Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Desfacut huse bancheta sezut si spatar, symbol I phase4

slider2
post 22 Sep 2014, 14:34
Post #1


doar membru si atat


Group: Members
Posts: 3.630
Joined: 15 April 08




Vrand sa fac un pic de curatenie in masina si mai exact sub sezutul banchetei spate am observat ca aceasta se poate scoate, prin urmare asta am si facut. Uitandu-ma la ea bine dupa ce am scos-o din masina am observat ca nu este foarte complicat de dat jos husa de pe suport. Astfel am desfacut atat husa de pe sezut si (cu ceva mai mult chin) husa de pe spatar in ideea de a le spala bine.

Important, husa sezutului nu merge spalata la masina (o sa vedeti mai jos de ce) asa ca daca nu vreti s-o spalati de mana nu va mai apucati.

Unelte folosite:
- patent
- cleste desfacere/strangere sigurante
bancheta__1_.jpg ( Size: 1.23mb ) Number of downloads: 297

- surubelnita (nu conteaza de care)
- torx 40 (va trebuie unul bun, de preferat de genul cheie si nu cum am eu)
bancheta__28_.jpg ( Size: 1.68mb ) Number of downloads: 277

- forta bruta dar aplicata cu simtire
- rabdare

Prin urmare:

1. se scoate sezutul banchetei prin rabatarea lui spre inainte dar nu cursa completa, ci va opriti undeva la 75% din cursa si ridicati.
bancheta__2_.jpg ( Size: 1.16mb ) Number of downloads: 302

2. sezutul se intoarce pe spate si se incepe desfacerea clemelor ce tin husa intinsa. aceste cleme sunt dintr-o sarma mai dura in forma de "U" ale carei capete sunt petrecute unul pe langa altul.
bancheta__5_.jpg ( Size: 1.31mb ) Number of downloads: 313

cu patentul prindeti un pic oblic ambele capete ale clemei si se va desface un pic, apoi cu clestele de sigurante deschideti si mai mult clema astfel incat sa iasa bucata din husa prinsa. daca doriti sa pastrati clemele pentru a le folosi pe urma nu deschideti prea mult clema, astfel ea va putea fi refolosita si de asemenea nefiind deschisa prea mult nu va cadea si n-o veti pierde.
bancheta__6_.jpg ( Size: 1.13mb ) Number of downloads: 299
bancheta__8_.jpg ( Size: 1.1mb ) Number of downloads: 83

SAU
2'. va bagati ceva in ele de cleme si le apucati sanatos cu patentul si trageti un pic in acelasi timp rasuciti. procedeul va asigura desfacerea clemelor foarte usor, iar rasucirea nu va pune asa presiune pe suportul din interiorul buretelui sezutului in asa fel incat sa nu-l smulga. daca va intrebati ce faceti pe urma ca nu mai aveti cleme, nici o problema folositi sigilii pentru capace de roti.
bancheta__9_.jpg ( Size: 1.17mb ) Number of downloads: 104


<span class='edit'>22 Sep 2014, 17:35:</span>
3. se intoarce bancheta pe fata si se trage de husa un pic pana se ajunge la mini - suportul din interiorul buretelui de care este prinsa husa, bineinteles cu acelasi timp de cleme.
bancheta__12_.jpg ( Size: 1.12mb ) Number of downloads: 112
bancheta__10_.jpg ( Size: 1.15mb ) Number of downloads: 93


la final veti ramane cu:
- husa si suportul metalic
bancheta__17_.jpg ( Size: 1.2mb ) Number of downloads: 109

- sezutul din burete
bancheta__16_.jpg ( Size: 1.05mb ) Number of downloads: 121

- "fostele" cleme de prindere
bancheta__15_.jpg ( Size: 1.3mb ) Number of downloads: 116


si acum motivul pentru care nu puteti spala la masina husa
bancheta__19_.jpg ( Size: 1.08mb ) Number of downloads: 135

dupa cum se poate vedea in poza husa are niste buzunarase prin care trece o sarma otelita in forma de "U". din pacate singura modalitate de a scoate aceasta sarma este fie s-o tai fie sa desfaci buzunarasele husei si apoi sa le recosi. eu am ales s-o spal manual ca de fapt si pe cea a spatarului

<span class='edit'>22 Sep 2014, 17:53:</span>
La spatar povestea a fost mai complicata la mine. Desi aveam chei torx un surub n-a mers desfacut, noroc cu un vecin care mi-a imprumutat o trusa precum astatrusa.jpg ( Size: 62.75k ) Number of downloads: 129
(si o cheie in care sa potrivesc respectivele capete) si am reusit intr-un final. Oricum eu am scos husa (cu ceva chinuiala datorita pozitiei de lucru) fara a desface efectiv suportul de pe masina. De ajutor mi-au fost cele doua fermoare pe care husa spatarului le are la baza de jos.

1. se rabateaza bancheta
2. se desface surubul negru din poza (este cel pe care eu n-am putut sa-l desfac pentru ca era foarte ruginit dat fiind ca pe partea cealalta este expus la intemperii)
bancheta__22_.jpg ( Size: 1.89mb ) Number of downloads: 121

3. se scoate acel suport de pe surubul gri care este doar de ghidaj si apoi se scoate spatarul cu totul din locasurile aferente identice pe ambele parti
bancheta__21_.jpg ( Size: 1.28mb ) Number of downloads: 124

4. se desface husa pe acelasi sistem ca si la sezut, aceasta avand cleme doar pe fata, pe spate fiind tinuta doar de fermoar. totusi si spate se desfac vreo 4 cleme care tin un material prins de buretele spatarului
5. suportii tetierelor si camasile butoanelor de deblocare a banchetei in vederea rabatarii sunt prinse de suport spatarului in locasuri metalice speciale.
bancheta__23_.jpg ( Size: 1.5mb ) Number of downloads: 125

se scot simplu prin impingerea urechilor laterale atat de pe suportii tetierelor si camasilor
bancheta__24_.jpg ( Size: 1.24mb ) Number of downloads: 125
bancheta__27_.jpg ( Size: 1.36mb ) Number of downloads: 121


De mentionat ca si pe spatele husei spatarului exista acele buzunarase care contin sarme otelite dar de data aceasta nu mai au forma de "U" ci sunt drepte si se pot scoate foarte usor.

Cam atat, sper sa fie suficient pentru oricine vrea sa faca aceasta operatiune. Spor la treaba!

This post has been edited by slider2: 22 Sep 2014, 17:56


--------------------
symboala neagra 2008
mormantul n-are decat o singura usa... intrarea... atat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 10:42
Dacia