Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Suierat turbo Renault Grand scenic III 1.6 dci

Tomi Sz
post 22 Mar 2018, 22:37
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 20 March 18




Salutare, sunt posesor al unui grand scenic III 1.6 dci motor R9M, am 172.000km reali (verificati in reprezentanta) si de ceva timp am sezizat un suierat venind din zona turbosuflantei. Acest suierat il are atata la turatii mici cat si la turatii > 3000 rtm. Acest sunet persista si cand iau piciorul de pe acceleratie, dar se aude mai incet spre 0. In ultima vreme (3 luni) nu am facut km in afara orasului, am 4km pana la servici si atat, max 5-6km la intoarcere tot prin trafic cu motorul rece, semafoare, bara-n-bara etc. Am fost pana acum la 2 mecanici si ambii mi-au sugerat ca trebuie schimbata, reconditionata turbosuflanta. Pe tester apare defecta sonda proportionala de imogatire. In momentul in care am luat masina nu auzeam acest sunet, am facut un drum de Bucuresti-Baia Mare fara sa am acest sunet. Azi am facut un drum de test de aprox 60km combinat cu 3 localitati in care am mers relativ constant la 2500 pe tempomat, in vitezele 3 sau 4. La sosire am sesizat ca nu se mai aude asa de tare acel suierat. ce imi recomandati , a-ti avut asemenea simptome ? cum le-ati rezolvat ? Mersi


--------------------
Renault Grand Scenic III 2011 - 23PAK
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BiGBearRO
post 23 Mar 2018, 10:01
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.338
Joined: 19 October 05
From: de unde se da ora exacta




Ar trebui sa ii rezolvi porblema cu sonda si dupa sa faci un drum mai lung pe autostrada cel mai bine, unde sa ii dai talpa, sa o tii in 3-4000 de ture mai mult timp ca sa se curete

This post has been edited by BiGBearRO: 23 Mar 2018, 10:02


--------------------
Toyota AURIS Touring Sport 2015 - IF-94-URS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 18:09
Dacia