Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Adaptor Jack-uri - Stick USB?

quasararoma
post 21 Dec 2009, 15:19
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




Intrebarea este daca se poate (tehnic) asculta muzica stocata pe un stick USB prin intermediul unei legaturi cu cele doua mufe jack "mama" aflate in cotiera?
Exista un asemenea adaptor - ar trebui ca jack-rile sa fie de tip "tata" (rosu si negru) iar cealalta extremitate sa fie intrare USB de tip "mama"?
Sper ca m-am facut inteles.

This post has been edited by quasararoma: 21 Dec 2009, 15:20


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 21 Dec 2009, 18:34
Post #2


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Poate ca n-am explorat eu in detaliu, insa ce mufa in cotiera? Eu am Audio Connection Box in torpedou, si masina a venit cu toate cablurile necesare pentru el.

Poti pune o poza cu ce vrei sa faci?


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sachelos
post 21 Dec 2009, 22:10
Post #3


sachelos


Group: Members
Posts: 242
Joined: 4 October 08
From: Bucuresti




Tot ce pot sa spun e ca am incerca sa conectez un N958GB la mufele din cotiera shi se aude foarte slab. Iar cine are Audio Conexion Box cred ca nu are nevoie de mufe auxiliare in alta parte.


--------------------
Laguna III/Hyundai 2.0 dci 150cp Privilege CVA/ix55 3.0 V6 dCi 240cp 2009/2009 - B-06-JWK/B-747-MIM
=I Love My Cars=
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
csorin66
post 21 Dec 2009, 22:48
Post #4


Membru fabricat in Romania


Group: Members
Posts: 504
Joined: 22 September 08
From: Ploiesti




Eu am Audio Connection Box in torpedou, am vazut niste poze cu laguna3 care are amplasat Audio Connection Box in cotiera, cred ca era vorba in poze de gt line.
A mea masina alte mufe nu are, in cotiera am mufa ptr calculatorul masinii
Muzica in masina o am stocata pe stick care zic eu inlocuieste foarte bine cd, mi se pare mult mai practic.

This post has been edited by csorin66: 21 Dec 2009, 22:49


--------------------
Renault LagunaIII 2.0 16V/140 CP 2008 Privilege
''Viata trebuie savurata, nu suportata''
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 21 Dec 2009, 23:00
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




Eu am GT Line fabricat in octombrie 2009 si am doua mufe in cotiera una rosie si una neagra. Nu cred ca sunt pentru conectarea la calculatorul masinii.
Sunt mai mult ca sigur ca sunt destinate redarii fisierelor audio din surse externe, radio-Cd-ul Arkamis avand o setare prin care este permisa conectarea unor surse auxiliare la sistemul de sunet al masinii.
Alt mod de conectare al unor eventuale surse auxiliare nu am vazut sa existe, asa ca ... blink.gif o exista un asemenea adaptor ca cel descris de mine in primul post?


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costacheadelin81
post 22 Dec 2009, 01:31
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 December 09




Eu am o Laguna 3 cu nivelul de echipare Expression model 2009. Mașina a venit dotată cu Radio Arkamys, versiunea cu bluetooth. Am incercat și eu să-mi montez la o reprezentanță autorizată Renault un audio connection box ptr portul USB, dar fără succes. Mi s-a spus de la Renault România că dacă mașina nu a fost prevăzută din fabrică cu un asemenea dispozitiv, mai târziu nici că se mai poate monta. Banii plătiți mi-au fost returnați.


--------------------
Renault Laguna 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EdyB
post 22 Dec 2009, 11:33
Post #7


Reno-watt!


Group: Members
Posts: 462
Joined: 21 February 07
From: Bucuresti




Desi nu am Laguna sau Megane, as vrea sa incerc sa-i raspund initiatorului topicului, daca-mi permiteti:
Intrarea jack, in general, este conceputa pentru transportul informatiei audio dintr-un dispozitiv emitator (gen cd/mp3 player, telefon cu player audio si iesire jack) catre sistemul audio al masinii tale.
Un stick USB este numai un mediu de stocare, acesta nu poate "emite" semnal audio de unul singur.
Ca sa fac o comparatie mai plastica: gandeste-te ca ai un CD si o pereche de boxe...n-ai cum sa le legi, nu? smile.gif

Sper ca n-am aberat si ca asta era intrebarea userului quasararoma.


--------------------
Renault Clio Symbol 2 2000 Expression 1.4 8V 75CP - 50 000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 22 Dec 2009, 16:22
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




Nu ma pricep deloc, pare logic ce ai zis tu.
In acest caz o sa trebuiasca sa gasesc un cablu cu care sa leg Sony Erricson P1i sau Iphone de cele doua mufe din cotiera. Atunci voi avea pe ce dansa in masina, nu? tongue.gif
Aveti idee, exista asemenea cabluri?

This post has been edited by quasararoma: 22 Dec 2009, 16:23


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pcs
post 22 Dec 2009, 19:01
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 413
Joined: 8 November 08
From: Bethoncourt, FR




Dupa descrierea ta, cele doua mufe par a fi mufe RCA tip mama - mufe asemanatoare gasesti la televizoare sau DVD-playere. Pentru I-pod sau mp3 -player, care au conectorul tip jack clasic, poti gasi cable atat in magazinele generaliste tip Mediagalaxie, cat si in cele de specialitate. E o problema in cazul telefoanelor Sony-Ericsson sau Nokia, la care cablul pentru casti/hands free are o mufa specifica - in acest caz trebuie sa adaptezi un cablu specific


--------------------
Dacia/Renault Logan1.6/Laguna3 2.0dci/Clio4 0.9/Megane4 1,33 05 Ambition/08 Privilege/15 Intense/19 Intense GT - GQ286YT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
costacheadelin81
post 22 Dec 2009, 21:18
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 22 December 09




Singura chestie e ca în momentul in care vei gasi pana la urma un cablu cu care să conectezi un mp3 player la mașina, vei constata ca NU poti schimba melodiile, da mai tare sau mai incet, folosind comenzile de pe volan. Toate astea se vor putea face numai operand direct pe dispozitivul audio. Ca sa folosești comenzile de pe volan trebuie să-ti iei un dispozitiv - audio connection box care vine prevăzut cu un port USB. Singura problema e cu montarea lui. Asa cum am constatat pe pielea mea e mai complicat decat am crezut. Unul nou costa circa 500 RON


--------------------
Renault Laguna 3 2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quasararoma
post 23 Dec 2009, 14:11
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 415
Joined: 28 March 06




Multumesc tuturor pentru raspunsuri.
Am gasit solutia, voi face 1 tona de CD-uri Mp3 pe care sa o adaug langa tona deja existenta in torpedou tongue.gif .


--------------------
Renault Laguna 3 2.0 dCI GT Line - CT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
EdyB
post 24 Dec 2009, 15:43
Post #12


Reno-watt!


Group: Members
Posts: 462
Joined: 21 February 07
From: Bucuresti




Eu folosesc destul de des telefonul pentru muzica in masina si mi se pare o solutie extrem de ergonomica (daca ai si gps pe tel, cu atat mai bine).

Daca ai intrare rca audio pe masina, poti folosi un cablu adaptor ca cel din poza.
Gold_3.5mm_Jack_to_RCA_Phono_Cable.jpg ( Size: 10.01k ) Number of downloads: 3820


Bafta!


--------------------
Renault Clio Symbol 2 2000 Expression 1.4 8V 75CP - 50 000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 9 Apr 2010, 08:30
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




pentru a putea monta si activa intrarea AUX pentru cei ce nu au aceasta optiune activa
(cel putin in cazul meu :navigatie si sistem cabasse si a forta putin de lucrul cu statia CB ) va transmit intr-o forma comprimata un folder (majoritatea informatiei este in spaniola au mai aparut fragmente pe siteul nostru ) unde am incercat sa adun tot ce este necesar de stiut pentru a face acasta modificare (intrare de tip RCA pe AUX )
Modificarile descrise se refera la sistemele ce au DVD rom pentru navigatie pentru Lag 2 ph 2 cat mai ales LAg 3 ...sper sa fie de folos la cat mai multi..

Attached File(s)
Attached File  Cabasse.zip ( 5.95mb ) Number of downloads: 327


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ciobanucos
post 9 Apr 2010, 08:55
Post #14


shodan


Group: Members
Posts: 186
Joined: 15 July 07
From: Bucuresti




eu am montat audio connexion box la serus pe cd player stoc, vers. Dynamique. L-am montat dupa ce am luat masina.
In carte spune ca se monteaza in torpedou, asa l-au si pus. Bag acolo un stick USB si ascult muzica de pe el, bag un MP3 player. Insa cel mai des conectez iPhone prin intrarea jack. DIn pacate, acesta cutiuta nu stie sa cante ceva din iphone, daca il leg la mufa USB. Mai am si o mufa veche de ipod, la care daca leg iphone, imi spune ca nu e compatibila(cu ipod a mers).
Poti lega si un laptop daca vrei. Deci una peste alta, ACBox este extrem de utila.


--------------------
RENAULT Laguna III Dynamique, 1.5dci 110cp 240nm 2008 hatch - OT10ACC
Laguna III, 1.5dci, 110cp, 240NM - Dynamique
ESP ASR, Pack City, BiXenon, Card maini libere, Audio Connection Box.

J'aime ma voiture
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lagunez
post 9 Apr 2010, 09:28
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 261
Joined: 11 February 06
From: Bucharest




cei ce poseda cabasse tronic pot uita de ACB (audio connexion box )...ci doar sa-si activeze AUx-ul (este prezent nativ pe amplif CLArion din componenta sistemului..asat am vrut sa spun si sa sublinez...


--------------------
Renault Laguna 3 & Volvo C30 2009 Dynamique PLUS Navy 2.0T CVA
2009 lag 3 2.0T Proactive Dynamique Navi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mitea vali
post 19 Dec 2018, 01:21
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 17
Joined: 14 October 18
From: calarasi




Si cum se activeaza aux in acest caz?sau cine face asa ceva...aș fi interesat..eu am cabasse cu magazie 6 cd..si unitatea pt navi in torpedou...


--------------------
renault laguna III 2008 - B 047762
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dragosfirstlinemess
post 16 Sep 2019, 16:23
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 30 November 10




Am și eu mufele alea in torpedou. Dacă am ieșirea bloothot ce sa.mi mai bat capul cu ele


--------------------
renault laguna 2 initiale 1.9 150cp - tm17
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
micleadragoscostin
post 18 Oct 2019, 14:45
Post #18


KET


Group: Members
Posts: 875
Joined: 26 January 09
From: Plopeni Prahova




Cine imi poate spune ce pot fece cu cele 2 mufe RCA in cotiera (rosu si negru). Am unitatea de la NAVI in torpedo pe care scrie Bluetooth.

Navigatia este CARMINAT.

Dar telefonul nu recunoaste masina ca dispozitiv media.

Multumesc!


--------------------
Renault Megane 3 1.5DCI 110cp Energy 2012 BOSE Edition
Miclea Dragos
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solorad
post 1 Nov 2019, 11:35
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 129
Joined: 13 October 10




Cel mai probabil cu un cablu Jack-RCA-uri, poți conecta o sursa audio exterioara(telefon, player) . Este o intrare AUX.


--------------------
Renault Laguna 3 Initiale 2.0 dci 150 Hp 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 20:44
Dacia