Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

manere exterioare usi - blocate, megane 2

mumus
post 8 Oct 2013, 14:42
Post #31


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




in timp ce tragi de ele, dai fara mila cu spray degripant. O sa isi revina.


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Diac
post 8 Oct 2013, 14:42
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 18 April 05
From: Bucuresti.




Câte tuburi de wd 40 ai folost pâna acuma? nedumerire.gif Am observat si eu ca cele cu keyless se matuiesc mai repede.


--------------------
Renault Megane sedane/Nissan X-trail 2005/2017 Influence/Tekna - HAN/AIZ/DIA
Alexandru.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 8 Oct 2013, 14:46
Post #33


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




la mine o jumate de brunox mic a fost suficient, si am mai dat cu ceva din lidl, si e super ok, merg brici.

This post has been edited by mumus: 8 Oct 2013, 14:46


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcusyon
post 8 Oct 2013, 14:49
Post #34


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 19 December 09




Am folosit doar 1 si asta acum ceva vreme insa nu a functionat si am abandonat. Diseara reincarc stocul si o sa insist. Cat despre partea de vopsit ceva idei ?


--------------------
Renault Megan II 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mumus
post 8 Oct 2013, 14:51
Post #35


familist :)


Group: Members
Posts: 668
Joined: 13 July 10
From: Brasov




la manere nu recomand vopsitul in regim propriu, se va coji, in schimb eu am vopsit cam toata masina cu spray smile.gif parti din aripi,haion, oglinzi, stalpi, si arata beton, nu prea te prinzi...

dar unde e contact des, gen manere, nu ma bag, am incercat, si nu a tinut, chiar si dat cu lac, degeaba...
ps: la mine iarna se blocase un maner, dar am zis cum am rezolvat, si am aplicat la toate...preventiv smile.gif

This post has been edited by mumus: 8 Oct 2013, 14:53


--------------------
Seat Toledo 2014
No more renault
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
darem
post 9 Oct 2013, 15:12
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 617
Joined: 19 January 06
From: Constanta




Am o problema cu manerul ext al usii dreapta fata. Sunt momente cand atunci cand tragi de el sa deschizi usa, nu o deschide...se "misca" ca de obicei fara a se bloca sau altceva, isi revine la loc insa nu deschide usa. Apas de cateva ori pe telecomanda I/D si apoi merge.
Mentionez ca manerele, balamalele si incuietoarele au fost unse inainte de fiecare iarna cu wd40 insa usa din dreapta a fost cel mai putin folosita in toti cei 8 ani.
Dilema mea este...sa fie ceva din dispozitivul de blocare/incuiere sau ceva din maner?!!


--------------------
renault megane SEDAN 2005 PRIVILEGE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bursuq
post 12 Oct 2013, 01:05
Post #37


112...ce urgenta aveti???


Group: Members
Posts: 139
Joined: 6 January 07
From: bucuresti, sector 4 berceni




incearca si topicul asta Panou Portiera Sofer + Clanta, Demontare - descriere operatii....varianta mea e drastica dar merita si te asigura nu vei mai avea probleme cu manerele
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=41713&st=0


--------------------
renault megane sedan 2005 1.5 Dci 60 kw (82cp)
" Traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul " (Mircea Badea)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
giackommo
post 24 Apr 2018, 18:03
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 16 January 14




NU folositi nicodata WD40 sau uleiuri grafitate in orice parte a masinii apropiata de vopsea. Nu stiu de unde scot unii toate prostiile astea ca wd40 e spray minune- rezolva orice - nu rezolva mare lucru - e bun pt balamale de usi ( nu de masina) si inca cateva chestii. Gresela mea e ca m-am laut dupa niste " destepti" de pe forum si am incercat sa deblochez manerul exterior al portierelor cu wd40 - nu numai ca wd40 este un ulei ( apropo - nu exista si degresant si lubrifiant in acelasi timp - e o antiteza) - manerele s-au acoperit de un praf gros de pe strada si aproape ca mi s-au blocat de trebuie impinse cu forta sa intre inapoi. Greseala mea ca am ascultat multe prostiile de pe forum - toti care-si dau cu parerea. In plus , desi am sters cu o microfibra si servetele de hartie dupa ce am dat cu wd40 - tot s-a scurs pe portiere si vopseaua din alba s-a facut gri si nu reusesc sa o mai scot neam. am incercat o gramada de degresanti si la spalatorii - nu mai iese. asa ca inainte sa aplicati "solutii" inventate de "carpaci" ganditi-va de 7 ori si renuntati a 8-a oara. wd40 e un artificiu de marketing fara prea multe aplicatii reale - l-am dat si pe lantul de la bcicleta - ce sa vezi, in 50 metri invarteam un lant de noroi ( mergeam prin herastrau, pt glumetii cu "haha erai la tara ba d'aia"). In cazul balamaleleor de la usi care scartaie surpriza - se desface usa si se inspecteaza punctual - solutii d'astea minune nu exista care sa ne coste 1 leu si sa rezolve tot - pune o sarma, zici ca-i dacia 1310. Am mai icnercat si solutiile de polishare faruri de aici de pe forum - l-am matuit atat de tare ca l-am schimbat de tot. Imi cer scuze pt ton, e vina mea ca am crezut in sfaturile habarnistilor, dar din 4-5 work-around-uri luate de aici de pe forum am avut un numar egal de esecuri, epice chiar. Chair daca nu-s activ/i mai sunt useri care cauta aici solutii asa ca va rog responsabilite ( etica/morala , bun simt macar) atunci cand ne dam competenti si experti cu sfaturi. Inca o data scuze de ton, nu scriu pentru cineva anume, dar sunt foarte nervos, nu stiu ce pot face cu vopseaua de pe pertiera acum si sper ca macar altii sa nu mai pateasca ca mine. daca psotul meu va fi sters -asta e, sper ca macar 1-2 oameni sa fie mai vigilenti.
Toate bune


--------------------
REnault Megane 2 x /2008 / Sedane
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Catalinmodena
post 24 Apr 2018, 20:56
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.547
Joined: 7 April 08
From: Aproape de Craiova




De cateva ori pe an dau la manere,balamale,stergatoare si oglinzi cu wd40,nicio problema .A curs si pe masina,dar nu a fost problema pentru spuma de la spalatorii.


--------------------
Renault megane sedan manager 1.4 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionitagelu
post 2 May 2018, 10:08
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 264
Joined: 4 March 05
From: Breaza




Manerele blocate sunt de fapt din cauza mecanismului de actionare la care nu poti ajunge cu WD40.
Zilele trecute am rezolvat problema astfel:
- se demonteaza manerul de pe masina (exista tutorial).
- se demonteaza capitonajul interior al usii.
- se scoate mecanismul de actionare prin interiorul usii, are o clema de plastic pe usa si trebuie demontat si cablul de actionare.

Mecanismul are un ax metalic pe care se misca o piesa de platic actionata de cablu. Acel ax oxideaza, trebuie scos si curatat. Problema este ca axul este introdus intr-o gaura infundata la unul din capete si e mai greu de scos.

maner.jpg ( Size: 38.95k ) Number of downloads: 331


Eu am procedat asa:
- linia galbena e pozitia axului;
- cu o bormasina cu acumulator si un burgiu de 2mm am gaurit piesa de plastic la capatul infundat pana se vede axul metalic si am avut acces sa bat in el (sagetile albastre).
- cu un dorn de otel mai mic in diametru decat axul am batut in sensul sagetii de culoare rosie din dreapta astfel incat axul iese prin partea stanga (tot sageata rosie). Cu atentie sa nu se sparga ceva din plastic si sa nu iasa piesele mecanismului din locasul lor (o piesa de plastic, un arc spiralat).
Se curata axul cu hartie abraziva, se unge, se introduce la loc si se monteaza mecanismul si manerul pe usa.


--------------------
Renault Koleos 2 Intens 2.0 dCi 4WD 2018 - PH27AUS
Megane 4 1.6 dCI 130CP Bose - 2017
Megane 2 1.5 dCI 106CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
s.stefan15
post 23 Jul 2018, 08:30
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 94
Joined: 5 December 09




Salut. Eu am o problema cu usa din dreapta spate. Am umblat la butonul din lateralul usii pentru a bloca deschiderea usii din interior (siguranta copii). Rezultatul a fost invers si anume nu se mai deschide din exterior. Am tot incercat sa comut acel buton dar fara succes. Ma poate ajuta cineva cu o solutie? Multumesc.


--------------------
RENAULT MEGANE II full 2008, 1,6 16 V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 22:22
Dacia