Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Proiect de hotarare traznet, primarie sector 6

vijelie
post 2 Feb 2009, 21:22
Post #1


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




În Sectorul 6 al Capitalei, mașinile parcate neregulamentar vor fi blocate
30 ianuarie 2009

Consiliul Local al Sectorului 6 a aprobat, în ședința de joi, un proiect de hotărâre care aduce unele modificări referitoare la ridicarea și depozitarea mașinilor parcate neregulamentar pe partea carosabilă a drumurilor publice sau a spațiului public și privat din sector.
Astfel, noul proiect face referire la metoda de blocare a roțiilor, și nu la ridicarea imediată a vehiculului, în cazul opririi vehiculului în afara spațiilor special amenajate iar contravenientului i se va aplica sancțiunea de blocare/ridicare, transportul și depozitarea autovehiculului în următoarele situații:
1. În cazul în care, ca urmare a opririi neregulamentare, spațiul asigurat pentru circulația pietonilor este mai mare de 1 m, se dispune blocarea roții din stânga autovehiculului;
2. Dacă nu este asigurat pe trotuar un spațiu de cel puțin 1 m pentru circulația pietonilor, conform normelor în vigoare, autovehiculul va fi ridicat, transportat și depozitat în locul special amenajat.
3. În cazul în care, deși parcat întru-un spațiu public amenajat, autovehiculul staționează o perioadă mai mare de 7 zile calendaristice, fără a fi mișcat, acest spațiu se consideră abuziv ocupat, vehiculul urmând a fi ridicat, transportat și depozitat.
Intenția Primăriei este aceea de a elimina din parcajele publice și de pe trotuare sau carosabil mașinile expuse spre vânzare de diverși indivizi care nu merg cu ele în târguri sau alte spații special amenajate. Aceste autoturisme sunt ridicate și depozitate pentru că blochează ilegal trotuarele și drumurile publice.
Tot ca o noutate, proiectul supus spre aprobare membrilor Consiliului Local în ședința de ieri, tratează o problemă care a creat controverse între cei ce dețin autorizații de parcare de reședință, emise de Administrația Domeniului Public și Dezvoltare Urbană, și cei care ocupă abuziv locurile de parcare ale acestora. Astfel, proiectul prevede ca mașina ce ocupa abuziv un loc de parcare să fie ridicată, transportată și depozitată în spațiul din Str. Mânăstirea Văratec nr. 14-16, Sector 6.
Această măsură va fi luată de către Poliția Comunitară Sector 6, din oficiu, sau la sesizarea în scris a Dispeceratului Primăriei Sector 6 sau al Poliției Comunitare, de către titularii autorizației de parcare.
Tarifele pentru activitatea de blocare, ridicare, transport și depozitare sunt următoarele:
Tariful de blocare/deblocare pentru autovehicule cu masa sub 2.500 Kg este 170 lei, iar pentru cele cu masa peste 2.500 Kg este 350 lei;
Tariful de ridicare pentru autovehicule cu masa sub 2.500 Kg este 200 lei, pentru cele cu masa între 2.501 și 3.999 Kg este 400 lei, iar pentru cele cu masa peste 4.000 Kg este 1.200 lei;
Tariful de transport pentru autovehicule cu masa sub 2.500 Kg este 200 lei, cu masa între 2.501 și 3.999 Kg este 400 lei, iar pentru cele cu masa peste 4.000 Kg este 1.800 lei;
Tariful de depozitare pentru autovehicule/vehicul/24 h, cu masa sub 2.500 Kg este 300 lei, cu masa între 2.501 și 3.999 Kg este 600 lei și pentru cele cu masa peste 4.000 Kg este 2.000 lei;
Tariful de depozitare pentru rulotă/remorcă/24 h, cu masa sub 2.500 Kg este 400 lei, cu masa între 2.501 și 3.999 Kh este 800 lei iar pentru cele cu masa peste 4.000 Kg este 2.000 lei.
Tariful de depozitare se calculează pe intervale de 24 de ore, începând cu momentul depozitării, nefracționat.
Hotărârea va intra în vigoare în termen de 5 zile de la data comunicării.
Amintim că deținătorii de autoturisme cărora li s-au ridicat mașinile trebuie să apeleze numărul de telefon 021.9546 al Dispeceratului Poliției Comunitare Sector 6, pentru recuperarea acestora.

Serviciul Relații cu Societatea Civilă și Mass- Media
Fax : 021/5298560


Acum intreb si eu:
- ce situatie e aia in care parchezi masina asigurand un spatiu pentru circulatia pietonilor mai mare de 1 m dar, in acelasi timp, neregulamentara? Regulamentul OUG 195 zice ca e OK, dar primaria insinueaza ca ar exista situatii in care e buba mare.
- cum s-ar putea identifica si proba faptul ca o masina sta nemiscata mai mult de X zile in spatiul inchiriat de la ADP?

This post has been edited by vijelie: 2 Feb 2009, 21:23


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Mutzunache
post 2 Feb 2009, 21:47
Post #2


Milk my sheep, bitch!


Group: Members
Posts: 1.571
Joined: 22 May 06
From: Bucuresti




Sectorul 6...sa le ridice pe alea care sunt parcate efectiv pe strada, paralel cu sirul de masini parcate...e incredibil asa ceva, cred ca e singurul sector in care se parcheaza asa....


--------------------
M. Outlander 2019 Honda Civic 2021 Cadillac Eldorado 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BZN
post 2 Feb 2009, 22:32
Post #3


Itan convins


Group: Members
Posts: 3.590
Joined: 29 January 08
From: Rucar / Bucuresti




QUOTE(Mutzunache @ 2 Feb 2009, 21:47)
Sectorul 6...
*


Lasa ca si in sectorul 3 este prezenta aceasta situatie..., sunt strazi pe care cu greu poti intra cu un autoturism, cele mari avand accesul interzis biggrin.gif .
Referitor la blocare, dupa parerea nu asa se rezolva problema ba chiar mai mult, se incurca traficul.


--------------------
Tico 0,796 6v, 1998 /Logan 1,598 16v, 2009 . - AGXXMAV / AGXXVAB
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 2 Feb 2009, 22:49
Post #4


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




E frumos sa sanctionezi niste fapte fara a lua masurile care ar putea duce la evitarea lor. E politica nationala la noi.
Eu cred ca PS4 nu e indreptatita moral sa aplice o asemenea hotarare atata vreme cat nu a asigurat locuri de parcare pentru fiecare masina din Sector.

Dar stau si ma intreb cum demonstreaza ei ca o masina nu s-a miscat timp de 7 zile. Chiar si daca le pozeaza pe toate zilnic, tot poti invoca faptul ca pleci noaptea si dimineata o parchezi exact la fel pentru ca esti maniac. E imposibil de aplicat.


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AlexC
post 2 Feb 2009, 23:06
Post #5


Vrum Vruuum


Group: Members
Posts: 1.651
Joined: 22 May 05
From: Bucuresti




Masura e ciudata si e imposibil de dovedit ca o masina nu s-a miscat timp de 1 saptamana din loc. Pe de alta parte, spiritul ideii este unul farte bun, sunt multe masini care doar ocupa un loc de parcare sau incurca intersectia, ca vrea bizonul sa vada tot cartierul ca e de vanzare.


--------------------
Renault Laguna III Privilege 2.0dci CVA 150CP
Butoanele ne fac viata mai frumoasa :)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 2 Feb 2009, 23:27
Post #6


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




Apropo de asta: intr-o zi veneam de la servici, intru pe strada mea si ma opresc in spatele unui hyundai santa fe. Stau astept, nimic. Am crezut ca cineva in fata lui face vreo manevra. Ma uit mai bine... nimeni la volan. WTF. Era parcat in mijlocul strazii, dar in mijloc - strada intens circulata. Radeam de unu singur... dar cred ca trebuia sa plang.
A doua zi era in acelasi loc - n-as putea sa-i fac asa ceva masinii mele.
Sorry de offtopic.


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 2 Feb 2009, 23:42
Post #7


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




eu unde sa parchez masina cand plec din tara pentru 2-3 saptamani???... daca i se pune cuiva pata si reclama ca-i nemiscata de 7 zile?... sau se sesizeaza vajnicii lucratori ai firmei de ridicari, care au tot interesul sa castige cat mai mult?

...mare-i gradina... si toti se cred legiuitori dupa ce-i sar gardul!!!!


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Stefan
post 2 Feb 2009, 23:48
Post #8


Quite opinionated


Group: Members
Posts: 1.449
Joined: 18 January 08
From: Cluj-Napoca




QUOTE(AL @ 2 Feb 2009, 23:42)
eu unde sa parchez masina cand plec din tara pentru 2-3 saptamani???
*



In alt sector? blush.gif


--------------------
Volkswagen Golf 7 Variant 1,4 TSI 2013
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Serje
post 3 Feb 2009, 00:56
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 11 December 04
From: Cluj-Napoca




Spatiu public amenajat se refera si la parcarile cu abonament/plata?


--------------------
MTD Optima 53 SPB HW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 3 Feb 2009, 06:35
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




O lasi scoasa din viteza si rogi un vecin s-o miste 1 cm/saptamana. Prima saptamana inainte, a doua inapoi. tongue.gif E, uite nu vrea plm s-o miste, ca nu vrea ea.
Sa inteleg ca daca am in proprietate o masina, legea ma obliga s-o misc la 7 zile. Daca am mai multe, trebuie sa-mi fac lista cu ultima data cand am miscat fiecare masina. Ca sunt viu, ca sunt mort, ca sunt bolnav, ca sunt plecat, ca sunt cu chef sau fara, trebuie s-o misc din loc. radmasa.gif
Apoi daca am voie sa parchez pe trotuar cu conditia de a lasa minim 1m spatiu pentru pietoni, de ce-mi blocheaza masina daca fac asta? blink.gif
Bai nene, astia sunt oameni? Astia judeca?
Nu vreau sa instig pe nimeni. Dar pentru aurolacii astia ar merita mers la Primarie, luat aurolacu' de creasta (ia vino ma rahatule-ncoace sa-ti arat ceva), scos in drum si dovedit pe loc.
Imi vine sa urlu. E crunt sa realizezi ce oligofreni iti conduc destinele si-ti administreaza urbea. De unde dracu' au scapat? Cine le-a dat drumu' pe strada?



--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Feb 2009, 07:13
Post #11


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Eu am vazut prin strainatate parcari gratuite dar cu timp limitat. Totul era supravegheat cu camere video deci nu prea se risca lumea sa depaseasca respectiva durata. In plus, fapta era inregistrata si nu putea fi contestata. Dar babuinii de la primarie cum vor aplica asa ceva? Sunt valabile metodele "observationale", delatiunile, se vor infiinta plutoane de cetateni vigilenti?

Cea mai mare nedumerire a mea este insa chestia cu "mai mult de 1 metru" pentru traficul pietonal. Are voie adiministratia locala sa treaca cu vederea prevederile unor legi aflate in vigoare? Singura mea banuiala e ca ar putea planta niste indicatoare gen "Stationarea interzisa pe trotuare".


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Feb 2009, 08:39
Post #12


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




QUOTE(AL @ 3 Feb 2009, 00:42)
eu unde sa parchez masina cand plec din tara pentru 2-3 saptamani???... daca i se pune cuiva pata si reclama ca-i nemiscata  de 7 zile?... sau se sesizeaza vajnicii lucratori ai firmei de ridicari, care au tot interesul sa castige cat mai mult?

...mare-i gradina... si toti se cred legiuitori dupa ce-i sar gardul!!!!
*


Intr-o parcare platita /privata de exemplu.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
os
post 3 Feb 2009, 09:07
Post #13


Dictator. Comunist. Arbitrar. Pe scurt: rau.


Group: Moderatori
Posts: 1.528
Joined: 29 April 04




Proiectul de hotarire e dupa mine "ilegal": atita vreme cit platesc angaralele am voie sa folosesc infrastructura dupa cum imi vine la socoteala, desigur respectind Codul rutier. "Folosesc infrastructura" inseamna, daca doresc, sa las masina in parcare - sau s-o parchez legal in alta parte.

Actionism "la plesneala".


--------------------
. . .
Muschii mei minte nu are.
Cip-Cirip! Cip-Cirip! Cip-Cirip!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Feb 2009, 09:22
Post #14


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Dar tot in acelasi cod rutier insa se specifica la art. 5 ca administratorul drumului (in acest caz primaria de sector) poate dispune, cu avizul politiei rutiere, restrictii privind desfasurarea traficului.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 3 Feb 2009, 10:31
Post #15


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 3 Feb 2009, 09:39)
Intr-o parcare platita /privata de exemplu.
*



pai nu cred ca aspectul "cu/fara plata" e subiectul aici... pentru ca se vorbeste de parcare amenajata... adica acele parcari delimitate cu panouri cu P... in sectorul 6 au fost instalate recent cam peste tot pe bulevarde si strazile mai importante... indica de unde si pana unde se poate parca precum si daca in lungul strazii sau "in spic"... evident multe sunt puse complet aiurea.... tot amenajate sunt si alveolele cu rol de parcare (la fel ca in sectoarele 2 si 3) amenajate in special pe bulevarde dar si intre blocuri... iar chestiunea cu 7 zile se aplica in aceste parcari indiferent daca e vorba de "cu plata" sau "fara plata"!

eu am doua masini si, conform regulilor si bunului simt, un singur loc cu plata pe familie, in parcarea cu plata a blocului... a doua masina o parchez, pe cat poasibil, in zona indicatorul P... dar sunt momente cand suntem plecati in concediu sau in delegatii... ce facem cu masinile, deoarece regula asta de rahat actioneaza teroretic oriunde se poate parca legal si cu respectarea regulilor!... deci ce facem?... de unde parcari private?... ganditi-va cate persoane au masina si circula cu ea f. rar din diferite motive... sa le vanda? sa le ia in casa?... e aberant!... daca vor sa nu se transforme parcarile in locuri de expunere a masinilor spre vanzare, sa interzica afisarea de anunturi in acest sens sau sa instituie regula de ridicare doar pentru aceste masini... oricum, as vrea sa-i vad cum pot dovedi ca masina mea nu s-a miscat o saptamana?... va fi probabil cuvantul vreunui "dorel" de la firma de ridicari sau vreunui vecin rauvoitor contra cuvantului meu...


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 3 Feb 2009, 10:40
Post #16


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.906
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Primaria e propietarul terenului pe care sunt facute parcarile alea. Si ca atare poate dispune de el.
Daca mergi rar cu masina, nu te deranjeaza sa o tii departe de bloc, de exemplu intr-o parcare ca cea de la city mall unde pe propietar nu-l deranjeaza sa nu o misti cu lunile atat timp cat platesti. parcarea din fata blocului ar trebui sa fie pentru aia care folosesc masina zilnic sau aproape zilnic. Nu pentru garat rablele.
E drept insa, daca spiritul legii e ok, litera ei creeaza loc de intepretari ca cele de mai sus si deci la abuzuri.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Feb 2009, 10:43
Post #17


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




"Art.11. In cazul in care, desi parcat intr-un spatiu public amenajat, autovehicul sau vehiculul stationeaza o perioada mai mare de 7 zile calendaristice, fara a fi miscat, acest spatiu se considera abuziv ocupat, autovehiculul sau vehiculul urmand a fi ridicat, transportat si depozitat in locul special amenajat.
In vederea aplicarii acestei sanctiuni, Politia Comunitara si/sau ADPDU va marca roata din stanga fata a autovehiculului sau vehiculuilui, pe cauciuc si asfalt cu vopsea de culoare rosie si se va fotografia (cu data si ora) in vederea dovedirii stationarii abuzive. In cazul vehiculelor cu o singura axa se va marca oricare din roti."

http://atitudini.wordpress.com/2009/01/30/...t-cu-dedicatie/



--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 3 Feb 2009, 11:02
Post #18


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




QUOTE(einstein1984 @ 3 Feb 2009, 11:40)
Primaria e propietarul terenului pe care sunt facute parcarile alea. Si ca atare poate dispune de el.
   Daca mergi rar cu masina, nu te deranjeaza sa o tii departe de bloc, de exemplu intr-o parcare ca cea de la city mall unde pe propietar nu-l deranjeaza sa nu o misti cu lunile atat timp cat platesti. parcarea din fata blocului ar trebui sa fie pentru aia care folosesc masina zilnic sau aproape zilnic. Nu pentru garat rablele.
  E drept insa, daca spiritul legii e ok, litera ei creeaza loc de intepretari ca cele de mai sus si deci la abuzuri.
*



Gresit... Primaria nu e proprietar al domeniului public ci doar administator al acestuia! De aceea, Consiliul Local e cel indreptatit sa decida... dar asta e alta poveste... problema de fond e pana unde si in ce chestiuni poate decide Consiliul Local sau General al Municiopiului fara a se substitui legiuitorului national, Parlamentul... aici e marea buba!... in domenii reglementate printr-o lege, teroretic NU poate interverni Consiliul Local... iar circulatia, respectiv oprirea si stationarea si parcarea pe drumurile publice (NU "spatiile publice"(!), care are sens mai larg) sunt reglementate prin lege organica...

doi... prin orice act normativ nu trebuie introduse discriminari... prin acest document se introduc... chiar fondul problemei de care vorbesti este unul profund discriminatoriu... dispozitia si folosinta sunt atribute ale dreptului de proprietate asupra bunului si nu pot face obiectul unor reguli care sa le considere drept criterii si sa disrimineze in functie de acestea... parcarile cu durata limitata se pot introduce in zone cu aglomeratie, centrale, de birouri, magazine etc. si trebuie marcate... DAR NU pate tot, in toate spatiile unde se poate parca, impunand astfel posesorilor obligatia sa miste masina in cel mult 7 zile fara a avea alta optiune.

asa cum am zis mai sus, am loc de resedinta platit... confiorm acestei reguli aberante trebuie sa misc masina obligatoriu in cel mult 7 zile, chiar daca-s bolnav sau plecat din oras!... care-i logica?... poate o perioada circul zilnic, alta data stau o luna... trebuie mereu sa schimb locul?... dar cu care, ca toate sunt "spatii publice amenajate"!

apropos... "spatiu public" din articolul citat mai sus include si parcarile supermareturilor amenajate pe domeniu privat


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Feb 2009, 11:22
Post #19


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Deci in ziua Z o armata de milogi de la primarie sa iasa pe strazi sa dea cu vopsea si sa faca pozele cu pricina. Apoi liniste timp de 6 zile. Incepand insa din ziua Z+7, ies pe strazi sa vada ce se petrece cu vopseaua de pe roti: e miscata sau nu? Zilnic, zi de zi.

Kafka, frate!


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 3 Feb 2009, 11:38
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pe ce sa dea cu vopsea? Pe roata masinii mele? radmasa.gif Ma, astia s-au dus de la nunta direct la Primarie?
Si cum o sa faca? Iau la vopsit toate masinile de pe strada? Organizeaza pande, sa vada daca mai apare vreo masina noua, s-o vopseasca si pe aia? In timpul asta, un program special ii anunta cand au trecut sapte zile de la prima vopsire si in ce zona? Deci o sa avem numai dungi pictate pe roti si pe trotuare?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 3 Feb 2009, 11:49
Post #21


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




eu pun afis pe masina: "aceasta masina e miscata de vant" sau "aceasta masina se misca odata cu Pamantul in jurul Soarelui"

articolul acela aberant nu specifica in raport cu cine trebuie sa se miste pentru nu se considera "spatiu abuziv ocupat"... inca ceva... daca la inceput hotararea vorbeste despre OPRIRE, la art. 11 trece la PARCARE, ea nefiind definita aici ci in OUG 195

QUOTE
ART. 63
(1) Se considera oprire imobilizarea voluntara a unui vehicul pe drumul public, pe o durata de cel mult 5 minute. Peste aceasta durata, imobilizarea se considera stationare.
[...]
(4) Se considera parcare stationarea vehiculelor în spatii special amenajate sau
stabilite si semnalizate corespunzator.
(5) Vehiculul oprit sau stationat pe partea carosabila trebuie asezat lânga si în paralel cu marginea acesteia, pe un singur rând, daca printr-un alt mijloc de semnalizare nu se dispune altfel. Motocicletele fara atas, mopedele si bicicletele pot fi oprite sau stationate si câte doua, una lânga alta.

ART. 64
(1) Politia rutiera poate dispune ridicarea vehiculelor stationate neregulamentar pe partea carosabila. Ridicarea si depozitarea vehiculelor în locuri special amenajate se realizeaza de catre administratiile publice locale sau de catre administratorul drumului public, dupa caz.
(2) Contravaloarea cheltuielilor pentru ridicarea, transportul si depozitarea vehiculului stationat neregulamentar se suporta de catre detinatorul acestuia.
(3) Ridicarea vehiculelor dispusa de politia rutiera în conditiile prevazute la alin. (1) se realizeaza potrivit procedurii stabilite prin regulament.

ART. 65
Cazurile si conditiile în care oprirea, stationarea sau parcarea pe drumul public este permisa se stabilesc prin regulament, în conformitate cu prevederile prezentei ordonante de urgenta.


tot in OUG 195 scrie clar cine are dreptul sa dispuna ridicarea si in ce conditii... CINE... politia rutiera... insa recent a au fost extinse atributiile ei si asupra politiei comunitare, pentru a ajuta la fluidizarea traficului... cu toate astea, nu e clar daca politia comunitara poate substitui politia rutiera si in acest caz prevazut expres intr-o lege/ordonanta... oricum, in cazul politiei rutiere e vorba doar de drumurile publice... sa admitem ca Consiliul Local a extins atributiile si pentru alte spatii publice ridicarea/blocarea, fara a interfera cu prevederea acestei legi...


INSA

IN CE CAZURI: cazurile si conditiile in care oprirea stationarea si parcarea sunt permise (respectiv interzise) se stabilesc prin regulament... DECI NU PRIMARIA SAU CONSILIUL LOCAL STABILESC ASEMENEA REGULI ci Guvernul, prin regulamentul de aplicare al OUG195!... iar rahatul de art. 11 contravine acestei prevederi din OUG195!... mai ramane sa constate justitia asta si sa anuleze prevederea cu cele 7 zile...


inca un aspect: pozele lor nu au caracter de probe in justitie decat daca sunt facute in anumite conditii foarte strict delimitate de legislatie... altfel pot fi considerate sau nu in caz de proces, dupa bunul plac al judecatorului, ca probe indirecte.


ca fapt divers: radmasa.gif ... stau doua zile cu dunga... si mut masina.... apare alta dunga... si tot asa... toate rosii... de unde vor sti la care dunga era masina... poate am mutat-o la dunga urmatoare ?... sa moara cici, daca gasesc o dunga, mai fac si eu in completare altele la fel pe toata roata... o fac ca un soare... sa vedem apoi cum divedesc ca nu am miscat-o... care e dunga lor radmasa.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 3 Feb 2009, 12:34
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




QUOTE(AL @ 3 Feb 2009, 11:49)
articolul acela aberant nu specifica in raport cu cine trebuie sa se miste pentru nu se considera "spatiu abuziv ocupat"...
*


Eu as merge si mai departe. Cat e dunga de groasa? Cu cat trebuie miscata masina? Un milimetru e suficient? Sau jumatate?
Ca, in unele situatii cum ar fi fluidizarea traficului, mai inghit ridicarea masinilor, e una. Dar sa se apuce sa-mi vopseasca roata, e cam mult. Pai acolo moare. Il lovesc in cap cu cricul. Adica-mi apar proprietatea cumparata cu nenumarate rate, conform geniului.
Apropos, asta cu vopsitul masinii nu intra la vandalism? Ma rog, nu-s avocat, dar sigur se incadreaza la ceva. Ca sa nu se incurce, ar trebui sa scrie deasupra rotii, pe aripa, data la care au facut dunga. Altfel, daca e scrisa doar pe asfalt, poate vine altu in a saptea zi, tot c-o dunga pe roata, si-o nimereste fix in dreptul dungii de pe asfalt. Pai nu ramane prostu' fara masina nevinovat?
Daca tot abereaza ei, sa aberam si noi. Doamne ce cretini.
Asa. Si dupa ce-i dau in judecata, ce-o sa faca? Se duc cu pozele dungilor de pe asfalt in instanta? radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

This post has been edited by Victoras2001: 3 Feb 2009, 12:36


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 3 Feb 2009, 12:51
Post #23


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(vijelie @ 3 Feb 2009, 20:22)
Deci in ziua Z o armata de milogi de la primarie sa iasa pe strazi sa dea cu vopsea si sa faca pozele cu pricina.
Mai, deci vreau sa va zic ca aici asa se procedeaza la parcarile cu limita de timp biggrin.gif Ma rog, nu se foloseste vopsea ci creta, ca sa poata fi sters semnul care se aplica pe banda de rulare. Am platit intr-o luna jumate doua amenzi fiindca am lasat masina stationata mai mult decat aveam voie, prima data in zona cu limita de 2h, a doua oara in zona cu limita de 4h. Drept urmare, acum cand trebuie sa las masina mai mult decat am voie, imi pun reminder pe telefon si cobor cu 10-15 minute inainte de a-mi expira timpul, plimb masina cateva sute de metri ca sa se stearga urma de creta, dupa care revin inapoi in parcare, curat, proaspat si uscat, pe acelasi loc sau pe altul liber smile.gif
Treaba e ca in cele mai multe cazuri nu iti poti da seama daca ai fost insemnat fiindca se folosesc culori diferite, metode diferite de a insemna cauciucul (sau cauciucurile, ca uneori iti inseamna 2), si asa mai departe.
Nu cred totusi ca o sa aiba voie sa insemne cu vopsea fiindca semnul trebuie sa poata fi sters daca masina ruleaza


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 3 Feb 2009, 13:02
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Cum sa-mi dea ma cu vopsea pe roata, ca pun filmu' cu ei batuti pe youtube?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 3 Feb 2009, 13:19
Post #25


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




o fi acolo... dar acolo e alt sistem legislativ!... noi vorbim de masura asta strict in limitele legilor si competentelor de aici... si chiar si fata de sistemul de la voi, asa cum e scris textul acestei reguli, e aberant!!!... vorbim de ORICE spatiu public amenajat... adica orice strada, parcare de magazin dar si parcare rezidentiala, adica pe aleile dintre blocuri... la voi in parcarea din fata casei/blocului (exceptand pe terenul tau privat), adica locul unde parcati peste noapte sau cand plecati in vacanta, exista limita de timp???

stati sa vedeti ce misto va fi cu jentile sau capacele vopsite... 243.gif


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vijelie
post 3 Feb 2009, 13:31
Post #26


membru violet


Group: Members
Posts: 4.605
Joined: 11 November 05
From: Bucuresti




Cineva imi spunea ca pana si Autostrada Transilvania (lucrare noua adica) se construieste fara spatii de parcare si fara spatii de servicii.
Deci hai sa pastram comparatiile cu alte tari pentru alte ocazii.


--------------------
Dacia Duster 2011 Laureate dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 3 Feb 2009, 13:38
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Io zic sa ne luam masinile cu noi in casa, sau sa le vindem si sa circulam cu Autobuzul.
Cam ce lege ii acopera pe ei cand se vor apuca sa-mi vopseasca masina?
De ce e romanul asta meschin si prost? In loc sa-si suceasca mintile cu solutii pentru parcari, ei se gandesc cum sa ne vopseasca rotile daca lasam masinile mai mult de sapte zile pe domeniul public. Doamneee. Am ajuns sa ni se spuna si cate zile avem voie sa tinem masina nemiscata. Ce mai urmeaza?


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 3 Feb 2009, 13:56
Post #28


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




QUOTE(AL @ 3 Feb 2009, 22:19)
la voi in parcarea din fata casei/blocului (exceptand pe terenul tau privat), adica locul unde parcati peste noapte sau cand plecati in vacanta, exista limita de timp???
Nu AL, dar in zonele rezidentiale asa-numitul "off street parking" depinde de zona. De exemplu pe strada unde stau eu nu e, dar doua intersectii mai incolo e limita de 4h pentru off-street parking. Cum te apropii de gara se transforma in 2h, respectiv 1h. E o metoda foarte eficienta de descurajare a parcarii masinilor pe strada de catre cei care fac naveta cu trenul la munca, mergand de acasa pana la gara cu masina, dar nu mai prind loc in parcarea garii. Eu nu-mi aduc aminte sa fi vazut vreodata pe cineva marcand cauciucurile acolo, dar asta nu inseamna ca nu exista posibilitatea.
In zonele cu limita de timp nici proprietarul sau chiriasul nu poate parca nelimitat pe strada, spatiul stradal din fata casei nu poate fi luat de catre proprietar.


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AL
post 3 Feb 2009, 14:22
Post #29


Member


Group: Members
Posts: 2.495
Joined: 8 July 02
From: Bucuresti




am gasit anunt pentru sectorul 6: roti tunate!!! radmasa.gif

roata.jpg ( Size: 4.81k ) Number of downloads: 501


si un altul "Pensionar in putere, misc masini contra cost. Orar flexibil. Astept... sectorul 6!"


--------------------
Skoda KAROQ 2019 - B-21-NEW
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 3 Feb 2009, 14:47
Post #30


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




Nu era mai simplu sa interzica anunturile de vanzare pe masinile expuse si parcarea in intersectii?

This post has been edited by dizzy: 3 Feb 2009, 14:50


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 17:51
Dacia