Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Schimbare bucse bascula

Katalin10
post 12 Oct 2010, 15:17
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 October 10




Aviz amatorilor care doriti sa schibati bucsele la bascula(megane). Aceeasi operatiune am facut o si eu acum un an: am cumparat bucse bascula de la reprezenranta si m am apucat de desfacut (stau la casa),deoarece cei de la reprezentanta au spus ca ei nu au facut asa ceva ca se schimba doar bascula ....Bine baieti lasati ca le fac eu smile.gif). Am improvizat o presa cu un surub si 2 bucati scurte de tzevi si la capete 2 saibe mari, am scos si montat bucsele si acum sa vedeti smile.gif LA MONTARE SA NU FACETI ACEEASI PROSTIE CA MINE . bucsele cand se strang se strang cu roata jos( adica suspensia comprimata ). Eu nu am facut lucrul asta (nu am stiut) si astazi cand am desfacut roata sa verific placutele de frana surpriza: bucsele facute praf si un joc.... Asa ca atentie! Acum trebuiesc alte bucse....Mama lor:)


--------------------
Renault Megane 1 1.9 dti 72kw 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 12 Oct 2010, 15:38
Post #2


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




cum cu arcul comprimat...cum e posibil?
da niste detalii te rog!


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Katalin10
post 12 Oct 2010, 18:42
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 October 10




Cu arcul comprinat (m am exprimat gresit ,ca sa zic asa), adica cu roata pe pamant (sa numai stea pe cric) deoarece daca sunt stranse cand e masina pe cric , atunci cand dai masina jos de pe cric bucsele or sa fie "rasucite" rupanduse... sper ca ai inteles ideea. Atunci cand este pe cric bascula este orientata in jos fata de planul orizontal ,iar cand este data jos de pe cric (cu rotile pe pamant) este in plan orizontal . Bucsa trebuie sa oscileze si in sus(atunci cand dai peste denivelari) fata de planul orizontal, si in jos ..cum ar veni trebuie stransa la jumatate...Eu am strans o in pozitia de jos si astazi cand m am uitat era rasucita praf....

This post has been edited by Katalin10: 12 Oct 2010, 18:51


--------------------
Renault Megane 1 1.9 dti 72kw 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
playeroooo2000
post 13 Oct 2010, 06:36
Post #4


de ce inca mai merge?


Group: Members
Posts: 330
Joined: 26 October 05




deci bascula este asta din prima poza.
daca o demontezi complet de pe masina nu se pot introduce bucsele in conditii mai bune decat pe masina?bucsele arata ca in poza 2.


This post has been edited by playeroooo2000: 13 Oct 2010, 06:40

Attached thumbnail(s)
bascule.JPG ( Size: 96.71k ) Number of downloads: 7901
bucsa_bascula.jpg ( Size: 13.25k ) Number of downloads: 8317


--------------------
renault megane classic peste 500.000 km 2001 1,9 dti 59 kw/80 cp dynamique - Y944 GHC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Katalin10
post 13 Oct 2010, 08:00
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 October 10




Bascula este reprezentata de reperul 2. Bucsele sunt identice cu cea din poza 2 smile.gif. Trebuie sa o desfaci complet de pe masina(desfaci cele 2 suruburi care tin pivotul,si mai sunt 2 , unul pentru fiecare bucsa) si sa folosesti o presa ca sa le extragi(in cazul meu am ''inventat'' una). Direct pe masina este foarte incomod deoarece trebuie tinut zdravan de bascula extragerea facandu-se greu... Eu am prins-o intr-o menghina. Sti cumva la ce pret sunt bucsele ? Vreau sa le fac iarasi cand se incalzeste afara... Si inca ceva : te sfatuiesc sa iei originale ca eu am luat pe o parte unele nemtesti si pe alta originale , dar alea nemtesti sunt mai ''praf'' (a iesit cauciucul din ele).Daca mai ai intrebari revin cu raspunsuri mai pe seara smile.gif

This post has been edited by Katalin10: 13 Oct 2010, 08:07


--------------------
Renault Megane 1 1.9 dti 72kw 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 13 Oct 2010, 10:10
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Katalin10, mie mi se pare destul de ciudat ce scrii tu. Pana acum nu am vazut vre-un atelier mecani care sa stranga suruburile de la bucse bascula cu roata jos/suspensia comprimata si nici probleme nu au fost. Sa nu mai vorbim de simplul fapt ca pt. a strange la cuplul necesar acele suruburu ai nevoie de o parghie ce nu incape sub nici o forma daca roata e montata. Majoritatea unitatilor service (reprezentante sau nu) lucreaza la suspensii cu masina pe elevator.
O ultima precizare, daca faci un calcul simplu, bascula se misca ~10-15 cm in capatul rotulei, luand lungimea ei si punctul de rotatie se ajunge la o miscare mult redusa pe exteriorul cauciucului din bucse.
Ar mai fii multe de spus dar mi-am exprimat destul de clar punctul de vedere.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Katalin10
post 13 Oct 2010, 12:31
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 October 10




Radunre e destul de logic ce scrii tu. Asa am zis si eu si tocmai de aia nu cred ca le am strans cu roate jos( mi se parea f greu sa le string asa). , numai ca inainte sa fac cont pe forum reno am citit din greseala pe forumul vw tot aceeasi problema , si tipul acesta spunea ca a intampinat aceeasi problema. Dupa ce am citit la cateva zile(alaltaieri daca nu ma insel) am dat roata jos si am slabit suruburile de la bucse si surpriza (in afara ca se vedea clar ca sunt foarte sucite) ,teava din interiorul bucsei s-a rasucit catre pozitia ei normala. Serviceurile cred ca le strang asa fie ca e mai comod ,fie ca nu le pasa ca tu o sa schimbi acele bucse peste 2 luni... Am facut comparatie intre bucsele ei care le am schimbat la 150000 si sunt mai bune ca astea care le am de 20000... Concluzia o tragi tu smile.gif.Sper ca te am lamurit.smile.gif.Cu roata montata e imposibil sa le strangi, am zis asa sa inteleaga. cel mai bine tai un chituc de lemn si il pui sub discul de frana si cobori usor cricul pana masina numai sta pe cric smile.gif. ,si o sa vezi ca atunci ai loc de strans(mic dar ai).

This post has been edited by Katalin10: 13 Oct 2010, 12:46


--------------------
Renault Megane 1 1.9 dti 72kw 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 13 Oct 2010, 13:42
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Sa nu uitam ca si bucsa in sine poate sa fie de o calitate indoielnica, indiferent de ce scrie pe cutie (marca, renume, pret, origine).
Eu am schimbat 4 bucse bascula in aprilie, marca Lemforder (~38 ron/buc.), cele demontate erau Renault, aveau in Romania ~50.000km si inca mai duceau...
Nu stiu daca in Louxemburg au mai fost schimbate smile.gif dar personal ma cam indoiesc de o manopera mai sofisticata conform descfrierii de mai sus.

Cu cele noi am ~10.000km dar inca nu dau semne de uzura, am asistat la montare si s-a facut clasic, pe elevator.
Is curios, oare in manualul service se specifica vre-o operatiune de precomprimare a suspensiei inainte de strangerea bucselor ?

This post has been edited by radunre: 13 Oct 2010, 13:43


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Katalin10
post 13 Oct 2010, 20:19
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 October 10




Nu am un astfel de manual... Ce sa zic smile.gif, poate e cum zici tu ca bucsele erau de calitate indoielnica (Cum am zis pe oaperte am luat unele nemtesti -din cauza ca au comandat din greseala doar pentru o parte, si cum in ziua aceea nu aveam de unde sa mai iau altele m am oprit la reprezentanta reno si am luat alte doua de la ei ), dar din 2 perechi diferite... Nu stiu ce sa zic.... Tu ce recomanzi lemforder sau originale renault??? Ca sa stiu ce pun acum. De lemforder am auzit numai de bine (am pivoti si sunt super multumit). Ca o paranteza: de cand le-am schimbat nu prea am mai umblat pe drumuri proaste... si tot vad ca s au facut praf... la mai putin de 20000 de km..Totusi sunt curios : uzura bucselor aduce cu sine vre un zgomot anume ,bataie ???



13 Oct 2010, 20:52:
Gata smile.gif .dupa niste cautari pe net am gasit manualul tehnic pentru megane 1 . Bucsele se strang cum ziceam eu(cel putin asa am inteles).O sa incerc sa il atasez aici ,daca nu imi lasati adresa de mess si vi l dau:)

This post has been edited by Katalin10: 13 Oct 2010, 20:52

Attached File(s)
Attached File  MR312MEGANE3.PDF ( 2.6mb ) Number of downloads: 2996


--------------------
Renault Megane 1 1.9 dti 72kw 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 14 Oct 2010, 07:37
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




respekt.gif Ai dreptate Catalin (la pag. 21 se explica f. clar), din pacate nu am vazut implementata procedura la nici un service.

Legat de piese, mecanicul pe care-l frecventez mi-a recomandat Lemforder si de atunci doar asta cumpar. Nu ma pot pronunta 100% asupra calitatii dar nu m-au dezamagit pana acum.
Din cate stiu eu, uzura bucselor de brat trebuie sa fie f. avansata pt. a induce zgomote semnificative (slabirea completa a cauciucului si joc in bascula). In mod normal, verificarea uzurii se face cu o ranga.

This post has been edited by radunre: 14 Oct 2010, 08:24


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Katalin10
post 14 Oct 2010, 17:43
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 October 10




Radunre merci pentru respekt.gif (f tare emoticonul asta smile.gif) ) Am sa verific mai bine cu levierul cand o sa am timp.Pana atunci... . Imi pare bine ca am lamurit ''mitul'' . Acum macar stim ce trebuie facut cand le schimbam biggrin.gif.
Mult noroc si sa ai/aveti o zi buna .

This post has been edited by Katalin10: 14 Oct 2010, 17:46


--------------------
Renault Megane 1 1.9 dti 72kw 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varucu
post 17 Oct 2010, 21:27
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 September 10
From: cluj




lucianfurdui asta e ID-ul meu si te rog sa-mi trimiti si mie ca nu am putut sa-l iau de aici. Vreau sa schimb si eu bucsele si pivoti si mi-ar prinde bine te rog mult

18 Oct 2010, 11:56:
Ok am downloadat pana la urma sper sa ma descurc la schimbat mersi icon_mrgreen.gif

This post has been edited by varucu: 18 Oct 2010, 10:56


--------------------
renault megane 1 1999 1,6 66kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Katalin10
post 18 Oct 2010, 11:43
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 October 10




smile.gif


--------------------
Renault Megane 1 1.9 dti 72kw 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varucu
post 18 Oct 2010, 18:46
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 September 10
From: cluj




As mai vrea sa te intreb ceva fara presa pot scoate bucsele?


--------------------
renault megane 1 1999 1,6 66kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radunre
post 19 Oct 2010, 09:17
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.570
Joined: 1 October 07
From: Tg Mures




Un ciocan mai mare smile.gif ...nu e treaba buna, deformezi locasul si arunci bascula.
In loc de presa hidraulica poti folosi o menghina mare (se practica in service) si cilindri adaptori (tevi de diferite grosimi) pt a impinge bucsa.


--------------------
MB E250 2011 / Clio III K9K772 2009 - MS
Daca muncesti ca sa traiesti, de ce te omori muncind ?
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Katalin10
post 20 Oct 2010, 19:34
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 12 October 10




Radunre are dreptate.smile.gif Eu dispun si de menghina mare dar am preferat sa folosesc tevi de diferite grosimi si un surub de duritate mare , lung. Practic daca vrei sa desfaci ,bagi surubul in capatul intrat mai mult( cel fara ''buza'' a bucsei ) iar in capatul mai scurt (de iesire ,cu ''buza''/marginea) pui o teava prin care sa treaca bucsa (evident de un diametru mai mare) si in capatul tezii pui o saiba groasa cu o gaura in ea (prin care va intra surubul ,iar in capat ii pui piulita si pe urma strangi).Practic ansamblul functioneaza ca o menghina:). Am vazut toata chestia pe discovery channel la emisiunea unde reparau masini vechi.. numai stiu cum se numeste. Spor la treaba smile.gif


--------------------
Renault Megane 1 1.9 dti 72kw 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
varucu
post 27 Oct 2010, 09:31
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 25
Joined: 20 September 10
From: cluj




Mersi baieti azi incerc sper sa iasa ceva o sa revin cu informatii biggrin.gif

27 Oct 2010, 23:21:
Ok am reusit a fost cam greu pentru prima data dar acum stiu cum sa fac,mersi mult baieti wink.gif

This post has been edited by varucu: 27 Oct 2010, 22:21


--------------------
renault megane 1 1999 1,6 66kw
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoica_bogdan
post 31 Oct 2010, 21:29
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 October 10




tin sa va salut baieti, aceeasi problema am avuto si eu cu bucsile, am schimbat bucsile ca faceau un zgomot urat tare, si surpriza cele noi pe care le am pus cred ca au fost mai mici cu un sfert de milimetru mai mici ca fugea bascula pe ele si astfel la fiecare frana sau plecare de pe loc bascula fugea in fata sau inapoi pe bucsi, intrun final am zis sa o duc la un "meserias" si a doua zi am fost sa iau masina, acesta imi spune ca a rezolvat problema, a sudat bucsile de bascula!!! am ridicat roata pe cric si am incercat sa vad daca are joc, si nu are joc dar la fiecare groapa aud o bataie puternica mai ales daca sunt rotile umflate peste doua atmosfere! ce credeti ca are si ce trebuie facut? Trebuie sa iau bascula cu tot cu bucsi,asta sa fie problema batailor? aveti ideie cat costa o bascula cu totul? va salut anticipat!


--------------------
renault megane 1 2000 - DB-03-WCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
katalyn03
post 31 Oct 2010, 22:01
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.345
Joined: 26 December 08
From: Craiova




daca doriti sa luati si sfatul meu in calcul:
bucsele se schimba daca vrei sa vinzi masina ca o sa tina foarte putin
schimbati bratul cu totul ca este ieftin la megane si strangeti suruburile cu bratul ridicat in pozitie normala(eu fac asta cu un cric sub pivot, sau in service pe elevator cu un scaun sub roata)


--------------------
Renault laguna 1998 1.6 16v - DJ 84 HRB
Schimb distributii (100 RON) si repar orice RENAULT.Dezmembrez Laguna 1 si 2, Megane 2, Safrane.....
TEL: 0766 34 18 99
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoica_bogdan
post 1 Nov 2010, 10:08
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 October 10




si cam cat ar fi un brat cu tot cu bucsi aftermarket la un megane 1 breck?


--------------------
renault megane 1 2000 - DB-03-WCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maghi1
post 2 Nov 2010, 12:39
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 26
Joined: 3 August 10
From: Bucuresti




Salut la voi,
Problema cu stransul bucsilor de bascula cu masina pe roti este un pic evaziva. In momentul strangerii basculei se va tin cont ca bascula sa fie in pozitie orizontala, chiar daca in momentul montarii pivotului se va trage de bascula in jos. Se monteaza in poz. orizontala deorece aceasta este pozitia ei de lucru. Montand bascula in alta pozitie se va intampla exact ce a patit colegul nostru. Este o regula generala chiar daca multe service-uri nu o folosesc.
Succesuri smile.gif


--------------------
RENAULT MEGANE 1 PHASE 2 2002 BREAK
Renault Megane 1 1.6 16V Break 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stoica_bogdan
post 2 Nov 2010, 16:18
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 54
Joined: 28 October 10




poate cineva sa m-a ajute si pe mine?
cat m-ar costa o bascula cu bucsi cu tot?
in speranta unui raspuns, va multumesc anticipat!!!


--------------------
renault megane 1 2000 - DB-03-WCT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
HHF
post 31 Jul 2011, 18:25
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 4 May 04




Confirm si eu. Bucsile se monteaza cu bascula la orizontala.

suruburile de la bucse se strang, in final, cu arcul comprimat, bascula cat se poate de orizontala. mecanicul a pus inca un cric sub bascula si a ridicat-o la orizontala.


--------------------
Renault Megane 1999
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jas2
post 2 Aug 2011, 07:28
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.380
Joined: 4 December 09
From: BUCURESTI




Este regula ! Bascula se strange cu masina pe roti sau cu cricul sub fuzeta ,astfel incat bascula sa se afle la orizontala.


--------------------
Renault Megane 2.2 06.2009/1,6/16v/112 cp Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nonic
post 2 Aug 2011, 07:39
Post #25


Together we can do more


Group: Members
Posts: 3.964
Joined: 22 May 09
From: Ploiesti




Da, bascula se strange cu arcul comprimat cat mai aproape de pozitia normala a rotii. Daca nu strangi bascula cu arcul comprimat o sa schimbi bucsele iar pentru ca se duce cauciucul bucsei.


--------------------
Renault Megane 2.1 1.5 dci 2004 Privilege Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sk0rpion
post 21 Dec 2012, 18:41
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 475
Joined: 5 October 11




Buna seara, pentru cei care au schimbat bucsele de la bascula:,
am fost la service cu o problema de batai la denivelari, troncaneli la viraje pe loc si in urma cu cateva luni am avut o problema de mi a sarit efectiv roata in sus in viraj si sa auzit ca la un fier rupt,...verificat azi in service caseta ok, flanse ok bielete ok, si bucsile de la bascule distruse ambele. acum va intreb pe voi daca bucsele alea pot sa faca atata zgomot, ca o idee este identic cu cel de o bucsa uzata la maxim de caseta
de directie (am schimbat caseta)
multumesc


--------------------
renault megane 2 2003/ hatchback 1.5DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 27 May 2014, 07:50
Post #27


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(Katalin10 @ 12 Oct 2010, 19:42)
Cu arcul comprinat (m am exprimat gresit ,ca sa zic asa), adica cu roata pe pamant (sa numai stea pe cric) deoarece daca sunt stranse cand e  masina pe cric , atunci cand dai masina jos de pe cric bucsele or sa fie "rasucite"  rupanduse... sper ca ai inteles ideea. Atunci cand este pe cric bascula este orientata in jos fata de planul orizontal ,iar cand este data jos de pe cric (cu rotile pe pamant) este in plan orizontal . Bucsa trebuie sa oscileze si in sus(atunci cand dai peste denivelari) fata de planul orizontal, si in jos ..cum ar veni trebuie stransa la jumatate...Eu am strans o in pozitia de jos si astazi cand m am uitat era rasucita praf....
*




Am si eu o intrebare.. daca pun cricul pe fuzeta, si strang suruburile la bucsile bascula.. apoi cum mai oscileaza bascula la denivelari?


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 28 May 2014, 18:08
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Pai cum oscilau si alea vechi... Eu am schimbat la Solenza, care e cam la fel la suspensii cu Clio si am folosit metoda cu cricul.

Ideea e sa le strangi cu rotile pe sol sau cu cricul pe fuzeta pentru a nu le "pretensiona" aiurea. Daca le strangi cu masina pe cric si fuzeta in aer, or sa crape bucsile imediat ce o sa lasi masina jos, pentru ca se vor "rasuci" mult mai mult decat este permis in conditii normale de lucru. Sper ca ai inteles despre ce e vorba.

This post has been edited by andri1940: 28 May 2014, 18:15

Attached thumbnail(s)
DATA_6_584571.jpg ( Size: 43.26k ) Number of downloads: 2405


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 28 May 2014, 19:15
Post #29


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Si la puntea spate e la fel, se monteaza si se lasa destranse, strangerea finala se face cu masina in pozitia normala pe sol, neridicata.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
catalin1
post 9 Jul 2014, 22:09
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 680
Joined: 4 July 13
From: Dobrich




cum spui ma colegule ca e mai ieftin bratul oscilant decat schimbatul bucsilor in sine o bucsa pe TRW costa 40 lei si un brat pe TRW costa 320 lei deci cu pretul a doua brate oscilante platesc si piesele si manopera http://www.unixauto.ro/Unix_CikkekLista_Form.aspx

This post has been edited by catalin1: 9 Jul 2014, 22:10


--------------------
Renault Megane 1,4 2000 phase 2 - B 25 wiz
Decat la o nunta falsa mai degraba la un divort distractiv
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 13:18
Dacia