Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Rupere maner interior, Este ruperea manerelor interioare o boala la M3 ?

megheneul
post 30 Jun 2017, 09:58
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 March 17




Salut tuturor.
Mi-am luat un M3 Coupe, 2012, Romania, 1.4 TCE, etc. E ok, doar ca s-a rupt manerul din interior pe stanga (cel de care tragi cand inchizi usa). Dupa ce am luat masina am observat ca manerul nu e ferm fixat pe panou in partea de jos, nu l-am desfacut sa vad ce-i acolo si intr-o zi … POC ! s-a rupt de jos, a facut parghie in fixarea de sus si POC! POC! … am ramas cu manerul in mana.
M-am uitat la manerul din dreapta si nici ala nu e fixat ferm jos, ceva e rupt acolo si urmeaza probabil sa aiba aceeasi soarta ca cel din stanga.

Faza asta cu ruptul manerelor e cumva o boala la M3 ?
Daca da, se intampla si la cele cu patru usi sau e specifica pentru coupe? (ma gandesc ca la coupe usa e mai lunga, mai grea, alte forte, alte unghiuri iar manerul e pozitionat identic ca la usile “normale”)


Attached thumbnail(s)
maner_rupt_RM3Coupe.JPG ( Size: 693.19k ) Number of downloads: 697


--------------------
Renault Megane 3 2012 Coupe GT Line, 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 30 Jun 2017, 12:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Nu. Nu se intampla.
Manerul este din 2 parti ,ca o nuca. Doar partea dinspre usa e fixata, cealalta e un fel de capac.
Scoti fata de usa, prinzi cu suruburi partea fixa, apoi montezi la loc fata de usa si la urma capacul maner.
Nu azi, nu maine, duminica e mai racoare ... biggrin.gif


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megheneul
post 30 Jun 2017, 13:01
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 March 17




Merci de grija si raspuns @silvanu96 smile.gif
Cat a fost mai racoare azi l-am rezolvat pe cel din drapta cu solutia clasica: sarma si patent.
Pe stanga e mai nasol/imposibil de reparat pt ca s-a rupt in partea de sus acea bucata care intra in panou si se fixeaza in usa, de tabla.




Attached thumbnail(s)
IMG_2413.JPG ( Size: 504.01k ) Number of downloads: 791


--------------------
Renault Megane 3 2012 Coupe GT Line, 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefix99
post 3 Sep 2017, 17:04
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 9 December 15




Buna ziua,
@megheneul cum ai rezolvat cu manerul din stanga, sofer?
ai cumparat unul nou?
azi am patit-o si eu sad.gif


--------------------
renault megane iii 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codescu
post 3 Sep 2017, 22:48
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 April 16




Salut , acum 10 minute am patit-o si eu . Sa rupt cel de la sofer si intrasem sa va intreb de unde pot sa cumpar un astfel de maner. Pe internet gasesc cu totul altceva. Multumesc mult.
PS. Exact ca la tine sa rupt si manerul meu , megane 3 2012 GT .


--------------------
Renault Megane 3 2013 ,Bose Edition - Blublu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 4 Sep 2017, 05:39
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




Si la mine scartie rau manerele de când a fost masina noua!
Am sa fac ceva preventiv sa nu ajung și eu la fel ca voi 😂😂😂
Mulțumesc

This post has been edited by Johni007: 4 Sep 2017, 05:40


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megheneul
post 4 Sep 2017, 08:30
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 March 17




Salut.
@stefix99 & @Codescu - manerul e format din doua parti: o parte - cea vizibila, care este un capac (de diferite culori functie de nivel de echipare, etc) care se declipseaza de pe suportul manerului.
Suportul manerului e prins de panoul interior al portierei (fata de portiera, tapiserie, cum i se mai spune) in trei suruburi si ... doua nituri de plastic. Datorita celor doua nituri nu exista piesa de schimb doar suportul manerului ci panou interior portiera pe care este si suportul manerului, atat ca piesa de schimb noua cat si ca piesa din dezmebrari. Cu piesa de schimb noua (panou portiera) e foarte scump, mai accesibila este varianta dezmembari + ceva mestereala.
Cumparati din dezmembrari un panou interior de usa cu maner cu tot, scoateti capacul manerului, demontati suportul de maner de pe panoul sh.
Demontati panoul interior al portierei voastre, montati suportul maner de pe panoul sh si apoi clipsati capacul vostru.Un panou din dezmembrari e undeva la 200-300 de lei. O ranforsare a prinderilor in cele doua suruburi de jos (chiar si primitiv cu sarma ca in pozele mele de mai sus) este obligatorie pentru a nu reveni la situatia initiala.
Demontarea panoului de usa aici:
https://www.youtube.com/watch?v=-TvOV9WGoZc



--------------------
Renault Megane 3 2012 Coupe GT Line, 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 4 Sep 2017, 18:26
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




QUOTE(megheneul @ 4 Sep 2017, 08:30)
Salut.
@stefix99 & @Codescu - manerul e format din doua parti: o parte - cea vizibila, care este un capac (de diferite culori functie de nivel de echipare, etc) care se declipseaza de pe suportul manerului.
Suportul manerului e prins de panoul interior al portierei (fata de portiera, tapiserie, cum i se mai spune) in trei suruburi si ... doua nituri de plastic. Datorita celor doua nituri nu exista piesa de schimb doar suportul manerului ci panou interior portiera pe care este si suportul manerului, atat ca piesa de schimb noua cat si ca piesa din dezmebrari. Cu piesa de schimb noua (panou portiera) e foarte scump, mai accesibila este varianta dezmembari + ceva mestereala.
Cumparati din dezmembrari un panou interior de usa cu maner cu tot, scoateti capacul manerului, demontati suportul de maner de pe panoul sh.
Demontati panoul interior al portierei voastre, montati suportul maner de pe panoul sh si apoi clipsati capacul vostru.Un panou din dezmembrari e undeva la 200-300 de lei. O ranforsare a prinderilor in cele doua suruburi de jos (chiar si primitiv cu sarma ca in pozele mele de mai sus) este obligatorie pentru a nu reveni la situatia initiala.
Demontarea panoului de usa aici:
https://www.youtube.com/watch?v=-TvOV9WGoZc
*



Waaaw trebuie mutat postul tău la tutoriale și articole despre reparații
Foarte bine
Mulțumesc


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codescu
post 4 Sep 2017, 20:51
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 April 16




Iti multumesc mult pentru raspuns. Foarte folositor. O sa incerc sa rezolv problema foarte curand. In caz ca stii pe cineva care vinde astfel de produse chiar nu ma supar sa imi recomanzi. Cu respect


--------------------
Renault Megane 3 2013 ,Bose Edition - Blublu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 5 Sep 2017, 07:13
Post #10


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Nu faceti la fel ca in filmarea respectiva ca o sa ramaneti cu fata de usa in mana si se vor reteza toate/majoritatea clemelor din plastic in care este prinsa fata de usa. Dopurile/clemele alea de plastic in care este prinsa fata de usa sunt foarte firave si cedeaza (se rup) imediat daca tragi de ele. Sunt fabricate dintr un plastic casant. Exista o scula speciala din plastic in service, care se foloseste pentru demontarea lor fara sa se rupa. Chiar si in filmare se vede cum au ramas parte din cleme pe usa, lucru care evidentiaza faptul ca s au rupt. Pentru cine doreste sa demonteze fata de usa recomand inainte sa si cumpere cleme ca sa nu ramana cu fata de usa demontata. La reprezentanta sunt destul de scumpe (ceva de genul 7 cleme 30 lei parca). Pentru cei din Bucuresti, gasiti clemele in targ la Vitan la aia care vand tot felul de nimicuri pentru auto. Era acum cateva luni 1 leu clema si din cate tin minte pe fata de usa spate spre exemplu sunt vreo 8-9 cleme. Nu stiu cate sunt pe fata pentru ca n am demontat decat pe spate.
Spor la mesterit!


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Codescu
post 5 Sep 2017, 15:29
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 18 April 16




Multumim . Ai idee cumva daca gasesc si suportul la maner in targ la vitan ? Sau de unde pot sa cumpar . Nu gasesc la dezmembrari unde am cautat eu . Si nu prea am timp sa caut asa fara rezultate.


--------------------
Renault Megane 3 2013 ,Bose Edition - Blublu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
megheneul
post 7 Sep 2017, 09:25
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 26 March 17




QUOTE(solidconvert @ 5 Sep 2017, 07:13)
Nu faceti la fel ca in filmarea respectiva ca o sa ramaneti cu fata de usa in mana si se vor reteza toate/majoritatea clemelor din plastic in care este prinsa fata de usa. Dopurile/clemele alea de plastic in care este prinsa fata de usa sunt foarte firave si cedeaza (se rup) imediat daca tragi de ele. Sunt fabricate dintr un plastic casant. Exista o scula speciala din plastic in service, care se foloseste pentru demontarea lor fara sa se rupa. Chiar si in filmare se vede cum au ramas parte din cleme pe usa, lucru care evidentiaza faptul ca s au rupt. Pentru cine doreste sa demonteze fata de usa recomand inainte sa si cumpere cleme ca sa nu ramana cu fata de usa demontata. La reprezentanta sunt destul de scumpe (ceva de genul 7 cleme 30 lei parca). Pentru cei din Bucuresti, gasiti clemele in targ la Vitan la aia care vand tot felul de nimicuri pentru auto. Era acum cateva luni 1 leu clema si din cate tin minte pe fata de usa spate spre exemplu sunt vreo 8-9 cleme. Nu stiu cate sunt pe fata pentru ca n am demontat decat pe spate.
Spor la mesterit!
*



E mult mai profi cu dispozitivul de scos cleme (foto mai jos, costa undeva la 20-30 lei), iar cateva cleme de rezerva nu strica sa fie la indemana, chiar e bine sa le ai obligatoriu pt ca si utilizand dispozitivul se poate rupe o clema.
Totusi, eu am demontat panoul ca in filmulet, de doua ori, nu s-a rupt nicio clema si cel putin inca odata mai fusese demontata inainte cand fostul proprietar a montat folie pe geamuri. Cred ca secretul este ca "extragerea" sa fie facut brusc in conditii de temperatura +20-+25 pt ca orice plastic devine mai dur/casant odata cu scaderea temperaturii. Nu pot insa garanta ca la urmatoarea demontare nu se rup cleme smile.gif)
La montaj acceasi tehnica, lovesti cu soc panoul in locurile in care-s clemele.
Ar mai fi de spus ceva despre cleme. Daca nu-s ok (comparat cu cele originale) o sa se rupa sigur la urmatoarea demontare, asa ca luati mai multe sa fie acolo.


Attached thumbnail(s)
Dispozitiv_scos_cleme_auto_6153571_1405673290.jpg ( Size: 6.17k ) Number of downloads: 494


--------------------
Renault Megane 3 2012 Coupe GT Line, 1.4 TCE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stolo_olyjr
post 2 May 2018, 22:05
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 19 October 14
From: Pitesti




Salut,

Se pare ca nu sunt singurul care are aceasta problema cu ruperea manerului.
Am incercat sa cumpar un maner de la renault dar pretul fiind de 386 ron (cel putin asa am primit email de la ei) .
Voi cum ati reusit sa rezolvati problema si cu ce costuri ?
Am cautat sa cumpar la mana a doua dar din pacate nu am gasit.

1.jpg ( Size: 36.26k ) Number of downloads: 384
2.jpg ( Size: 3.16mb ) Number of downloads: 391
3.jpg ( Size: 3.16mb ) Number of downloads: 143
4.jpg ( Size: 2.47mb ) Number of downloads: 145


--------------------
Renault Megan III 2012 1.5dCI 110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reptileq
post 27 Apr 2019, 18:18
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 97
Joined: 21 November 07
From: Bucuresti




Mare inginerie au facut... am patit-o si eu pe partea dreapta, partea de jos a manerului...

stolo_olyjr, tu ai gasit ansambul de la maner separat la dealer? Din ce am tot citit ar veni doar cu fata de usa...


--------------------
Renault Megane RS 265 Cup 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 11:05
Dacia