Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

42 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

GPL megane 2, consum/costuri/eficienta GPL

sgurlui
post 2 Jun 2006, 11:43
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 25 January 06




Salut! Deschid un nou topic cu scuzele de rigoare pentru ca celelalte nu m-au convins legat de acest subiect. Am avut citeva deplasari pe termene mari prin vest si am vazut ca lumea se orienteaza in mod destul de serios spre acest tip de carburant. Costurile instalatiei si a manoperei sunt mai mari insa sunt reduse mult taxele in acest caz. GPL costa 0,75 Euro/l , benzina 1,3 E/l (in Franta). In plus la megane 2 trapa de benzina (in interior) are prevazuta un locusor in stinga pentru priza GPL. Scenicul vine deja din fabrica cu astfel de instalatii. Dincolo de discutiile privind uzura/costuri/etc as vrea sa postati mesaje daca aveti deja instalate astfel de instalatii si care sunt observatiile. Merci. Silviu

......................
megane 2 1.6 16V
Iasi


--------------------
Renault Megane II 2005, 1,6 16 V
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marc
post 8 Jun 2006, 17:56
Post #2


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 12 February 06




Am studiat si eu problema avind in vedere pretul benzinei si apetitul foarte sanatos al Megane-ului pe benzina. O instalatie GPL pentru Megane costa intre 700-800 euro (este aceeasi ca si pentru Dacia Logan ) si se amortizeaza in 12000km la diferenta de pret existenta actual intre benzina si GPL. In Franta se si livreaza Renault Megane care functioneaza doar pe GPL, in plus, interfata pentru GPL pentru computerul de bord este foarte usor de facut. Economic se merita fara nici o indoiala si din cate m-am informat instalatiile GPL pentru motoarele cu injectie multipunct asigura un randament la fel de bun al motorului ca si pe benzina.
Singura mare problema o reprezinta faptul ca Renault Romania spune ca instalatiile GPL anuleaza garantia, asta cu toate ca sunt si montate de catre service-urile Renault din Franta sau alte tari. Ca intotdeauna, in Romania lucrurile sunt ceva mai aparte la acest capitol.


--------------------
Megane 2 Bicorp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brumbrum
post 1 Nov 2007, 22:20
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 October 07




Hai sa revigoram threadul asta.


La masina din semnatura vreau sa pun gpl. La capacul de alimentare este prevazut un loc circular unde prin decupare se poate monta priza de gpl. Acest lucru l-am palpat si pe sub aripa dreapta spate pe langa teava catre rezervor (am mai gasit si o groaza de pamant smile.gif )

Se pare ca daca vrei rezervor toroidal trebuie ramforsat locasul rotii de rezerva fie prin interior fie pe sub masina. Este vorba de plastic negru (la mine) care plastic se observa si pe sub masina. Mai mult, aceleasi interstitzii din locasul rotii de rezerva se observa si pe sub masina .... deci e clar ca e o singura foaie de plastic.


A mai pus cineva gpl ?
Cum merge?
Dar toroidal? ... shi direct pe plastic neramforsat?
Pe unde trece cablul de la calculatorul gpl in habitat? (Nu o sa intre apa pe acolo?)


--------------------
RMS 2 1,6 16 V Pack Autentique 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandutulescu
post 2 Nov 2007, 15:56
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 8 March 07
From: Dambovita




In aproximativ 2 saptamani i-mi voi monta GPL si pe Megane ,dupa Logan si va voi tine la curent. Maine ma duc la firma care i-mi va monta instalatia pentru a vedea ce instalatie voi pune si ce tip de butelie,pentru ca mi-au spus ca nu am voie cu butelie toroidala.


--------------------
megane sedane2 GPL logan laureat GPL 08 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brumbrum
post 3 Nov 2007, 00:16
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 October 07




sunt firme turcesti care monteaza gpl ca in poza alaturata (de ce nu ai avea voie?! ) Eu musai vreau toroidal de aceea iau in considerare problema ramforsarii.
Sunt foarte interesat. si sa ne traiasca masinile!

This post has been edited by brumbrum: 3 Nov 2007, 00:18

Attached thumbnail(s)
lpg365852729.jpg ( Size: 51.34k ) Number of downloads: 13667


--------------------
RMS 2 1,6 16 V Pack Autentique 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
htbrain22
post 3 Nov 2007, 11:27
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 9 October 07
From: Bucuresti




pt diesel exista instalatii gpl? Si daca exista, merita? Si ce presupune in plus la masina o instalatie gpl?


--------------------
Renault Megane II estate-2005 1,9 dci, 131 HP
Megane 2.1 - 2005, 1,9dci, 131 CP, tempomat, senzori ploaie/lumini, ESP, navi, 8 airbag
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 3 Nov 2007, 11:31
Post #7


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




http://new.eurogasauto.egm.it/ro/infogpl

Se spune ceva pe aici... nu multe detalii


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
htbrain22
post 3 Nov 2007, 11:48
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 9 October 07
From: Bucuresti




hm, deci nu prea renteaza gpl pe diesel sad.gif


--------------------
Renault Megane II estate-2005 1,9 dci, 131 HP
Megane 2.1 - 2005, 1,9dci, 131 CP, tempomat, senzori ploaie/lumini, ESP, navi, 8 airbag
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandutulescu
post 3 Nov 2007, 18:10
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 8 March 07
From: Dambovita




Am fost astazi sa ma programez si m-am hotarat sa montez butelie cilindrica de 28l care ocupa spatiu mic.O voi monta in portbagaj la pozitia 1/3 a canapelei cu gura de alimentare langa busonul de benzina.Cost instalatie+manopera aproximativ 2100 lei


--------------------
megane sedane2 GPL logan laureat GPL 08 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 3 Nov 2007, 19:36
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




htbrain22 si daniel4ro, de ce a-ti vrea sa va puneti voi GPL la diesel? La benzina economia e de maxim 30-40 %, fara amortizarea instalatiei si nu implica modificari majore la motorul masinii, (sincer sa fiu, nici nu am inteles cum se fac acele modificari la diesel, daca motorul e deja pe masina). Am vazut acum un an si ceva, mergand pe jos prin Bucuresti, un vapor negru cu emblema in forma de stea cu trei brate intr-un cerc la o statie de GPL, nu mai stiu ce model era, dar era cu un metru mai lung decat megane-ul si cu o juma de metru mai lat, din vaporul ala, coborase un tip in costum la patru ace si alimenta cu GPL. Pe cuvant, m-am oprit, m-am inchinat si am inceput sa vorbesc singur pe strada, dar macar ala era pe benzina!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
daniel4ro
post 3 Nov 2007, 20:35
Post #11


forumist anti


Group: Members
Posts: 1.166
Joined: 16 September 07
From: B U Z Ă U city




De unde ai tras concluzia ca eu vreau sa imi montez GPL pe diesel? Omul intrebase daca se poate si i-am trimis un link... la cat consuma Megane-ul meu, nebun as fi sa mai fac vreo alta investiti in ce priveste cheltuielile cu consumul...


--------------------
Renault Megane 2.1 2004 SEDANiel4ro Privilege, 1.5 DCI , 82 CP - Numar DREPTUNGHIULAR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brumbrum
post 3 Nov 2007, 21:27
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 October 07




Asteptam impresii dupa. Shi de ce nu ... MULTA BAFTA!


--------------------
RMS 2 1,6 16 V Pack Autentique 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 3 Nov 2007, 21:28
Post #13


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




daca si noi cu diesel pe megane ne-am gandi la GPL ar fi chiar prea de tot... Mai ieftin decat 4-5-6% diesel cu cat sa mergi???

dane, sa ne povestesti dup-aia diferentele, toata povestea.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 3 Nov 2007, 22:23
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




daniel4ro, i-mi cer scuze, dar nu mi-am imaginat ca un diesel-ist se poate gandi sa-si puna gpl!

This post has been edited by 19vik: 3 Nov 2007, 22:25


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
htbrain22
post 3 Nov 2007, 23:14
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 65
Joined: 9 October 07
From: Bucuresti




@19vik
sunt dieselist de f. putin timp dar nu neaprat asta m-a facut sa intreb. Am intrebat din 2 motive, unul fiind simpla curiozitate si al 2-lea, megane-ul meu haleste binisor in oras, aka bucuresti (beep videanu&co). Adica vroiam sa stiu daca renteaza, in primul rand. M-am convins ca nu asa ca am abandonat chiar si ipotetica idee de asa ceva smile.gif


--------------------
Renault Megane II estate-2005 1,9 dci, 131 HP
Megane 2.1 - 2005, 1,9dci, 131 CP, tempomat, senzori ploaie/lumini, ESP, navi, 8 airbag
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brumbrum
post 4 Nov 2007, 07:47
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 October 07




pe langa BAFTA vrem si poze smile.gif.


Da' totusi... de ce nu te lasa sa pui rezervor toroidal?

This post has been edited by brumbrum: 4 Nov 2007, 07:54


--------------------
RMS 2 1,6 16 V Pack Autentique 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Nov 2007, 10:11
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




QUOTE(dandutulescu @ 3 Nov 2007, 19:10)
Am fost astazi sa ma programez si m-am hotarat sa montez butelie cilindrica de 28l care ocupa spatiu mic.O voi monta in portbagaj la pozitia 1/3 a canapelei cu gura de alimentare langa busonul de benzina.Cost instalatie+manopera aproximativ 2100 lei
*


28 de litri e putin. Eu la Clio am rezervor toroidal de 44 de litri din care 35-36 de litri utili, iar ca autonomie am mers maxim 400 de km, dupa care a trecut pe benzina. Bine, am mers atat urban cat si extraurban, dar sa zicem ca as ajunge la un 450 de km extraurban, tinand cont ca nu voi vedea niciodata sub 7% extraurban de gaz, si asta la un mers economic (ce nu ma mai caracterizeaza de cand nu ma mai intereseaza consumul). Toate astea sunt pentru Symbol-ul meu 1.4, 75 CP, cu consumuri de benzina 5.7% extraurban si 9.7% urban (dupa producator).
La 28 de litri butelia de gaz vei avea un volum util de vreo 24 de litri maxim. Daca pe benzina deja ai consum de 10% in oras (poti avea si mai mult), sub 12% de gaz nu vei scadea, si asta datorita faptului ca nu e atat de eficient GPL-ul ca benzina. Nu vreau sa fiu rau, dar pregateste-te pentru perspectiva de a face drumuri la pompa odata la 150 de km, daca mergi prin oras.
Mai negociaza cu montatorul montajul unei butelii toroidale, cere-i sa-ti spuna exact de ce nu se poate monta asa ceva pe masina ta (din lenea lui sa nu suferi mai tarziu) si incearca sa-l convingi sa faca asta. Eu unul as fi montat pe a mea chiar butelie normala, de 55 de litri, cu 45-47 litri utili, daca n-ar fi fost nevoie sa ascund faptul ca am GPL.
Mai multe detalii despre instalatia mea aici


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brumbrum
post 4 Nov 2007, 16:15
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 October 07




Shi mie mi se pare ca rezervorul propus de instalator e mic. SHI DE CE NU TOROIDAL?

Felicitari pentru instalatia ta. Poate spui si locul exact unde ai instalat-o. Salutare!


--------------------
RMS 2 1,6 16 V Pack Autentique 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 4 Nov 2007, 17:07
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Eu am montat-o la Braila, dar pentru Bucuresteni, recomand o vizita aici inainte, eventual si un telefon pentru programare. Monteaza acelasi tip de instalatie pe care il am si eu.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brumbrum
post 4 Nov 2007, 17:19
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 October 07




tenkiu


--------------------
RMS 2 1,6 16 V Pack Autentique 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandutulescu
post 4 Nov 2007, 18:08
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 8 March 07
From: Dambovita




In primul rand megane-ul meu 1.4 16v nu mi-a luat niciodata mai mult de 8,7% urban deci GPL o sa consume maxim 10%,mentionez ca am si Logan 1.4 mpi pe GPL [masina scoala soferi] si mai mult de 10-10.5%urban nu a consumat[oras Targoviste nu Bucuresti unde se sta 20 min. la o intersectie] . In al doilea rand pentru refuzul de a monta butelie toroidala am primit explicatia ca RAR nu imi omologheaza instalatia datorita suportului de plastic al rezervei care chipurile nu poate sustine greutatea buteliei si datorita posibilitatii unui impact care poate afecta butelia.Instalatorul mi-a propus butelie cilindrica de 55l dar nu am vrut sa reduc spatiul portbagajului [necesar spatiul pentru bagaje 2 adulti si carucior copil]si de aceea am vrut butelie de 28l si plus ca punand butelie mica pot rabata canapeaua 2\3 pentru bagaje mai mari.


--------------------
megane sedane2 GPL logan laureat GPL 08 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
brumbrum
post 4 Nov 2007, 21:15
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 15
Joined: 26 October 07




Na beleaua draku ... pe langa faptul ca vroiam sa ramforsez locasul rotii de rezerva (ca asa vrea muschii mei - sa ma simt in siguranta) acuma trebuie sa o si autorizez rar. Da' una peste alta e un mare pas inainte - trebuie sa vorbesc la rar.

tenkiu


--------------------
RMS 2 1,6 16 V Pack Autentique 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RADU__
post 4 Nov 2007, 21:19
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.254
Joined: 18 October 07
From: Brasov




@ brum brum

Daca instalatia GPL este omologata si montata de un atelier de specialitate, la RAR nu o sa ai nici o problema. Se vor face doua teste de noxe unul pentru benzina si unul pentru gaz, si vei avea in CIV o notificare precum ca masina este echipata cu GPL seria si nr. Dureaza 40min aprox.
La urmatorarea inspectie tehnica (ex 2ani) vei face iarasi doua teste de noxe.


--------------------
Renault Megane IV Sedan TCE140 2022 - BV 22 ROC
tel.0742044570
Invata repede si aplica... tot repede!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
defrag
post 4 Nov 2007, 21:40
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 924
Joined: 9 August 07
From: BUCURESTI




Eu am cumparat acum 2 luni un scenic 2.0 16v din 2005 si a doua zi am montat instalatie gpl. Instalatia e Tomasetto-Stag 200 si m-a costat 2050 ron.Am optat pt un rezervor de 60 l deoarece e spatiu suficient in portbagaj. Pentru rezervorul toroidal montat in locul rotii de rezerva cei de la RAR cer suport de metal iar eu aveam de plastic. Sunt multumit din toate puctele de vedere. Puterea a ramas aprox aceeasi (motorul are 136 cp) iar consumul se situeaza in jurul a 10 l mixt . Pentru cei care mai au dubii va pot asigura ca nu veti regreta daca alegeti solutia GPL. Acum merg oricat vreau fara a avea stresul consumului si pretului mare al benzinei.Mentionez ca motorul are un consum mediu de 9 l pe benzina nu 8 cum da cartea.


--------------------
renault Scenic 3. 1.6 dci 2015/ Bose - IL 65 DRA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandutulescu
post 13 Nov 2007, 21:05
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 8 March 07
From: Dambovita




Am montat si eu astazi GPL pe megane-ul meu ,instalatie Tomasetto cu ECU Stag200 butelie cilindrica28l dar in care intra 23l gpl, pret 2050+50 lei spaga la baietii care au montat instalatia.Butelia am montat-o in spatele lampei dr spate ocupand un loc foarte mic. Momentan sunt foarte multumit,consum mixt 8%,puterea a ramas la fel ca si pe benzina.


--------------------
megane sedane2 GPL logan laureat GPL 08 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 26 Jul 2008, 21:29
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




noutati la capitolul GPL? A mai instalat cineva?


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 26 Jul 2008, 21:41
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Pana la urma si-a montat careva GPL pe diesel? radmasa.gif

Vad ca nu a sesizat nimeni .... unii or sa inteleaga ca se poate.

This post has been edited by $$ilvviu: 26 Jul 2008, 21:42


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
red_dog
post 27 Jul 2008, 01:52
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 140
Joined: 13 December 07




au pus astia de la cfr si pe locomotive GPL rofl1.gif GPL nu se poate pune decat la motoare pe benzina.cand o sa vedetzi un motor disel cu GPL eu il toc si il halesc biggrin.gif


--------------------
megane EX-treme 2 2008 - gr-63-dog
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rino
post 27 Jul 2008, 10:45
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 838
Joined: 9 December 07




daca nu va suparati: gpl pe motoare diesel, e subiect de cafenea ....


--------------------
Renault Megane 2005, 2009
DIY / open source fan.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VYS
post 27 Jul 2008, 13:35
Post #30


Membru


Group: Members
Posts: 112
Joined: 14 May 08
From: Craiova




QUOTE(rino @ 27 Jul 2008, 10:45)
daca nu va suparati: gpl pe motoare diesel, e subiect de cafenea ....
*




Nu sunt adeptul GPL-ului insa ceasca a pus instalatii de gaz pe autobuze. Autobuzele tot pe motorina mergeau.


--------------------
Renault Megane II 2004, 1,5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
42 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 22:50
Dacia