Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Problema boxe

Robert2424
post 3 May 2020, 10:09
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 18 May 19




Nu am găsit niciun topic potrivit așa că am făcut altul, poate fi arunca la cos dacă îmi dă cineva un sfat bunn
Hai salut, am un megan 2 2004 si i am pus pe fata niste jvc uri la 64 de lei .
1, pe partea dreapta am culorile verde si maro, pe stanga am alb si portocaliu și nu știu care e plus și minus
2. vreau sa pun alte boxe pe fata si jvc urile sa le pun pe sparte ca originalele sunt sparte
3 ce boxe imi recomandati pana in 150 de lei si daca as putea sa pun mai mari. Ma gandeam sa tai din plasticul de la usa dar daca as taia din el cred ca mai dispun de 3 cm maxim 4 pana la geam

Am si casatofonul original si pe la volumul 23 se aude naspa rau smile.gif) o sa mi iau si un subwoofer spre toamna. am vazut unul ok pe altex la 200 de lei sau 250

This post has been edited by Robert2424: 3 May 2020, 10:11


--------------------
Renault Megan || 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
greny
post 4 May 2020, 02:42
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 209
Joined: 18 July 15
From: Timisoara




Salut.google e prietenul tau pentru ce inseamna +- la boxe si cum le verifici.
Daca tai plasticul ala o sa iti intre apa de ploaie in difuri. Da,le poti pune pe spate pe cele vechi,dar nu o sa ai inalte-cele de pe spate au. Mai bine iti iei originale pe fata si pui jvc pe spate. Adaugi un woofer de 20cm in portbagaj si o sa se auda diferit daca schimbi si playerul original.
Spor!


--------------------
Renault Megane 4 2019
Mégane II 1.6 16v 113 BM0J 2002
Mégane Sedan IV 1.33 tce 140 LVNB 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 4 May 2020, 05:51
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Robert la difuzoarele astea nu conteaza + si -, din pacate o sa constati faptul ca jvc-urile o sa se auda mai prost decat cele originale pt ca cdplayer-ul este foarte prost iar difuzoarele originale sunt mult mai sesnsibile la curenti mici. Iti recoman inlocuirea player-ului si montarea unu-i suboofer activ in portbagaj sau unul underseat.
Asa ca o idee despre ce suboofer, eu folosesc asa ceva pe laguna din semnatura care are difuzoarele originale cu alt player si sunt foarte multumit.

https://www.emag.ro/subwoofer-activ-blaupun...a/pd/D85NQBBBM/

This post has been edited by xmisterx: 4 May 2020, 05:53


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert2424
post 5 May 2020, 11:35
Post #4


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 18 May 19




QUOTE(xmisterx @ 4 May 2020, 05:51)
Robert la difuzoarele astea nu conteaza + si -, din pacate  o sa constati faptul ca jvc-urile o sa se auda mai prost decat cele originale pt ca cdplayer-ul este foarte prost iar difuzoarele originale sunt mult mai sesnsibile la curenti mici. Iti recoman inlocuirea player-ului si montarea unu-i suboofer activ in portbagaj sau unul underseat.
Asa ca o idee despre ce suboofer, eu folosesc asa ceva pe laguna din semnatura care are difuzoarele originale cu alt player si sunt foarte multumit.

https://www.emag.ro/subwoofer-activ-blaupun...a/pd/D85NQBBBM/
*


Am vrut sa schimb casetofonul dar nu îmi vor mai merge comenzile de la volan . Îmi poți recomandă ceva ? Că după mine am găsit un MP5 la 230 de lei pe eMag dar cică merge touchscreen ul greu.
Și dacă schimb playerul ? Sa iau boxe originale pt fata și pe spate sa pun jvc urile ? Sau sa iau niste jbl urî pt fata am găsit la 120 de lei parca


--------------------
Renault Megan || 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 5 May 2020, 12:23
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Eu zic sa cauti niste difuzoare originale si sa pui un suboofer.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert2424
post 5 May 2020, 15:15
Post #6


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 18 May 19




QUOTE(xmisterx @ 5 May 2020, 12:23)
Eu zic sa cauti niste difuzoare originale si sa pui un suboofer.
*


Ok și dacă schimb playerul nu îmi vor mai merge comenzile de la volan. Știi vreun player compatibil ?


--------------------
Renault Megan || 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aleex
post 5 May 2020, 15:38
Post #7


out.


Group: Members
Posts: 176
Joined: 11 November 13
From: Bucuresti




Era cineva pe aici care facea interfete pentru comenzile de la volan, cauta la bursa.
O sa fii surprins de diferenta dintre player-ul stock si unul aftermarket pe boxele stock.
Am ascultat un pioneer + boxe stock + subwoofer (nu mai stiu combinatia de amplificator/subwoofer) pe un megane 2 break si rezultatul era decent, mult mai ok decat configuratia stock.


--------------------
BMW Seria 5 F10 2012
Kawasaki Z750 2009
Renault Megane 2 2008 Authentique 1.6 16v
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 5 May 2020, 16:06
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Si eu am renuntat la comenzile pe volan, pt chinezaria asta.

https://www.emag.ro/mp5-player-2din-dvd-mp3...rch-Action=view

Panarama se aude decent pe dif-urile stock cu suboofer-ul postat mai sus.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Robert2424
post 5 May 2020, 17:35
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 18 May 19




QUOTE(Aleex @ 5 May 2020, 15:38)
Era cineva pe aici care facea interfete pentru comenzile de la volan, cauta la bursa.
O sa fii surprins de diferenta dintre player-ul stock si unul aftermarket pe boxele stock.
Am ascultat un pioneer + boxe stock + subwoofer (nu mai stiu combinatia de amplificator/subwoofer) pe un megane 2 break si rezultatul era decent, mult mai ok decat configuratia stock.
*


Dacă găsesc cum sa fac comenzile mașinii pe alt player e perfect.

QUOTE(xmisterx @ 5 May 2020, 16:06)
Si eu am renuntat la comenzile pe volan, pt chinezaria asta.

https://www.emag.ro/mp5-player-2din-dvd-mp3...rch-Action=view

Panarama se aude decent pe dif-urile stock cu suboofer-ul postat mai sus.
*


Are un prieten ceva asemănător dar când scroolezi e că dracu 😂 mi as lua și eu dar să meargă comenzile de la volan am văzut că mai sunt unele MP5 urî care vin cu comenzi care se atașează pe volan ...dacă știți pe cineva să le facă pe cele a mașinii


--------------------
Renault Megan || 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 5 May 2020, 18:17
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Nu stiu ce are prietenul tau dar chinezaria montata pe laguna din semnatura merge decent , chiar si gps-ul de pe tel. merge pe ea. De adaptarea comenzilor pe volan as fi si eu interesat.


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
lucian_alex20
post 6 May 2020, 10:21
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 29 July 12




Daca esti dispus sa dai cativa bani in plus te poti uita la o unitate android pentru megane 2 si acolo nu vei avea probleme cu satelitul de comanda pentru ca e gandit direct sa fie integrat in sistem

Daca nu vrei sa pui niste difuzoare foarte scumpe, eu recomand mtx. Am avut unele pe sandero (am dat cam 100 lei perechea) si cu playerul stock se auzeau foarte bine. Mai departe ar fi ideal un sub activ pentru a tine costurile jos dar si pentru spatiu. Eu am un Pioneer TS80 sub scaun si isi face treaba foarte bine.

Depinde de tine ce vrei si cat vrei sa investesti si mai ales sa ai asteptari realiste in ceea ce priveste rezultat vs buget.


--------------------
Renault Talisman 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24mura
post 6 May 2020, 11:12
Post #12


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti Sector 4




pentru voi, special, doar astazi 6 mai, va spun un mic secret. satelitii de comanda Renault functioneaza pe principiul unei matrici de taste. o combinatie de 2 fire = un buton. pentru panaramele chinezesti care au comenzi de volan pe tip rezistiv se poate face o "scara" de rezistente care, cu fiecare buton apasat, trimite o alta rezistenta la unitate, apoi se invata ca buton.


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 - B 64 TTY
RENAULT are mistere pe care omul nu le va dezlega niciodata!
caut blana capota pt Symbol / Clio 2 dCi si capac motor tot pentru Clio 2 / Symbol dCi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
xmisterx
post 6 May 2020, 11:43
Post #13


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.662
Joined: 12 October 17
From: Brasov




Ok, ca la CC-ul de pe laguna 2, dar ca sa ma apuc de ea am nevoie si de niste valori pt rezistente. smile.gif


--------------------
Renault Laguna 2 2003 Privilege 1.9 dci 120 hp
Clio life evo 2019 0.9 75 HP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24mura
post 6 May 2020, 11:57
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 74
Joined: 21 April 18
From: Bucuresti Sector 4




valorile la rezistente le alegi tu. de la 1k in sus. acum nu stiu sigur cat suporta maxim o prastie dinaia chinezeasca, dar pana la 100k cel mai probabil. cand faci invatarea la butoane aflii pana la cat merge.


--------------------
Renault Symbol Fidji 2007 - B 64 TTY
RENAULT are mistere pe care omul nu le va dezlega niciodata!
caut blana capota pt Symbol / Clio 2 dCi si capac motor tot pentru Clio 2 / Symbol dCi.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 13:43
Dacia