Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topic

Outline · [ Standard ] · Linear+

Dacia 1310 Li, Dacia injecție, Dacia berlină

RMB
post 12 Jun 2018, 19:56
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 19 August 13
From: Bacău, România




Pentru că astăzi am reușit să-i fac poze decente, după câțiva ani în care doar am urmărit discuțiile, mi-am făcut curaj să o fac pe „Angelica” (așa cum a fost „botezată” când a intrat în familie) cunoscută.
Dacia 1310 pe injecție, din 2003, culoare silver diamant, este în familie din 2005, ne-a costat o căruță de bani (130 mil. lei vechi, pe vremea aceea), a fost ținută 90% din timp în garaj.
De-a lungul timpului a avut mai multe probleme și încă mai are, dar - per total - este o mașină pe care o apreciez și o respect și de care nu m-aș putea lipsi.
Problema ei cea mai gravă este că îmi consumă benzină de 50 de lei (8-9-10 litri) în 50-60 de km - undeva la 16-18% în oraș, aruncă benzină pe evacuare, se îneacă la plecarea de pe loc și la accelerare bruscă, merge înfrânată de spate și are și ceva urme de rugină (prag din stânga, în partea din față, portieră dreapta spate, bosaj aripă dreapta spate). A avut schimbate aripile din față, am găsit cârpe lipite cu vaselină pe dedesuptul celor vechi și se vede o nuanță mai închisă de culoare după revopsire pe cele noi, barele de plastic le-am revopsit acum vreo trei ani, iar acum s-a scorojit vopseaua de pe ele și fără ulei siliconic arată dezastruos, iar pe prag, unde apare rugina, am acoperit mereu cu un grund la culoarea caroseriei până acum, când s-a cam găurit.
De când am luat-o, din 2005, are pe spate boxe Pioneer, pe față niște boxe cam subdimensionate care gâjâie uneori și un radiocasetofon depășit - dar pe care nu mă îndur să-l schimb, pentru că e al ei de atâta timp..
Am luat-o cu alarmă și închidere centralizată - din păcate a avut doar o singură telecomandă, care mai dă rateuri uneori - alarma nu are senzor de șoc, sună doar dacă se deschide capota cât e armată, mă bucur că nu are avertizare la mers înapoi - iar în viitorul apropiat cred că o voi schimba.
M-am gândit de multe ori să scap de ea, dar nu mă îndur. Chiar dacă nu va fi prea curând un vehicul istoric, este o mașină decentă, are costuri de întreținere aproape insesizabile, este perfectă pentru oraș - în ciuda consumului de BMW seria 5 - și, poate cel mai satisfăcător aspect, atrage priviri și comentarii pozitive.
Vă las câteva fotografii și aștept atât păreri cu privire la aspect, cât și comentarii despre problemele pe care le-am descris și posibile rezolvări.

DSC04799.jpg

DSC04800.jpg

DSC04801.jpg

DSC04802.jpg

DSC04803.jpg

DSC04804.jpg

DSC04807.jpg

DSC04808.jpg

DSC04809.jpg

DSC04810.jpg

DSC04811.jpg

DSC04812.jpg

DSC04813.jpg

DSC04814.jpg

DSC04815.jpg



This post has been edited by RMB: 12 Jun 2018, 20:00


--------------------
Dacia Berlină 1310 Li 2003 - BC 14 GLU
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 11:38
Dacia