Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

77 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Laguna II 2.0T, aia nervoasa :)

ghetau dan
post 22 Dec 2006, 10:02
Post #31


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Hai sa incercam sa postam in acest topic doar situatiile pe care nu le gasiti in topicuri dedicate deja despre 2.0t
Riscam sa obtinem un topic prea stufos cu informatie greu de accesat.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 25 Dec 2006, 15:34
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




Cum faceti cu frana de mana automata acum pe timpul iernii, o lasati trasa sau o dezactivati manual? Exista riscul sa o gasesc inghetata?


--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 25 Dec 2006, 15:57
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




buna intrebarea cu frina de mina - nu cred ca exista vreun risc la o masina moderna sa inghete frina de mina, mie mi se intimpla doar la berlina veche din 1988.... insa ca idee: daca parchez undeva blocind alte masini, pot face cumva sa las frina de mina dezactivata, ca sa poata fi masina impinsa in lipsa mea ? asa e setata sa se blocheze automat cind opresc motorul .......

in alta ordine de idei:

ma bucur ca suntem tot mai multi aici cu Laguna 2.0 T.... o veste buna pentru toata lumea, Dragos (tcmturbo.ro) mi-a spus ca incepind cu 18 decembrie poate face resoftare prin OBD si la motoarele noastre... se cistiga 41 CP si 60 Nm, deci masina urca la 211 CP si 330 Nm !!!! smile.gif

de-abia astept sa fac modificarea, nu stiu insa daca sa astept revizia de 10,000 km si sa fac resoftarea abia dupa aceea... acum am vreo 6,000 km....


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanX
post 25 Dec 2006, 16:20
Post #34


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 14 September 06
From: Deva




Nu cred ca exista riscul sa inghete.

Daca opresti motorul si apoi o dezactivezi manual nu ramane dezactivata frana? Ai incercat?

Si care ar fi efectele negative la o asemenea modificare la puterea motorului?

This post has been edited by BogdanX: 25 Dec 2006, 16:23


--------------------
Renault Laguna II.2 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 25 Dec 2006, 19:57
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Poti sa dezactivezi fara griji frana de parcare, DUPA ce opresti motorul (altfel se activeaza inapoi automat, evident). Stii cum - sper.....

Cu resoftarea se poate face deja in Cluj si Bucuresti, prin OBD (dl. Kiss Lorand si dl. Marius Dinica de la TuningChip.ro). Se ajunge la 210 CP si 320 NM. Insa... e o mica problema - se poate detecta la diagnoza la Renault, este un contor care arata de cate ori s-au scris tabelele de mapare prin OBD.

Stii cumva sigur ca ce face Dragos nu e acelasi lucru si nu apare aceasi problema? Mie mi s-a recomandat foarte serios (si lui Dan de altfel) sa nu facem asta pana nu trece perioada de garantie, fiindca Renault isi pot da seama sad.gif Dan va iesi din garantie pe la anul, eu insa mai am vreo 3 ani jumate ....

Ca veni vorba - parca zicea cineva pe aici ca are ceva prieteni/cunostinte pe la un dealer din Bucuresti biggrin.gif Nu poate fi intrebat care e treaba cu acel contor si daca softul normal de diagnoza de la service il poate citi? Am mai auzit si ca acel contor poate fi citit numai in Franta, dar ... nu stiu zau.

@BogdanX: nu vei avea nici o problema cu cresterea de putere si cuplu. Ambreiajul rezista in specificatia de pe 2.0T pana la 340NM. Nu stiu care sunt efectele asupra reglajelor ESP insa .... dar sistemul e adaptiv, nu ar trebui sa fie nici o problema in directia asta.

This post has been edited by cri123: 25 Dec 2006, 19:59


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Frank SF
post 25 Dec 2006, 23:17
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 324
Joined: 9 August 04
From: Bucharest




cum dezactivez frina de mina dupa ce opresc motorul ? recunosc ca nu am citit manualul de utilizare (care nu mi se pare prea "organizat"...)

Nu stiu daca ceea ce face Dragos e vizibil la diagnosticare la renault sau nu. O sa intreb la dealerul meu favorit despre chestia asta, si anume daca se vede la diagnostic acel contor privind numarul de rescrieri al tabelelor de mapare... de ce s-ar vedea la Laguna si nu s-ar vedea la Megane ?

Oricum dupa revizia de 10,000 km imi fac resoftarea (chiar daca se vede la dealer, nu am vreo problema cu asta...).... de-abia astept... smile.gif


--------------------
BMW 325xi Logan 1.6 1.6 Berlina 1310
"Dream as if you'll live forever. Live as if you'll die today" - James Dean
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanX
post 25 Dec 2006, 23:34
Post #37


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 14 September 06
From: Deva




Tragi de maneta care incadreaza butonul cu ledul rosu, cu maneta trasa apesi butonul cu ledul rosu smile.gif

Le gasesti in stanga volanului

This post has been edited by BogdanX: 25 Dec 2006, 23:35


--------------------
Renault Laguna II.2 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 27 Dec 2006, 13:18
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Exact smile.gif Scuze de lipsa detaliilor smile.gif

@FrankSF: astept cu nerabdare un raspuns la faza cu contorul, daca tine figura in 3 ianuarie ma si prezint la tunat biggrin.gif Eu am trecut de 13000km, asa ca totul e pregatit. Nu crezi ca daca detecteaza contorul ai probleme cu garantia?


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 27 Dec 2006, 16:08
Post #39


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Am constatat ca la trecerea peste denivelari cu viteza mai mare se aud in bord trancaneli/scirtiituri care pleaca mai ales de la bagheta satinata ce separa bordul la mijloc.Cunoasteti vreo metoda de a elimina aceste neplaceri?
Plasticele sint de o calitate indoielnica,stiu asta dar parca as incerca sa remediez cumva...


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 28 Dec 2006, 16:23
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




La mine se aude ceva in coltul din dreapta, tosneste ceva pe acolo cand trec peste denivelari!


--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 28 Dec 2006, 16:27
Post #41


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Si abia ai luat-o...sa vezi cum o sa faca mai tirziu sad.gif
Si la mine e preponderent in dreapta,daca apas bordul deasupra torpedoului scirtiie...am incercat cu bureti si alte asemenea dar nu se rezolva deloc.
Mama lor de plastice...


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanX
post 28 Dec 2006, 16:27
Post #42


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 14 September 06
From: Deva




Si la mine se aude ceva scartaiala in partea dreapta...
Eu ma gandesc ca ar putea sa fie si de la diferentele de temperatura. Ba cald, ba rece, pe care nu stiu cum le suporta plasticurile din bord.
Nu dati, ca doar lansez o ipoteza tongue.gif


--------------------
Renault Laguna II.2 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 28 Dec 2006, 16:29
Post #43


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Aia e altceva,e normal la mai toate masinile non-premium...eu ma refeream doar la situatiile in care mai iau cite un dimb/groapa...da senzatia ca nu e bine fixat.
De fapt cred ca e facut din prea multe plastice de calitate...slaba.
Cum putem rezolva?


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 28 Dec 2006, 18:36
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Plasticele din bord cam troznesc cand e frig si incepe sa bage caldura ....

Nu cred ca se poate rezolva ceva cu plasticele din INTERIORUL bordului (sau sistemul de prindere, nu stiu ce e). Mie mi se pare de buna calitate materialul exterior pe bord, insa pe dinauntru habar nu am. As zice ca sunt probleme din prea multe imbinari, nu din calitatea materialelor. Chiar am vazut ca un bord de Audi de ex. e dintr-o singura bucata, nu atatea cate sunt la Laguna.

Si chiar, daca opresti muzica si mergi pe un durm mai prost (si sunt destule), cam trozneste bordul.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corvinarh
post 28 Dec 2006, 23:01
Post #45


Membru autentic


Group: Members
Posts: 684
Joined: 24 November 06




si la mine am auzit de dimineata o vibratie in consola centrala... dupa ce s-a incalzit... a disparut...


--------------------
mercedes C 220 CDI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 29 Dec 2006, 09:46
Post #46


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Se exclud zgomotele produse de instalatia de climatizare...ma refer la faptul ca bordul in ansamblu nu e bine inchegat (sau nu cum ar trebui)...la denivelari/gropi se cam aud diverse pocnituri/trancaneli,etc...la exterior materialele sint placute insa pe interior cine stie?


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 30 Dec 2006, 12:59
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Eu incep sa aud altceva: cand merge ventilatorul de la clima pe turatie joasa (max 3 linii), face un zgomot ciudat, ca si cum palele ar lovi ceva (e un zgomot de rotire neuniform). Cand se tureaza, dispare. Oare ce sa ii fac?


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 4 Jan 2007, 09:00
Post #48


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




Am pipait bordul cu atentie si am gasit zone care scirtiie la simpla apasare...ce naiba o fi sub ele?Suparator lucru.Mai scirtiie si plasticul de la displayul central si cel de sub "cozorocul" bordului. Mai ales la rece.Nu era mai simplu (sau nu) sa puna ceva izolator(nu termic) intre 2 plastice???Am incercat sa fixez bordul cu burete similar covorului de baie (cumva cauciucat) dar nu s-a imbunatatit mai nimic.Totul e intre stratul exterior al bordului si stratul subdiacent.


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bh07xyk
post 4 Jan 2007, 16:53
Post #49


C


Group: Members
Posts: 976
Joined: 10 March 06
From: Oradea




Cri123 fac pariu ca ai o frunza in filtrul de habitaclu. Schimba-l


--------------------
Alfa Romeo 156 Sportwagon 1.9 JTD 2003 Progression
ex Laguna Grandtour 1.9dci Dynamique , 120, 17", 2002
Manuale reparatii Laguna in pagina personala.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tiberiu.anghel
post 4 Jan 2007, 23:22
Post #50


Membru autentic


Group: Members
Posts: 940
Joined: 23 November 06




Legat de scartaitul bordului, si mie mi se intampla ( nu am nici macar 5000 km ). Insa nu ma deranjeaza foarte mult. Accept faptul ca sunt foarte mult imbinari in acest ansamblu si este foarte probabil sa apara scartaieli. Sincer sa fiu, nu mi se intampla cand dau peste denivelari, insa se intampla dimineata ( mai ales acum ca este frig ) cand se incalzeste habitaclul. Daca apas si pe bagheta mediana, ma sperii. Mult mai deranjant este faptul ca mie imi scartaie rau cand e frig ansamblul reglajului pe inaltime al centurii soferului. Insa accept lucrul acesta. E " firesc ". La urma urmei, nu este o masina premium de la care as putea ridica astfel de pretentii. Are alte atuuri care ma fac sa uit de aceste mici neajunsuri. V-as recomanda sa va bucurati de masinile voastre si sa uitati de aceste mici amanunte. biggrin.gif


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 5 Jan 2007, 00:52
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Si eu suspectez o frunza ... Urmeaza curand revizia si se schimba si filtrul, ca deja parca simt ceva miros ...

Cat despre scartaieli ... cred ca nu se poate si bord care sa arate fain ca la Laguna, si fara zgomote biggrin.gif Cel putin nu la banii astia.

Mie imi trozneste prin bord cand se incalzeste, cand dau in denivelari (a se citi gropi) mai serioase. Alte zgomote la bord nu am, si pe drum mai rau nu face deloc zgomot (inca). Megane face mult mai rau, un Passat model nou face cam aceleasi zgomote ca si Laguna sad.gif

Si mie imi scartaie ceva pe la mecanismul de ridicare al centurii (insa numai cand ma misc eu - de ex. ridic de umar intentionat). Daca trag simplu de centura cu mana nu se aude nimic.

De asemenea, imi scartaie ambreiajul (ca si la dacia de acuma 10 ani ....). Nu e de la mecanism, ca am dat cu WD-40 la sfatul lui Dan, insa pare ca e cauciucul de pe pedala biggrin.gif Dupa 3-5 apasari (incalzire probabil) dispare.

In zisa lui Tiberiu, am inceput sa ignor zgomotele astea mai ciudate si ma bucur de masina in totalitate si mai ales de motor. Iar cand o sa vreau sa scap de zgomote, imi iau Honda Accord wink.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghetau dan
post 5 Jan 2007, 09:39
Post #52


D.O.C.T.O.R. cu 50%warn si ban


Group: Banned
Posts: 1.269
Joined: 9 March 06




In manualul de intretinere nu e trecuta varianta BG1ZB care corespunde lui 2.0T,in schimb apare 2.0T in doua rubrici separate...unde scrie altceva decit BG1ZB...
Culmea e ca intr-o rubrica scrie o valoare a presiunii fata/spate iar in cealalta scrie cu totul altceva.Care sint valorile corecte...de unde le aflam?
Pe usa stinga scrie ceva dar era o curiozitate...

Stie cineva ce tip de bujii se pun pe 2.0T? Asta ca sa caut echivalente la alte marci...


--------------------
Subaru Legacy 3.0R 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BogdanX
post 5 Jan 2007, 16:17
Post #53


Membru


Group: Members
Posts: 156
Joined: 14 September 06
From: Deva




Am observat lucrul acesta, legat de presiunea din roti.
Eu folosesc presiunea indicata pe usa.
Am fost azi pana la service cu intentia de a intreba de ce exista acele diferente in manual dar am uitat. O sa ma interesez cu prima ocazie.


--------------------
Renault Laguna II.2 2.0T 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 5 Jan 2007, 19:21
Post #54


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Eu merg cu 2.2 fata si spate, indiferent de incarcare/drum. Pe usa zice 2 in oras, dar anvelopele pe 60 mi se pare foarte lasate in cazul asta.


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 12 Jan 2007, 21:53
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




Problema: se deschide usa din dreapta in timpul mersului si incepe sa bibaie sonerie de usa deschisa, usa dreapta fata. A mai patit cineva?

Daca asa face si asta dupa o luna e clar, nu mai iau in viata mea nimic de la cenzuratii astia.

PS. Sorry NCRISTI pentru sfatul meu, m-am razgandit total.
Dupa o luna de zile geamul spate se deschide cand vrea el, bazaie ceva pe partea dreapta(in scaun cred) si acum usa care se deschide in mers.

Super masina, un rahat pe bat, ma duc sa le rup capul la reno maine. mad.gif


--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corvinarh
post 12 Jan 2007, 22:40
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 684
Joined: 24 November 06




bull.. la cat dai megane-ul?


--------------------
mercedes C 220 CDI 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cri123
post 14 Jan 2007, 13:26
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.620
Joined: 16 April 05
From: Cluj-Napoca




Asta cu deschisul usii in mers e tare, am un prieten cu un Logan care face la fel. Nu se deschide fizic usa, ci intrerupatorul ala care simte ca usa e inchisa sau deschisa face figuri. Daca ti se deschide usa, e problema cu inchizatoarea, probabil reglata defectuos.

Oricum, fa scandal monstru la Renault, daca si Laguna face asemenea probleme, chiar ca as lua alta masina smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2006 2.0T dopat cu 30 ponei
Kadjar 1.6 dci 4x4 - 2015
Megane 1.2 Classic 1.6 16v - 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
traffictours
post 14 Jan 2007, 13:59
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.013
Joined: 9 January 07
From: Bucuresti




Ce cod are motorul 2.0T de pe Laguna? Cumva F4R 762?


--------------------
BMW - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ktmbull
post 14 Jan 2007, 14:29
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 546
Joined: 6 August 05
From: Bucuresti




La mine usa se deschide fizic, bine nu se deschide de tot, doar ca atunci cand nu ai inchis-o bine.

Masina are un motor super, confortul interior este si el foarte bun, ma refer la scaune, pozitia de condus, dar asemena probleme la o masina de 21000 de euro si o luna de zile vechime mi se par inacceptabile. Dupa teapa cu Meganul II si experienta de o luna de zile cu Laguna 2.0T nu mai cumpar in viata mea nimic de la creatorul de automobile. Nu cumpar masina sa vizitez serviceul Reno lunar.

PS. Ca fapt divers tatal meu are un Logan cu care nu a fost la service decat pentru revizie, eu cu Meganul am si uitat de cate ori am fost cu el la garantie pentru diverse probleme si vad ca si cu Laguna este cam aceeasi chestie.

Aveti un link ceva unde pot citi mai multe despre motorul asta 2.0T?

This post has been edited by ktmbull: 14 Jan 2007, 14:36


--------------------
Renault Megane Sedan(2.1), 1.6 16v, Confort Expression+Clima, 2005.
+2 roti.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
punisher1234
post 14 Jan 2007, 15:05
Post #60


Membru incepator


Group: Banned
Posts: 32
Joined: 24 December 06




Renault Laguna 2.0 Turbo, cea mai tare masina, am mers si eu cu una, fuge de nu se poate, da lectii la Audi 2.0TFSi si la BMW 325i, poate doar noul Mercedes clasa C sa fie peste ele, in rest Renault are cel mai bun raport pret/performante.


--------------------
dacia lastun 1985 individual
Clona de-a lui Cristirenault.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
77 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 00:55
Dacia