Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Martor STOP si ( ! ) aprinsi in mers, martor frana de mana - am pus si o poza exemplu

ksmn1
post 29 Apr 2012, 13:52
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 February 12




Salut! S-a mai intamplat la cineva sa aiba aprins in permanenta martorul STOP impreuna cu (!) (alte pericole) ca si cand ar fi trasa frana de mana? Ce probleme poate indica? Mentionez ca acesta clipeste putin cand masina ruleaza pe drum prost, cu criblura sau asfalt decopertat, sau cand incerci sa "incaleci" o bordura mai inalta. In carte scrie ca poate indica lichid de frana insuficient dar numai daca se aprinde doar la apasarea pedalei de frana, iar mie imi sta aprins tot timpul, iar franarea este la fel de eficienta ca atunci cand nu era aprins deloc. Mentionez sta aprins de asta iarna cand erau temperaturile de -20 de grade.


--------------------
Renault Clio 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
S4b1n
post 29 Apr 2012, 14:01
Post #2


Membru Symbolist


Group: Members
Posts: 937
Joined: 27 February 10
From: Craiova/Bucuresti




Pai si ai verificat lichidul de frana? E destul de simplu de vazut daca e la nivel, recipientul e prin zona celui de lichid de stropit parbrizul. Daca nu e asta, o diagnoza cu testerul ar trebui sa-ti spuna exact care e problema.


--------------------
Renault Symbol 1.5 dCi 62 kW 2007 - ~ 155000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 29 Apr 2013, 09:26
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Se aprinde pe bord in mers STOP si ( ! ). Astea se aprind cand se trage frana de mana. Daca las frana jos se sting, dar apoi in mers se aprind din cand in cand ca la un contact imperfect, o atingere ceva. Ar putea fi de la firul care duce la frana de mana ??? Stie cineva pe unde trece firul sa ma uit la el ??? Poate fi ceva mai grav ??? A mai avut cineva ??? Vreau o parere ....

Multumesc.



Attached thumbnail(s)
Clio_100608_4.jpg ( Size: 57.14k ) Number of downloads: 1084


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STALEX2004
post 29 Apr 2013, 09:27
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 651
Joined: 5 June 08
From: Bucuresti




verifica nivelul de lichid de frana


--------------------
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 DCI 2006
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 29 Apr 2013, 09:34
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Nivelul lichidului de frana ?? ... adica cand nu mai are cat trebuie se aprind astea ???? ...... ca se aprinde ca la un contact imperfect, o atingere .... ca la o lanterna care nu merge dar se aprinde cand o zgaltai smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Yan78
post 29 Apr 2013, 09:38
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 438
Joined: 31 July 10




Verifica si apoi intreaba din nou. Poate fi o cauza foarte buna.


--------------------
Renault Clio Symbol 2008 1.5 dci
[URL=http://www.reno.ro/Folositi-functia-CAUTARE-t40668.html]Search cu incredere![/URL]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 29 Apr 2013, 09:44
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Man, nu e problema sa verific, dar am intrebat daca asa trebuie sa semnalizeze lipsa lichidului de frana. Asa te pun si eu sa verifici daca ai benzina in rezervor fara sa iti zic de ce !!! ... si daca ai mai vorbim maine ... tu verifica smile.gif)))

Vreau informatiile sa stiu ce sa-i fac azi, nu maine ... ca maine plec cu masina in tara ..

This post has been edited by zerillos: 29 Apr 2013, 09:46


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crisolro
post 29 Apr 2013, 10:04
Post #8


Posts: 1.435.866


Group: Members
Posts: 1.884
Joined: 9 November 07
From: Bucuresti




esti carcotas ... colegii suspecteaza un nivel scazut al lichidului de frana care la balans face sa clipeasca doar (vor sta aprinse continuu mai tarziu tongue.gif ) cele doua becuri
da, acele becuri se aprind cand scade nivelul lichidului de frana sub minim

cablul de la frana de mana il ilspectezi usor pe o rampa, canal

ai cerut o parere, o parere ai
vrei o certitudine? mergi la service

This post has been edited by crisolro: 29 Apr 2013, 10:08


--------------------
Renault Clio IV Life 2015, 1.2 16V/75 cp Ford Ecosport 2018, 1.0 125cp - cu nr absolut normal
Daca vreodata ai impresia ca nu mai exista nimeni caruia sa-i pese daca mai traiesti, incearca sa nu platesti cateva rate la banca.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 29 Apr 2013, 10:06
Post #9


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Da, vasul cu lichid de frana are senzor de nivel, cand e sub limita minima se aprind in bord martorii frana de mana si stop.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 29 Apr 2013, 10:07
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Nu sunt carcotas, asta vroism sa aflu, si anume ca semnalizarea becurilor din bord e la lipsa lichid de frana ... acum am inteles si o sa verific !!!


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adrian2011
post 29 Apr 2013, 13:21
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 30 August 11
From: Isle of Man




aoleu,cat ai stat sa scrii pe aici aruncai demult o privire la vas.


--------------------
Renault Symbol 2011 Collection 1.2 16V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Apr 2013, 13:58
Post #12


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Punea si lichid...

Eventual inlocuia si placutele, ca-s toate zob.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
OVIDIUS
post 29 Apr 2013, 14:05
Post #13


bogat în valori simple


Group: Members
Posts: 1.719
Joined: 14 February 05
From: Orasu' lui Bucur




Daca ar fi de la lichidul de frana, s-ar aprinde la franare. Oricum, merita sa verifici...


--------------------
Renault Laguna 2.0 T 2007 / Dinamique + Twingo 1.2 16v 2004
Chiar si ziua de luni poate aduce minuni...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Grapinio
post 29 Apr 2013, 14:11
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 73
Joined: 15 May 09




Am patit si eu la fel si era de la bulbul sau ce o fi ala de la frana d mana. Am inteles ca trebuie schimbat. Din fericire, am facut ca romanul. Adica din puctul de unde se ridica frana d mana, unde ar fi punctul de parghie si deci acel bulb, care face contact ca sa se aprinda becul cand e frana de mana trasa, am apasat p tapiterie, p covorasul ce e deasupra lui si de atunci nu mai am probleme. Oricum, cica ca sa il schimb trebuie dat la o parte materialul, covorasul asta de material care e pe jos, ca sa ajunga la el.


--------------------
Renault Clio 2 2005 Symbol Fidjy - cj 00 abc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 29 Apr 2013, 14:44
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




NUMAI DOT 4 (patru) !!! să nu pui DOT 3 că nenorocești garniturile. dar poate știi asta


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 29 Apr 2013, 16:31
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Verificam eu, dar masina era mai departe si trebuia sa stiu sigur ce fac. Placutele de frana sunt schimbate acum 2 luni, deci sunt ok.

Concluzia: Vasul lichidului de frana era la minim. Am vorbit deja sa-mi schimb tot lichidul si sa fac aerisirea, dar maine plec in tara si trebuia o solutie pana vin. Asa ca am completat cu DOT 4 , pt. ca am inteles ca se combina cu DOT 3 ( nu stiu ce DOT am in vas - am masina de 2 ani, luata SH ) si s-a rezolvat. Nu se mai aprinde nimic in bord !!!


Mersi: STALEX2004, Yan 78, crisolro, hellcat si restul care au dat sfaturi bune !!!

Pt. inlocuire lichid si aerisire am aflat urmatoarele preturi:

- la un tip in curte la particular - 30 RON ( fara lichid )

- la un service de cartier - 60 RON ( fara lichid )

- la un alt service unde au zis ca folosesc instalatie speciala de spalat, schimbat, etc - 100 RON ( fara factura si lichid ) - 140 RON ( cu lichid - nu stiu daca si cu factura smile.gif). )

La cine ma sfatuiti sa ma duc ? ... nu e BMW, e un Clio din 2000 ... nu stiu cat de complicata e operatiunea ca sa stiu ce decid ... oricum am luat 1 litru de DOT 4 ( BOSCH ) ..

This post has been edited by zerillos: 29 Apr 2013, 16:40


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 29 Apr 2013, 17:13
Post #17


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Te intrebi unde s-a dus lichidul daca placutele sunt noi.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
PhilipMorris
post 29 Apr 2013, 17:48
Post #18


dependent de internet banking


Group: Members
Posts: 708
Joined: 14 November 07
From: Where the streets have no name




daca era bmw, se merita sa dai un ban. asa, la un clio de 2 mii, baga 2 bete prin podea si impinge-le in pamant ca sa se opreasca masina.


--------------------
MK2 Black panther, sexiest hatchback ever TiVCT
Dacă vrei să iti arati superioritatea și ți-e rușine ca nu intelegi cuvintele potrivite, posteaza un link.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexme24
post 29 Apr 2013, 18:22
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 780
Joined: 23 September 09




Mereu am fost putin iritat de expresia asta: da ce frate e un clio nu e un bmw sau mercedes sau etc. Fratilor nu stiu cum sa va zic, dar pentru o masina low cost, mai ales la vremea ei[a mea e din 2004], eu zic ca dpdv al dotarilor pt vremea aceea au fost foarte foarte bune. Persoanl nu stiam ca exista si senzor pentru lichid de frana, deci inca un plus pt masinuta. EU va zic sincer ca mi-am scos banii cu masina asta si o sa ii scoata si in viitor.
Legat ca ti se pare pretul mare pt masina asta la manopera, ce pot sa zic, indiferent de pret masinile franeaza prin acelasi principiu, deci vorba cuiva mai sus, daca vrei sa fii tu mai sigur, 2 gauri in podea si franezi cu picioarele.


--------------------
Renault/Honda Clio 2/ Accord 2004/2008
Clio 2/Accord/Civic , 2004/2008/2008 1.5 dci / 2.4 VTEC / 1.8 VTEC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 29 Apr 2013, 18:32
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




părere personală: cu frîna nu e de joacă, ai nevoie de garanție și mai ales de siguranță, dacă te uiți așa la bani, cred că și la saboții de la bicicletă te uiți tot așa. Mergi la un service care garantează ce face și mai ales care este autorizat să o facă. Doamne ferește să te lase o frînă "verificată" într'un garaj!


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zerillos
post 29 Apr 2013, 18:59
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 24 September 05




Eu n-am spus ca Renault Clio nu e masina buna ..ma refeream ca nu e de 20 mii Euro sa stai sa faci toate verificarile in service-uri de ale lor ... poti sa faci si in alte locuri mai modeste ... normal ca franele sunt importante, dar uneori operatiunile sunt banale si in cazul asta se pot face si la service-uri mai mici ... n-am zis neaparat ca fac in garaj ... eu am zis doar ce am aflat in leg cu preturile...

Lichidul nu stiu unde s-a dus ... eu de cand am masina ( 2 ani ) am schimbat placutele de cateva ori, dar niciodata cu am schimbat lichidul de frana ... daca sunt pierderi cum le vezi ?

This post has been edited by zerillos: 29 Apr 2013, 19:03


--------------------
Renault Clio Symbol 1.4 8V 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 29 Apr 2013, 19:42
Post #22


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(zerillos @ 29 Apr 2013, 19:59)
... daca sunt pierderi cum le vezi ?

Cu ochii.....prin privire atenta.

@+


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 29 Apr 2013, 19:44
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




cum sărăcia le-ai schimbat de cîteva ori? dar discurile de cîte ori le-ai schimbat? Nu te supăra dar a schimba în 2 ani plăcuțele "de cîteva ori" e ceva ciudat, ori tu mergi mereu cu pedala apăsată? ale mele încă sunt cele originale. Folosește cu MULTĂ încredere și frîna de motor, e mai sigură, mai ieftină și nu implică plăcuțe și nici lichid de frînă.

Atenție DOT 3 dizolvă garniturile din EPDM (un sortiment de cauciuc cu anumite proprietăți) pe cînd DOT 4 NU face așa ceva. Nu le amesteca! Poți avea pierderi de lichid de frînă printr'o fisură. Cînd ai montat plăcuțele noi nu s'a aerisit circuitul de frînare? n-ai completat la nivel? Chiar și la un Lăstun frîna e cea care face diferența dintre a conduce în siguranță și a produce pagube.

This post has been edited by Ayden_CJ: 29 Apr 2013, 19:52


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
STALEX2004
post 29 Apr 2013, 22:27
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 651
Joined: 5 June 08
From: Bucuresti




cu ajutorul unui prieten si cu putina indemanare ai putea sa faci si tu aerisirea instalatiei....e banal...unul face pedale la frana si celalalt sub masina, cu o cheie desface surubul respectiv sa iasa aerul....se repeta operatiunea de 2-3 ori sau pana cand vezi ca ai pedala tare...fie ca e bmw, renault sau oltcit, toate merg pe acelasi principiu.momentan smile.gif bafta


--------------------
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
Renault Clio Symbol Fidji 1.5 DCI 2006
Renault Clio 3 FL 1.5 DCI 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ayden_CJ
post 30 Apr 2013, 14:54
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 577
Joined: 28 February 07
From: Cluj




probabil se știe,dar poate nu strică: se pune un furtunel suficient de lung și TRANSPARENT pe aerisitor. Capătul liber se introduce într-un borcan uscat și curat în care ai pus circa 300-400 ml lichid de frînă nou!. Atenție! Capătul liber să nu iasă din lichid în timpul operației de aerisire!. O persoană deschide aerisitorul, cealaltă apăsă pedala de frînă pînă la fund și stă cu ea apăsată, în borcan se va evacua lichid de frînă plus bule de aer. Persoana de la aerisitor strînge șurubelul cît să-l închidă, după care se eliberează pedala. La eliberarea pedalei se absoarbe din rezervorul instalației de frînare o cantitate corespunzătoare de lichid de frînă. Să urmărești să nu scadă nivelul sub MINI în rezervor, se completează de cîte ori trebuie. Se repetă pînă pe cînd pe furtunel nu mai ies bule de aer. Se repetă la fiecare roată. Acuma nu mai știu dacă și la Renault e la fel sau nu, la Oltcit țin minte cse începea aerisirea de la roata cea mai depărtată de pompă.
Succes


--------------------
Renault Symbol 2006 EX1,4 16V - CJ-x5-DXM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 30 Apr 2013, 17:17
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Schimbarea de lichid de frana nu este neurochirurgie, nici inginerie spatiala. Se poate face cu responsabilitate si in fata blocului. Nu trebuie scule speciale si nu necesita aerisire.

This post has been edited by D-Ice: 30 Apr 2013, 17:24


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Silk
post 1 May 2013, 09:11
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 1 November 11
From: Bucuresti




QUOTE(D-Ice @ 30 Apr 2013, 18:17)
Schimbarea de lichid de frana nu este neurochirurgie, nici inginerie spatiala. Se poate face cu responsabilitate si in fata blocului. Nu trebuie scule speciale si nu necesita aerisire.
*




Ai dreptate, nu este neurochirurgie, dar sa sti ca trebuie sa faci aerisirea, pentru a avea siguranta deplina in pedala atunci cand ai nevoie !


--------------------
Renault Megane 1.6 16V SE 2011 - so sylk
Plecat in depresie......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 1 May 2013, 10:06
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Se poate schimba fara golirea totala a instalatiei. Dai drumul la etrieri si completezi incet in vas fara sa-l tulburi. Lichidul uzat, cu apa sta la fund si incet incet se duce din instalatie, fiind inlocuit de cel curat. Cand iese lichid curat pe la etrieri inchizi si completezi in vas pana la maxim.
Metoda APAN Braila, felicitari meseriasilor. Se poate face si in fata blocului, ideea e sa fie 2 insi, unul sa completeze mereu si sa nu se grabeasca sa-l tulbure, sau sa scape vasul fara lichid.

This post has been edited by D-Ice: 1 May 2013, 10:07


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Silk
post 1 May 2013, 13:00
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 387
Joined: 1 November 11
From: Bucuresti




QUOTE(D-Ice @ 1 May 2013, 11:06)
Se poate schimba fara golirea totala a instalatiei. Dai drumul la etrieri si completezi incet in vas fara sa-l tulburi. Lichidul uzat, cu apa sta la fund si incet incet se duce din instalatie, fiind inlocuit de cel curat. Cand iese lichid curat pe la etrieri inchizi si completezi in vas pana la maxim.
Metoda APAN Braila, felicitari meseriasilor. Se poate face si in fata blocului, ideea e sa fie 2 insi, unul sa completeze mereu si sa nu se grabeasca sa-l tulbure, sau sa scape vasul fara lichid.
*




Sa inteleg ca , la un moment dat, vei avea 2 lichide total diferite si foarte "separabile" in vas si in instalatie ?

De unde stii ca lichidul vechi va sta la "fund" si cel nou va sta la suprafata ?
De unde sti ca lichidul vechi va iesi din instalatie primul ?
De unde sti ca nu se vor mixa lichidele intre ele ?


Ceva imi spune ca acest procedeu nu e prea corect. DOAR logica.

Nu mai faceti publice astfel de "metode". Recomandati o metoda corecta si care sa ajute individul care a ridicat problema si are nevoie de indicatii.



PS : daca erai la Braila, iti dadeau cu vaporu'n cap !


--------------------
Renault Megane 1.6 16V SE 2011 - so sylk
Plecat in depresie......
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
helldriver11
post 1 May 2013, 13:20
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 28 September 07




QUOTE(Ayden_CJ @ 30 Apr 2013, 14:54)
probabil se știe,dar poate nu strică: se pune un furtunel suficient de lung și TRANSPARENT pe aerisitor. Capătul liber se introduce într-un borcan uscat și curat în care ai pus circa 300-400 ml lichid de frînă nou!. Atenție! Capătul liber să nu iasă din lichid în timpul operației de aerisire!. O persoană deschide aerisitorul, cealaltă apăsă pedala de frînă pînă la fund și stă cu ea apăsată, în borcan se va evacua lichid de frînă plus bule de aer. Persoana de la aerisitor strînge șurubelul cît să-l închidă, după care se eliberează pedala. La eliberarea pedalei se absoarbe din rezervorul instalației de frînare o cantitate corespunzătoare de lichid de frînă. Să urmărești să nu scadă nivelul sub MINI în rezervor, se completează de cîte ori trebuie. Se repetă pînă pe cînd pe furtunel nu mai ies bule de aer. Se repetă la fiecare roată. Acuma nu mai știu dacă și la Renault e la fel sau nu, la Oltcit țin minte cse începea aerisirea de la roata cea mai depărtată de pompă.
Succes
*



Exact asa procedam la vechea Dacie 1310.
O metoda foarte asemanatoare au utilizat si cei de la AMAT cand au schimbat lichidul din Symboala. Singura deosebire a fost aceea ca in prealabil au scos cu o pompita lichidul vechi din rezervor, pe care l-au umplut apoi ci lichid proaspat.
Ordinea aerisirii - cate 2-3 purjari la fiecare roata - a fost cea stiuta, de la roata cea mai departata de pompa, ultima fiind roata stanga fata.

This post has been edited by helldriver11: 1 May 2013, 13:21


--------------------
renault fost symbol 2007, actual Megane 1,4 TCE edc
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 16:12
Dacia