.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai_ysp
post 5 Oct 2012, 17:25
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 1 December 06
From: Ploiesti




Salut colegu 19vik,
Exact asa cum ai povestit tu cu inghetatul evaporatorului din interior si lipsa de debit a aerului o patea si un coleg de-al meu la un Scenic, iar dupa multe interventii a constatat ca avea prea mult ulei in instalatia de AC. Dupa ce a dat jos butelia deshidratoare si a scurs tot uleiul din ea (era plina cu ulei) nu a mai avut nici o problema si masina acuma raceste normal si nu mai ingheata nimic.


--------------------
renault megane 2 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
loc_jeca
post 8 Oct 2012, 13:54
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 13 June 12




S-a rezolvat problema. Am ajuns la un centru gen "Clima Auto", s-a cuplat cu un aparat de masurat a/c la instalatia de climatizare, si din ce am inteles de la el a fost problema urmatoare: Cand acceleram temperatura freonului ajungea la 0 grade si din acel motiv imi ingheta instalatia, mi-a bagat 50 frame de freon si la acceleratie arata aparatul cam 7 grade la temperatura freonului. Oricum va multumesc pentru pareri.


--------------------
Renault Megane II Sedan 2006
2006/1.5DCI/106cp
Black Stam
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V.I.D.
post 13 Aug 2018, 17:59
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 58
Joined: 6 January 10
From: Cluj-Napoca




A mai patit cineva asta? La mine a aparut problema asta de cand am schimbat compresorul. Am schimbat pe rand: nu stiu ce teava cu ceva valva in ea (ii drept second ca ii o caruta de bani) - nu s-a rezolvat! Am schimbat presostatul - tot asa! Am schimbat filtrul dezumidificator - tot nimic! Acum astept sa schimb nu stiu ce senzor. Simptome: clima merge perfect prin oras si pe distante scurte. Ies cu ea afara, dupa aprox 50-60 km incepe si da rece tot mai slab pana nu mai da. In momentul ala daca deschid capota observ gheata pe conducte si pe filtrul dezumidificator ca in congelatorul Fram. Opresc clima aprox 5 minute, se dezgheata treaba si iar functioneaza clima. Am verificat, golit/reumplut freonul de mai multe ori degeaba, am schimbat mai multe piese si am cheltuit o caruta de bani degeaba. Ce s-a observat azi: pe laptop la verificarea nu stiu carei temperaturi, daca se seta la bord mai multe temperaturi de lucru clima, pana la +26 grade, afisa (pe laptop) 0 grade, cand schimba de la 26 la 27 grade, tmperatura pe laptop sarea la -23 grade! Are cineva un sfat/solutie? Si va rog, fara mergi la un service ca am fost la 3 pana acum!


--------------------
renault kangoo 2001/1,9D/40KW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:44
Dacia