Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

7 Pages « < 3 4 5 6 7 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Muntenegru

Ampt
post 5 Jul 2014, 15:20
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.597
Joined: 25 July 10
From: București




Dacă ai ajuns la Calafat, bănuiesc că tocmai ce-ai terminat înjurăturile pentru porțiunea de drum între Craiova și Calafat (mai ales ultimii 30-40 de kilometri).

Noi să fim sănătoși, că poate or să apuce copiii noștri Autostrăzi în România!

This post has been edited by Ampt: 5 Jul 2014, 15:21


--------------------
Dacia SupeRNova / Logan ph2 2000/Rapsodie/Laureate 1,5 dCi 75 CP, Euro 5/2011
Este mai ușor să previi, decât să remediezi !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 5 Jul 2014, 18:38
Post #122


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Ne-am cazat (foarte frumos apartamentul, dar locatia e cam naspa), am papat si-acu o frec pe net.

Impresii pana acum:
- bulgarii varza cu muci. Da' rau de tot... Combinatia fatala intre saracie si lene&bautura&indolenta.
- sarbii: neasteptat de frumos. Drumurile sunt foarte bune, foarte libere. Restrictiile de viteza insa apar din neamt si terminarea lor e la ghici. Adica acu' vezi indicatoru' cu limita 60 la ora, reduci si mergi. Si mergi... si mergi... pana vezi ca primesti flash-uri din spate. Apoi accelerezi iarasi pana la 90, mergi putin si iar apare o restrictie la 60. Am mers si io la ghici, ca (asa cum va spuneam) strazile erau aproape pustii.

Maine ma asteapta greul: vreo 400 de kmp doar pe drumuri normale (nici o autostrada)... O sa plecam pe la 7 dimineata si sper sa ajungem pana in 4-5 dupa-amiaza.
Daca o sa am chef, o sa pun niste poze cu buda blush.gif

L.E. Partea misto e ca ei sunt in urma cu o ora. Deci am castigat o ora de somn tongue.gif

This post has been edited by kum: 5 Jul 2014, 18:42


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 6 Jul 2014, 17:46
Post #123


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Probabil restricția se termină la prima intersecție.


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 7 Jul 2014, 15:04
Post #124


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




O fi ajuns cu bine?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 8 Jul 2014, 06:56
Post #125


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




Bineinteles! Dar l-a luat nevasta la omor, ptr. ca in loc sa o distreze, sta pe net si ne povesteste noua impresii de calatorie! 053.gif

Asa ca...


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 8 Jul 2014, 22:58
Post #126


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Am ajuns cu bine, ofcors... Numa' ca nu prea am timp sa povestesc. Ajung seara in camera si nu stiu cum sa nimeresc patu' mai repede.


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AR-18-MOS
post 8 Jul 2014, 23:39
Post #127


( -_・) ︻デ═一


Group: Members
Posts: 6.616
Joined: 19 August 07
From: Niedersachsen




Atunci e bine. tongue.gif


--------------------
BMW 730Ld '07 High Executive - AR - -
M-Benz C350CDI 7G-Tronic '12 Avantgarde
M-Benz E350CDI 9G-Tronic+ 4Matic & Airmatic
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 9 Jul 2014, 11:21
Post #128


membru


Group: Members
Posts: 4.518
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




QUOTE(DragosP @ 6 Jul 2014, 17:46)
Probabil restricția se termină la prima intersecție.
*



Sigur asa e. Restrictia apare inaintea intersectiei, cam cu 800 - 1200 de metri in general. Oricum, e mult mai bine sa ai o restrictie la 60 la ora inainte de o intersectie decat sa treci printr-un sat.


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 12 Jul 2014, 12:39
Post #129


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Am ajuns in Dubrovnik smile.gif


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 12 Jul 2014, 16:20
Post #130


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




E frumos?

Istorie (relativ) recentă tragică sad.gif

This post has been edited by Markos: 12 Jul 2014, 16:22


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 13 Jul 2014, 11:12
Post #131


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Plitvice wub.gif


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 17 Jul 2014, 14:19
Post #132


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Poze, impresii si sfaturi de ce nu postezi? Sau topic-ul asta ti-a fost de folos doar ca sa obtii sfaturi despre ruta pe care sa circuli?


--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 17 Jul 2014, 14:55
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@mezym

Putina rabdare.
Poate ca omu' nici nu s-a intors inca din vacanta.
Sau daca s-a intors, poate o avea alte treburi imediat dupa concediu.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 19 Jul 2014, 18:51
Post #134


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(gibonu @ 17 Jul 2014, 15:55)
Sau daca s-a intors, poate o avea alte treburi imediat dupa concediu.
*


Pulimax?


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 24 Jul 2014, 14:04
Post #135


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Are dreptate colegu' si imi cer scuze pentru intarziere, dar, asa cum bine a observat gibonu, am fost cam ocupat de cand m-am intors (inca stau cu scandurica-n geam la masina ca nu am avut timp sa ajung la electrician sa-mi repare macaraua). Ideea e ca as fi vrut sa-mi insotesc impresiile si cu poze, asta insemnand upload, ceea ce se traduce in timp consumat.
Dar o sa incerc acum sa remediez problema.

Voi incerca sa povestesc pe zile, ca-mi vine mai usor.

Day 1: Galati - Kragujevac (cca. 830 kmp)
Plecat din Galati pe la 7:30 dimineata. Drumul fara probleme pana la vama (intre Craiova si Calafat este foarte bun drumul in proportie de 80%, se lucreaza inca pe unele portiuni da' nu e nimic hard, sa-ti rupi masina-n doua). Fiind sambata, traficul era lejer. La bulgari nu am observat (la intrare) nici un chiosc din ala de unde sa-ti iei vigneta asa ca am mers mai departe in ideea ca o sa iau de la primul peco. Nu aveau. Si am gasit abia cand mai erau vreo 4-5 km pana la vama spre sarbi (la un peco PETROL sau ceva de genu'). Am stat in cumpana vreo cateva momente daca sa mai iau sau nu, da' pan' la urma am luat (better safe than sorry). Si bine am facut, deoarece la vama, la iesirea de la ei, dupa ghiseul cu vamesi mai este un al doilea ghiseu, unde nenea ala mi-a cerut intr-o romana stricata codu' de bare de la vigneta. Deci daca n-o luam, o puneam (cre' ca ma punea ala sa iau pe un an).
Drumul la sarbi e cam ca la noi (ma refer la dimensiuni, numar de benzi). Se circula legal. Chiar ma intrebam cum ar merge bucurestenii pe la sarbi, mai ales ca astia-s destul de hitleristi in ce priveste viteza. Am luat-o si nitel pe autostrada.
Am ajuns la apartament pe la 6 seara. Apartamentul e foarte spatios si dotat cu absolut tot ce trebuie. Mai mult, ne-au dat ca bonus si micul dejun pentru a doua zi dimineata (desi nu era inclus in rezervare) plus 3 pet-uri (Cola, apa plata si apa minerala).
Poze nu sunt ca nu am avut de ce sa fac. Doar traditionala poza:
IMG_3834.jpg


Day 2: Kragujevac - Kotor (cca. 400 kmp)
Plecat dimineata pe la 8 si am ajuns in Kotor abia pe la 5 dupa-amiaza. Daca pe la sarbi am mai putut sa merg mai repejor folosind metoda iepuras (mers dupa altii care merg mai repede), in Muntenegru nu prea erau iepurasi. Drumurile pustii wacko.gif (fiind duminica, banuiesc). Anyway, limita de viteza in Muntenegru e de 70 pe drumurile din afara, 50 in localitati si 100 pe nush' ce drum mai bengos (ca ei nu au autostrada). In principiu am mers legal. Faza naspa: am prins o portiune de drum cu 3 benzi (1 sensul meu si 2 celalalt sens), destul de larg si de bun. M-am gandit ca e vorba de acel tip de drum unde se merge cu 100. Deci am mers cu cca. 100. Pe singura portiune dreapta din tot Muntenegrul (ala prin care am mers io) - vorbim de 3-4 km in linie dreapta, la vale - chiar la sfarsitul acesteia, ghiciti cine era? Militanu' cu pistol-radar. M-a tras pe drepta, ma si pregateam sa-i dau vreo 10 euro (ca aveam putin peste suta). Da' mi-a zis-o de m-a julit: lmitarea e de 70 la ora. M-am cam schimbat la fata, mai ales cand mi-a comunicat ca aveam 113 km/h. In fine, mi-a cerut actele, s-a dus la masina, m-am dus dupa el, explicatii (dom'le ca e drum drept, vale...), ala nimic Chiar s-a ratoit la mine ca nu conteaza. Norocul meu a fst colegu' lu' asta, care era in masina. Ca l-a intrebat militianu' ce sa faca cu mine si ala cre' ca n-avea chef de scris procese verbale. Asa ca mi-au dat actele si mi-au facut semn sa meg mai incet. Am incercat sa dau "amenda" (aveam scoasa putin o bancnota de 20 de euro din portofel) da' n-au vrut.
Am plecat mai departe si de-atunci am mers doar legal (aveam proaspata in minte patania din romania).
Ca si sfat general: consultati-va mereu cu google maps, chiar daca in tarile non-UE nu are si optiunea de navigare. Pe mine iGo-ul m-a trimis prin balarii la un moment-dat (am ocolit vreo 30 de km pe un drum pe unde se mergea extrem de naspa, ingust, fara parapeti).

Niste poze de la canionul Tara:
IMG_3858.jpg
IMG_3872.jpg
IMG_3882.jpg

Misto ca se faceau si sporturi extreme biggrin.gif
https://www.youtube.com/watch?v=uqByLFuUpk4&feature=youtu.be

Seara am ajuns in Kotor. Apartamentul foarte frumos, dotat, cu vedere la golf.
Asta e Kotor-ul:
IMG_3910.jpg
IMG_3922.jpg

Milf-a la odihna
IMG_3927.jpg

In zona unde am stat noi nu prea aveau plaje. Erau din loc in loc niste locuri pe unde puteai intra in apa, o juma' de metru de pietris si asta era tot.
IMG_3912.jpg

Un hotel lasat in paragina (cam cel mai jmecher hotel ca pozitie/marime/facilitati: chiar in capatul golfului, gradina imensa, acces la apa... cred ca a pus ochiu' pe el vreun grangure local)
IMG_3956.jpg
IMG_3971.jpg
La carciuma aia am mancat in prima seara. Cam scump (cca. 60 de euro 3 farfurii cu mancare, 2 pahare de vin si-un suc) mad.gif

Pe muntele din fata era o cetate - fortareata veche, inconjurata de ziduri. Zidurile erau luminate. Seara era o priveliste de vis. Cam asta vedeam din balcon:
IMG_4010.jpg

Din pacate nu am oprit pe drum prea mult pentru poze pen' ca deja mi se acrise.

Cam atat deocamdata. Peste tot (Bulgaria, Serbia, Muntenegru, Croatia) s-a mers cu buletinu'. Pretu' la gaz e cam ca pe la noi. E posibil sa fi omis multe informatii, de aceea, cine doreste, feel free to ask.

L.E. Scuze, uitasem ce era mai important de la apartamentul din Kotor: blush.gif
IMG_3903.jpg

This post has been edited by kum: 24 Jul 2014, 14:08


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
drrond
post 24 Jul 2014, 15:24
Post #136


Membru autentic


Group: Members
Posts: 329
Joined: 8 June 07
From: Ramnicu Valcea




M-ai omorat cu vigneta de la bulgari! Poimaine plec si eu pe acolo; bine ca ne-ai spus! Insa mi se pare cam ciudat sa nu fie in zona vamii niciun ghiseu sau statie! Oricum eu vreau sa ma opresc la Vidin, asa ca incerc sa gasesc pe acolo. Mersi!

This post has been edited by drrond: 24 Jul 2014, 15:24


--------------------
BMW X2, 2018 (fost proprietar de Dacia Logan, 2005, Ambition)
NIHIL SINE DEO!
CARPE DIEM!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Jul 2014, 09:29
Post #137


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(kum @ 24 Jul 2014, 16:04)
La bulgari nu am observat (la intrare) nici un chiosc din ala de unde sa-ti iei vigneta asa ca am mers mai departe in ideea ca o sa iau de la primul peco. Nu aveau. Si am gasit abia cand mai erau vreo 4-5 km pana la vama spre sarbi (la un peco PETROL sau ceva de genu'). Am stat in cumpana vreo cateva momente daca sa mai iau sau nu, da' pan' la urma am luat (better safe than sorry). Si bine am facut, deoarece la vama, la iesirea de la ei, dupa ghiseul cu vamesi mai este un al doilea ghiseu, unde nenea ala mi-a cerut intr-o romana stricata codu' de bare de la vigneta. Deci daca n-o luam, o puneam (cre' ca ma punea ala sa iau pe un an).


Te-ai cam riscat mergand prin BG fara vigneta.

Amenda nu era decat 300 de Leva (putin peste 150 de Euro).
"The lack of a valid vignette shall be punished with a penalty in the amount of 300 BGN to 3 000 BGN depending on the type of the vehicle."

Sursa:
http://www.api.bg/index.php/en/vinetni-stikeri

La inceput de concediu, chiar era o placere.
Oricum, bine ca nu te-a controlat nimeni pana la granita sarbeasca.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 25 Jul 2014, 11:29
Post #138


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Pai nu stiu de unde naiba puteam cumpara panarama aia de vigneta... In primavara, cand am fost la Sofia, imediat cum am trecut granita (pe la Giurgiu) erau chioscuri de unde puteai lua vigneta. La fel si cand am fost la bulgari in concedii (prin Vama). Chiar sunt curios sa vad unde naiba poti cumpara vigneta pe la Calafat. O sa-l rog pe colegu' drrond sa arunce o privire mai cu atentie, sa stiu daca am fost io cascat sau chiar n-ai de unde.


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 25 Jul 2014, 11:50
Post #139


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Eu mi-am cumparat-o de pe net. N-am mai stat sa orbecai dupa chiocuri...


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Jul 2014, 11:51
Post #140


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@kum

Probabil de la vreo benzinarie din Vidin. (inteleg ca pe bucata pod - intersectia cu DN 14 nu este nicio benzinarie).
Esti constient ca argumentul "n-am avut de unde sa iau" nu tinea daca te oprea politia rutiera bulgara.

Din cate stiu, in interiorul localitatilor si pe centurile acestora nu e nevoie de vigneta.

Oricum, de admirat inteligenta bulgareasca de a nu pune un chiosc unde sa se vanda vigneta (asa cum este cel de la Ruse) la iesirea de pe pod.


@UXE
Daca se poate, niste detalii si un link cred ca ar fi utile (in topicul Bulgaria - Grecia).

This post has been edited by gibonu: 25 Jul 2014, 11:53


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 25 Jul 2014, 12:17
Post #141


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Imi cer scuze, am incurcat borcanele.. ce luasem eu de pe net (acu vre 3 ani) a fost ptr Ungaria sad.gif



Dar cautand pe net (ca sa nu raman dator) am gasit aici

This post has been edited by UXE: 25 Jul 2014, 12:19


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Jul 2014, 12:28
Post #142


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@UXE

Conform site-ului indicat de tine "ATTENTION! According to the current regulation we are not allowed to sell vignettes abroad"
http://www.vinetka.com/store/index.php?rou...nformation_id=9

Fata de RO si Ungaria, Bulgaria a ramas putin in urma in domeniul asta, adica au ramas la abtibildul / stick-erul din parbriz.




--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 25 Jul 2014, 12:36
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




merg pe model austriac.

ps. suntem offtopic.


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 25 Jul 2014, 13:48
Post #144


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




@b76bgaarh

Fara pretentia ca am dreptare, nu cred ca suntem foarte mult off-topic.

Avand in vedere existenta podului de la Calafat - Vidin, cel putin cei din jumatatea estica a Romaniei vor folosi bucata Vidin - Zajecar pentru a merge in Muntenegru.

Daca te uiti putin in urma, colegul kum nici nu luase in calcul varianta Vidin - Zajecar atunci cand facea planificarea turei.


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 25 Jul 2014, 23:32
Post #145


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Cand treci podu' la bulgari, n-ai nici o treaba cu Vidin-ul. Decat daca vrei neaparat. Dar drumul nu trece prin Vidin. Vazand ca nu-s chioscuri cu vignete la intrarea in tara, m-am gandit ca tre' sa fie vreun peco imediat. Dar n-a fost chiar imediat (am mers cativa km), si primu' peco n-avea. Nici al doilea. La insistentele mele mi-au zis aia ca de la Petrol pot sa cumpar rahatu' asta de vigneta. Petrol care se afla la cativa km de granita.
In concluzie, daca vreti vigneta, mereti prin Vidin. Io voi incerca sa evit rahatul asta de tara chiar daca va fi sa merg o suta de km in plus!
`mi-ar scarba de fomisti ce sunt! Totu' e gandit sa te beleasca de bani. Numa' sa fiti atenti unde au plancardele care anunta ca ai intrat in vreo localitate: la 2-3 km inainte de a intra efectiv in ea. Si bineinteles radaru' la panda.


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 26 Jul 2014, 09:23
Post #146


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Sigur nu l-ai ratat pe asta?
Eu am luat de la o benzinarie (cred ca Lukoil) de pe drumul spre oras. Ca reper si directie poate fi util un magazin de bricolaj pe dreapta, Tehnopolis. Pana in asta cu vreo 200 m sunt doua benzinarii fata in fata. Eu am gasit la aia de pe dreapta.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 26 Jul 2014, 10:48
Post #147


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Pai la ala am oprit prima data. Un peco galben... Cangi vignete. Parca le ceream fructe de mare, asa se uitau la mine.


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gibonu
post 27 Jul 2014, 17:36
Post #148


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.963
Joined: 29 May 06




QUOTE(kum @ 26 Jul 2014, 01:32)
In concluzie, daca vreti vigneta, mereti prin Vidin. Io voi incerca sa evit rahatul asta de tara chiar daca va fi sa merg o suta de km in plus!
`mi-ar scarba de fomisti ce sunt! Totu' e gandit sa te beleasca de bani. Numa' sa fiti atenti unde au plancardele care anunta ca ai intrat in vreo localitate: la 2-3 km inainte de a intra efectiv in ea. Si bineinteles radaru' la panda.
*



In ultimii 4 ani am traversat Bulgaria, in toate anotimpurile, de la Ruse spre si dinspre toti vecinii ei.
Adica Serbia [Bregovovo, Vrska Chuka, Kalotina], Macedonia [Gyushevo], Grecia [Kulata, Zlatograd, Petko Voivoda], Turcia [Lesovo, Malko Tarnovo].
Plus week-end-uri pe costa [Kamen Bryag, Varna, Burgas].
Plus plimbari de o zi Silistra - Ruse sau Silistra - Negru Voda.

Ultima data m-a oprit Politia in octombrie 2010, la Byala.

Si nu mi s-a parut Bulgaria a fi "un rahat de tara" si nici nu mi s-au parut bulgarii a fi "fomisti".

Cat despre radare si limitele localitatilor [s-a spus de multe ori in topicul dedicat Bulgariei] mergi exact in ritmul in care merg bulgarii.
Concret, daca vezi ca toti bulgarii merg cu viteza redusa in plin camp, mergi in ritm cu ei, pentru ca stiu mai bine unde sta Politia.

Nu mai aduc in discutie faptul ca bulgarii nu se zgarcesc la "flash-uri".

Asadar, nu mi se pare chiar asa de rau in Bulgaria, desi e loc si de mai bine.

This post has been edited by gibonu: 27 Jul 2014, 17:38


--------------------
Mitsubishi Lancer Inform 1.5 - B 00 XXX
BMW F 800 GS
Trek 4300
I am a rebel and freedom is my cause. - Yasser Arafat
Four wheels move the body. Two wheels move the soul.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DragosP
post 27 Jul 2014, 18:05
Post #149


Nu zic nimic...nou


Group: Moderatori
Posts: 4.929
Joined: 12 August 04
From: Lumea mea




Și eu zic tot cam așa....


--------------------
Ceva de plastic . . - BRRC
Scuze celor pe care i-am supărat!
Cu noi este Dumnezeu!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kum
post 30 Jul 2014, 19:10
Post #150


Banat


Group: Banned
Posts: 2.408
Joined: 19 January 05
From: Galati




Nici la noi in Romania nu am vazut militieni mai spagari ca in bulgaria. Si nici treburile gandite ca sa te jumuleasca si sa te prinda in off said. Cand am fost la greci (in 2006 parca) m-a tras pe dreapta (singurul din toata coloana) pe centura Sofiei pe motiv ca nu aveam vigneta lipita pe parbriz. Exact pe principiul ca eram singura masina de Romania din 20-30 de masini. M-au invitat intr-un "borcan" din ala de-al lor si se uita ala la mine si la actele mele si repeta ca bou' amenda amenda. Ca-i mare. Da' nu avea nimic sa scrie, nici pix, nici proces verbal. I-am arata ca mai aveam vreo 2 hartii de 20 de euro prin portofel si i-am zis: ori te multumesti cu 20, ori te-apuci de scris. A luat 20 cu o fata fericita de parca l-am anuntat ca a castigat la loto.
Mai pandaci ca la bulgari iarasi nu am vazut pe nicaieri (si m-am umblat si io oleaca prin lumea asta). Sa va mai povestesc cum arata satele pe la ei? Nu cre' ca mai e nevoie, majoritatea ati trecut prin ele. Si nu ma leg de aspectul ca-s saraci, ci de aspectul ca-s puturosi si betivi. Am mai vazut zone sarace: are gardul rupt, n-are bani de scanduri noi, da' le carpeste pe alea vechi. Mai bate-un cui, mai leaga c-o sarma... La astia in schimb, poa' sa le cada casa-n cap. Alcool sa fie!

Precizare: cele afirmate reprezinta parerea mea personala, bazata pe perceptia mea despre cum merg treburile. Nu e neaparat nevoie sa coincida cu a altor colegi.


--------------------
Laguna 2.0T 2006 - GL-15-...
Sa te fereasca al de sus de prostu' ajuns in functie.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
7 Pages « < 3 4 5 6 7 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 14:21
Dacia