Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

105 Pages « < 77 78 79 80 81 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Faze de laudat, Intr-o tara de .....

MuciX
post 2 Apr 2020, 08:49
Post #2341


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




QUOTE(aqua @ 2 Apr 2020, 07:19)
toti urla la stat ca de ce nu exista digitalizare dar cati din privat au fluxurile exclusiv in online ? de acolo ar trebui sa se aprinda lumina, nu?
*


Asta era problema? De aici ni se trage? De-asta e statul încă în anii 70 cu tehnologia? N-a fost sistemul privat în stare să îi dea un exemplu suficient de bun?

Stat de baftă, de 30 ani doar arătăm cu degetul.

This post has been edited by MuciX: 2 Apr 2020, 08:51


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Apr 2020, 08:58
Post #2342


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Exista, exista pentru cine are ochi sa vada. La fluxuri mult mai complicate decat ce face statul. Poti sa-ti cumperi orice produs vrei tu online, poti sa-ti iei telefon si abonament de la orice firma de telco din romania (inclusiv fostul romtelecom), poti sa-ti faci cont la banca, sa iei credit, etc.

In schimb, la stat suntem la nivelul la care nu poti depune acte daca n-ai dosar cu sina. Sau la nivelul la care pe site la ANAF e o lista de documente, dar odata ajuns la ghiseu iti trebuie unele in plus, ca asa vrea functionarul.


L.E.: M-am prins, la stat nu sunt procese digitale pentru ca inca n-au gasit o modalitate de a digitaliza dosarul cu sina. Asta nu poate sa dispara.

This post has been edited by St: 2 Apr 2020, 09:00


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aqua
post 2 Apr 2020, 10:02
Post #2343


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 24 February 05
From: Bucuresti




replica era ca si concluzie la articolul respectiv, cati reusesc sa isi continue afacerea doar online, nu daca exista, sunt convins ca exista destui care functioneaza 100 % online, insa prea putini
cat despre stat, de acord ca suntem jos de tot pe zona de interactiune cu persoana, desi unele primarii au avut initiative chiar bune
n-a interesat pe nimeni sa faca altfel, schimbarea e grea si se face doar obligat si in cazuri extreme cum e cazul de fata, birocratia e mare si din cauza functionarilor care sunt sustinuti de legislatia scrisa pentru anii 1980

cine crede ca e simplu sa schimbi increngatura de legislatie care exista la noi, e credul, se pot face pe ici colo cate ceva

au fost firme inclusiv dintre cei big four de consultanta care au capitulat, cu toti oamenii si experienta de care dispuneau

despre rezistenta la schimbare va zic un caz simplu de inteles, exista inca din 2001 legea 455 pentru semnatura electronica, din 2001 ! un nene care a utilizat o semnatura calificata, deci cu valoare legala, intr-un litigiu a fost refuzat de un judecator care nu i-a acceptat-o, si a vrut sa vada hartia
problema e si de generatii, cei care vin din urma sunt mult mai deschisi la tehnologie insa usor usor vom avansa si noi


--------------------
ex. megane dci, ex. Sportage GDI 2017
Sportage 2020 AWD T-GDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 2 Apr 2020, 11:32
Post #2344


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Sunt instanțe în țară Cluj, Arad, Suceava, Botoșani, etc care au implementate dosarul electronic. Dacă ai semnătură electronică ( tu sau avocatul ) poți să depui toate actele electronic și procesul se poate desfășura fără prezență fizică ( dacă nu e nevoie de declarații de martor sau expert ). Singurul drum îl faci la final, să iei investirea cu titlu executoriu a hotărârii finale.
PS @Între timp a apărut o hotărâre ICCJ care reglementează problema și pune în drepturi depline semnătura electronică.

This post has been edited by pcs: 2 Apr 2020, 11:36


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 2 Apr 2020, 12:04
Post #2345


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Am eu prieteni avocati care acum o freaca ca sunt instantele inchise. Asta la Bucuresti. Cand le-am zis de ceva online, au zis ca nu se poate ca ingradeste dreptul omului sa apara in fata judecatorului sau ceva de genul asta.


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Apr 2020, 12:53
Post #2346


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Ce-i opreste sa apara in fata judecatorului cu video call? smile.gif


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 2 Apr 2020, 13:08
Post #2347


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Ca cica scrie nujtu unde ca trebuie sa fii in carne si oase. Nu stiu, bullshit-ul de rigoare.
Oricum si daca functionau judecatorii nu erau grefierii in greva pana sa vina corona peste noi?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 2 Apr 2020, 13:57
Post #2348


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(St @ 2 Apr 2020, 09:58)
Exista, exista pentru cine are ochi sa vada. La fluxuri mult mai complicate decat ce face statul. Poti sa-ti cumperi orice produs vrei tu online, poti sa-ti iei telefon si abonament de la orice firma de telco din romania (inclusiv fostul romtelecom), poti sa-ti faci cont la banca, sa iei credit, etc.

In schimb, la stat suntem la nivelul la care nu poti depune acte daca n-ai dosar cu sina. Sau la nivelul la care pe site la ANAF e o lista de documente, dar odata ajuns la ghiseu iti trebuie unele in plus, ca asa vrea functionarul.
L.E.: M-am prins, la stat nu sunt procese digitale pentru ca inca n-au gasit o modalitate de a digitaliza dosarul cu sina. Asta nu poate sa dispara.
*


Pardon. În secunda asta la Brăila, la Primărie sau CJ poți depune și primi online orice fel de documente care nu necesita prezenta fizica a persoanei conform legislației. Și sunt multe județe în țară unde este valabil acest lucru.
Dosarul cu șină este o poveste de acum 10-15 ani, rămasă încă în folclorul urban. La fel ca si cozile la taxe și impozite, în conditiile în care pe ghișeul.ro din câteva click-uri plătești tot ce apare pe CNP - ul tău.
L. E. Și din ce știu, și la Galați e la fel.

This post has been edited by D-Ice: 2 Apr 2020, 14:04


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 2 Apr 2020, 19:28
Post #2349


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Grefierii nu sunt în grevă. Dacă ar fi, nu s-ar face actele de procedură ( citații, comunicări )
Din păcate nu avem echipamente de video call. Prezența în sală e obligatorie pentru martori și avocați, nu și pentru justițiabili.

This post has been edited by pcs: 2 Apr 2020, 19:52


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 2 Apr 2020, 19:38
Post #2350


Membru


Group: Members
Posts: 4.436
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(D-Ice @ 2 Apr 2020, 13:57)
Pardon. În secunda asta la Brăila, la Primărie sau CJ poți depune și primi online orice fel de documente care nu necesita prezenta fizica a persoanei conform legislației. Și sunt multe județe în țară unde este valabil acest lucru.
Dosarul cu șină este o poveste de acum 10-15 ani, rămasă încă în folclorul urban. La fel ca si cozile la taxe și impozite, în conditiile în care pe ghișeul.ro din câteva click-uri plătești tot ce apare pe CNP - ul tău.
L. E. Și din ce știu, și la Galați e la fel.
*



Nu stiu de primarii ca nu interactionez cu ele. Dar la ANAF e fix cum zic. La persoane fizice cred ca nu mai e dosar cu sina de 1 an sau chiar mai putin.

Culmea, la ANAF aveai unele operatiuni online, acum ai mai putine decat acum 2 ani. Nu stiu ce s-a intamplat.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 5 Apr 2020, 00:04
Post #2351


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




S-a găsit soluția pentru stoparea epidemiei:
https://egj.ro/2020/04/04/interlopi-rupti-cu-bataia/
radmasa.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Apr 2020, 09:11
Post #2352


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




up.gif up.gif


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 5 Apr 2020, 09:38
Post #2353


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Daca nu de buna voie atunci cu de-a bataia..


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Apr 2020, 10:02
Post #2354


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




sa le rupa fasul ca etnia aia numai asa pricepe .... si destui romani tot la fel ... din pacate ... macar asa se pot afirna si bravii purtatori de pulan si uniforma ... creier nu au dar nici nevoie nu este in cazul de fata ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 5 Apr 2020, 10:13
Post #2355


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Cică era un bun organizator....

Attached thumbnail(s)
IMG_20200405_WA0002.jpg ( Size: 22.45k ) Number of downloads: 322


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
janos
post 5 Apr 2020, 10:46
Post #2356


User


Group: Members
Posts: 610
Joined: 24 January 11
From: Tg Mures




Ar trebui clonat si un pic updatat ... si multe s-ar rezolva...


--------------------
CMF-C/D Renault–Nissan–Mitsubishi Alliance 2015 - MS 2 cifre 3 litere
Life is a bitch. Arguing with the mods is allowed, winning an argument against the mods will get you banned.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 5 Apr 2020, 14:23
Post #2357


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Au încercat cu madam Merkel dar a avut bug-uri și a dat tocmai efectul invers. biggrin.gif

This post has been edited by D-Ice: 5 Apr 2020, 14:31

Attached thumbnail(s)
merkel_si_hitler_6ffb46d8e650fa.jpg ( Size: 57.42k ) Number of downloads: 312


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 5 Apr 2020, 15:01
Post #2358


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Văd că se face apel în media să nu vină lumea acasă de Paște pentru că intră în carantină daca vin din zone roșii. Bănuiesc că toți vor declara că vin din țări cu puține cazuri pentru a intra în autoizolare (autoizolare pe dracu că nu o respectă oricum). Nu ar fi mai simplu sa fie introdusă carantina pentru toți cei care intră în țară indiferent de țările de unde declară că vin?


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 5 Apr 2020, 15:29
Post #2359


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.903
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Ati sarit pe Laurentiu83 cu bucuria lui pt covid...dar nici voi nu suteti prea departe.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tzavalau
post 5 Apr 2020, 15:38
Post #2360


Membru autentic


Group: Members
Posts: 417
Joined: 9 February 08
From: Petrosani




Lasati ca nici maresalu' Antonescu n-a fost "usa de biserica" tongue.gif


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dci - HD 13 BXL
Cugetare: "Românul e un fel de om care se supără dacă nu îl inviți, și dacă îl inviți nu vine".
Sursa: "Moftul Român",10 iunie 1901
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 5 Apr 2020, 16:13
Post #2361


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




QUOTE(wolfin @ 5 Apr 2020, 15:29)
Ati sarit pe Laurentiu83 cu bucuria lui pt covid...dar nici voi nu suteti prea departe.
*



Nu e corectă afirmația că, la fel că Laurențiu mă bucur pentru covid. Până la urmă nici măcar el nu a zis asta, cu doar că va duce dorul traficului lejer din această perioadă...
Dacă vrei să mă contrazici, explică-mi cum vezi tu că e corect ca, în timp ce ții o întreagă țară în casă, o grămadă stau și fără venit acum, te lași la mâna unora despre care nici macar copiii de grădiniță nu cred că vor respecta regulile. Și apoi descoperi cu surprindere, că după o lună de stat în izolare, s-au dus pwlii măsurile luate că și-ar focare prin toată țara....


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 5 Apr 2020, 17:53
Post #2362


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




QUOTE(wolfin @ 26 Mar 2020, 16:48)
Liber bucale
*




QUOTE(Laurentziu83 @ 26 Mar 2020, 22:40)
Chiar super traficul zilele astea.

Pacat ca o sa se termine odata cu covidu...
*


Ținând seama de contextul în care Laurențiu a făcut afirmația respectivă, chiar nu vad obiectul linsajului, mai mult ca sigur ca afirmația de baza era lejeritatea traficului și nu bucuria de a vedea oameni bolnavi si/sau decedați. Cel puțin, de aici de la Braila, asa se vede. De la Cluj s-o vedea altfel, probabil datorita diferenței de fus orar și a barierei lingvistice. dry.gif
Oricum masurile pwlii nu au nici o valoare atâta timp cât tu nu ai făcut NICI MĂCAR UN TEST ÎN COMUNITATE, dar permiți transportului în comun sa funcționeze în continuare și pui laolaltă oameni potențial contagiosi cu oameni sănătoși, și culmea ipocriziei, pe de o parte faci apeluri disperate sa nu mai vina diasporezii din străinătate, pentru ca ești conștient ca nu ii poți stăpâni și obliga sa stea în izolare la domiciliu, dar pe de alta parte asiguri transport și repatriere pe banda rulantă de câteva săptămâni bune.
Si culmea masurilor "normale într-o Românie normală", ai dreptul sa scoți un câine din casă pentru satisfacerea nevoilor fiziologice (deja se vede) pentru a nu periclita sănătatea patrupedului, și nu ma deranjează deloc, pentru ca și eu am animalute in casă, dar în același timp nu ai voie sa scoți un copil echipat cu masca și mănuși nici măcar cu mașina pentru 5 minute, ca iti iei amendă minim 2000lei. Pe bune? La pârnaie au dreptul sa iasă o ora pe zi ca să nu înnebunească între 4 pereți, dar oamenii "liberi" și mai ales copiii, nu au voie.
Care aveți studii în domeniu și nu v-ați deschis cabinete de psihologie și psihiatrie ar fi cazul sa o faceți, or sa aibă ăia o clientela după ce trece circul, de n-or sa facă față.

This post has been edited by D-Ice: 5 Apr 2020, 17:56


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bgdrenault
post 5 Apr 2020, 18:14
Post #2363


bgd


Group: Members
Posts: 3.316
Joined: 4 February 07
From: Piatra Neamt




QUOTE(dandobre @ 5 Apr 2020, 15:01)
Nu ar fi mai simplu sa fie introdusă carantina pentru toți cei care intră în țară indiferent de țările de unde declară că vin?
*


Daca erau baieti destepti, faceau asta inca de pe data de 10-12 Martie( sa fim mai coiosi), cel tarziu 16 Martie.
Ii bagau pe toti in carantina, indiferent de unde veneau.
Si nu la domiciliu. Se cautau solutii langa granita de intrare, aeroport, etc, pensiuni, hoteluri, cazarmi. Pazite de armata. Dar de, robotul nu dorea chiar sa afecteze "romanii mei", S-a trezit, dar prea tarziu, situatia in tara e tragica. Se plimba "romanii mei" de nu au aer. Si mai sunt si prosti, cu hainele de lucru italiene, pe care scrie in limba italiana fele de fel, Ori nu au ce imbraca, ori , in nemernicia lor, li se pare ca sunt interesanti. Si cand ii mai vad si cu gulerele ridicate.............

Am coleg sosit din Anglia, fusese la copii, care studiau acolo, in 20 Martie. Luat temperatura la aeroport, a avut 37 si ceva, si trimis acasa, la Radauti. In tren a inceput sa se simta rau. Temperatura, stare de voma. A ajuns la Radauti, s-a autoizolat, rau, spital, testat, infectat. Acum e bine. Dar Dumnezeu stie pe cati a infectat in tren, la un momnt dat au fost 6 in compartiment.
Ce ancheta epidimiologica sa faci?

This post has been edited by bgdrenault: 5 Apr 2020, 18:18


--------------------
Megane Sedan 1,33 140 CP 2019 Intens - XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 5 Apr 2020, 18:28
Post #2364


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.903
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




QUOTE(meganus_bicorpus @ 5 Apr 2020, 10:13)
Cică era un bun organizator....
*




QUOTE(janos @ 5 Apr 2020, 10:46)
Ar trebui clonat si un pic updatat ...  si multe s-ar rezolva...
*




QUOTE(D-Ice @ 5 Apr 2020, 14:23)
Au încercat cu madam Merkel dar a avut bug-uri și a dat tocmai efectul invers.  biggrin.gif
*




QUOTE(dandobre @ 5 Apr 2020, 16:13)
Dacă vrei să mă contrazici, explică-mi cum vezi tu că e corect ca, în timp ce ții o întreagă țară în casă, o grămadă stau și fără venit acum, te lași la mâna unora despre care nici macar copiii de grădiniță nu cred că vor respecta regulile. Și apoi descoperi cu surprindere, că după o lună de stat în izolare, s-au dus pwlii măsurile luate că și-ar focare prin toată țara....
*




La asta ma refeream. Nu am de ce sa te contrazic. Ne refetim la lucruri diferite.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 5 Apr 2020, 18:49
Post #2365


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




Wolfin... white_flag.gif


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 5 Apr 2020, 19:01
Post #2366


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.903
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




cheers.gif


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Apr 2020, 21:23
Post #2367


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(D-Ice @ 5 Apr 2020, 18:53)
nu ai voie sa scoți un copil echipat cu masca și mănuși nici măcar cu mașina pentru 5 minute, ca iti iei amendă minim 2000lei. Pe bune?
*



oare unde ai va ut/citit tu asta?


eram cu fiul meu in masina ... opriti azi ... hartie amandoi ... am zis ca mergem sa aprovizionam bunica cu cele necesare ... ne-a salutat si aia a fost ... si mergeam dintr-un oras in altul ... am fost opriti de 4 ori in total ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 5 Apr 2020, 23:29
Post #2368


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Faptul ca tu ai fost "șmecher" nu înseamnă că ai și avut voie. Oricine te putea amenda pentru ca puteai sa o aprovizionezi pe bunica fără sa necesite prezenta copilului.
Ideea era ca în 7 ordonanțe militare nu este nimic referitor la copii și la bunăstarea lor. Sunt pomeniți cam toți de la animale de companie la medici și șoferi de tir, dar la copii s-a gândit PWLEA. Și tot PWLEA se va gândi la copii și când se vor emite restul de 777 de ordonanțe.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 5 Apr 2020, 23:56
Post #2369


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Bunica lui .. mama mea ... nu, nu am fost smecher deloc a fost absolut intentionat si nu scrie nicaieri ca nu este voie ... a petrecut vreo 5 ore prin curte jucandu-se cu cainele .. deci afara .. inclisiv la sport poti sa il iei cu tine in jurul locuintei ... hartie sa ai pt. el ..

https://www.hotnews.ro/stiri-coronavirus-23...le-militare.htm



--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 6 Apr 2020, 07:22
Post #2370


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.908
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




uite ca sunt si politisti idioti in sensul in care sa te ajute pe tine, nu doar invers....
@Dice Da poti sa scoti copilul la actiovitati sportive in jurul blocului, ce naiba ai cauta cu el sa duci paine la bunici insa nu inteleg, nu e nici o urgenta acolo. Asa ma duc cu tot fameleonul la bunica de la falticeni sa-i duc o paine daca avem chef de plimbare; Plimbatuml cu masina in alta parte decat la doctor nu vad la ce ar ajuta, poate doar daca il ieie la cuimpraturi ca esti aprinte singur si nu are cu cine sta. Vazusem si la kaufland familie de 3 eoameni iesit la shopping, ca daca se ducea doar tatal le statea in gat.
Asa-i romanul, expert in indoit regulile. Si pentru fiecare dina sta o sa stam noi restul si mai mult in casa...

This post has been edited by einstein1984: 6 Apr 2020, 07:24


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
105 Pages « < 77 78 79 80 81 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 19:04
Dacia