Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

11 Pages « < 5 6 7 8 9 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pivoti Megane 2, Toate motorizarile

Iulikmarinik
post 8 Dec 2012, 15:08
Post #181


Membru


Group: Members
Posts: 107
Joined: 22 December 09




Aviz amatorilor cu pivotii de logan diametrul este tot de 16 mm dar sunt mai lungi fata de cei de meganeII! nu zic ca nu merg dar necesita dupa aia sa faci si geometria! Dupa parerea mea cat mai dai pe geometrie iei un pivot serios care e pentru Megane si gata!


--------------------
Renault Megane 2003 1.4 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 10 Dec 2012, 09:05
Post #182


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




QUOTE(constable @ 26 Nov 2012, 12:15)
Azi am schimbat si eu ambii pivoti. Lemforder am ales. Pe cutie scrie ca sunt fabricati in Italia. Pret 76 lei/buc.. Au fost montati fara sa fie dati jos bratele fiindca intr-adevar este mai complicat.
*


Aceasi operatiune vreau sa fac si eu. Poti sa-mi spui mai exact ce tip de presa au folosit baietii cand au dat jos pivotii de pe brate (fara sa dea bratele jos)?


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany75
post 10 Dec 2012, 09:27
Post #183


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 18 November 12




Salut si eu am cam schimbat toata articulatia la meganu meu la colegu autonicu cu piese de la el si inclusiv pivotii pe Trw mi-a aratat diferenta dintre pivot de Logan si pivot de Megan si intradevar este, pivotul de Logan este mult mai plapand in nuca de jos unde vine prins in bascula iar pivotu de Megan este mai bombat.
Deci nu a dat jos bascula dupa masina,a dat roata jos, a eliberat zona unde vine pivotul, a pus sub pivot o teava ca sa treaca pivotu prin ea si ia dat un ciocan in pivotu vechi, a iesit instantaneu din locul lui.
Pivotul cel nou, a pus pe el o aparatoare de plastec, acolo unde vine burduful acela, la bagat pe bascula de jos in sus a intrat in locasul lui pana in chinturile acelea, dupa care sub pivot a pus o teava care venea la fix pe marginea lui apoi pe partea de sus o teava mai larga care sa nu forteze in pivot si batea direct in bascula,din cateva ciocane a intrat pivotul la locu lui fara presa simplu si eficient, operatia asta mi-a explicato inainte sa o faca la rece cu un pivot nou si cu tevile pt. a ma comvinge ca nu se strica nimic si asa este, sunt foarte multumit de lucrare, 2 pivoti + manopera 150 ron ca timp 40 min. a lucrat duar fratele lui autonicu castuica.


--------------------
Renault Megan 2007 - b 75 dny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 10 Dec 2012, 12:33
Post #184


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Parerea mea este ca ciocanu' n are ce sa caute linga pivot/pivoti niciodata... wacko.gif


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 10 Dec 2012, 12:37
Post #185


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Exact din acelasi motiv intrebam si eu de presa la punct fix, pentru pivoti... peste tot unde am intrebat, acelasi raspuns (2 ciocane tongue.gif si gata), in 2 locuri au spus ca se vor chinui sa dea bratele jos si sa le schimbe asa...


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 10 Dec 2012, 12:44
Post #186


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.670
Joined: 15 August 05




Parerea mea este ca nu-i bine sa va jucati cu pivori presati in service-urile de 2 lei, daca era pivotul prins cu suruburi de bascula, ca la atatea altele, merge, dar la MEgane e riscant, si personal as schimba bascula cu totul, cu pivotul gata presat din fabrica in ea.


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dany75
post 10 Dec 2012, 13:41
Post #187


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 18 November 12




Zamoldac, nu pot da P.M. eu am fost la autonicu am spus si mai sus, cauta si tu la bursa si il gasesti. eu sunt multumit de lucrare.
Pareri si pareri fiecare face ceeia ce crede ca este mai bine, eu am explicat ca in pivotul nou nici nu s-a atins cu ciocanul, pivotul a fost fixat pe o teava facuta la strung exact pe diametrul lui la baza jos pe margine si cu o alta teava mai groasa care intra pe diametrul pivotului exterior pe camasa cu ghinturi, a batut in bascula pe marginea gauri unde intra pivotul, uite ca imi pare rau ca nu am facut poze dar nu am avut interes.
Pivoti si bucsile dupa bascule se schimba,eu am un prieten taximetrist pe el l-am auzit ca a schimbat si pivoti si bucsile de mai multe ori pe aceias bascula si are peste 200k in bucurestiul asta nenorocit de gauri.


--------------------
Renault Megan 2007 - b 75 dny
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mibuletz
post 10 Dec 2012, 13:42
Post #188


MIB


Group: Members
Posts: 184
Joined: 22 September 08




Nu e nici o problema daca sunt pusi prin presare, de ce sa schimb toata bascula daca problema e la pivot?. Am schimbat personal pivotii, au 30 de mii de km de cand sunt pe masina si nu a fost nici un fel de problema.


--------------------
Renault Megane Sport Tourer 2013/1.5 DCI 110 / Bose Edition
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
autonicu
post 10 Dec 2012, 16:06
Post #189


AUTONICU & COSTI SERVICE


Group: Members
Posts: 698
Joined: 8 January 09




Fiecare face cum crede se poate face si cu bascula pe masina, si cu bascula la presa. stati langa mecanic sa nu bata de nici un fel in pivotul nou pe care il pune pe masina.


--------------------
RENAULT MEGANE II 2006
http://www.reno.ro/-t253292.html
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chivu morris
post 13 Dec 2012, 15:39
Post #190


Membru incepator


Group: Members
Posts: 88
Joined: 30 May 11




Si eu am schimbat un pivot la meganul meu si bucsa rotunda de la bascula pe la 212.000 km, acum am 240.000 si nu am nici o problema. Pivotul il am de logan.
Daca este schimbat de un mecanic bun nu este nici o problema. Numai bine


--------------------
renault megane II break 2007, 1,5 dci, 86 cp - DB XX XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tyej22
post 11 Feb 2013, 21:19
Post #191


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 16 January 12
From: Caransebes




Eu am fost azi la service si am facut o constautare,pivotul inferior stanga este dus.De la service mi-au spus ca cel de origine costa 216 lei dar,am fost la magazin si un pivot TRW costa 100 lei .Si cand ma gandesc ca pe masina originali sunt tot TRW....

11 Feb 2013, 21:21:
Apropo,meseriasii de la Dacia au spus ca nu pot sa schimbe numai pivotul ca nu au presa si ca trebuie sa schimbe cu tot bratul.

This post has been edited by tyej22: 11 Feb 2013, 21:21


--------------------
Renault Megane Megane 2.2 2007 1.5 dci 105 CP(78 KW) - CS 22 TYE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 11 Feb 2013, 23:43
Post #192


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




abureli de doi bani.
ani de zile au incercat sa ne prostesca ca nu se schimba doar pivotul.
cum am mai spus si anterior...oare atat de prosti putem fi in cat sa nu intelegem ca totul este sub un control strict,mai ales decatnd suntem in UE?
simplu...daca pivotul nu era piesa de schimb legala...gaseam pivotii doar la contrabanda,nu in magazinele de piese auto.
si mai sunt destui caposi pe aici care contrazic schimbarea pivotului...sa-mi arate mie unul dintre ei prin ce lege sau ce norme este interzisa schimbarea pivotului ca piesa de schimb daca se comercializeaza ca atare.
bafta la toata lumea!


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
nlu
post 12 Feb 2013, 16:38
Post #193


Membru autentic


Group: Members
Posts: 509
Joined: 20 February 07




Acum 3 saptamani am schimbat si eu ambele brate din cauza pivotilor care aveu joc si troncaneau doar cind viram si existau denivelari(masina are 85000 km reali si fix 6 ani). Jocul s-a observat doar prin ridicarea masinii de fata si prin fortarea cu levierul la pivot facand parghie pe bascula, daca trageam de roata suspendata nu avea niciun joc.

Am schimbat basculele am pus Swag Gemany , la pretul total de 610 lei fara manopera din urmatoarea ratiune: schimb anul asta pivotul si la anul schimb bucsele de la bascula, alt deranj alta munca alti bani cheltuiti.

Pivotul pe aceeasi firma costa 60 de lei pe bucata, intradevar... muuuult mai mai putin, dar zic eu, de acum in colo 6 ani sa nu mai am treaba cu directia.

Se poate schimba doar pivotul fara probleme si se potriveste fix cu cel de logan dar cu presa nu prin bataie.

Sa auzim de bine datorita linistii din masina. sofer1.gif


--------------------
Renault Megane sedane Expression 1.6 16v 2007 Megane IV estate 1,3 tce 140/2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 21 Jun 2013, 18:06
Post #194


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




A aparut si la mine un zgomot in partea stanga, in special cand viram pe stazi denivelate. La constatare - pivot inferior uzat (60k+). Mecanicul de la service Renault mi-a spus ca ei nu schimba doar pivotul, dar mi-a recomandat un service particular care face asta cu destul succes smile.gif.
Am preferat totusi sa schimb bratul cu totul, m-am gandit ca s-or fi uzat si bucsile alea pe acolo, eh, am preferat asa. 363 ron, cu manopera inclusa. Ca noua, nici un zgomot biggrin.gif. Sa vedem cat o sa tina asa, ma cam astept sa mai inceapa sa caraie cate ceva ...


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 22 Jun 2013, 00:11
Post #195


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




da...
si totusi bucsa mare 60 lei
bucsa mica 60 lei
pivot 60 lei
total 180 lei...in cazul in care faci singur aceasta operatie.
bafta!


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mannick
post 22 Jun 2013, 15:45
Post #196


Membru


Group: Members
Posts: 270
Joined: 30 April 07




Nu este chiar asa de simplu smile.gif. In primul rand ai nevoie de o presa pentru pivot si ceva experienta, as zice. Apoi, fara elevator, chinul va fi maxim. Iarasi, bucsele alea nu stiu cat de usor ies/intra in brat.
Nu as recomanda cuiva fara experienta sa se apuce de asta de unul singur. Dupa ce am vazut acolo, nu m-as baga nici la schimbatul unui brat nou. Nu zic ca este imposibil, dar este destul de dificil. Fara manopera, costul unui brat nou 'de origine' a fost 280. Diferenta nu este foarte mare, daca ne gandim ca te mai costa si demontatul/montatul pivotului si bucselor ceva.

This post has been edited by mannick: 22 Jun 2013, 15:47


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, Clio E-Tech / 2007 Privilege, 2021 Intens
1.9 Dci / 130 CP + ESP, 8 airbag-uri, MP3, scaune incalzite
1.6 Hibrid / 140 CP + Pak Iarna, Pak NAV, Pak Confort, Amb Gris Vision
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 22 Jun 2013, 15:52
Post #197


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




nu ne pricepem cu totii la masini,fotbal,femei...dar ne place sa spunem ...ca da! biggrin.gif

This post has been edited by taxi4you: 22 Jun 2013, 16:28


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 30 Jun 2013, 11:34
Post #198


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Aveti idee daca basculele TRW vin cu tot cu cele 2 bucse sau vin doar cu pivotul? Sunt intr-o dilema in a cumpara TRW sau Lemforder pentru ca la TRW nu specifica daca ar contine si cele 2 bucse, iar la Lemforder specifica pivot + cele 2 bucse.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bejenaru Ionut
post 30 Jun 2013, 13:00
Post #199


Doar membru, atat.


Group: Members
Posts: 708
Joined: 9 December 05
From: Bacau




Da. sunt echipate si cu cele doua bucse.


--------------------
Reno Megane 2.1 break 2005, ful opshan, 1.6 16v - Numar de Bacau.
Good things come to those who wait.
Va urma...
"Nimeni nu scapa virgin...viata ne f.te pe toti..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 30 Jun 2013, 15:39
Post #200


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




in momentul in care iti cumperi o bascula inferioara/superioara...
vine echipata cu tot ce este necesar,in cazul de fata avand doar bascula inferioara care contine pivotul inferior vine insotita si de bucsele aferente...o altfel de echipare cu sau fara...nu exista.
bafta la cumparaturi si "mecaniceala"!


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 30 Jun 2013, 16:34
Post #201


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Multumesc pentru raspunsuri.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RadulescuRomulus
post 30 Jun 2013, 17:45
Post #202


Sunt cu ochii pe voi!


Group: Members
Posts: 1.780
Joined: 7 December 10
From: naufragiat




lemforder [calitativ vorbind] este peste trw. recomandarea mea ar fi lemforder. recomandare venita din experienta cu amandoua marci pe pivoti.


--------------------
VW Passat berlina 2.0 Tdi CR + DSG 04.2009 - diesel, 140cp - B 69 COI
EX: megane 2.1, 1.5dci, 101 magari - B 314 ZDA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
skorpio_bog
post 30 Jun 2013, 22:46
Post #203


Sports cars are difficult to justify, but easy to love


Group: Members
Posts: 4.359
Joined: 6 September 06
From: UK/RO




Nu stiu cum sunt basculele/pivotii lemforder decat din auzite insa stiu ca TRW care daca nu ma insel vin din fabrica pe masina sunt bune. Eu am masina din 2007 si nu am schimbat absolut nimic la ea pana acum pe parte de mecanica. Abia acum au inceput sa pice dupa 6 ani, asa ca voi merge in continuare pe TRW.


--------------------
Renault Megane 4 RS Trophy 300 EDC 2019
VW T-Cross SEL 2020
Fiat 500 0.9 Twinair 2012
Renault Megane 2 1.5dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bejenaru Ionut
post 1 Jul 2013, 07:49
Post #204


Doar membru, atat.


Group: Members
Posts: 708
Joined: 9 December 05
From: Bacau




O intrebare cam off topic: exista la megane bascula superioara, ca multi vad ca spun bascula inferioara. Din cate stiu eu, megane are doar o bascula.


--------------------
Reno Megane 2.1 break 2005, ful opshan, 1.6 16v - Numar de Bacau.
Good things come to those who wait.
Va urma...
"Nimeni nu scapa virgin...viata ne f.te pe toti..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 1 Jul 2013, 08:11
Post #205


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Asa este, tipul asta de directie are o singura bascula.


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 1 Jul 2013, 11:41
Post #206


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




@skorpio_bog...
cu placere si oricand smile.gif ...si da ,de fabrica au montate mai multe elemente de TRW...bascule,pompa frana,plosca servofrana,discurile de frana,placutele de frana,caseta de directie...cu alte cuvinte tot ce tine de frane si directie...original este TRW.
@Bejenaru Ionut...
se foloseste aceasta expresie "bascula inferioara" datorita faptului ca este montata in partea de jos...de unde si numele de inferioara...
la tipul acesta de directie rolul basculei superioare il preia amortizorul,de aceea are montata bieleta pentru bara stabilizatoare,rulment si flansa montate in capatul amortizorului.
la cele cu bascula superioara,nu exista rulment sau flansa de amortizor montate in capatul lor si nici bieleta de la bara stabilizatoare...rolul acesta il face bascula superioara prin pivotul superior si sustinerea arcului in comprimare intre bascule inferioara/superioara....amortizorul este fix in caroserie sau puntea fata (depinde de tipul directiei,a constructorului).
la megane avem suspensie McPherson.
bafta!

This post has been edited by taxi4you: 1 Jul 2013, 11:44


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bejenaru Ionut
post 3 Jul 2013, 17:24
Post #207


Doar membru, atat.


Group: Members
Posts: 708
Joined: 9 December 05
From: Bacau




Stiu ce fel de suspensie (nu directie) are meganul, nu trebuia sa intri in detalii.
Nu prea inteleg ce treaba are directia cu suspensia in discutia asta.
Nu uita ca la dacia 1300 aveai si brat superior si bieleta antiruliu.


--------------------
Reno Megane 2.1 break 2005, ful opshan, 1.6 16v - Numar de Bacau.
Good things come to those who wait.
Va urma...
"Nimeni nu scapa virgin...viata ne f.te pe toti..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
taxi4you
post 3 Jul 2013, 19:06
Post #208


hai cu TATA,Zambilica!


Group: Members
Posts: 513
Joined: 16 September 10
From: PLOIESTI




1.daca stii...nu trebuia sa intrebi;
2.daca nu intelegi ce rol are suspensia cu directia...mai reciteste odata sau de mai multe ori,poate intelegi ce am scris eu acolo in acea postare.Nu-ti voi da explicatii ce rol are directia cu suspensia,sau care ar fi legatura dintre ele si daca exista,ori putem vorbii despre ele la un loc;
3.dacia 1300 ai avut tu...eu nu am avut.


--------------------
dacia & renault sunt un tip onest nu-mi place sa ma las calcat in picioare - toti gresim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
djthem
post 14 Mar 2014, 10:33
Post #209


Membru


Group: Members
Posts: 189
Joined: 20 March 06
From: Bucuresti




Salut!
Poate cineva sa imi recomande un service bun unde sa schimb si eu doar pivotul in Bucuresti? (adica sa aiba presa de montat pivoti)
Va multumesc!


--------------------
RENAULT MEGANE 4 RSLine 2022
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
oanavas
post 15 Mar 2014, 19:05
Post #210


Membru autentic


Group: Members
Posts: 591
Joined: 14 April 09
From: Bacau




nici un service autorizat nu-ti va face operatia de schimbare a pivotului sau cine o face, schimba pe raspunderea ta.
Pentru siguranta recomad sa-ti schimbi bascula cu tot, dar asta nu inseamna ca nu sunt mesteri care pot sa faca asa ceva dar repet pe raspunderea ta.


--------------------
skoda fabia Renault megane 2007 1,6 16 valve GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
11 Pages « < 5 6 7 8 9 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:51
Dacia