Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Huruit in frana de motor, Posibile probleme cu cutia EDC?

02xfal
post 9 May 2016, 22:39
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 May 16




Buna ziua!

De curand mi-am luat un Megane III 1.5 dCi EDC si zilele astea am observat un huruit ciudat in frana de motor. Mi-e greu sa descriu sunetul, dar apare numai si numai cand ridic piciorul de pe acceleratie, mai ales la turatii reduse si se aude cel mai tare intre 40-60km/h. In momentul in care apas acceleratia cat de putin, sunetul dispare. Nu e un zgomot puternic, ba chiar tatal meu nici nu l-a observat pana nu i-am spus eu de el, dar apare de fiecare data cand iau piciorul de pe acceleratie iar cutia este in modul D sau M.

Mi-e teama sa nu fie vreo problema la cutia de viteze.

Avand in vedere ca nu am deloc experienta cu masinile Renault (am condus doar un Duster cu motor 1.5 dCi putin timp acum vreo 3 ani) si cu atat mai putin cu cutiile EDC, absolut orice parere in privinta asta mi-ar fi de mare ajutor.

Multumesc!



--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 2012 1.5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusus
post 10 May 2016, 20:43
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 31 May 15




Cine te pus să iei cutie automată dacă nu știi nimic despre ele ?

10 May 2016, 20:45:
În primu rând schimba cât mai curând uleiul din cutie și vezi după

This post has been edited by rusus: 10 May 2016, 20:45


--------------------
megane 3 1.5 dci,90 cp 2011, megane 3 bose 2013 Megane 4 intens 2017 estate
Contul ***chivereanumarian*** fără posibilitate recuperare parola(nu primesc mail )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
02xfal
post 10 May 2016, 22:13
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 May 16




Nu am spus ca nu stiu nimic despre ele, am spus ca nu am experienta cu ele, de-asta am si intrebat aici. Multumesc mult pt sugestia cu uleiul, eu ma gandeam ca poate trebuie schimbat si ambreiajul.

Avand in vedere ca EDC-ul este o cutie cu ambreiaj uscat, uleiul din cutie necesita intretinere? Citisem undeva ca nu ar trebui umblat la el in mod normal si ar trebui sa te tina "pe viata".

Am programat masina in service saptamana viitoare ca sa-i schimb distributia si filtrele si o sa vorbesc si despre sunetul respectiv cu mecanicul, sa vad ce parere are si el.

This post has been edited by 02xfal: 10 May 2016, 22:29


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 2012 1.5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MojoMG
post 11 May 2016, 10:22
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 July 15
From: Pitesti






<span class='edit'>10 May 2016, 20:45:</span>
În primu rând schimba cât mai curând uleiul din cutie și vezi după
*

[/quote]

Asta ar trebui sa ramana "in ultimul rand", pentru ca la cutiile EDC, in mod normal nu se schimba uleiul. Cutia EDC de la Getrag are ambreiaje "uscate" si cutia trebuie sa aiba durata de viata egala cu masina.

11 May 2016, 10:29:
@02xfal, eu am tot EDC si am peste 170000 km. Legat de ce spui tu, cu huruitul, mi s-a parut si mie la un moment dat. Mai apoi, am observat ca dipare chestia asta in functie de stilul de condus. Cutia in sine se adapteaza stilului de condus. Obisnuiam sa merg subturat si pentru frana de motor o lasam sa retrogradeze sigura. In schimb, daca folosesc acceleratii mai ample si frana ca sa retrogradez, am observat ca nu se mai aude acel "huruit". Incearca sa o conduci putin mai "agresiv" si din experienta iti spun ca nu-ti creste consumul. In urma cu 2 saptamani am fost la o diagnoza sa-i sterg mai multe erori si nu stiu daca este efectul placebo, dar parca nu se mai aude nimic ciudat. Eu zic ca nu ai facut o alegere rea cu aceasta cutie. Multa bafta !!!

This post has been edited by MojoMG: 11 May 2016, 10:29


--------------------
RENAULT Kadjar 2019
Renault Megane Dynamique 1,5 dCI EDC
Renault Kadjar 140 Tce GT Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 11 May 2016, 10:43
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




QUOTE
eu am tot EDC si am peste 170000 km

a fost schimbat vreodata kitul ambreiaj?
ziceau unii colegi aci pe forum ca la EDC cam pe la 150.000 se schimba kitul ambreiaj - volanta

This post has been edited by 74r12: 11 May 2016, 10:44


--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MojoMG
post 11 May 2016, 10:47
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 July 15
From: Pitesti




Eu am zis ca schimb volanta pe la 200.000. Nici nu vreau sa stiu cat costa chitul de ambreiaj. Chiar nu vreau sa stiu, deocamdata.


--------------------
RENAULT Kadjar 2019
Renault Megane Dynamique 1,5 dCI EDC
Renault Kadjar 140 Tce GT Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 11 May 2016, 10:55
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




Deci sa inteleg ca ai peste 170.000 km si n-a fost schimbat kitul si nici alte probleme cu cutia?
Atunci stau si eu linistit.


--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MojoMG
post 11 May 2016, 11:06
Post #8


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 July 15
From: Pitesti




Absolut nicio problema. In service autorizat, la Pitesti, asa mi-au spus, ca pana la 200.000 n-am nicio problema. Am schimbat distributia pe la 155.000, atat. Aia chiar se impunea.


--------------------
RENAULT Kadjar 2019
Renault Megane Dynamique 1,5 dCI EDC
Renault Kadjar 140 Tce GT Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 May 2016, 11:06
Post #9


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




MojoMG - ai cumparat masina de noua de esti asa de sigur? Macar da toate info ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MojoMG
post 11 May 2016, 11:12
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 July 15
From: Pitesti




Ca sa-ti faci o idee, stiu pe cineva care si-a luat un Megane 3 din Olanda si avea 237.000 km, cutie EDC, si masina merge fara probleme. Are si istoricul ei. Se pare ca a avut probleme doar cu filtrul de particule, in sensul ca l-a anulat din softul masinii, nu stiu daca l-a taiat efectiv de pe masina. Dar chiar el spunea ca se astepta sa aiba alte probleme, gen cutie, turbina etc.


--------------------
RENAULT Kadjar 2019
Renault Megane Dynamique 1,5 dCI EDC
Renault Kadjar 140 Tce GT Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 11 May 2016, 11:15
Post #11


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Eu nu vreau sa imi fac nici o idee ... tu ai spus ca ai 170.000 km si nu s-a umblat ... intrebam cat esti de sigur de aceste afirmatii? cat de siguri si reali sunt acei 170.000 km ... ca daca ai luat-o de la samsari ... nu stiu ce sa zic ... cat din istoric il cunosti? esti sigur ca in acel numar de km nu s-a iontervenit deloc la cutie?

Ceream doar niste lamuriri suplimentare, este clar acum?


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MojoMG
post 11 May 2016, 11:17
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 July 15
From: Pitesti




@cj98czh, nu am luat masina de noua, avea aproximativ 90.000 km atunci cand am luat-o, si pana la 176.000, eu zic ca am mers ceva cu ea. Si am expus niste fapte, nu simple pareri. Desi e masina SH, reviziile, reparatiile le fac in service Dacia/Renault. Ce anume detalii mai doresti? A trebuit sa-i raspund omului strict pe problema.

11 May 2016, 11:20:
@cj98czh Nu am luat masina de la samsari, oricum nu-i sufar. Dar sa presupunem ca mai are inca 150.000 km, adica are peste 300.000 km in plus si ca e luata de la samsari. Sa "te tina" cutia atat de mult, e o performanta, nu?

This post has been edited by MojoMG: 11 May 2016, 11:20


--------------------
RENAULT Kadjar 2019
Renault Megane Dynamique 1,5 dCI EDC
Renault Kadjar 140 Tce GT Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
02xfal
post 11 May 2016, 20:56
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 May 16




@MojoMG - Multumesc pentru sfat si chiar o sa incerc sa o conduc putin mai agresiv. Intr-adevar, merg cu ea cam subturata si o las sa retrogradeze singura. Deocamdata masina are 145.000km la bord si cum am vazut si eu aici pe forum (dupa cum zicea si 74r12) ca unii colegi spun ca ar trebui schimbat kitul de ambreiaj si volanta la 150.000km, ma gandeam ca poate ar fi cazul sa fac si asta, daca tot o bag in service pentru distributie si filtre.

Nici o diagnoza nu cred ca ar strica si poate si o verificare mai amanuntita.

Ma asteapta un drum de Norvegia in vara si s-ar putea sa stau acolo mai mult timp, asa ca as prefera sa plec cu masina pusa la punct. Mai bine dau acum ceva bani in plus decat acolo, ca la ei preturile sunt astronomice.


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 2012 1.5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MojoMG
post 12 May 2016, 12:49
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 July 15
From: Pitesti




Cred ca o sa te coste ceva. Depinde si unde vrei sa faci reparatiile, dar asteapta-te la "o mica avere" daca le faci la reprezentant autorizat. Una peste alta, iti garantez eu, ca nici chiar acolo, la ambreiaje n-o sa-ti umble, numai daca e o problema grava la mijloc. Distributia, daca n-ai istoricul masinii, trebuie s-o faci musai si mare atentie la filtre, nu te zgarci, mai ales la filtrul de motorina. Uite si un link util: http://www.e-automobile.ro/categorie-trans...breiaj-luk.html

This post has been edited by MojoMG: 12 May 2016, 12:51


--------------------
RENAULT Kadjar 2019
Renault Megane Dynamique 1,5 dCI EDC
Renault Kadjar 140 Tce GT Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
02xfal
post 12 May 2016, 16:50
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 May 16




Chiar acum m-am intors cu ea de la service. Ma programasem saptamana viitoare, dar a fost o anulare si mi-au facut tot azi (distributie si filtre). Nu am reprezentanta Renault in zona, dar am facut totul la service-ul de la reprezentatia Dacia din oras si am pus doar piese originale.

Am si istoricul masinii si stiu sigur ca distributia nu a fost facuta. Masina a fost detinuta de o firma inainte si ei s-au scapat de ea chiar inainte de prima revizie dupa ce a iesit din garantie, de-asta am decis sa schimb si filtrele si uleiul. Am intrebat si de uleiul din cutie si mi-au spus ca nici nu se pune problema sa se schimbe la astea cu ambreiajul uscat, doar daca se observa pierderi, ceea ce nu e cazul.

A ascultat mecanicul zgomotul respectiv si a zis ca cel mai probabil e din cutie sau de la ambreiaj, dar cutia se comporta excelent (dupa spusele lui) si ca poate ar fi mai bine sa dau muzica putin mai tare daca ma deranjeaza biggrin.gif Piesele pentru schimbatul ambreiajului ar ajunge la 7000 lei, deci nu e tocmai un pret mic, dar dupa discutia avuta cu mecanicul m-am mai linistit.

Maine o sa fac un drum de 600km dus-intors prin tara si cu ocazia asta o sa conduc putin mai sportiv, asa cum mi-ai sugerat. Ma rog si daca nu observ vreo diferenta, tot o las in pace ca intr-adevar schimba perfect si chiar imi place foarte mult cum se comporta cutia asta, nu regret deloc alegerea.

Multumesc si pentru link!

This post has been edited by 02xfal: 12 May 2016, 16:54


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 2012 1.5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MojoMG
post 14 May 2016, 19:09
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 33
Joined: 6 July 15
From: Pitesti




S-a vazut vreo schimbare? Cu distributia schimbata se simte ceva, nu? De curiozitate te-ntreb, cam cat te-a costat pe tine strict distributia? Toate bune!!!


--------------------
RENAULT Kadjar 2019
Renault Megane Dynamique 1,5 dCI EDC
Renault Kadjar 140 Tce GT Line
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
02xfal
post 18 May 2016, 10:11
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 May 16




Sincer sa fiu, nu mi-am da seama de nicio schimbare. Sunetul a ramas acolo, iar masina se comporta la fel. Dupa drumul mai lung de care ziceam parca se aude putin mai incet zgomotul respectiv.

Pe de alta parta, observ ca imi schimba putin mai tarziu treptele si masina merge chiar o idee mai turata. Oare mi-a invatat cutia stilul de condus mai "sportiv"?

Schimbatul distributiei (kit distributie + manopera) a fost cam 400 lei.


--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 2012 1.5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 18 May 2016, 10:47
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Banuiesc ca s-au verificat toate tampoanele (cutie+motor).
Iar vibratiile nu sunt induse de trenul de rulare. (gume si articulatii).


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
rusus
post 18 May 2016, 12:02
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 808
Joined: 31 May 15




Cam ieftină distribuția


--------------------
megane 3 1.5 dci,90 cp 2011, megane 3 bose 2013 Megane 4 intens 2017 estate
Contul ***chivereanumarian*** fără posibilitate recuperare parola(nu primesc mail )
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
02xfal
post 19 May 2016, 13:43
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 9 May 16




@rusus - Ma refeream doar la curea si role cand am zis de kitul de distributie, care a costat 210 lei. Pe langa aia, am mai schimbat si cureaua de accesorii si pompa de apa, asa ca se tot aduna. Nu pot sa spun 100% sigur acum cat a costat manopera (dar parca tin minte ca pe la 400-500 ar fi fost doar kitul si manopera) si cat au pus pt fiecare in parte ca a trebuit sa plec din tara zilele astea si nu am factura ca sa ma uit pe ea in detaliu. Cu tot cu schimb de ulei si schimb de filtre si inlocuit o lampa de ceata crapata (am pus una de logan), am platit 2200 lei.

@silvanu96 - Nu s-au verificat tampoanele, dar daca e vreo problema de la trenul de rulare, nu ar trebui sa se auda si in alte situatii? La mine se aude numai si numai in frana de motor, daca scot masina din viteza in mers dispare sunetul imediat, la fel si daca apas jumate de centimetru pe acceleratie.



--------------------
Renault Megane III Sport Tourer 2012 1.5 dCi EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ancateuvali87
post 29 Apr 2017, 09:43
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 April 17




02xfal ai rezolvat problema cu huruitu , eu am 130000 km si face exact la fel ca la tine .


--------------------
Renault megane 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ancateuvali87
post 13 May 2017, 13:21
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 April 17




Deci Baieti care auziti huruit in frana de motor , sa stiti ca este de la cutie nu de la ambreaj, acuma o saptamana am duso la renault ca mai aveam 10000 de km garantie la cutie si la motor , deja de o saptama nu ii da de cap ce huruie in cutie si acuma au trimis cutia la timisoara la renault pentru ca acolo este ceva inginer zic ei care se pricepe . O sa va mai tin la curent cand e gata !


--------------------
Renault megane 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ancateuvali87
post 28 May 2017, 10:47
Post #23


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 April 17




Baieti gata, huruitu acela e de la rulmeti din cutine acolo unde vin planetarele , Pana la urma au zis ca nu se merita reparat si nici nu prea au cum, asa ca m-am trezit cu o alta cutie!!! Norocul meu e ca am garantie pe cutie si motor , si nu am dat nici un ban, mi-au spus ca puteam sa merg mult si bine cu ea asa dar ma irita huruitu ala ...


--------------------
Renault megane 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 28 May 2017, 11:39
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




Este posibil cu un ulei proaspat sa scapi de acel uruit. Mai mult ca sigur acei rulmenti sunt unsi de uleiul din cutie.


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
busu 12
post 31 May 2017, 15:56
Post #25


Member


Group: Members
Posts: 567
Joined: 22 October 14




Cel mai meserias pe cutii automate din tara e Samer de la Timisoara.
Costa dar iti da garantie 12 luni.
Cauta-l pe facebook sa vezi ce masini repara...


--------------------
Renault dacia 1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ancateuvali87
post 27 Jun 2017, 11:41
Post #26


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 April 17




Am o intrebare daca ma poate ajuta careva , cat costa o cutie noua de megane 3 edc!! Va rog sa imi scrieti daca stiti .
Deci nush ce sa mai zic nu ii mai suport deja sta masina acolo de 2 luni . . Acuma nu stiu cum sa o repare dar ei o desface si tot se incoarda acolo si nimic . Aiure iti da garantie pe cutie si motor cand o cumperi si ei cand mam dus cu ea ca huruie cutie huh.gif huh.gif de 2 luni nimic .. !!

This post has been edited by Ancateuvali87: 27 Jun 2017, 19:36


--------------------
Renault megane 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
R19/16v
post 27 Jun 2017, 12:21
Post #27


Oldschool Member


Group: Moderatori
Posts: 13.793
Joined: 2 December 04
From: Ploiesti




Probabil spre 50% din valoarea masinii tale.


--------------------
DS 5H VRSCA Screamin' eagle
Scratch any cynic and you will find a disappointed idealist.
Take what you can - Give nothing back!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 27 Jun 2017, 12:29
Post #28


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Posteaza seria VIN si-ti dau pretul exact!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
silvanu96
post 27 Jun 2017, 12:58
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.798
Joined: 21 April 15
From: Ploiesti




31000 lei, pe autokarma sad.gif

27 Jun 2017, 13:00:
Deaia sta masina in service, nu vrea nimeni sa semneze.

This post has been edited by silvanu96: 27 Jun 2017, 13:00


--------------------
Renault Megane 3 2009 Hatch 1.5 dCI 78kw - PH__CSR
Duster Laureate 2016, 1.5dci 4wd.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ancateuvali87
post 27 Jun 2017, 19:28
Post #30


Membru incepator


Group: Members
Posts: 12
Joined: 27 April 17




am aflat am sunat la arad la renault si costa 3600 de euro , superb. mai astept maxim 2 saptamani . Daca masina e in garantie cutia si motoru eu am cumparato second hand din renault oradea mi-a dat garantie 3 luni , din care o saptamana am umblat cu ea sa ii fac distributia si de 2 luni sta in service ca norocu ca m0am dus cu ea mai devreme pt ca ei cand am cumparato o zic ca sar putea sa huruie rulmeti la roti , . pe langa sta nu avea un capac de la filtru de polen care nu aveam de unde sa stiu pana ce am facut distributia si tot , mi-au zis baieti de unde ma duc eu cu masinile la reparat ca nu se aude de la roti ca e de la cutie si scapate cat mai repede de ea ca ai luat teapa . Super am luat teapa de la autobara oradea reprezentat renault dacia . si sar putea sa mai stau mult si bine cu ea acolo . au incercat o alta cutie second sa puna pe ea , si nu sa potrivit acuma ultima sansa a lor ii sa desfaca cutia la care ei mi-au zis ca nu au mai facut asa ceva , si mai fain nu au nici scule cu ce sa scoata rulmenti din cutie ce huruiau , au facut o presa speciala de la strung sa le scoata si acuma cica asteapta piesa din franta sa o puna si spera iei sa mearga . daca nu nu stiu ce sa mai faca ,!! ff frumos ma bucur .
Deci in concluzie cei din oradea , mare atenti la ce cumparati si de unde!!!


--------------------
Renault megane 2011
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th April 2024 - 22:27
Dacia