Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Probleme macara geam sofer Megane III, Macara geam sofer Megane III

razvi30
post 6 Jun 2017, 19:26
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 52
Joined: 6 December 07




Da-mi si mie un PM cu acel user unde pot repara macaraua geam fata Megane 3. Multumesc!


--------------------
renault megane 2004 estate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovys
post 28 Oct 2017, 09:28
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 30 August 06
From: Iasi




Mă interesează și pe mine piesa. Tocmai ce m-a lasat geamul la șofer la 300 km de casă, cu doi bebeluși în mașină. Am mai pățit o treabă din asta acum vreo 14 ani cu un Megane 1, în concediu la Sinaia, dar era vară și frumos, o plăcere să mergi cu geamul deschis.

28 Oct 2017, 09:37:
Am găsit pe net.
Urmează să desfac portiera să văd dacă ăsta e baiul și apoi să comand.
E 20 lei bucata + transport.
Piesa se găsește pe site-ul dedicat vânzărilor de piese auto din România.


This post has been edited by Ovys: 28 Oct 2017, 09:37

Attached thumbnail(s)
IMG_20171028_103434.jpg ( Size: 147.51k ) Number of downloads: 1093


--------------------
Renault Grand Scenic 2011 - 1.5 DCI, 110 cp, privilege - IS-09-xyz
ex: Renault Megane 3, 1.5 dci, 106 cp, dinamique
ex. Megane 2, 1,5 dci, 85 cp, privilege, 2007
ex. Megane 1, 1,9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luca76
post 28 Oct 2017, 10:13
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 492
Joined: 26 May 14
From: Cel mai sarac judet din tara




Mai oxideaza mufa aia de pe stalpul portierei.


--------------------
renault Kadjar 1,5 blue dci manual 2019 - Numar de vaslui
prostu' pana nu-i fudul nu-i prost destul
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bugghy
post 30 Oct 2017, 10:31
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 30 August 10
From: Craiova




Salut! Ma poate ajuta cineva cu un link catre piesa respectiva (plasticul alb care culiseaza) sau macar un cod pentru ea, va rog? De doua zile trosneste geamul cand il urc/cobor si as vrea sa rezolv pana raman cu el in mana smile.gif). Va multumesc frumos!

L.E: S-a rezolvat, multumesc!

This post has been edited by Bugghy: 30 Oct 2017, 17:39


--------------------
Renault Megane III 2010 1.5 dCi 110, Megane IV 2018 GT 1.6 TCe 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petree
post 30 Oct 2017, 19:12
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 13 November 11




Salut Bugghy

Ne spui cum ai rezolvat macaraua?

This post has been edited by petree: 30 Oct 2017, 19:13


--------------------
Renault Megan Grandtour 1.5 DCI 110 CP K9K 846 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bugghy
post 31 Oct 2017, 10:13
Post #36


Membru


Group: Members
Posts: 188
Joined: 30 August 10
From: Craiova




Nu am rezolvat cu macaraua inca. Am rezolvat cu piesa, mi-a trimis un coleg de aici PM cu locul unde gasesc piesa respectiva. La asta m-am referit prin "am rezolvat" smile.gif. Daca reusesc sa rezolv singur, fara sa ajung in service, o sa revin cu o postare aici, dar saptamana asta nu am timp sa ma ocup si o sa incerc sa nu folosesc geamul prea mult.


--------------------
Renault Megane III 2010 1.5 dCi 110, Megane IV 2018 GT 1.6 TCe 205
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Adi_ch
post 3 Nov 2017, 15:47
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 November 17





QUOTE(Bugghy @ 31 Oct 2017, 10:13)
Nu am rezolvat cu macaraua inca. Am rezolvat cu piesa, mi-a trimis un coleg de aici PM cu locul unde gasesc piesa respectiva. La asta m-am referit prin "am rezolvat" smile.gif. Daca reusesc sa rezolv singur, fara sa ajung in service, o sa revin cu o postare aici, dar saptamana asta nu am timp sa ma ocup si o sa incerc sa nu folosesc geamul prea mult.
*



Salut !
Am aceeasi problema cu piesa respectiva la macaraua de pe usa dreapta fata. Imi poti da te rog un PM unde pot gasii piesa ?
Multumesc !


--------------------
Renault Megane 3 2009 - grandtour
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovys
post 4 Nov 2017, 05:50
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 30 August 06
From: Iasi




Cautați pe google dupa poza atașată sau după denumirea: clema culisanta macara geam renault megane 3.

<span class='edit'>4 Nov 2017, 21:32:</span>
Am desfăcut portiera și clema de plastic era intactă. Unul din brațe era ușor strâmb. Ceva părea să-l îngreuneze, dar nu mi-am dat seama ce. Am tot făcut curse, sus-jos pt ungerea glisierelor și la un moment dat a sarit brațul din clema de plastic culisanta, îndoindu-se mai mult (s-a produs un pocnet). Din păcate nu exista vizibilitate în portieră: sunt doar două decupaje, însă doar cel superior oferă acces la 1/4 din mecanism. La un moment dat nici motorașul nu mai mișca, părea mort. L-am desfăcut și l-am montat la loc și și-a revenit.
Într-un final am pus toate la loc, după ce am uns cu vaselină, tot ce am putut unge din ansamblul macaralei. Cred că praful a îngreunat culisarea macaralei și a cauzat defecțiunea (mașina este parcată la un bulevard cu mult praf).
Momentan nu funcționează complet: nu mai funcționează impulsul și nici nu merge cursa completa: trebuie ridicat geamul din vreo 3 bucăți.
Cred, totuși, că în scurt timp, va reveni la normal, după ce vaselina va ajunge în toate zonele inaccesibile mie.
Cred că ar fi fost de folos un spray de lubrifiere cu tijă (gen pai) pt a pulveriza pe o suprafață cât mai mare.
N-am mai mesterit de multi ani, așa că nu am fost f. pregatit.
Pt desfacerea portierei aveți nevoie de 3 tipuri de bituri torx.

5 Nov 2017, 09:15:
Tutoriale utile: https://youtu.be/qadt_pDeM6o
https://youtu.be/1oQlGed_AlI


This post has been edited by Ovys: 5 Nov 2017, 09:15


--------------------
Renault Grand Scenic 2011 - 1.5 DCI, 110 cp, privilege - IS-09-xyz
ex: Renault Megane 3, 1.5 dci, 106 cp, dinamique
ex. Megane 2, 1,5 dci, 85 cp, privilege, 2007
ex. Megane 1, 1,9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutgligan82
post 5 Nov 2017, 19:44
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 12 September 17




asa mi-a sarit si mie iarna trecuta bratul din clema de plastic datorita neungerii bune. Bineinteles ca s-a indoit putin bratul dar am uns bine am dezdoit bratul le-am montat inapoi si merge si acum perfect doar ca la iarna voi evita sa deschid geamul macar pe perioada inghetului...


--------------------
renault megane sport tourer 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
reds93
post 27 Nov 2017, 09:46
Post #40


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 25 June 17




Salut,am si eu aceeasi problema, a sarit bratul din culisa aceea de plastic. Nu am reusit absolut deloc sa bag inapoi nuca si voiam sa stiu daca pot gasi acea clema/culisa separat si daca se poate face toata operatiunea prin acele ferestre din panolu usii, fara sa fiu nevoit sa demontez toata macaraua.
Daca ma poate ajuta cineva cu cateva detalii, sunt destul de nou pe forum si nu cred ca functioneaza sectiunea de PM...asa ca las aici un FB in caz ca este cineva binevoitor sa imi dea cateva detalii -Tanasoiu Mihai Alin

Multumesc


--------------------
Renault Megane 3 2010 1,5dci euro5 110cp - PH93TAS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutgligan82
post 28 Nov 2017, 17:11
Post #41


Membru incepator


Group: Members
Posts: 18
Joined: 12 September 17




intra nuca dar trebuie fortata putin ca intra prin presare


--------------------
renault megane sport tourer 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SerbanG
post 28 Nov 2017, 19:52
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 208
Joined: 23 March 15




Eu am reusit s-o bag la loc cu un mox.


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 110 cp FAP GrandTour 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DinuX
post 22 Feb 2018, 19:55
Post #43


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 February 18




Stiti pe cineva in Bucuresti care poate sa rezolve problema? Rog PM! Multumesc!

Am fost saptamana trecuta la Meridian, au indreptat sina, au recomandat inlocuire ansamblu, azi a cedat din nou.

This post has been edited by DinuX: 22 Feb 2018, 20:25


--------------------
Renault Megane SportTourer 2012 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 25 Feb 2018, 19:01
Post #44


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




Ca tot vine perioada de ger si zapada se mai gaseste cate unu(ca mine) care coboara geamul inghetat si se trezeste cu el in brate , ca sa rezolvi problema ai doua solutii :

Prima solutie este care o fac putori si incompetenti (am folosit-o timp de un an) trebuie sa pui geamul la loc , sa decuplezi manipulatorul contact de la geam si uiti ca ai geam si ai terminat problema

A doua solutie este sa rezolvi problema ca un pro , cauta clipsa aia de plastic pe net ( costa 35 ron o bucata cu transport dar va recomand sa luati doua) la mine a trebuit clipsa la macarea pasager fata. Si sa te duci la un mecanic si iti rezolva problema cu 50 ron, si daca esti zgarcit sau nu ai incredere in mecnicul din cartier faci urmatoarele :

1- Desfaci surubul de la manerul care deschide usa ( e acoperit cu un plastic)

2- Desfaci surubul de la laterala ( se vede usor)

3- Desfaci cele doua suruburi de jos ( se vad usor)

4- Scoate capacul de la maner fara sa il rupi si desfaci cele doua suruburi ascunse ( cu o
surbelnita lunga in partea de jos stanga , mare atentie si grija)

5- Trage de usa de jos in sus pentru ca e agatata sus si o ridici ( aici am rupt toate clipsele de plastic care tin usa sunt in numar de sase dar nu conteaza ca dupaia prinzi usa cu suruburi)

6- Decupleaza lampa de jos care te impiedica sa dai la o parte usa

7- Scoate prin gaura usi manerul

8- Decupleaza manipulatorul de geam

9- Acum poti sa dai usa la o parte ca nu te mai impiedica nimic

10- Dai la o parte prezervativul de plastic in forma de triunghi si cel in forma de patrat ( cu un
cutit il dezlipesti usor si la remontare il mai lipesti cu o picatura de adeziv )

11- Coboare geamul pana jos folosind comanda de la usa sofer ( ca sa fie vizibila clipsa )

12- Indoaie sina care tine clipsa pe loc si scoate-o ( cu un patent si un patent papagal se indoaie usor si iesi clipsa rupta )

13- Unge cu vaselina bara unde culiseaza clipsa

14- Pune clipsa noua in macarea ( clipsa mea a avut o gaura mica si nu a intrat macaraua acolo )

15- Practic mi-am luat teapa cu clipsa , ca nu am reusit sa clipsez macaraua in clipsa

16- Gaureste clipsa si mareste putin gaura( cu o bormasina cu atentie mare sa nu strici clipsa noua )

17- Asigura-te ca ai o clipsa care culiseaza bine pe macarea ( ridici si cobori geamul de multe ori )

18- Repeta etapele 12-10-8-7-6

19- Agata usa de sus , apasa pe laterale si fixeaza toate punctele sa fie bine ( trebuie multa
rabdare eu am rupti clipsele care tin usa si nu a fost usor)

20- Repeta 4-3-2-1


*Eu nu am mai pus mana pe un surub si patent niciodata asa ca daca am putut eu poate oricine .

*Asta e o metoda simpla, pentru ca nu scoti macareaua din usa , si clipsa nu am capsat-o cu mox cum au facut uni , eu am gaurit-o si am asezat macareaua acolo nefixata .

*Am rezovat geamul de 4 luni si pana acum nu am probleme cu macaraua


tutorialele utile folosite de mine :
*puse de membrul OVYS

https://www.youtube.com/watch?v=qadt_pDeM6o&feature=youtu.be

https://www.youtube.com/watch?v=1oQlGed_AlI&feature=youtu.be

unu gasit de mine si e tutorial generic pentru orice model :
https://www.youtube.com/watch?v=Vig3iI13ykY

This post has been edited by Johni007: 25 Feb 2018, 19:12


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DinuX
post 26 Feb 2018, 08:26
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 February 18




@Johni007
Mici observatii:

- dupa surubul camuflat in deschizatorul de usa trebuie scos si surubul ascuns dupa triunghiul de plastic din dreptul oglinzii.

- manipulatorul de geam nu este nevoie sa-l decuplezi, poate fi declipsat din fata usii si scos prin gaura. Oricum vei avea nevoie de el functional.

- masticul la "pungile" de plastic e destul de bun, nu-i nevoie de adeziv suplimentar


Geamul la loc nu am reusit sa-l pun, ramasese cam 2 cm liber, deci trebuia umblat la macara.



Cum am rezolvat eu:

Am apelat la Dragos cu numarul de telefon prezentat mai sus (l-am gasit si cautand piesa pe google). Nu a fost nevoie de schimbat piesa, doar de indreptat bratul macaralei si de imbinat din nou cu piesa culisanta + ungere cu vaselina spray. Aproximativ 30 min. de lucru. Cost 50 de lei munca lui Dragos. Omul se pricepe, stie ce face, mi-a garantat cel putin 6 luni, om vedea...

Comparativ: Meridian Vest m-a taxat cu 240 lei (2 ore manopera), au tinut masina cam o ora, au indreptat bratul macaralei si clipsat piesa culisanta (asta mi-au povestit, nu m-au lasat sa vad ce fac). Nu au uns cu nimic, a tinut fix 6 zile, cam 10 coborari de geam... Mi-au recomandat calduros sa schimb tot ansamblul, 1250 lei piesa, ca nu pot sa-mi garanteze cat tine.


Problema este se pare mai mult de mizerie acumulata pe sina decat de geam inghetat. probabil acum iarna mizeria devine si mai solida.


--------------------
Renault Megane SportTourer 2012 Privilege
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Johni007
post 26 Feb 2018, 11:11
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 46
Joined: 24 July 17




QUOTE(DinuX @ 26 Feb 2018, 08:26)
@Johni007
Mici observatii:

- dupa surubul camuflat in deschizatorul de usa trebuie scos si surubul ascuns dupa triunghiul de plastic din dreptul oglinzii.

- manipulatorul de geam nu este nevoie sa-l decuplezi, poate fi declipsat din fata usii si scos prin gaura. Oricum vei avea nevoie de el functional.

- masticul la "pungile" de plastic e destul de bun, nu-i nevoie de adeziv suplimentar
Geamul la loc nu am reusit sa-l pun, ramasese cam 2 cm liber, deci trebuia umblat la macara.
Cum am rezolvat eu:

Am apelat la Dragos cu numarul de telefon prezentat mai sus (l-am gasit si cautand piesa pe google). Nu a fost nevoie de schimbat piesa, doar de indreptat bratul macaralei si de imbinat din nou cu piesa culisanta + ungere cu vaselina spray. Aproximativ 30 min. de lucru. Cost 50 de lei munca lui Dragos. Omul se pricepe, stie ce face, mi-a garantat cel putin 6 luni, om vedea...

Comparativ: Meridian Vest m-a taxat cu 240 lei (2 ore manopera), au tinut masina cam o ora, au indreptat bratul macaralei si clipsat piesa culisanta (asta mi-au povestit, nu m-au lasat sa vad ce fac). Nu au uns cu nimic, a tinut fix 6 zile, cam 10 coborari de geam... Mi-au recomandat calduros sa schimb tot ansamblul, 1250 lei piesa, ca nu pot sa-mi garanteze cat tine.
Problema este se pare mai mult de mizerie acumulata pe sina decat de geam inghetat. probabil acum iarna mizeria devine si mai solida.
*



*Sunt de acord cu tot ce ai zis , dar nu stiu cum au putut uni sa clipseze piesa pe macaraua ca a fost imposibil la mine! Eu am lasat-o doar asezata frumos acolo

* legat de spray vaselina! Nu sunt de acord cu soluția asta, am incercat solutia lichida si prefer vaselina solida si unsa bine pe sina, plus vaselina spray pentru zonele unde nu ajungi cu degetul

* legat de faptul ca nu ai putut sa pui geamul la loc, sa stii ca mie mi-a cazut de 5 ori înainte sa il repar ( cand il deschid din graseala de la comanda usa sofer, comanda usa pasager a stat decuplata un an) solutia a fost sa ma duc la o vulcanizare si baieti de acolo trag fara frica si il rezolva cu 2 lei in maxim un minut. (asa a fost de fiecare data)
*Problema nu este de mizerie si probabil nici de gheata! Eu zic ca problema este ca mergem cu geamul deschis si dai in gropi si atunci se îndoaie.

This post has been edited by Johni007: 26 Feb 2018, 12:24


--------------------
Renault Megane 3 1.4 tce 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 27 Mar 2018, 08:26
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Aseara a venit si nevastamea cu geamul jumulit.
Bineinteles ca a iesit bratul din stanga. L-am indreptat ,am bagat boltul inapoi in clema, am gresat bine sina si merge ... dar nu merge.
Am impresia ca-l tine chederul. La mine merge bine pe prima jumatate ,apoi din ce in ce mai greu. Daca fortez ,sare iar si stramba bratul.
O sa incerc in weekend ,cand s-a anuntat vreme calda.
Pana atunci tre sa ma dotez cu niste spray cu silicon sau thetford sau cum s-o numi...


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 14 Apr 2018, 11:14
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Rezolvat aseara cu spray vaselina cu ptfe. Cautati spray cu teava lunga de plastic.
Pentru o ungere foarte buna recomand scoaterea difuzorului. Atunci ai acces pe toata lungimea sinei de culisare. Mentionez ca la mine nu s-au rupt culisantele din plastic ci doar a iesit nuca din stanga.
Dupa ungerea completa geamul merge perfect sus-jos. a fost doar o impresie faza cu chederul.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
timilica
post 1 Feb 2019, 17:37
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 February 19




QUOTE(espacern @ 19 Mar 2017, 20:53)
Cel care vinde piese si repara macarale este user vechi pe forum.....nu-i fac publicitate ca contravine regulamentului.
*



Salut,
Poti te rog sa-mi dai un PM cu datele de contact?

Multumesc


--------------------
Reanult Grand Scenic 3 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ovys
post 20 Feb 2019, 07:36
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 283
Joined: 30 August 06
From: Iasi




Am pățit aceeași treabă si la Scenic. De data asta am avut la indemână o cheie franceză, aia in formă de T cu strângere prin înșurubare. Se clipsează instant.

Problema este că in acest caz este strâmb și brațul principal, de lângă punctul de prindere de portieră. Acum merge geamul bine, dar forțează puțin fața interioară.
Voi merge la un mecanic să scot macaraua, să o îndrept și să o montez la loc.


--------------------
Renault Grand Scenic 2011 - 1.5 DCI, 110 cp, privilege - IS-09-xyz
ex: Renault Megane 3, 1.5 dci, 106 cp, dinamique
ex. Megane 2, 1,5 dci, 85 cp, privilege, 2007
ex. Megane 1, 1,9 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mariusik_84
post 12 May 2019, 13:06
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 6 September 09




Salutare! Aveti idee pe unde scot macaraua? Eu am amindoua bratele sarite din clemele de plastic care culiseaza. Multumesc!


--------------------
Renault Clio 2004 1.5 dci 65 hp-298.000 km - 07.12.2015
Clio 1.5 dci, 65 hp, 295000 km ~ mai 2017
Megane III 2010 ,1.5 dci, 106 hp, 101950 km ~ feb. 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 13 May 2019, 09:12
Post #52


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Prin gaura de vizitare, este acoperita cu un capac de plastic lipit cu adeziv. Incearca sa-l dezlipesti nu sa-l distrugi.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mariusik_84
post 21 May 2019, 18:26
Post #53


Membru incepator


Group: Members
Posts: 75
Joined: 6 September 09




QUOTE(silvanu96 @ 13 May 2019, 09:12)
Prin gaura de vizitare, este acoperita cu un capac de plastic lipit cu adeziv. Incearca sa-l dezlipesti nu sa-l distrugi.
*


Multumesc ! Pe gaura de sub difuzor am scos intai macaraua apoi sina pe care culiseaza cele 2 cleme. Iar la montare tot ansamblul macaraua + sina ( asamblate). Capacele de plastic le am inlaturat cu un cutter fara a le distruge.





--------------------
Renault Clio 2004 1.5 dci 65 hp-298.000 km - 07.12.2015
Clio 1.5 dci, 65 hp, 295000 km ~ mai 2017
Megane III 2010 ,1.5 dci, 106 hp, 101950 km ~ feb. 2020
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Puiualexandru
post 24 Nov 2019, 23:12
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 1 May 19




Buna seara, mie mia s-a rupt chererul interior.. Exista vro rezolvare.
Am vrut sa deschide geamul si pe la jumate a saruit din clipsul de langa stalp am scos fața de usa si am pus clipsul la loc si cand ma uit mai bine chederul interior e rupt plus macar strâmba.

This post has been edited by Puiualexandru: 24 Nov 2019, 23:15


--------------------
Renault Megane 3 Estrate 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 18 Oct 2021, 14:46
Post #55


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Am încercat să dau de Dragoș care repara macarale, i-am găsit site-ul, dar nici unul din cele două numere nu mai suna. Nu se mai ocupă? Mi-a căzut geamul, am reușit să-l ridic la loc, dar parcă nu m-aș incumeta să demontez acolo. Dar ori îmi fac curaj, ori merg la service.


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silviumc
post 23 Oct 2021, 06:42
Post #56


Members


Group: Members
Posts: 309
Joined: 17 January 03
From: Bucuresti




Am rezolvat singur. Am cumparat 2 piese de acelea de plastic de pe emag "Clips reparatie macara geam electric Renault Fluence Megane 3 Scenic 3 (stanga-dreapta/fata)" 25 de lei una. Insa nu am avut nevoie de ele. Era indoit un brat al macaralei si era iesit din piesa de plastic. L-am indreptat, l-am bagat la loc cu un cleste papagal, am uns cu vaselina siliconica sinele unde culiseaza piesele de plastic. Urca si coboara geamul fara probleme acum, sper sa tina.

Pun niste poze pentru ca eu intotdeauna cand demontez ceva as vrea sa stiu unde sunt clemele pe care nu le vad. Si la oricate tutoriale m-am uitat inainte, nu am gasit vreunul care sa arate asta in detaliu. Deci, pentru comemorarea clemelor rupte... popa.gif

This post has been edited by silviumc: 23 Oct 2021, 20:48

Attached thumbnail(s)
20211022_190344.jpg ( Size: 534.14k ) Number of downloads: 240
20211022_190351.jpg ( Size: 314.89k ) Number of downloads: 231
20211022_190512_torx20.jpg ( Size: 368.07k ) Number of downloads: 225
20211022_190523_torx27.jpg ( Size: 416.02k ) Number of downloads: 222
20211022_190837_torx20.jpg ( Size: 417.75k ) Number of downloads: 33
20211022_192158.jpg ( Size: 340.63k ) Number of downloads: 32
20211022_192204.jpg ( Size: 329.42k ) Number of downloads: 30
20211022_192211.jpg ( Size: 429.62k ) Number of downloads: 30
20211022_192217.jpg ( Size: 435.38k ) Number of downloads: 32
20211022_193959.jpg ( Size: 186.3k ) Number of downloads: 25
20211022_193047_torx27.jpg ( Size: 554.57k ) Number of downloads: 29
20211022_194006.jpg ( Size: 295.32k ) Number of downloads: 33
20211022_195818.jpg ( Size: 342.77k ) Number of downloads: 38
20211022_201943.jpg ( Size: 478.98k ) Number of downloads: 45


--------------------
Renault Megane 3 hatchback 2011 Sporty Dynamique TCe 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alexinc00
post 30 Oct 2021, 15:52
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 23
Joined: 18 April 18




Solutia de (relativ) scurta durata este indreptarea celor doua brate ale macaralei. Solutia permanenta este sudarea in puncte pe spatele lor a unei intarituri (platbanda sau orice permite locul) pentru
rigidizarea lor, evitand astfel strambari ulterioare. Cea din urma solutie trebuie dublata de o verificare, curatare/inlocuire a periilor de geam pe care culiseaza acesta si a suportului de perie de geam dinspre fata usii din interior. De fapt periile de geam uzate sau murdare sunt cauza pentru care geamul culiseaza greu, motorul forteaza in macara si stramba cele doua brate in X.

This post has been edited by Alexinc00: 30 Oct 2021, 15:53


--------------------
Renault Megane 2015 Grandtour 1.5 (110 Hp) ECO2 Start&Stop Bose
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
petree
post 30 Oct 2021, 16:12
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 252
Joined: 13 November 11




Clema asta se strica, macaraua se indreapte si se unge.

Clipsuri cleme reparatie macara electrica geam usa auto Renault Fluence Megane 3 Scenic 3 stanga dreapta fata - set 2 bucati 47 ron


https://www.emag.ro/clipsuri-cleme-reparati...rch-Action=view


--------------------
Renault Megan Grandtour 1.5 DCI 110 CP K9K 846 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
175zet
post 26 Jan 2022, 12:07
Post #59


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 26 January 22




Pt macaraua șofer magane 3, fluence, etc, schimbați doar partea din plastic care culisează. E 20 ron.


--------------------
Renault Megane 3. 2013 - Bc98pim
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 18th April 2024 - 13:20
Dacia