Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ski in Bulgaria, info

pakyman
post 14 Dec 2007, 00:00
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 13 December 07




Salut,

pe 21 ian plecam la Bansko la ski. am luat bilete la hotel Izvorite. A mai fost cineva pe acolo? nu ne-ar strica oarece informatii, si eventual daca mai merge cineva in aceiasi perioada, putem merge impreuna.

Multumim


--------------------
renault clio 2005/fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 18 Dec 2007, 12:31
Post #2


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




n-as strica sa folosesti functia SEARCH... nu doare! smile.gif

de ex vei gasi.... http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopi...85&#entry712585
(mesajul #1635)

http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=69803&hl=bansko


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 9 Jan 2015, 17:37
Post #3


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Cum priin link-urile lui Al de mai sus nu gasesc ce caut, care ati fost la ski la Bansko, , va rog sa bagati pe scurt ceva tips and tricks pentru unul care merge prima data.
Ma intereseaza:
- cum e cu inchirierile la skiuri- mai putin preturi ca astea sunt pe net, mai mult unde e mai comod de gasit si cum se face
- cum e cu parcarea la telecabina, daca sunt locuri de obicei, ore de aglomeratie, etc
- daca se poate evita coada la telecabina de jos prin alte mijloace de transport, ca am inteles ca se sta peste o ora.
- care tip de ski pass ar fi mai avantajos si daca e vreo smecherie de stiut. - de ex daca telecabina e inclusa in skipass sau nu
-alte chestii bine de stiut?


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ake
post 8 Feb 2015, 13:46
Post #4


Morderator


Group: Moderatori
Posts: 1.040
Joined: 6 July 04
From: Bucuresti




Ok, n-a bagat nimeni nimic, bag io cate ceva, pe scurt, pe puncte ca sunt prea obosit acum sa scriu detaliat

Drumul Buc-Bansko, parcari, etc
- cam 7-8 ore cu vama si pauze
- drumul spre Kulata il stie toata lumea, asa ca nu dau detalii. Spre Bansko se face un drum la stanga, e bine marcat cu indicatoare, cativa kilometri dupa Blagoevgrad. Drum de munte, doua benzi, putine locuri de depasire, cam ca la noi pe Comarnic- Sinaia. Sunt prin zona camioane cu lemne, sa va inarmati cu rabdare, puteti merge si 10 km in spatele lor cu 20 la ora.
- orasul are strazi inguste si e aglomerat, se circula haotic, mergeti incet. inarmati-va cu harta sau GPS sa gasiti hotelul, e destul de intortocheat, iar indicatoarele sunt doar pe alocuri sau pentru hotelurile mari
- toate hotelurile sufera de o acuta lipsa de locuri de parcare. Ca sa nu aveti probleme, alegeti un hotel intr-o zona mai putin aglomerata.
- singura parcare cu adevarat uriasa e cea de la telegondola, nu se umple nici in perioadele cele mai aglomerate. 12 leva per parcare pe intrare/ pe zi indiferent cate ore, primele 20 min gratis (drop-on drop-off)
- daca vreti sa fentati telegondola, puteti urca direct sus, cam jumatate de ora pe serpentine, tot 12 leva/ zi dar sunt locuri putine si distribuite haotic. (zapada nu se curata in parcari). Eu unul nu recomand urcatul cu masina, se umple repede, pe la ora 9, si te poti trezi cu politia de-a curmezisul drumului intr-un loc unde iti ia un sfert de ora sa intorci masina.
- pentru plimbari de colo colo sunt doua variante mai bune decat masina personala. Microbuzele care in general sunt gratis de la hotel la gondola si inapoi sau taxiurile care sunt ieftine, maxim 10 leva un drum.

Hotelurile
-fiica-mea a numarat din plictiseala o suta noua jtrei de hoteluri pe-o harta. Eu nu le-am numarat dar inclin sa cred ca-s chiar mai multe.
-cu cateva mici exceptii, hotelurile sunt construite la norma si la marea repezeala. In schimb se intrec la tot felul de "dotari". La asta la care-am stat eu aveau un mic Spa foarte ok. Peste tot e gratis, mai putin masajul. Wi-fi de secolul trecut.
- preturile mi s-au parut mici. Eu am dat pe doua camere , 4 persoane cu demipensiune vreo 400 de euro pe saptamana, ce-i drept luate cu early booking. Camere mari, cu bucatarie utilata complet in fiecare si cam atat. De curat era curat, caldura la greu, dar de la usi si balamale pana la robinete, toate erau turcisme de doi lei.
- micul dejun OK in fiecare zi, mai putin cafeaua, care era un fel de fiertura galbena.
- cina o zi buna, chiar foarte buna, o zi sub orice critica, probabil dupa cum se schimba bucatarul.
- la pranz mancam ori pe partie (scump, dar ma rog, carau mancarea cu skijetul) ori in oras. In oras se mananca excelent, sunt puzderie de taverne cu mancare traditionala. Preturi mai mult decat decente pentru portii si servicii peste media de la noi de la munte. O ciorba de burta 3,5 leva, o frigaruie lunga cat cuptorul, gatita si servita extraordinar cam 15 leva. Mai toate portiile pe care le-am luat erau atat de mari incat ar fi ajuns pentru un adult si un copil. O bere 2,5 leva.

Echipamentul de ski
- sunt puzderie de centre de inchiriere in tot orasul. De toate soiurile, dupa buget. de la 15 la 25 de leva pe zi set complet. Unii opresc buletinul, unii fac copie, iar unii doar iti zic ca "I remember your face" si nu cer nimic. Daca e foarte aglomerat, centrele de sus de la telegondola raman primele fara echipamente, asa ca nu recomand sa apelati la ele.
- Eu am luat de langa hotel cu 20 de leva pe zi dar aveam garderoba gratuita, plus ca tipul respectiv le curata zilnic, ceruia schiurile cel putin o data la doua zile, si te mai ajuta si la carat pana in parcare. Initial am inchiriat doua seturi, dar mi-a oferit gratis un set si pentru cea mica pentru ca nu prea i-a placut ce avea ea de-acasa.

Instalatii de cablu

- accesul la zona de schi se face ori cu masina (nerecomandat dupa mine) ori cu gondola. Daca e o perioada de varf, cum a fost asta cu vacanta romanilor, se fac cozi imense. Poti sta si doua ore la coada daca nu te duci la opt dimineata. Programul la gondola e 8:30-17:00, dupa ora 13:00 e liber indiferent de cat de aglomerat e.
- exista variante de ski pass pe o zi (58 leva) sau mai multe, dar care nu sunt cu mult reduse si eu zic ca nu merita. Nu ti se dau banii inapoi daca e vreme proasta si risti sa pierzi mai mult. Exista si o "garantie" pentru fiecare card de 5 leva care ti se inapoiaza la un automat, sau la casa daca schimbi de pe o zi pe alta. Dimineata, mai ales lunea pot fi cozi imense la casa. Eu am stat cam o ora jumate. cel mai bine e sa cumperi ski-passul cu o seara inainte. E deschis pana destul de tarziu, mai putin duminica. Asa ca recomand ca daca ajungeti duminica in statiune, sa o faceti inainte de 16:30 si primul lucru e sa luati ski-passul. E redus pentru elevi si studenti, dar atentie ca li se face poza care se imprima pe card, trebuie sa fie prezenti la casa. Apropo de poza, nici biletele pentru adulti nu sunt transmisibile, se face poza la prima trecere prin turnicheti si dupa aia se verifica poza la urmatoarele treceri. Romanasii nostri mai smecherasi vindeau cartele cica nefolosite, dar cine cumpara ramanea cu ochii in soare dupa cateva ore de stat la coada.

- de pe platoul unde ajunge telegondola incepe distractia. La faza asta bulgarii sunt beton, calitatea partiilor era de la excelent in sus. Sunt vreo 16 partii, se poate schia aproape de oriunde pana oriunde, toata harta e gandita excelent. Exista harti ale partiilor in mai multe locuri asa ca va puteti face un plan in functie de ce dificultate doriti. La fiecare harta sunt afisate automat si eventuale instalatii de cablu inchise. In general, la primele ore ale diminetii sus la 2600m altitudine e viscol, asa ca instalatiile care ajung acolo sunt inchise. Oricat ar fi de aglomerata partia, la nici o instalatie de sus nu se sta mai mult de 10 minute la coada.
- de mentionat ca ski-passul include si o asigurare medicala de baza, exista o droaie de salvamontisti cu ski-jetul care aduna picioarele rupte de pe partii
- Telescaunele sunt in general de 4 sau 6 persoane, merg repede si par foarte bine intretinute. Majoritatea au preluare de pe covor rulant astfel incat urcarea sa se faca mai rapid.
- Sunt si vreo cateva instalatii de teleski pentru partii mai scurte.
- Pe platoul de la sosirea telegondolei e si o banda rulanta, foarte fun pentru copii.
- Skipassul e cu RFID, cel mai comod e daca aveti un costum cu buzunar pe maneca stanga.

Partii

- Toate partiile sunt numerotate si marcate cu culori in functie de dificultate.
- cea mai aglomerata e partia 1 intre cele doua capete ale telegondolei. E mai mult un ski-road de 6 km lungime decat o partie si aici intalnesti majoritatea instructorilor cu copii de pe la scolile de ski.
- distanta maxima pe care am schiat dintr-o bucata a fost de cca 13 km, din varf pana in oras, cu o diferenta de nivel undeva pe la 1600m

-

This post has been edited by Ake: 9 Feb 2015, 12:17


--------------------
(si) Dacia Logan Laur.1.4
"Desteapta-te Romane! Traiasca capra vecinului! "
(citat dintr-un sticker auto)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 05:17
Dacia