Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Conducta aer Megane 1 1.6 16V, ... adaptare burduf de SN/Papuc Diesel

adip
post 13 Aug 2006, 21:19
Post #1


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Referinta initiala:
http://www.reno.ro/index.php?showtopic=51843

Din capul locului, exclud solutia cu ansamblul de origine reno, are un pret prea nesimtit.
Momentan am recurs la o solutie temporara, prin lipirea partilor desprinse din ansamblu cu Powertape, dar nu vreau s-o las asa, fiindca:
- nu stiu cat de rezistenta e solutia la temperatura de sub capota in regim de lucru normal al motorului.
- cred ca banda respectiva ia foc usor, pe cand cartonul burdufului original cred ca e ignifugat.
Drept pentru care m-am gandit sa folosesc burduful de pe SN / Papuc Diesel. E de acelasi tip, are o lungime suficienta pt. a-l folosi pt. adaptarea cu bucatile din cel original.
Problemele pe care le vad eu aici sunt 2:
- ce solutie sa folosesc pt. lipirea bucatilor de burduf (probabil dupa o curatare serioasa a zonelor pe care o sa aplic adezivul) ? Trebuie sa lipeasca f. bine materialul cu pricina si sa reziste solicitarilor termice extreme (in special pt. perioada de iarna, cand sub capota diferentele sunt f. mari in unitatea de timp)
- circumferinta burdufului original de M1 1.6 16V e de 21,5cm pe cand cea a celor de pe SN/Papuc e de 19,5-20cm. Asta inseamna o diferenta de vreo 3 mm in diametru intre cele 2. Care diferenta pare ideala dpv al montajului (asta de SN o sa vina pe interior iar cel original pe exterior), dar nu stiu daca e vreo pb. dpv al prizei de aer aspirat prin filtru. E posibil ca acei milimetri in diametru sa conteze pt. amestecul de carburant, reprize, etcetc? Acei milimetri in minus ai burdufului de aer de SN ar putea insemna o strangulare pt. alimentare?
Imi cer scuze pt. stupizenia intrebarilor, nu-s de meserie pe topic, deci accept castanele smile.gif
Dar nici nu vreau sa ingras cevasilea marketoizi de la reno care s-au gandit ei ca daca vinzi masini ieftine iti permiti sa-ti mentii vanzarile cu piese scumpe. Morons, de-aia n-o sa-mi iau eu vreodata reno & derivate ca masina noua!

Orice opinie si sugestie e binevenita, multam

Bafta,
Adi

P.S. Daca vreti poze cereti si vi se va da smile.gif
P.P.S. Daca va bate gandul sa va bagati degetele sub capota fiti fooaaaaarte grijulii cu burduful asta, distractia costa la neatentie, reno sta dupa colt cu facturierul mad.gif

This post has been edited by adip: 13 Aug 2006, 21:37


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
V A L I
post 13 Aug 2006, 22:02
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 344
Joined: 20 September 05
From: BV




Defapt care e rolul burdufului ? Sa nu intre prea multe impuritati direct in filtrul de aer (sau apa). Eu zic ca , chiar daca il dai jos sau il pastrezi masina va avea acelasi comportament , ba chiar (poate va trage mai bine), chiar daca trage aer (cald) din compartimentul motor. Dezavantaj: filtru de aer va fi imbacsit mult mai rapid. O solutie ar fi sa iei un ac si niste ata si sa incepi sa il cosi pe cel vechi smile.gif . Alta (cea mai buna ): cum ai zis si tu sa adaptezi un burduf de la alta masina. Eu zic ca nu influenteaza in nici un fel comportamentul masinii , un diametru putin mai mic sau mai mare..ideea e sa nu fie mult mai mic.
Bafta!


--------------------
Renault Clio Symbol Fidji 2006 / 1.5 dci / 65 cai
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 13 Aug 2006, 22:47
Post #3


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(V A L I @ 13 Aug 2006, 23:02)
Defapt care e rolul burdufului ? Sa nu intre prea multe impuritati direct in filtrul de aer (sau apa). Eu zic ca , chiar daca il dai jos sau il pastrezi masina va avea acelasi comportament , ba chiar (poate va trage mai bine), chiar daca trage aer (cald) din compartimentul motor. Dezavantaj: filtru de aer va fi imbacsit mult mai rapid.
Salut V A L I, mersi pt. raspuns.
Nu stiu, nu ma pronunt. Dar din ce-am vazut pana acum si pe alte masini, pt. filtru se trage aer rece si nu cald, dintr-o zona cu temperatura cat mai scazuta. Nu cred ca rolul burdufului e de a preveni doar impuritatile. Aici cred ar fi bine ca cei de meserie de pe forum sa aduca explicatii suplimentare, tks wink.gif
QUOTE(V A L I @ 13 Aug 2006, 23:02)
O solutie ar fi sa iei un ac si niste ata si sa incepi sa il cosi pe cel vechi smile.gif
Asta ar merge f. bine doar daca as avea bucata lipsa de burduf dinspre tulumba de la filtru (cca. 2.5cm lipsesc)
QUOTE(V A L I @ 13 Aug 2006, 23:02)
Alta (cea mai buna ): cum ai zis si tu sa adaptezi un burduf de la alta masina. Eu zic ca nu influenteaza in nici un fel comportamentul masinii , un diametru putin mai mic sau mai mare..ideea e sa nu fie mult mai mic.
Dap, dar mai bine sa vedem ce zic cei in tema referitor la diferenta dediametru, daca influenteaza sau nu comportamentul motorului smile.gif

Bafta,
Adi


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alan26
post 24 Mar 2007, 14:19
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 5 March 06




salutare ,
si eu ma confrunt cu aceeasi problema , spune-mi , te rog, daca si cum ai rezolvat-o , cei de la service mi-au spus ca ruperea cordonului de acolo imi influenteaza si consumul de benzina care ce-i drept a crescut de cand cu nefericitul accident


--------------------
Renault Megane 2002 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 24 Mar 2007, 20:10
Post #5


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Stau cu banda aia adeziva care imi asigura etanseitate, deci nu sunt probleme cu consum, reprize, etc. Cred ca cei din service vor sa-ti vanda nenorocirea aia de burduf cu cat nu face, de-aia au bagat-o pe-asta cu consumul.
Daca oi gasi ceva ieftin din dezmembrari o schimb. Daca nu, nu smile.gif


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladL
post 26 Mar 2007, 07:09
Post #6


Bored at work


Group: Members
Posts: 292
Joined: 14 December 06
From: Bucuresti




O varianta sa le prinzi ar fi:
1. Cauti o teava care sa aiba diametrul exterior = diametrul interior al burdufului SN/papuc (cu cat mai fixa cu atat mai bine)
2. Tai un inel de 2-3cm
3. Introduci inelul in interiorul burdufului SN/papuc
4. Vii cu partea de burduf ramasa pe masina, peste cel SN/papuc si le prinzi cu un colier metalic


--------------------
Renault Megane Sedan II.2 Luxe Privilege - 1.5 100CP 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Alyn85
post 21 Nov 2016, 13:13
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 8
Joined: 16 November 16




Salut baieti si eu intampin cam aceeasi problema si ma gandesc sa ii fac o mica modificare in locul furtunului acela si vroiam sa stiu daca se va merita sa fac asta. Va atasez o poza cu noul kit.

Attached thumbnail(s)
Kit_Admisie_aer_sport.jpg ( Size: 130.7k ) Number of downloads: 48


--------------------
Renault Megane 1 1.6 16V 2002 - IL 85 CIA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 16th April 2024 - 17:29
Dacia