Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Recomandare Service

keos
post 17 Aug 2020, 17:28
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 163
Joined: 17 October 18




Am fost la Service Serus cu o problema pe care nu mi-au rezolvat-o, dar fiindca plecam in Grecia am fost de acord sa le platesc sa-mi faca "o inspectie la masina" care in opinia mea a costat cam mult. Pentru "Control Vehicul, Control Functionare Calculatoare si Test Vehicul" au pus aproape 2 ore jumatate.

Deci au spus ca am "discuri spate corodate pe interior". Initial m-au luat cu o poveste ca sunt ruginite dar i-am zis ca nu inteleg (in opinia mea rugina - cauzata de apa si umezeala - se curata cand apesi frana si placuta de frana freaca discul).

Nu prea mai am incredere in ei, poate si altcineva sa-si dea cu parerea? Am pus un link catre poza sa o vedeti si voi (ma rog nu se vede interiorul): https://bit.ly/pozaincauza



Poate cineva sa-mi recomande un service unde sa pot face urmatoarele:
1. Revizia conform cartii de mentenanta de la Renault (mi-a aparut in bord ca cica trebuie)
2. Update la R-Link sa pot face AA Mirror
3. Sa-mi schimbe diverse (discuri spate daca intr-adevar e cazul, chestii de suspensie daca e cazul, placutele de frana)
4. OPTIONAL as vrea sa fac niste mici mismasuri pe calculator smile.gif. Sa-mi puna pe R-Link detaliile acelea care sunt doar la RS, sa-mi schimbe pe consola din bord si sa-mi afiseze temperatura acolo.


--------------------
Renaul Megane GT 2016
1.6Tce !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Balthazar
post 18 Aug 2020, 07:36
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 18 September 19
From: Bucuresti




Discurile de frana se schimba la uzura. Au o toleranta de 2-3 mm uzura. Mai ales la reprezentanta au cotele discului nou si masoara cu sublerul discul de pe masina si vad uzura. Acum si cu rugina este o discutie. Acum vreo 2 ani la un Duster am schimbat discurile fata, iar unul dintre ele avea fagurele interior mancat de rugina pe jumatate de disc (discuri ventilate nu pline). Intr-un timp relativ scurt se rupea discul in doua. Asta si pentru faptul ca nu era schimbat la timp.

P.S. Sunt aici pe forum oameni priceputi pentru ce doresti cu R-Link-ul sau ii poti gasi si pe grupul Megane 4 de pe facebook.

This post has been edited by Balthazar: 18 Aug 2020, 07:40


--------------------
Megane Sedan Intense 1.33 TCe 140 GPF 2019 - 10
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vvede
post 18 Aug 2020, 09:20
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 562
Joined: 12 September 06
From: Bucuresti




@keos
Serus sunt cam cei mai capabili din Bucuresti pt Reno.
Poza nu se deschide

Daca este ruginit discul pe suprafata de frictiune cu placuta nu este un motiv pt schimbare disc. Este un motiv pentru investigat DE CE placuta nu calca bine pe disc.

Poti incerca si la Meridian Nord (in zona Pipera) dar nu-ti garantez ca sunt mai buni decat Serus. Dpmdv Serus este cel mai ok in Bucuresti, cum am scris si mai sus.


--------------------
Renault Clio 0.9TCe Expression
Mazda 6 2.0, Attraction

Ex: Renault Clio Symbol 1.5 dCi 82CP | Opel Astra H 1.6 Twinport 105CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 18 Aug 2020, 09:28
Post #4


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




QUOTE(vvede @ 18 Aug 2020, 09:20)
@keos
Serus sunt cam cei mai capabili din Bucuresti pt Reno.
*



Confirm


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 18 Aug 2020, 10:04
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




este arie pt. service-uri ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:54
Dacia