Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

142 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Vw Touareg - The Battleship, si cateva Logan-uri din dotare

Agrig
post 17 Feb 2018, 19:00
Post #31


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.912
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




QUOTE(dandobre @ 17 Feb 2018, 15:24)

Mai departe, volanul nu are feedback mai deloc, nu știu dacă așa e la toate suvurile sau doar la asta, dar față de o compactă sau clasă medie, diferența e destul de mare.

*



Raspunsul masinii il simti, daca ai gume de 4x4 cu talon normal de mers in teren trebuie sa te inveti cu ea, virezi, mai stai si simti ca intra fata dupa aia spatele, talon inalt, manifestare specifica.
La feedback-ul casetei, depinde de masina, de simtit se simte dar nu ca la alea care sint pe cremaliera.
La astea de teren daca nimeresti un sleau cu viteza mai mare una pe cremaliera iti trage un feedback de te baga in spital. Din cauza aia caseta este cu melc si coroana melcata, in teren insa o simti si pe asta.
Dupa ce mergi mai mult cu "tractoarase" nu prea iti mai vine sa treci pe astea mici.

Grig



--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 17 Feb 2018, 20:22
Post #32


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Mai ne zici de FW190? E un A3?
TDI ul de 2,5 mi se pare un bun compromis dpdv taxe.
E un motor bun, la origine de duba, oricum 3tone de masina cu 170 cp nu are cum sa fie rapida.
Poti sa ii plantezi ceva turbo mai mare, sa sara de 200 cp?
Motorul cu 10 purcei la masa nu are cum sa fie economic. Plus taxe de motor de 5 litrii.

This post has been edited by dizzy: 17 Feb 2018, 23:38


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 17 Feb 2018, 22:39
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.696
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Mucix, nu e inconfortabila deloc, e grozava la drumuri lungi, faci mia de km fara probleme, am condus cate 12 ore.

Mosule, merita fata de un limo pentru ca:

- siguranta, vezi Huidu, vezi Lucian Isar, nevasta lu' Paunescu etc.
- te prinde zapada, mocirla te doare in pwla, cauciucuri sa ai
- vrea gagica / nevasta la munte, la ma-sa pe ninsoare, ploaie, pe forestiere vezi mai sus... biggrin.gif
- spatiu masina / portbagaj garla, q7 e si mai si.
- te urci pe borduri, spatii verzi, nu faci praf toate carenele pe dedesubt.
- vezi traficul de sus, bagi farurile in ochi la restu' de la 1 metru de sol. Eu am o problema cu mersul noaptea cu farurile de pe contrasens, nu ma adaptez bine de la lumina la intuneric, de aia si evit mersul noaptea. In asta boierie, numai xenoanele verzi reglate in sus ma mai deranjaza.
- SUV-urile mari sunt facute mai heavy duty, cu exceptia catorva slabiciuni rezista mult si bine.

Am roata de rezerva "space saving". O tampenie impaturita si grea rau. Numai alea cu roata la spate o au normala, cum are guvernul si prefectii... mad.gif . .. optiunea aia costa de noua vreo 9000 de euro, nu sunt multe.
Volanul e foarte moale si raza de bracaj mica. Vireaza mai repede ca Logan-ul, m-a pacalit de cateva ori si m-am urcat pe borduri.

Dizzy nu facem tuning deocamdata, e destul. Da A3 in stare perfecta. Este complet.


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Feb 2018, 23:33
Post #34


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Stiu ca la ala al amicului meu.. avea doua bube .. uza anvelopele repejor si schimba discuri de frana o data cu placutele .. da era 3.0 tdi automat ... discurile pe fata erau scumpe rau pe vremea aia si erau de stanga si de dreapta ... aveau orientate canalele de racire ca atare ..

Asta era prin 2006-2009 ... masina luata de noua ..

This post has been edited by cj98czh: 17 Feb 2018, 23:33


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 18 Feb 2018, 08:26
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.696
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




2.5 are alt sistem de franare. Discurile si placutele sunt putin mai scumpe decat la Logan.

Continuam povestea...

Se face si vremea de plecare.
Bagam motorina - full, intra vreo 70 de litri - si cap compas Munchen, sa dam si pe la matusa, sa-i multumim de ajutor. Ne punem pe autostrada, punem navigatia la Touareg, ca intre timp aflasem cum functioneaza si da-i bataie. Nu's ce dracu' am prins toate autostrazile germane in lucru, numai limitari de 80, benzi blocate, trafic mult. Cand se face bifurcatie Frankfurt - Nuremberg o apucam spre Frankfurt cu toata navigatia, dupa 15 km gasim intoarcere. Nu pot sa nu remarc ca-i comoda, am invatat si cu cruise controlul, cotiera e de milioane, climatizarea merge bine, am reusit sa nu ne mai fie nici frig, nici cald, sistemul audio e meserie.
Nevasta-mea cu nasul in hartii, zice "asta a schimbat parbrizul, uite o factura de la o firma autoglass". Ma uit, 90 de euro, ba, n-are cum sa fie, e sigur mai mult de atat, plus ca e original, m-am uitat eu. Citesc mai bine - Bosch aero - aaa, astea sunt stergatoare. Atat costa un set de stergatoare?In ce m-ai bagat?. Stai usor, ca alea sunt preturi de Bruxelles, la noi la Cora alea Winny sunt 7 lei... biggrin.gif
Halim noi vreo 5-600 de km pana la matusa, ne vedem, ne mai conversam, ne ofera cazare. Zic, e prea departe, as mai baga pana in Austria, sa facem a doua zi etapa pana in Romania, gasim pe Booking o pensiune pe langa Viena. Mai stam, se face vreo 4, suntem gata de drum. Afara in parcare surpriza - cateva picuri de ulei jos. Hait! Deschid repede capota si identific problema - intre turbina si bloc se mozolise. Verific uleiul, e nemiscat, deci n-a curs cine stie ce, oricum nu pot sa-i fac nimic in Germania, acasa oi vedea eu. Cum dracu n-a curs pana acum, ii mai luam aluia 500 de euro. Matusa ne intreaba senina daca avem ulei de rezerva. Eu ii zic ca nu, n-am carat ulei dupa mine in viata mea, zice, hai la benzinarie sa luam. Pai nu stiu de care-mi trebuie. Las' ca stie baiatul de acolo. Eu cu gandul la ai nostrii baieti de la benzinarie scot repede Google. Nu mai apuc, ca ajungem la un Agip si se lanseaza intr-o conversatie cu "baiatul". Ham, ham, intra baiatul inauntru, se logheaza pe un calculator si cauta intr-un softulet uleiul. Rezulta 507.00 5w30 si imi da un bidon de 1l la 23E. WTF, ce dracu costa atata, am belit-o, o fi vreun ulei mai special si mai are si 9 litrii hardughia! Sa vezi cum schimb eu uleiul cu 10 meleoane.
Ne pupam, ne ureaza drum bun si ne continuam calatoria. O apucam spre Passau, nevasta-mea in timpul asta cauta pe booking pensiune. Ii zic sa caute pe langa autostrada pana in Viena. Gaseste ea ceva, rezerva, le scrie ca ajungem pe la 9-10. Gasim cu greu pensiunea, nu era chiar langa autostrada ci la 30 de km de ea intr-un sat. Cam departe, o boscorodesc pe nevasta-mea, bagam mare pe un drumeag gol golut, se si intunecase si se lasease ceata. Ajungem in sfarsit, ne cazam si ne bagam direct in pat dupa atata drum.


Ziua 2 incepe pe la 8 cu micul dejun la pensiune si apoi la drum. Cautam o benzinarie si un supermarket. Vreau sa-mi iau o lada de Kaiser, snacksuri etc. Bagam si motorina si o luam prin Viena pe langa Dunare, prindem aglomeratie bara la bara, se lucreaza la nu stiu ce pod. Trecem si de asta, ajungem in autostrada, nevasta-mea - "oprim la Parndorf". N-am nici un chef, ma tot gandeam la scurgerea de ulei, dar asta e, n-am ce sa fac. Intram la outlet si vedem parcarile arhipline, wtf, hai sa o stergem ca-i aglomeratie. Ne continuam drumul, ne mai oprim la granita cu Ungaria sa luam matrica, o gramada de bani, mai scumpa ca cea austriaca. Trecem si Ungaria, ajungem la Nadlac2, cateva masini la coada, vine un nene si ma roaga sa-i dau vignieta de Austria. I-o dau omului, las, sa mai faca si un dubar un drum in Austria gratis si asa ne-au furat petrolul ...
Pe drum ne tot uitam pe la masini, in special la cei cu numere provizorii, sa vedem ce mai aduc romanii. Platforme cu cate 2-3 masini de 500 de euro, unii practici aveau masina principala si o remorca cu alta. Trafic inspre Romania destul de serios. Doi baieti mergeu in coloana cu Smart-uri, ii depasesc si le fac cu mana, ne fac si ei noua. Vad cu alti ochi samsarii de masini, e meserie grea frate, noi am fost in excursie, cazari, mancare, nu ne-am zgarcit la nimic, dar ei trag de fiecare euro si merg in continuu, nu-i usor deloc.
Trecem de granita, ma opresc sa iau vigneta, nu stiu daca trebuie, dar sa fiu sigur iau pe o saptamana. E reconfortant sa fii acasa, traiesc un sentiment de usurare, cu toate ca mai avem mult drum si incepe etapa cea mai dificila.
O luam pe Timisoara Caransebes cu gandul sa ajungem la Severin, unde stam la niste rude peste noapte. Dupa ce se termina autostrada drumul devine greu, aglomeratie mare, coloane de tiruri, depasiri aiurea, se intuneca. Mergem incet, la trafic, nu ma bag la depasiri, asta e, cat facem facem. Criuse controlul e o amintire frummoasa, acum sunt in treapa a 4-a si tot oscilez 4-5. Ajungem la Orsova, o luam pe portiunea de drum de coasta pe langa Dunare. Ce drum frumos, ce zona grozava, daca ar fi tirurile pe autostrada si noi pe drumul de coasta ce bine ar fi. Din pacate nu e cazul, coloane de tiruri, cate 3, cate 5, orice manevra este imposibila, ne resemnam si mergem dupa ei. Din fericire merg destul de bine - 80 constant, fie sat fie afara. Aici remarc ca sta destul de bine pe viraje, cu toata suspensia moale si inaltimea masinii. Incepe sa ma ia oboseala, ma tot joc la radio sa ma mentin atent.
Ajungem in sfarsit la destinatie, halim, ne tragem la un Kaiser, se cam duc repede sticlele ... Mai povestim, se face tarziu, ne bagam la somn, a doua zi ne asteapta etapa Bucuresti.


Parca acasa e altceva, cu toate drumurile inguste si aglomerate, am un ciudat sentiment de liniste. Remarc ca la noi functioneaza prioritatea de SUV, cand conduc Logan-ul imi taie fata constant, primesc faruri - da-te ca ma bag io - acum nu mai e cazul, sunt tratat cu respect ...
Pe A1 depasesc pe criuse control cu 120, nu primesc faruri din spate, toata lumea sta cuminte. Daca eram cu Loganul la 160 eram sigur flashuit de la 2 km de vreo pisicutza sau de vreun Rapid de agent de vanzari asa preventiv...
Ajungem acasa si o parchez, din 10 miscari, langa Logan. Se uita urat, parca e putin suparat, ii zic ca-l scot la o spalatorie sa se mai imbuneze..


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 18 Feb 2018, 08:55
Post #36


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




Frumos povestit!

Felicitari pentru achizitia tancului, foarte potrivit pentru soselele din Romania. Sper ca esti pregatit psihic pentru costurile cu intretinerea tongue.gif
2.5 ul asta nu e acelasi cu ce s-a pus pe primul model de Audi Allroad? Stiam ca aveau ceva probleme cu axele cu came...

PS: e primul Touareg manual pe care il vad..nici nu credeam ca exista blush.gif


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 18 Feb 2018, 09:24
Post #37


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(dandobre @ 17 Feb 2018, 15:24)
Plus 100l in rezervor, plus familionul și bagajele de concediu ajunge lejer la 3 tone.
Ei bine, pe astea le simți la fiecare manevră, plecare de pe loc, frânare, schimbarea direcției etc. Poate pentru cineva care conduce zilnic agregatul s-a format simbioza și nu mai simte acest handicap. Eu vorbesc dp meu de vedere.
*


Depinde cu ce compari. Si eu cand ma dau jos din mazda si ma urc in barca aia a tatalui meu (Mondeo estate) simt ambreiajul cum se chinuie sa o urneasca, desi motorul e mai puternic, idem franele care desi sunt mai puternice, muncesc din greu, etc. Dar nu pot spune de aia ca e masina incomoda.
Nu exista "all-rounder" in niciun domeniu, daramite in auto. smile.gif


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 18 Feb 2018, 09:47
Post #38


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




QUOTE(Speedy @ 18 Feb 2018, 09:55)
2.5 ul asta nu e acelasi cu ce s-a pus pe primul model de Audi Allroad? Stiam ca aveau ceva probleme cu axele cu came...
*


Nu, cel de pe Allroad e V6, ăsta e L5.
Întreținerea nu e așa costisitoare, de frâne a zis mai sus, suspensia e o idee mai scumpă decât la Passat B5, ș.a.m.d.

@YRX, să-l stăpâniți sănătoși! Anul trecut eram tentat să iau ceva asemănător, tot cu manuală și fără perne, un tănculeț cu întreținere minimală. Dacă te plictisești de el, dă-mi de veste. tongue.gif Valabil și dacă ai nevoie de vreun sfat.

This post has been edited by MyKe89: 18 Feb 2018, 09:49


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dr_mKe
post 18 Feb 2018, 10:09
Post #39


Membru cu stetoscop


Group: Members
Posts: 7.217
Joined: 25 November 06
From: Deva




Spații verzi .......... sad.gif


--------------------
RENAULT LAGUNA COUPÉ GT 4CONTROL & DACIA DUSTER 1.3 tCE 2010 / 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 18 Feb 2018, 11:25
Post #40


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.704
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




Misto jucaria, s-o stapanesti sanatos. Ai luat multa masina de banii aia...


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 18 Feb 2018, 12:23
Post #41


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




De ce mi-ai ster postul? Daca spuneam că ăștia ce-și doresc mașini mari compensează unele lipsuri, as fi înțeles..


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 18 Feb 2018, 12:57
Post #42


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Ai ditamai balena, stfu!


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 18 Feb 2018, 14:17
Post #43


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




QUOTE(argon @ 18 Feb 2018, 13:23)
De ce mi-ai ster postul? Daca spuneam că ăștia ce-și doresc mașini mari compensează unele lipsuri, as fi înțeles..
*



Asta a fost inventata de saraci.


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Agrig
post 18 Feb 2018, 15:11
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.912
Joined: 13 February 04
From: Jimbolia/Timisoara mai rar.




Motorul este o vresiune ulterioara a astuia:
http://www.motorreviewer.com/engine.php?engine_id=90
Nu prea ai ce sa`i reprosezi.


--------------------
Renault Megane IV 1,33Tce 2021 Life
"Proștii se înmulțesc cînd cei înțelepți aleg să tacă"

Nelson Mandela
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 18 Feb 2018, 16:10
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Argoane, a zis omul ca nu vrea multe pagini. Iar tu oricum incepusei sa te aberezi si de aia ti-a luat caimacul. Pana acum imi place topicul.
La banii astia as putea sa iau cel putin 2 din vanzarea numai a uneia dintre masini. Nu e de speriat intretinerea. Am avut pe mana 3 zile touareg 2010 v6 sa ma plimb si sa ii fac revizia la baieti. In afara de senzatia de tanc si ca te urci pe toti nu e nimic maxim la ea. Pana pleaca automata aia de pe loc dureaza. Culmea, mi-a placut. De cand cu topicul asta numai la animalul asta imi sta mintea.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SiloS
post 18 Feb 2018, 16:35
Post #46


Gangester


Group: Members
Posts: 4.235
Joined: 23 February 04
From: Buzau




Si eu am mers cu Touareg. Si mi-a placut.
Si din cate am auzit, e o masina buna cu performante decente...

Deci, buna alegere!
Sa o stapanesti sanatos!


--------------------
1988 BMW E30 325i
2003 BMW Z4
1996 Mazda MX5 NA
1988 Nissan Patrol Y60
1989 Suzuki Samurai
1975 Dacia 1300
2000 VW LT35
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 19 Feb 2018, 07:32
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.696
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Doctore, spatii verzi neamenajate, adica maidane, nu m-am urcat niciodata pe panselutele lu' Firea.

Argoane, nu vreau sa o dam in versus-uri, daca vroiam Passat, daca vroiam BMW, daca vroiam Laguna.... imi luam.

Date despre motorul 2.5 tdi avem aici - Attached File  ssp_305_e__1_.pdf ( 1.29mb ) Number of downloads: 91


Despre masina - Attached File  SSP_297.pdf ( 1.62mb ) Number of downloads: 98


Si exemplu de carosabil cu zapada ... laugh.gif

https://youtu.be/wEPmfTHMy-c


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Feb 2018, 08:36
Post #48


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.709
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cum naiba ai dat vinieta de austria, nu ai lipit-o pe parbriz? Stii ca daca nu e lipita iei amenda, chiar daca o ai in portofel?
Vinieta de romania trebuie, doar aia cu nr rosii de romania sunt scutiti.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 19 Feb 2018, 09:41
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.696
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Da, sunt multe video-uri pe youtube, dar nu le punem pe toate ... biggrin.gif
Einstein, era lipita de parbriz, am dezlipit-o. La granita austriaco-maghiara era un austriac care se uita la vigniete cu atentie.

Am aflat ulterior ca numerele provizorii (nu se specifica romanesti sau straine) sunt scutite de vinieta in Romania. Am luat totusi pe o saptamana, era 13 lei.

Continuam....

Odata ajunsi cu bine acasa incep procedurile in vederea inmatricularii, sa le termin in perioada de valabilitate a numerelor. Intru pe site la RAR, dupa vreo ora de "loading..." imi spune candid ca la Bucuresti prima data libera este 9 ianuarie. Nu merge, nu ma duc la politie sa iau numere rosii nici mort. Ma uit prin tara, RAR la Targoviste, Ploiesti, Giurgiu, Slobozia. Zic, ba la Ploiesti nu ma duc ca sunt spagari, la Giurgiu la fel, la Targoviste nu-mi place, hai sa merg la Slobozia ca e autostrada si cred ca e mai liber si sunt oameni mai seriosi...
Ma programeaza site-ul in 2 saptamani si trec la verificarile premergatoare, sa nu ma duc ca prostu' pana la Slobozia si sa ma pice aia pentru trusa medicala.
Trebuie sa rezolv oglinda, scurgerea de ulei, trusa extinctor etc. iau de la Opelu' neveste-mii de servici, ca-i nou, alea din Toaureg sunt expirate.
Sun eu cativa prieteni dupa manuale de Touareg, de service, de utilizare, de care au. Dupa ce m-au facut manelist, pigan, ca sa-mi iau bratara, lant de haur si tricou negru cu Gucci, s-a indurat baiatu' cu basculanta tunata sa-mi dea si mie vreo 2-3000 de pagini. Ironicku s-a apucat de cautat trape, a zis ca la vara vrea sa dea o tura iesit prin trapa cu chelia in vant ... laugh.gif

Am studiat eu problema si am vazut o afurisita de garnitura de etansare intre turbo si bloc, unde are turul si returul de ulei. Bag repede pe Autokarma si o gasesc -15 lei OE. Partea proasta ca trebie data toata evacuarea jos, cu inca 10 garnituri de schimbat. Asta e, dau comanda, dau comanda si de o oglinda Alkar (35lei), iau si ulei (OE VW 39 lei/l x 9 l) si filtru. Se face factura de vreo 600 de lei. Ma apuc de demontat, fac treaba treaba, verific turbina, schimb toate garniturile, piulitele de cupru de la galerie, schimb uleiul si filtrul, spal bine de ulei. Cu ocazia asta verific cardanul spate si cuplele elastice de la alternator si AC. Sunt noi noute! Cardanul schimbat complet, flansa impecabila, in sfarsit am si eu noroc. Esapamentul e bine, DPF-ul arata bine, nu e julita pe dedesubt, are toate plasticele la locul lor.
In timpul muncii la motor ma uit si la pompa tandem, care e notorie pentru probleme. Nu mi-a bagat motorina in ulei pana acum dar observ o mica scurgere de ulei din partea de vacum. Deci e de schimbat si asta, sau macar un kit de garnituri. Ma uit pe manual cum se schimba - se da motorul jos!, Ba da-o dracu'! Caut pe forumuri pe afara si gasesc mytreg.co.uk unde un baiat din Africa de Sud are un topic fluviu cu poze cu tot despre 2.5 TDI. Gasesc partea cu pompa si aflu ca se poate totusi schimba in situ. Nasol ca s-a facut frig si ploua, asa ca vorbesc cu un prieten cu un service sa vin si eu la el sa o schimbe el. Comanda el si pompa Pierburg la 1200 de lei, ne muncim vreo 2 ore si reusim sa o schimbam. Se schimba si feelingul pedalei de frana, era obosita, deci nu prea merita reparata. Pe masina era OE fabricata de Luk, nu stiu daca originala sau schimbata.
Circul prin Bucuresti cu numerele germane, politistii se uita atent la data de expirare, niste pusti cu un Opel Vectra B ma intreaba la semafor ceva de un halat, le zic ca nu port si nu stiu cat mai e unul, vanzatorii de incarcatoare USB, folii de talon si cuple de centura false insista la fiecare semafor. Cand eram cu Logan-ul nici nu ma observau, nici cersetorii, nici aia cu spalatul parbrizelor. Deh, am urcat pe scara sociala... biggrin.gif
Deosebit de amabili sunt soferii celorlalte SUV-uri din trafic, pentru prima oara m-a lasat un X6 sa ies dintr-o parcare fara sa aibe el nevoie de parcarea respectiva.

Se face si vremea de mers la RAR. O zi ploioasa, frig, parca nu mai aveam chef sa ma duc pana la Slobozia. Dar trebuie, asa ca plec de dimineata, cu toate ca eram programat la 1. A2 goala goluta, eu am mers numai vara pe ea, acum arata destul de deprimant.
Ajung la Slobozia, RAR-ul este intr-o margine de oras si din drumul principal se face un drum mocirlos si plin de gropi pana in fata "institutiei". Se murdareste Touaregul meu pana la jumatea portierelor, parca am facut off-road. Asa-i si la Voluntari, cred ca au facut drumul ala de acces expre, daca e rabla pica pana la poarta. Ma gandesc amuzat ca lucratorii au pelerine de plastic ca pescarii cand se baga in groapa sub masina.
La 1 eram programati vreo 10-15 masini, am intrat toti in curte si dupa aia am stat la coada 3 ore. Majoritatea masinilor de Anglia, destul de obosite, intru in vorba cu unii cu un Touaran, mai schimbam pareri de samsari intre noi...
Vine si un tip masiv, bronzat, in tricou mulat cu un X M6 alb. "Ce facem frate, stam la coada pana ii termina pe astia?" Ma gandesc la un posibil raspuns - "Nu frate, terminam tigarile, ne urcam in masini si ne bagam in fata, ce plm !" Pa gura imi iese doar un "ce sa faci, stam, asta e...". "Da frate, numai in Romania se poate asa ceva". Aici trebuie sa-i cam dau dreptate, imi aduc aminte cum am facut actele in Germania, nici n-am apucat sa ma plictisesc. Oricum, din 3 linii de verificare tehnica functiona doar una.
Mai stau cu "fratele" de vorba, imi povesteste cum a prins el 400 la ora si era sa-l ia radarul da a franat de a scos fum ndin roti, cum a fost el in vara la "tovarasii" lui din Ibiza bodyguard la un club de noapte si facea jdemii de euro "pa" seara. Alti tinerei stau grupati in usa rampei sa vada care-i "miscarea", cum sa treaca mai usor, care-i inspectorul mai amabil.
Vine si randul meu, nimer la un inginer mai in varsta pe care-l cam ocoleau toti. Baga sonda in esapament, tureaza masina blana, nici nu stiam ca poate fi turata atat, vine la mine sa-i dau hartiile. Ii dau ce cere si zice "cam scoate fum!" Eu, amabil, incerc sa-l ajut "vedeti ca e diesel." "Diesel, diesel dar nu e bine, nu e bine deloc! O bag in continuare la restul de teste, dar nu stiu ce facem cu fumul"
Ma gandesc "Ba ce pisicher, daca nu trecea gazele n-o mai baga deloc mai departe, am vazut la restul" In fine, testeaza ei frane, se uita cu o camera prin motor, vine iar la mine si ma intreaba unde are a doua serie. Habar nu am, ii zic ca la parbriz, zice nu aia, a doua. Dau din umeri, desfac ei toate usile, portbagajul si gasesc in spatiul rotii de rezerva "a doua serie". Nu se mai uita de trusa si extinctor si o scoate afara. Ma pofteste la casierie si in sala de asteptare.
Platesc vreo 4 milioane si ceva si stau la caldurica in sala. Vad pe nenea inspectoru' ca se pune la un calculator si scrie... si scrie... cand pac! cade curentul. Aud UPS-urile piuind, frate ce bine, au UPS-uri, da sa plece generatorul, dar nu pleaca si ramanem toti in bezna. Aud cateva comentarii la adresa Romaniei, ma gandesc ca poate mai trebuie sa vin si maine.
Vine curentul, ne rugam toti sa nu mai pice, ma striga o fata de la un ghiseu - poftiti actele, aveti CI, revizia si actele originale. Deci am trecut RAR-ul. Plec, ma simt ca proaspat eliberat din puscarie, remarc ca masina trage parca mai bine, probabil de la forjele de la verificare s-a dus dracu' toata funiginea din turbina.

Ma duc dupa aia la taxe locale si la DRPCIV. Merge treaba in cate o zi fiecare. La politie nenea de la ghiseu ma intreaba daca vreau numar preferential. Ii zic nu, n-am nici o combinatie in minte in afara de SEX sau BMW. Dar banuiesc ca sunt luate toate, da-mi ceva care sa nu sune urat si gata. Il rog frumos daca pot sa pastrez un numar german ca amintire, se uita ciudat la mine si zice "bine".

Ajung acasa pun numerele pe masina, am terminat cu formalitatile, acum pot sa ma concentrez la masina.

This post has been edited by YRX: 19 Feb 2018, 09:45


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 19 Feb 2018, 09:44
Post #50


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Asa o lipesc si eu de cateva ori pe jeansi si se dezlipeste usor.
Mai de mult aveam o bucata de plastic lipita de parbriz pe care lipeam toate vinietele vietii si schimbam sau curatam plasticul pe urma.

YRX - ai dat atentie sau nu? eunudauspaga.ro plus ca la RAR spagile nu se dau direct, trebuie sa fii in fratie, treaba cu milionu in scrumiera e depasita de mult, au si camere de supraveghere

O masina capabila, un cunoscut de-al meu s-a rasturnat cu o dihanie din asta, din cauza de balans cauzat de remorca, ziceai ca a bubuit un MIG in tarlua aluia. Au pus-o pe roti si a pornit dupa un minim de zgarmat in ea.

E e asta: In timpul muncii la motor ma uit si la pompa tandem, care e notorie pentru probleme.?
Motorina in ulei, lipsa vacum, scurgeri de ulei

This post has been edited by YRX: 19 Feb 2018, 10:09


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 19 Feb 2018, 09:59
Post #51


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.822
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




YRX - daca tot stergi postari .. spune nene ce si de cine nu iti place si nu mai postam ... macar sa nu pierdem vremea .. nici tu si nici eu ..

Te referi la postarea cu vignieta pusa pe tricou? - M-a luat valul... biggrin.gif Ma scuzi, vroiam sa sterg video-urile...

This post has been edited by YRX: 19 Feb 2018, 10:06


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 19 Feb 2018, 10:05
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.593
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Asa fac si eu mai nou cu vignetele de Austria, Cehia si Slovacia: le lipesc de 2-3 ori pe tricou si dupa aia pe parbriz. Se dezlipesc fara probleme/chin/nervi/unghii rupte/etc.


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 19 Feb 2018, 10:22
Post #53


-


Group: Members
Posts: 21.793
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE
Ironicku s-a apucat de cautat trape, a zis ca la vara vrea sa dea o tura iesit prin trapa cu chelia in vant ...  laugh.gif
Pana sa ma apuc sa caut manuale, am uitat. blush.gif
Am vazut articolul ala cu apa si mi-am adus aminte instat de masina ta. Vezi, acum ai jurnal ...

Tu la Stelvio aia cand faci ? ... naughty.gif

This post has been edited by YRX: 19 Feb 2018, 11:04


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Speedy
post 19 Feb 2018, 10:37
Post #54


Membru donator


Group: Members
Posts: 916
Joined: 27 December 05
From: Anytown USA




N am prea inteles partea cu fumul. Ai zis ca are DPF. Sau l a apucat regenerarea fix atunci?


--------------------
.... ... ....
Opel Astra J Innovation 2012 2.0 CDTI Ex Logan Prestige 1.6 16v
Suzuki XF650 Freewind 2001
Specialized Carve Expert
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 19 Feb 2018, 11:02
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.696
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Nici eu n-am inteles-o sincer. Cred ca a fost asa, "de conversatie". Daca nu trecea testul sunt convins ca ma pica fara comentarii.
In regenerare a intrat dupa ce am plecat de la ei ... biggrin.gif


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RZV
post 19 Feb 2018, 11:42
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 812
Joined: 24 August 05
From: Online




QUOTE(Bwwlan @ 19 Feb 2018, 11:05)
Asa fac si eu mai nou cu vignetele de Austria, Cehia si Slovacia: le lipesc de 2-3 ori pe tricou si dupa aia pe parbriz. Se dezlipesc fara probleme/chin/nervi/unghii rupte/etc.
*


Slovenia poate. wink.gif Slovacii au trecut la vinieta electronica de cativa ani deja. Si la austrieci e posibil de anul asta vinieta electronica (dar doar de la OAMTC, nu si din benzinarii).

Pe de alta parte, exista o unealta de dezlipit viniete (e foarte similara cu racleta de curatat plita ceramica, are o lamela ascutita de otel) care se gaseste prin beniznarii in vest (Austria, Slovenia) si costa doar vreo 2 euro. Am una din asta in portbagaj (ca am de dezlipit anual 2 viniete), si merge treaba struna, fara stress, nervi si unghii rupte. Igieninzez locu' crimei ulterior cu niste solutie de curatat parbrizul pe o carpa, si lipesc noile viniete. blush.gif

L.E.
Iaca si poza.s_l640.jpg ( Size: 32.84k ) Number of downloads: 880


This post has been edited by RZV: 19 Feb 2018, 11:44


--------------------
Scott Mountain Bike 1990
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 19 Feb 2018, 11:50
Post #57


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.447
Joined: 1 November 04
From: sat




QUOTE(YRX @ 19 Feb 2018, 09:41)
[...]
Ma duc dupa aia la taxe locale [...]
*



Cat platesti statului ca sa te lase sa beneficiezi de masina cu motor de 2.5l ?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
YRX
post 19 Feb 2018, 12:04
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.696
Joined: 6 July 06
From: Bucuresti




Continuam...

Dupa ce ma vad cu numerele, se face si un wekend frumos, dau o tura pana la tara, sa bag un aspirator in ea si sa mai vad ce este stricat sau lipsa. Scot nisipul din spatiul rotii de rezerva, fac curatenie luna, aspir bine mocheta, ridic banchetele spate si gasesc o cheie de VW si doua monede de 2 Euro. Ma uit la ea si o incerc la contact. Merge, lama e buna insa e stearsa din calculator, nu porneste cu ea. Este probabil o cheie a masinii pierduta de fostul proprietar. Omul a anulat-o si si-a facut alta, sa vad cum o reactivez eu, sa am 3 chei. Colac peste pupaza are legata si o cheita mai mica de ea, o studiez eu si imi dau seama ca este de portbagaj. Deci a avut portbagaj pe plafon dar nu l-a dat, sau l-a vandut separat.
Mai identific eu o scrumiera de pe spate cu un pin rupt si o priza de centura sparta. Astea trebuie sa le fac rost din dezmembrari, alaturi de portbagajul dorit de nevasta-mea.
Verific si bateria, pentru cine nu stie este sub scaunul soferului, trebuie demontat din suruburile din fata si rabatat in spate. Ma chinui eu, ridic scaunul si dau de o cutie mare si neagra, mai gasesc o moneda de 1 euro, desfac capacul, care este prins cu niste cleme ca cel de la cutia filtrului de aer la Logan si gasesc bateria. OE de 110 Ah fabricata de Moll cu data de fabricatie ... 45 / 06 ... Fuck, e aia originala cu care a venit masina, are 11 ani, trebuie sa iau baterie si sigur nu-i prea ieftina. Alte cheltuiala, deci mai amanam cauciucurile. O masor, 12,7V, o pun pe redresor. In 2 ore redresorul zice gata, e clar, nu mai are asta 110 Ah.

Fac lista cu de cumparat...- carcase de chei noi, scurmiera, priza centura, portbagaj, baterie, cauciucuri, covorase de cauciuc ca aici nu-i Belgia, tava portbagaj. Mai incolo kit-ul leatherique pentru piele, niste spot pad-uri pentru polishat ornamentele de lemn. A, si un compresor de umflat rotile, ca am venit ca un cretin din Germania in realitate fara roata de rezerva, aia space saving trebuie pusa pe masina si umflata cu compresorul, ca altfel nu merge. Eu daca n-aveam compresorul ma puteam doar uita la ea. Rezolvat ulterior cu unul OE de Q7 plus kit de pana la 100 de lei de pe OLX.
Curat si scurgerile de apa din contra-aripi. Are ceva frunze, dar putine, nu e plina de pamant, la Logan scot cate un kil pe sezon din fiecare parte.

Zic, ia sa schimb si becurile de pozitie de la faruri si sa dau cu contact cleaner la mufe, sa nu-mi mai faca figuri. Sistemul de pridere a farurilor este gandit bine, dar implementat prost, mai ales daca nu prea deschizi capota. Ca sa nu te chinui sa schimbi becurile. farurile se elibereaza dintr-o tava suport cu o parghie, le scoti afara, schimbi becurile le bagi la loc. Din pacate mecanismul este complicat si predispus la avarii pentru ca se ancraseaza si cand bagi scula sa le desfaci ramai cu el in mana. Dau eu cu WD-40, astept, le misc usurel si reusesc sa le deblochez. Bag inapoi pe cel din dreapta, il blochez, bag pe cel din stanga si... raman cu o bucata de plastic in mana. Adaugam la lista - suport far stanga - 300 de lei. De schimbat cand oi putea sa dau bara jos.

Ma uit pe net de dezmembrari. Majoritatea in Suceava si imprejurimi. Nu vreau sa dau comanda prin curier, vreau sa vad ce cumpar. Vinde unul din Hunedoara un portbagaj la 400 de euro, ma ce dracu, e poleit cu aur, nu dau atat pe el nici sa ma bati. Ma uit cat e nou - 450 euro, aha deci e ala bisnitar. Mai caut pe e-bay 300, 380, cu transport cu tot ma duc la pepeni. Il las pentru "cand oi gasi o oferta de nerefuzat".
Gasesc pe unii la Petrachioaia, au trei masini la dezmembrat, le fac o vizita. Gasesc cupla centurii, scrumiera nu vor sa-mi dea, ca vand interioare cu totul. Una dintre ele are portbagaj. Intreb cat costa, zice ca n-are cheie la el si nu poate sa-l scoata. Il scot eu daca mi-l da la pret bun. El zice 500 de lei, dar cum il scot? O sa-ti arat, vino cu niste capete torx. Dau jos suruburile care mentin sinele pe plafon si iese cu tot cu sine. Parca regreta un pic, dar nu are ce face, am stabilit pretul. "Dar ce faci fara cheie?" "Imi comand una la Thule, ca el e fabricantul real al portbagajului, e 3$"... cool.gif

Portbagajul ala, pe langa ca mi se pare cea mai eleganta solutie pentru asa ceva, (urasc portbagajele de plafon din principiu), este un munte de inutilitati si over-engineering, acum am vazut ce costa atat. Are o gramada de parghii, clapete, rulmenti, usite de plastic si arculete. Fiind puse pe plafon si uitate acolo ajung de cele mai multe ori gripate si sunt distruse la incercarea de deschidere. Bila alba pentru VW, exista piese de reparatie asa ca nu esti nevoit sa stai cu el rupt sau sa iei altul. Preturile sunt piperate in schimb, un cheder de cauciuc e 45 de euro. Nici asta nu facea exceptie, era intreg dar gripat, dupa mult wd-40 si spalat cu apa, l-am desfacut si reconditionat complet. Gresat, de-oxidat si curatat asteapta cuminte sa-l montez. Nu-l montez inca pentru ca vreau sa dau sinele jos si sa schimb garniturile de la ele, sa nu se mai umple de pamant sub ele.

Bateria am schimbat-o cu un Premier de 110Ah la vreo 450 de lei, identica la dimensiuni si cu acelasi sistem de ventilare. OE era 1500 si Moll 900, dar cum eu sunt fan Rombat am mers cu ai nostri ...

La ceva timp am gasit pe OLX un set de fete de usi la 150 de lei de pe care am luat scrumierele si alte piese marunte. Nu stiu ce sa fac cu magaoaiele, ma cam incurca dar nu ma lasa inima sa le arunc. Carcase de chei nu mi-am luat inca.
Deci am completat toate lipsurile, am mai spart vreo 3.000 de lei si astept caldura pentru alte interventii. Cand am vazut suma lui Muttley m-am mai linistit... biggrin.gif

Preturile la piese sunt asa si asa, unele sunt exagerate (mai ales la ornamente, plastice, accesorii), dar cele uzuale accesibile. Sunt disponibile pe toate gardurile si se gasesc si cele mai mici repere. La dezmembrari masini de Anglia garla, in stare foarte buna.

Urmeaza:

Cauciucuri - am pus ochii pe Nokian Weatherproof, nu vreau sa mai stau cu doua randuri de roti. Mai era si Yokohama geolander g015, BFG Urban Terrain T/A. Vreau cauciucuri de asfalt dar care sa nu ma faca de rusine pe un forestier usor sau 10 cm de zapada.
Curatat admisie de la filtru de aer pana la chiulasa cu schimbarea tuturor garniturilor de pe traseu
Schimbare oil cooler si pompa de apa impreuna cu lichidul de racire
Schimbare lichide in diferentiale, cutie, frane, directie
Schimbare amortizoare haion + luneta
Refresh la vopsea si interior

Si am ajuns in zilele noastre.
Masina merge, m-am mai obisnuit cu ea, n-o mai zgudui la semafor, merg destul de lin. Am gasit si un manual in engleza si am reusit sa ma pun la punct cu comenzile si ce fac toate butoanele. Webasto e de milioane, pe vreme rece in cateva minute e cald si bine in masina, navigatia n-am mai folosit-o ca are numai Europa de Vest.

Acum, de la voi, as vrea asa:
- un indrumar de schimbat treptele, la ce turatie, astfel incat sa nu merg subturat, dar nici sa stau in 10.000 de ture. Normal, batraneste. N-am mai condus niciodata diesel. Pareri pertinente si argumentate, nu ne intindem la discutii interminabile altfel... slap.gif
- as vrea sa aflu cand / cum se foloseste "low" si "dif lock"
- cand se schimba filtrul de motorina - am gasit in istoric o singura schimbare la 120.000

This post has been edited by YRX: 19 Feb 2018, 12:10


--------------------
Dacia Logan 2005 Ambition 1.6 MPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 19 Feb 2018, 12:39
Post #59


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.709
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




cupla de centura din dezmembrari? Era intreaga masina de pe care ai luat-o nu lovita?
Low range la urcat dealuri abrupte sau mers f incet (inmormantari, teren geu cu incrusiare de osii) fara sa patinezi ambreiaj, daca-l poti dezactiva din mers si la plecare cu remorca in rampa. Diff lock la teren f alunecos, noroi sau zapda inalta, roata supendata. Niciodata pe asfalt rugos. VEzi sa faci mereu permutare de roti fata spate (gen 5000km) sa nu se uzeze neuniform
Schimbat trepte... intreaba un propietar de duba ca aia are raport puetre greutate ca a ta. As zice minim 2000 de ture, dar daca simti ca trebuie sa apesi gazul la 80 la suta dupa schimbare insemana ca a fost prea devreme. Masina plina si la deal... o sa folosetsi mai multe ture. Nu are sageti pe bord?


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 19 Feb 2018, 12:48
Post #60


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.208
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(YRX @ 19 Feb 2018, 12:04)
- un indrumar de schimbat treptele, la ce turatie, astfel incat sa nu merg subturat, dar nici sa stau in 10.000 de ture. Normal, batraneste. N-am mai condus niciodata diesel.
*



Tractorina am condus mai mult 1.6 si 2.0 CR. Schimbam pe la 3000, si ii prezentam a IV-a doar daca ma deplasam cu 60. CB-ul ar fi vrut sa schimb la 1200, si sa am a V-a la 50. Am incercat de vreo doua ori sa schimb cum ma sfatuia CB-ul, n-am reusit nici sa vad economie notabila la combustibil, si simteam motorul ca desi poate, nu-i place in mod special.


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
142 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 06:58
Dacia