Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

16 Pages < 1 2 3 4 5 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

schimbare bec faza scurta, - unire de topicuri identice -

Mihai_E
post 26 Oct 2007, 15:20
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 687
Joined: 21 October 02
From: Bucuresti




pai da, la asta ma gindeam si io: noapte, cimp, ploaie, bec ars, nu de alta da am patit-o.



--------------------
Renault Megane Sedan 2006 1.5dCi 100 CP
Shit happens!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manucu
post 26 Oct 2007, 16:04
Post #62


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 3 November 06
From: Iasi




acum doua saptamani am obtinut o programare in service la BRAS Iasi ca sa fac reglajul la becuriel pe care le-am schimbat, pt ca, asa cum ziceam si in alte posturi, nu cred ca stau bine in soclul lor. Ma intreb ce faceam daca nu le puneam eu (cu ajutorul lui nea Manolo si Kactuss) acum doua saptamani...mergeam cu faza scurta 2 saptamani pana isi gaseau cei de la service timp de mine...las ca datile viitoare dau telefon direct lu nea Nica si o sa fie mai prmpti baietii, promit. Maine am sa incerc sa fac poze, insa tare nu cred ca gasesc vreun unghi in care sa se vada zona de lucru..... 022.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2006 - IS-07-MAN
Ea - foarte multumita de Meganescu :)
El - Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST 109 CP BLACk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Radu Ganescu
post 26 Oct 2007, 17:46
Post #63


Membru


Group: Members
Posts: 101
Joined: 7 April 06




Si eu mi-am schimbat singur becul de pe partea stanga pentru faza scurta. A fost greu insa am reusit. Nu cred ca cineva va putea pune poze pentru ca practic schimbarea se face in "orb"; fara sa vezi soclul unde este asezat becul. Ce-i drept am ridicat capota la motor, am scos apoi capacul de plastic de deasupra farului si folosind o lanterna am vazut cat de cat ce fac pe acolo.
Bafta celor care vor incerca singuri sa schimbe becul ...


--------------------
Renault Megane II 2005 Sedan
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 26 Oct 2007, 18:33
Post #64


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Nu prea ai ce poze sa faci pentru ca nu vezi nimic. Trebuie sa te bazezi pe simtul gaurii icon_mrgreen.gif .

Practic eu unul am facut de trei ori asa: Am scos capacul de plastic si am tras de mufa in toate directiile. Mufa a iesit cu tot cu bec, dupa care am scos mufa din bec. Am pus becul la loc si am tot invartit si impins de el pana mi-a dat impresia ca a intrat. Asta se verifica prin observarea unui v pe baza farului pe care il face raza de lumina. Na, nu schimbati niciodata ambele becuri deodata. Schimbati unu si verificati sa arate la fel ca celalalt neschimbat. Si dupa ce am vazut ca a intrat, pun mufa la loc si capacul de plastic.

Dar sunt si eu curios daca exista totusi un mod "logic" de schimbare a becului.

This post has been edited by ssilviu: 26 Oct 2007, 18:34


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 26 Oct 2007, 19:02
Post #65


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(ssilviu @ 26 Oct 2007, 19:33)
am tot invartit si impins de el pana mi-a dat impresia ca a intrat.
*




biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif ...toata treaba e sa nu gresesti gaura

Deci...sistem mai varza ca asta nu am vazut..cel putin pe partea dreapta...Momentan am o problema cu becul semnalizare fata si nu am reusit sa ajung la el dupa ce in prealabil m-am taiat la mana in plasticul ala..Binenteles poti sa ai si un rahat pe capacul ala de la gaura prin care se face accesul si sa nu poti umbla acolo din cauza asta...Cel mai ok era daca sistemul de schimbare a becurilor se facea pe la capota..(gen fiat punto)...momentan ne chinium si ne rugam sa nu se arda becurile..daca pe partea stanga accesul este cat de cat ok pe partea dreapta este chiar criminal accesul...


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 27 Oct 2007, 00:31
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Eh ..am avut si eu neshansa sa mi se arda un bec pe partea stang, chiar eram curios cum s-ar schimba, si mi-a iesit in cale topicu asta. Nu e mai simplu sa scoti aparatoarea de plastic? ridici putin masina scoti aparatoarea si te uiti bine ce faci acolo iar apoi o pui la loc.
Zic si eu nu am incercat, ar fi mai multe operatiuni dar parca mai simple ..


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexjackal
post 27 Oct 2007, 09:24
Post #67


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 17 October 07
From: bucharest




eu unu am schimbat becul de pe stanga si am pus un cool blue.....
in enorma mea dorinta de a fi scrupulos am zis hai sa pun si pe dreapta tot un cool blue.......si aici a inceput distracita acolo se afla fltrul de motorina...in cazul meu.....este teroare sa bagi mana.....


--------------------
Renault Megane II SEDAN phase 2 apr 2006 1.5 dci 80bhp euro 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 27 Oct 2007, 09:31
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Si se vede bine ?smile.gif cool blue? sa inteleg ca pe stanga te-ai descurcat usor?


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manucu
post 27 Oct 2007, 10:51
Post #69


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 3 November 06
From: Iasi




gata, s-a rezolvat in 3 min in service:) Intr-adevar, becul nu il pusesem in pozitia in care era normal. acum pot spune ca am si eu lumina smile.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2006 - IS-07-MAN
Ea - foarte multumita de Meganescu :)
El - Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST 109 CP BLACk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Zetu
post 27 Oct 2007, 15:47
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 18 December 04




Mi-am pus si eu 2 becuri albastrui smile.gif ..am reusit sa le schimb singur pe gauricile prevazute de producator. Am injurat francezu de nu am mai putut dar pana la urma am reusit tongue.gif ..


--------------------
NISSAN QASHQAI 1.3 dct Tekna 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexjackal
post 28 Oct 2007, 15:51
Post #71


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 17 October 07
From: bucharest




cat despre cool blue.....vreau sa zic ca are o nuanta de albastrui dar fff putin cred ca este vina lupei...la o masina fara lupe se vede mult mai bine.....dar in schimb mi se pare ca lumineaza un pic mai putin


--------------------
Renault Megane II SEDAN phase 2 apr 2006 1.5 dci 80bhp euro 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 28 Oct 2007, 16:25
Post #72


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




promit sa va fac rost cat de curand de niste foto cu pozitionarea exacta a becului in far


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
concrion
post 30 Oct 2007, 09:47
Post #73


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 19 March 07
From: Bucuresti




Salut. Am revenit si eu....am fost plecat in delegatie, dar inainte de a pleca am fost in service pentru schimbarea becului. La Serus era plin, asa ca am ajuns la Meridian Vest, unde am fost servit prompt. A venit la masina un mecanic tanar, a dat jos capacul de la aparatoare roata, apoi a desurubat capac plastic din blocul optic, a scos mufa (pe care eu o pusesem invers cand umblasem smile.gif) ) si a incercat sa scoata becul....draci de se misca dracovenia. Tragea tipul serios de el, si becul....nimic. Se duce mesterul si ia un patent ca ii vina de hac, apuca de borne si da-i si trage.....Eu luminam cu o lanterna si ma uitam de sub capota (v-am spus ca se poate si pe acolo daca aveti manutza mica...) si pac !! la un moment dat vad nenorocita aia de protectie/siguranta care tine becul in soclu...si ii zic tipului: "hai sa nu mai tragi de el, incearca sa strangi un pic de siguranta aia, ptr. ca se pare ca asa se scoate, dupa cate am vazut pe forum". Zis si facut...a strans un pic de dracovenia aia si tzusti....a sarit becul singur de acolo. Apoi am incercat si eu si merge destul de usor....cu becul de faza scurta. Sa vad cand ajung si eu mai devreme sa fac un filmuletz si sa il pun aici. Concluzii:
- modul de gandire al proiectantilor de la renault a fost destul de ciudat, fiind destul de dificil accesul si schimbatul becurilor - mai ales in conditii extreme de temperatura (sincer, nici nu vreau sa ma gandesc cum as schimba daca se intampla sa cada mai multe becuri si sa fiu prin munti la -20C noaptea cu viscol...smile.gif );
- mecanicul stia de forumul asta si am vazut ca a primit bine informatia (desi tipul schimbase o gramada de becuri - conform spuselor lui - dar, cu chin.....probabil folosea mai mult forta bruta)
- m-am invatat minte si trebuie sa imi iau o trusa cu scule si un set complet de becuri
K, sa speram ca o sa ne confruntam cat mai putin cu astfel de probleme, desi, cum spunea un vorbitor anterior e aiurea ca pentru chestii marunte sa fii nevoit sa apelezi la un service, sau sa iti julesti mainile. Va doresc o zi buna si seri cat mai luminate. C ya

30 Oct 2007, 09:58:
Ah, si inca ceva. Am vazut o intrebare pe care mi-am pus-o si eu.....e vorba de intrebarea referitoare la aparatoarea de plastic (aceea prin care se introduce mana dupa ce scoti capacul). Intr-adevar ar usura mult munca, dar ca sa o dai jos trebuie sa ridici masina si sa scoti roata, intrucat plasticul ala e prins in mai multe agrafe si surubele (vezi poza atasata) la care nu ai acces daca nu scoti roata. In orice caz, metoda standard de a schimba becul ramane metoda prezentata si in manualul de utilizare. O zi buna tuturor.

This post has been edited by concrion: 30 Oct 2007, 09:58

Attached thumbnail(s)
123.JPG ( Size: 140.7k ) Number of downloads: 3577


--------------------
Renault Laguna II Privilege, 1998 cmc 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexjackal
post 30 Oct 2007, 14:01
Post #74


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 17 October 07
From: bucharest




QUOTE
Se duce mesterul si ia un patent ca ii vina de hac, apuca de borne si da-i si trage.....Eu luminam cu o lanterna si ma uitam de sub capota (v-am spus ca se poate si pe acolo daca aveti manutza mica...) si pac !! la un moment dat vad nenorocita aia de protectie/siguranta care tine becul in soclu...si ii zic tipului: "hai sa nu mai tragi de el, incearca sa strangi un pic de siguranta aia, ptr. ca se pare ca asa se scoate, dupa cate am vazut pe forum". Zis si facut...a strans un pic de dracovenia aia si tzusti....a sarit becul singur de acolo[/CODE]


ok ai zis ceva de strans....explica......deci suportul este un fel de romb (un colier pe care efectiv nu shtiu cum sal scot am tras in toate partile) trebuie sa strangi??!?? pe extremitatile lui sau cum ...... ma oftica conceptul de a nu fi in stare sa schimb un bec..... unsure.gif


--------------------
Renault Megane II SEDAN phase 2 apr 2006 1.5 dci 80bhp euro 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
concrion
post 30 Oct 2007, 14:12
Post #75


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 19 March 07
From: Bucuresti




da, suportul este sub forma de romb/patrat, cum vrei tu sa ii spui.....acel suport nu se scoate, ci se scoate becul, care e prins de acel suport prin intermediul unor picioruse/cleme situate pe suport (in lateralele soclului becului). trebuie cu mana sa simti / gasesti lamele alea si sa le strangi un pic, dupa care becul se slabeste si iese aproape singur din lacasul lui. asta e metoda care am vazut-o si am aplicat-o si eu. iti doresc bafta. c ya

30 Oct 2007, 14:33:
apropo, uite ca sa vedeti ca nici in alte parti ale globului lumea nu se descurca mai usor....http://www.stuartandnicola.com/node/49
plus explicatia de pe un forum englezesc: http://www.meganeownersclub.co.uk/tips.php#head
Concluzia: pipai pana gasesti lamelele de prindere si apoi strangi usor......insa, in realitate o sa te cam chinui.


This post has been edited by concrion: 30 Oct 2007, 14:33


--------------------
Renault Laguna II Privilege, 1998 cmc 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
alexjackal
post 30 Oct 2007, 22:31
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 47
Joined: 17 October 07
From: bucharest




mercy o sa incerc sa il "gadil" un pic....dar crede-ma ca am strans de m-am zapacit..... si am tras...cred ca o sa dau roata jos si aparatoare ca probabil am stricat prostia aia de prindere ..... la cat am tras in toate directiile de ea


--------------------
Renault Megane II SEDAN phase 2 apr 2006 1.5 dci 80bhp euro 3
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 30 Oct 2007, 22:38
Post #77


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




super oferta radmasa.gif
schimb becuri moka


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Caraiane
post 7 Nov 2007, 16:44
Post #78


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 22 December 05




Azi am cedat nervos.Am fost la Dab si aia spuneau ca trebuie sa dea bara jos ca sa schimbe becurile .Cred ca a facut misto de mine sau era cretin individul de la receptie.Trebuia sa fac programare.Asa ca am plecat glont la AMG in Pantelimon si am rezolvat treaba cu 40 Ron in 10 minute.Nu este o treaba normala cu masina asta. Am avut multe masini pina acum dar idiotenie ca asta n-am vazut.Sa le fie rusine.Cred ca este ultimul Renault.


--------------------
Renault MEGANE SEDAN 2001 1,9 DTI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Christu
post 7 Nov 2007, 17:00
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.094
Joined: 9 June 07
From: Bucuresti




40 ron ptr ce?........schimbare de becuri?


--------------------
Alfa Romeo 159
ex: Renault Megane Sedan 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valisoara
post 7 Nov 2007, 18:32
Post #80


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 17 January 07




Am fost la un prost sa-mi schimbe becul ars pe stanga....
L-a pus prost - e reglat intr-o parte iar capacul de protectie de la roata (aripa interioara) nu l-a insurubat cum trebuie... rezultat: am trecut peste el pe autostrada cu 140 km/h smile.gif
O sa ajung intr-un service renault sa-mi regleze farul, probabil trebuie sa remonteze becul, dar, unde gasesc eu acum sa cumpar un capac de'ala de la roata?


--------------------
Megane Sedane 2.2 Lux Privilege 1,6 16V 110 CP Dec.2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 7 Nov 2007, 18:36
Post #81


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




Am eu un capac din ala. Dar e cel de pe partea dreapta. Adica ala oval. Tu l-ai pierdut pe ala rotund, nu? Ca pe ala l-am pierdut si eu si am fost nevoit sa iau tot setul.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
manucu
post 7 Nov 2007, 18:55
Post #82


Membru autentic


Group: Members
Posts: 536
Joined: 3 November 06
From: Iasi




QUOTE(Caraiane @ 7 Nov 2007, 17:44)
Azi am cedat nervos.Am fost la Dab si aia spuneau ca trebuie sa dea bara jos ca sa schimbe becurile .Cred ca a facut misto de mine sau era cretin individul de la receptie.Trebuia sa fac programare.Asa ca am plecat glont la AMG in Pantelimon si am rezolvat treaba cu 40 Ron in 10 minute.Nu este o treaba normala cu masina asta. Am avut multe masini pina acum dar idiotenie ca asta n-am vazut.Sa le fie rusine.Cred ca este ultimul Renault.
*


la bras, in iasi, a fost moca smile.gif
LE asa am auzit si eu, ca la toate celelalte masini nu se schimba becurile. Rusine la Reno, rusine, ca aveti masini carora li se ard becurile!

This post has been edited by manucu01: 7 Nov 2007, 19:05


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16V 2006 - IS-07-MAN
Ea - foarte multumita de Meganescu :)
El - Kia cee'd 1,4 GSL LX BEST 109 CP BLACk
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valisoara
post 12 Nov 2007, 16:29
Post #83


Membru incepator


Group: Members
Posts: 27
Joined: 17 January 07




ssilviu

Si cat costa un set de capace dealea? Le-ai gasit usor?


--------------------
Megane Sedane 2.2 Lux Privilege 1,6 16V 110 CP Dec.2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 12 Nov 2007, 19:50
Post #84


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




La orice dealer. Vreo 100 de lei ambele.


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 12 Nov 2007, 21:14
Post #85


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Si pe mine m-a mancat azi in fund sa-mi iau becuri, ambele becuri de pe faza scurta arzandu-se la distanta de 2 zile intre ele. Produse cautate: Philips X-treme Power. Prima prostie: retinusem ca faza scurta merge cu H7 si pozitia cu H4.

9.30 - Augsburg - nu aveau H7, decat H4.
10.00 - Meridian - becuri Renault 39 RON bucata, montaj 17 RON + TVA. AM plecat, caci voiam Philips X-treme Power.
12.00 - Aspad SRL - cumparat becuri H7 si H4 de care voiam, la pret de importator (100 RON si 70 RON setul)
13.00 - Cobalcescu - montaj 30 RON, insa programare in 7 zile wacko.gif. Am plecat fara programare.
14.00 - Mach1 - becuri originale Renault de la ei 300 RON LolLolLo.gif si montaj 170 RON popa.gif. Mi-au zis ca neaparat trebuie demontata bara, ca sa scrie la carte. Am fugit imediat fara sa imi para rau.
15.00 - IPSO Otopeni - primul consilier service a zis 70 RON, al doilea in absenta primului 50 RON. Din pacate era tarziu si trebuia sa stau ~2 ore pana se elibera vreun mecanic.
17.00 - aflu de la un coleg forumist ca becurile H4 le-am cumparat degeaba 256.gif , ca ele de fapt sunt becurile de faza scurta la Logan, nu pozitiile la Megane.

A doua prostie: m-a mancat in fund sa-mi montez singur becurile.
20.00 - fata casei - montat bec stanga, in 5 minute. A treia prostie: Scapat capac bec in scutul masinii, fara sanse de recuperare pana la revizie (trebuie dat scutul jos). In dreapta nici nu am incercat sa demontez capacul becului, abia imi ajungeau 3 degete pe langa filtrul de motorina. Umplut sufrageria la designer pentru ideea asta... Am mai petrecut 30 minute incercand sa gasesc capacul, nici o sansa.

Urmare:
- pot sa circul legal cu masina, cu un bec de faza scurta pe stanga montat smile.gif
- un bec de 50 RON montat pe masina fara capac. Sper sa nu sara sau sa nu se arda, caci atunci chiar bag masina in pom ca sa imi schimbe becurile pe CASCO smile.gif
- impresia ca faza scurta bate mult mai scurt decat inainte, chiar daca la oglinda nu am umblat.
- trebuie sa ma programez la service pentru pus becuri si recuperat capac din scut. Sper sa nu cada prin alta parte, ca pana sambata nu am unde sa pun masina pe o rampa. Intre timp, sa scot becul ala ca sa nu se arda si sa mai pierd INCA 50 RON?

Daca stie cineva un service cu preturi decente pentru reparat prostiile facute de mine azi, il rog sa posteze...


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
shteffanivlad
post 13 Nov 2007, 09:04
Post #86


Membru cu ESP/ASR


Group: Members
Posts: 691
Joined: 2 July 07
From: Bucuresti




In ce priveste "prostiile" pe care le-ai facut, iti dau cateva idei care sper sa te ajute:
1. Posteaza la bursa (sau daca sunt x-treme power H4 PM la mine si poate te scap de ele smile.gif )
2. Nu vad nimic dubios, si eu mi-am montat singur becurile
3. Poti recupera f usor becul respectiv, dand scutul jos. Daca ai metalic, nu stiu cum sta treaba, dar la cele de plastic (cum am eu), am recuperat o cheie de pe el in 10 minute. Se desfac cateva suruburi, recuperezi obectu, insurubezi si aia e. Si care capac? blink.gif

E drept ca nu e usor sa schimbi becurile la megane, dar eu unu le-am schimbat in fata casei (cu zgarieturi si injuraturi) dar am satisfactia ca nu am fost in service pentru doo amarate de becuri icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane II.2 Sedan Privilege 1.5dCi Ianuarie 2008 / LMSE - B-81-LXV
iGO Primo cu Ioana
Statie CB TTi cu antena pe plafon
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Manuel
post 13 Nov 2007, 09:22
Post #87


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.116
Joined: 27 November 02
From: VASLUI




Alex, esti sigur ca ai scapat becul in scut? Cand i-am "montat" biggrin.gif becurile lui manucu, am scapat capacul de la gura de vizitare in spoiler. Am rezolvat in 5 minute: pam desfacut 2 suruburi de la contraaripa de plastic, am cracanat-o putin si l-am recuperat.


--------------------
Opel Astra J Sports Tourer Active 2013 / 2.0 CDTI / 165CP - VS15CMA
"Base e un bou betiv." (corbex)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
etm
post 13 Nov 2007, 11:17
Post #88


Membru


Group: Members
Posts: 122
Joined: 26 August 05




@AlexC: se poate scoate relativ usor capacul de plastic din scut (impropiru spus scut, tie ti-a cazut in partea inferioara a spoilerului, nu avea cum sa ajunga pana la scut): te pleci, vezi ca in partea din fata a rotii stanga, chiar acolo unde se tremina spoilerul, este o "bucata" de plastic care face imbinarea intre spoiler si contra-aripa; "cracanezi"/departezi usor acea bucata, numai cat sa-ti incapa mana si cauti in spoiler (de obicei capacul ramane in coltul stanga jos al spoilerului); recuperezi capacul si apoi impingi acea bucata de plastic a.i. sa intre peste partea de jos a contra-aripii.

Crede-ma, asa am patit si eu si am crezut ca trebuie sa dau tot spoilerul jos...

Referitor la faptul ca-ti bate prea jos, vezi ca farul are un motoras; in momentul in care tu te chinuiai sa fixezi becul in soclu prin miscari usoare dreapta-stanga, motorasul a "simtit" ca vrei sa modifici unghiul si astfel s-a "autoreglat" funtie de miscarile tale. Daca vei asculta atent miscand usor de bec vezi auzi acel bzzzzzzzz al motorasului care misca ansamblul in stanga/dreapta sau sus/jos.

Bafta!


--------------------
Renault Megane Bicorp 2006, 1.5dCi 80 CP, PA - B-XX-ERV
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 13 Nov 2007, 12:04
Post #89


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




@shteffanivlad - Ai PM. Din ce ziceti si voi tind sa va dau dreptate si capacul sa fie in spoiler, insa nu am gasit aseara un surub de desfacut pentru acces acolo. Sper ca diseara sa rezolv si sa nu cada intre timp.

@Manuel - Daca nu merge cu spoilerul, poti s aimi spui te rog ce surubelnita ai folosit ca sa desfaci contra-aripa? Am vazut ca arata ciudat, cu o gaura mai mica decat un imbus.

@etm - Stiu de motorasul ala, insa ala e actionat numai de catre butonul interior de reglat faruri, cand am vrut sa il ating cu mana porneste ca si cum s-ar impotrivi vointei mele. Nu am incercat a doua oara, insa tot mi se pare ca bate ciudat de jos.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 13 Nov 2007, 12:10
Post #90


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




si eu m-am chinuit la primul bec.....
dupa ce am dat roata jos a mers ca uns.....
al 2 lea bec schimbat 5 minute...plus 10 minute dat si pus roata la loc....

daca nu lai pus pe romeo vineri.....


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
16 Pages < 1 2 3 4 5 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 15:32
Dacia