Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Antigel pentru Laguna II, recomandari

audiofilu'
post 9 Oct 2017, 16:39
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.766
Joined: 4 February 09




Am luat si eu Dacia Gaceol, 20 de lei pe litru. Pentru Laguna.


--------------------
Renault Laguna 2.0T 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BannedHost
post 10 Oct 2017, 22:37
Post #62


Membru prin trecere periodica temporara nedefinitiva


Group: Members
Posts: 2.702
Joined: 14 September 10
From: Cluj-Napoca




pentru ca renou poate a folosit alte materiale pentru radiatoarele de apa ... si furtune ... si deaia .... motoru merge si cu g12 si apa .... dar repet .. conteaza aliajul radiatorului si conductelor prin care circula..


--------------------
Renault Laguna 2007 / 2.0 DCi / ~ 180 de hamsteri dopați
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
argon
post 11 Oct 2017, 07:47
Post #63


Mesaj semiautomat


Group: Members
Posts: 33.671
Joined: 15 August 05




Nu ma intereseaza ce pune fiecare, nu am spus la nimeni pune g12, dar ideea era ca cine a pus Glacelf, cum a fost in topic, poate sa stea linistit, nu sa se apuce sa-l schimbe iar. Nu se intampla nimic, circuitul e luna pe interior fara pic de depunere sau coroziune, garantat, pe masina personala, si alte multe 1,5 dci de firma, nu dauneaza cu nimic g12. Doar sa nu fie amestecate intre ele.

This post has been edited by argon: 11 Oct 2017, 07:50


--------------------
Renault Laguna 2007 - 2.0 DCI 16v 180
Fara turbo, viata e pustiu.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 11 Oct 2017, 09:41
Post #64


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




QUOTE(argon @ 11 Oct 2017, 07:47)
Nu se intampla nimic, circuitul e luna pe interior fara pic de depunere sau coroziune, garantat

Circuitul cel mai important reprezinta interiorul motorului/chiuloasei.....nu niste furtune/radiatoare.
Acolo la interior conteaza ca antigelul sa-si faca treaba prin formula chimica aleasa de producator......si sunt convins ca nu ai vazut niciodata cum arata la interior un motor care a functionat cu antigel neconform la materiale utilizare in fabricatia motorului(fonta/otel/aluminiu).
Pompa de apa functioneaza tot in lichidul chimic al antigelului.....precum si alte piese de confort/siguranta(radiator interior).


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai079
post 14 Oct 2017, 15:14
Post #65


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 16 October 15




Am si eu o mica situatie, poate ma ajuta cinva cu un sfat. Acum ceva timp am pus in vasul de expansiune lichid din acela de sigilare, am avut o mica crapatura in vas si eram pe drum fiind singura solutie sa ajung la destinatie. Am schimbat vasul completat cu apa si toate bune si frumoase pana acum 2 saptamani cand am pus antigel. Sa facut o pasta maronie in vasul de expansiune care mi-a papat apa; am completat cu apa, am spalat vasul si pe moment pare ok, dar cand dau drumul la caldura de la clima imi dispare iar din apa si curge pe undeva. Fara sa folosesc caldura totul este ok. Ceva solutii sau pareri? Mersi


--------------------
RENAULT LAGUNA 2 Dynamique 1.9 2001 - IS 10 NFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 16 Oct 2017, 17:41
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




din ce spui tu cind dai drumul la caldura si dispare apa e clar ,radiatorul de caldura este dus .vezi daca ai apa la picioare (daca e umeda mocheta) acea solutie era ca sa astupe porii din radiator cel de la motor si cel de caldura.(depinde care avea pori cel mare sau cel de caldura)

16 Oct 2017, 16:46:
asta ar fi pentru laguna 2

This post has been edited by andru1973: 16 Oct 2017, 17:46

Attached thumbnail(s)
S_829001_MLA20252372164_022015_O.jpg ( Size: 22.45k ) Number of downloads: 198


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aco
post 16 Oct 2017, 19:27
Post #67


Membru autentic


Group: Members
Posts: 742
Joined: 19 April 13
From: Ploiesti




La laguna 2 apa calda circula prin radiatorul de habitaclu si cand nu folosesti caldura.


--------------------
Renault Laguna II 2.0dci 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai079
post 17 Oct 2017, 12:29
Post #68


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 16 October 15




Am verificat si nu am apa la picioare, am descoperit un furtunas care era ciupit si imi scapa apa pe acolo. Am inlocuit furtunul dar astazi am facut un drum devreo 50 km , si la destinatie m-am uitat la apa in vas care era ok, dar furtunele erau tari. Sa dus oare garnitura la chiulasa? Nu am scapat-o deloc peste temperatura , doar odata cand am ramas fara apa dar am fost pe faza si am oprit imediat , racit mototrul si apoi completat cu antigel. Cum imi dau seama daca garnitura este ciupita sau dusa, fara a demontaefectiv sa verifici.

This post has been edited by mihai079: 17 Oct 2017, 13:59


--------------------
RENAULT LAGUNA 2 Dynamique 1.9 2001 - IS 10 NFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Oct 2017, 12:33
Post #69


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.844
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Furtunele trebuie sa fie un pic tari ... ca doar ai aproape 1 bar presiune in instalatie ... daca nu il pierzi (bagat in ulei sau aruncat pe esapament) ... sau ulei in antigel ... apa sta la temp. normala ... nu iti bate capul ...

Si data viitoare nu mai opri motorul cand fierbe ... oprete pe loc si lasa-l in pace sa se raceasca dar mergand ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mihai079
post 17 Oct 2017, 13:33
Post #70


Membru incepator


Group: Members
Posts: 78
Joined: 16 October 15




De curand am schimbat vasul de expansiune si l-am achizitionat cu tot cu capac, care are o manuta maro pe el, al meu avea una galbena, cand aveam capacul de la vasul nou furtunele erau mai moi, acum am pus capacul vechi si erau mai tari. Ulei nu am in vasul de expansiune,lichidul miroase un pic a ulei ars dar nu e nici o picatura de ulei, iar uleiul este normal negru fara sdepuneri albe pe joja sau capac.


--------------------
RENAULT LAGUNA 2 Dynamique 1.9 2001 - IS 10 NFC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 14:00
Dacia