Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

70 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Mancarea preferata

Vio
post 24 Jan 2009, 22:01
Post #31


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Meniu previzionat pe maine:
- tuica;
- ciorba de burta (deh, oala mare, trebe mancata, nu?... biggrin.gif );
- halca de purcel (cu slaninuta de max 1 cm si sorici) la cuptor, crestata, impanata si parfumata cu vin rosu, cu garnitura tocana de ghebe cu mirodenii (in sos rosu cu smantana);
- beereeeeee... biggrin.gif
Pana primim definitia dubletei, intreb si io: n-o fi asta?... Ca daca asta e, pot sa zic numa atata: yeeeeah, baby, yeeeah!...


Attached thumbnail(s)
20040730_Grillpfanne.jpg ( Size: 7k ) Number of downloads: 5914


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Duyu
post 24 Jan 2009, 22:25
Post #32


Membru dependent de forum


Group: Members
Posts: 2.259
Joined: 10 March 06
From: B u c u r e ș t i




Nu cred ca este aia. Din cate stiu eu dubleta asta are 2 compartimente in care se poate baga mancarea ce urmeaza a fi preparata. Nu sunt sigur... sper sa nu ma insel. smile.gif


--------------------
Renault Clio Symbol 1.5 dCi, 65 CP - with Vredestein Snowtrac 3

An Fabricație: 2006

Kilometraj: ~95.000 km
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 24 Jan 2009, 22:48
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




OK!Here we go! smile.gif
Meniul zilei:ciorba din "adunaturi" si varza calita.
Ciorba o denumesc din adunaturi deoarece de de Anu'Nou sotia a facut o salata mexicana insa din a doua incercare deoarce ,din viteza,am cumparat o punga de amestec mexican congelat ce continea si orez ori reteta de salata a sotiei nu se "pupa" nicicum cu orezul din amestecul respectiv.In consecinta am pus punga in congelator si am luat alt amestec de aceasta data fara orez.Ca o paranteza,salata a iesit minunata si nu a mai apucat si ziua de San'Vasile! wink.gif
Ieri,cand incercam sa stabilim meniul,sotia a venit cu punga aia din congelator in mana si mi-a propus sa facem o ciorba mai traznita adica sa facem ciorba din amestecul respectiv impreuna cu niste ciocanele de pui.Ideea mia suras si a iesit o ciorba mai ciudata(date fiind boabele de porumb dulce) insa impreuna cu ciocanelele,cu ceva Vegeta,doi ardei grasi burduhanosi,cateva carote taiate cubulete,niste "zdrente" de ou si cateva condimente adaugate ad-hoc a iesit o chestie cu un gust fain de tot!Corolarul operei a constat in adaugarea (in farfurie) a unei linguri zdravene de smantana din lapte bivolita si niste patrunjel tocat finut.
Varza;"pregatirea de artilerie" a constat prin fierberea/prajirea concomitenta a unui amestec de carne de gulas si carnati de casa taiati in rondele mai generoase.Cat timp carnurile toloboroseau in varful aragazului impreuna cu niste apa,sare,Vegeta,piper mozaic si o lingurita mica de pasta paprika,sotia s-a "luptat" cu o varza uriasa(de dimensiunea unei lubenite!) aducand-o la stadiul de fideluta.Oala in care urma sa ajunga varza tocata a fost intai incinsa un pic pe aragaz si apoi s-a pus in ea un cub(zdravan) de Pfaltzenfett.
Ma opresc un pic asupra acestui "pflantzenfett" ca sa nu va uitati urat! blush.gif Este un soi de margarina nemteasca dedicata special gatitului/prajitului diverselor alimente.In momentul in care se topeste se transforma intr-un ulei dens si foarte stabil.De retinut ca in urma topirii margarina respectiva nu se mai recoaguleaza,ramane(aproape) neutra (adica nu da si nu imprumuta arome)si conserva foarte bine gustul produsului gatit.
Bun!Sa revenim.Varza s-a calit un pic impreuna cu condimentele/ingredientele de rigoare adica un pic de cimbru,o cutie de rosii decojite(italienesti) si o lingura sanatoasa de paprika,carnea si carnatii s-au rumenit frumos si aromitor iar cuptorul aragazului astepta,hulpav,sa primeasca in pantecele sale acest conglomerat romano-nemtesco-sarbo-italiano-bozgoresc de bunatati.Cam dupa un ceas "sofisticaraia" asta simpla s-a transformat intr-o magma roscat-aurie cu un gust absolut delicios!Gustul puternic al verzei,combinat cu prajeala agresiva a carantilor "indulcita" un pic de zaftul delicat al carnii si al rosiilor din conserva,a transformat o simpla varza intr-un ospat!Parol!
Intrucat pregatirea meniului a inceput destul de tarziu(in cursul diminetii am a umblatara sa alegem/cumparam parchetul pentru una din camerele casei si sa mai facem si piatza) pe la ora 5pm ne-am pus la masa."Antreul" a constat,pentru mine, intr-un stamplu de vizichi si pentru sotie in in aranjatul blidelor si a tacamurilor.A urmat ciorba si apoi varza.Am gatat de bagat la ghiozdan,mi-am ajutat (alene) sotia la stransul mesei si la oranduirea ustensilelor la locurile lor dupa care m-am prabusit in fata calculatorului.Si cam de pe atunci tot "zac" pe scaun ajutatat de cateva beri.Iara-i bine-n Romania!
post-336-1110552475.gif
Dat fiind faptul ca am vreme sa ma cujet io cred ca cel mai bun mod de a aborda interculturalitatea este acela care trece prin blidele si paharele "comesenilor". smile.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 24 Jan 2009, 23:04
Post #34


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Fabulos. dom' marian, parol, esti un poet!... biggrin.gif Da' la o faza te cert, adica nu, constat biggrin.gif ... aia de mancam painea amara a strainatatii incepem masa cu un stampal de tuica/palinca, si matale, care esti acolo la radacina prunilor, dai cu cocartz... sad.gif de gustibus non disputandum...
Si ca sa il si sustin pe nea marian la o faza, intr-adevar acel Pflanzenfett pe care il pomeneste e o chestie tare faina, de exemplu cartofii prajiti in asa ceva ies superb (indiferent daca in ceaun sau in fripteuza electrica)... si se pare ca e mai sanatoasa decat uleiul, si isi pastreaza mai mult timp proprietatile, nu se arde la prajit, generand acel compus nasol si cancerigen si ce dreaq o mai fi de ii zice cumva ciudat (acroleina?... ich bitte um Verzeihung, aber ich seit längerer Zeit deutscher Kartoffel, nu mai stie la mine nume de-astea grele biggrin.gif )... banuiesc ca si acolo margarina asta vine in calupuri de 1 kil sau mai bine, ca pe acilea... nu pot decat sa recomand calduros!... biggrin.gif


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 25 Jan 2009, 01:34
Post #35


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Ba pardon,coane Vio!Pflantzenfetu' ala e de la mama lui,adica din Jarmania!In magazinele romanesti nu l-am vazut inca!Insa daca apare ceva la fel"de la bunica" te asigur,cu tot respectul,ca il voi incerca cu cea mai mare incredere.N-om fii noi,chiar in toate domeniile,mai prosti ca nemtii! smile.gif Vreau sa subliniez faptul ca nu caut,sub nici o forma,sa te scot din sarite!Departe gandu'!
Cu palicutza/rachia tre' sa recunosc faptul ca ai perfecta dreptate.Mea culpa!Tata-i bihorean,cele mai adanci "radacini"a le mele sunt legate,organic,de Bihor,fina-mea e bozgoroaica din Salaj iar colegul meu de tura e gugulan.Cu toate aceste,cred ca de snob ce sunt,nu ma prea impac cu zeama de pruna.Acuma pe bune,daca "bag" un stamplu de palinca seara,miros ca o butie a doua zi si te rog sa ma crezi ca n-as avea tupeul sa ma prezint in fatza clientilor mei traznind a trascau! :blush
Despre acroleina aia am tot auzit si eu si se pare ca e pacatoasa ca naiba!
P.S.
Am facut o poza ca sa nu credeti ca io si Vio o facem pe desteptii! smile.gif Vreau sa va asigur ca nu fac reclama!

This post has been edited by marian-j: 25 Jan 2009, 01:36

Attached thumbnail(s)
DSCF1314.JPG ( Size: 1.78mb ) Number of downloads: 6095


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 25 Jan 2009, 07:44
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




Cred ca am aflat ce este dubleta (postarile 28 - 31): este o ustensila de bucatarie pentru dublat. De ex. pui in ea o friptura - iti ies doua, pui 2 carnati - iti ies 4, s.a.m.d....


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hefee
post 27 Jan 2009, 15:47
Post #37


membru cititor


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 08




io stiam ca varza calita se face cu untura, nu cu flantanfet! asa o fi noua directiva ue? radmasa.gif
hai sa spun si eu cum fac un fel de varza calita, da' ca garnitura la ciolan afumat:
intai fierb ciolanu cu piper boabe si 2 foi de dafin. cam o ora, pana intra usor furculita-n el.
toc varza. pun in tuci 2-3 linguri de untura, il incing bine si pun varza (bine scursa de zeama/apa). o mestec in continuu pana nu mai lasa apa si dupa aia incepe sa se moaie. cand s-a inmuiat pun o lingurita de boia dulce, cimbru (cui ii place), piper boabe, pasta de tomate (suc de rosii sau rosii in bulion sau ce ai p'acolo) si zeama in care a fiert ciolanu pana o acopera (acu pune fiecare zeama dupa cum vrea sa iasa varza-mai cu zeama sau mai uscata). se amesteca bine, da cu blandete. se baga la cuptor si se tine 45 min-1 ora la foc mai mic.
Ciolanu se pune intr-o tava, se unge cu ulei (ciolanu) si se baga si el la cuptor 10-15 min sa prinda culoarea aia care te imbie sa-l termini.
se derveste pe platou: ciolanu la mijloc si varza de jur imprejur. cu patrunjel, bere, vin etc.
n-am o poza sa pun. poate luni, daca intra in meniul familiei sambata sau duminica.

This post has been edited by hefee: 27 Jan 2009, 15:48


--------------------
nissan almera 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 27 Jan 2009, 16:08
Post #38


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(Batrânul @ 25 Jan 2009, 07:44)
Cred ca am aflat ce este dubleta (postarile 28 - 31): este o ustensila de bucatarie pentru dublat. De ex. pui in ea o friptura - iti ies doua, pui 2 carnati - iti ies 4, s.a.m.d....
*




Nici vorba biggrin.gif


Dubleta = Doubletta, sunt doua tigai suprapuse. Capacul de la o tigaie normala, este tot o tigaie. Avantajul acestei tigai, este ca se poate intoarce pe cealalta parte si gati la fel de bine.

ex: clatitele.

Doubletta.jpg ( Size: 40.22k ) Number of downloads: 6080
doubletta1.jpg ( Size: 7.83k ) Number of downloads: 6228


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mateimatei
post 27 Jan 2009, 16:17
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 202
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Am greturi de la cata grasime citesc aici. Margarina in varza. Vegeta in mancare. Asa gateau si bunicii mei. Fara vegeta nu iesea nimic bun.


--------------------
Renault Megane Estate dCi-1.5-80 CP/2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vio
post 28 Jan 2009, 10:27
Post #40


MEMBERMENSCH


Group: Members
Posts: 942
Joined: 19 April 05
From: Judetu' Sachsen, D.D.R.




Mama, ce buna era vegeta in armata!... Nu prea mergeam la masa fara plicu' in buzunar, orice ciorba lesinata si orice mancare devenea mai practicabila daca ii dadeai un pic de vegeta... Asta era armamentul standard al soldatului roman la cantina: plicul cu vegeta si sticla de ketchup... salvau si cele mai nenorocite feluri de mancare biggrin.gif ...


--------------------
Renault Megane II 2003 1,4 16V
98 cp Pack Authentique, gri boreal, 105.500 km
If you want to hit your target, shoot first, and then call whatever you hit the target.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aphophis
post 28 Jan 2009, 10:38
Post #41


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.491
Joined: 14 January 06




radmasa.gif radmasa.gif de ce nu m-am gandit si eu la asta cat am stat in liceu la internat


--------------------
Kia Rio 2021 - ---
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adip
post 28 Jan 2009, 14:43
Post #42


Banned


Group: Members
Posts: 2.177
Joined: 12 July 06
From: Melbourne, Victoria




Painea prajita cu untura si vegeta rulez


--------------------
* * *
What you live with you learn.
What you learn you practice.
What you practice you become.
What you become has consequences .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hefee
post 28 Jan 2009, 14:57
Post #43


membru cititor


Group: Members
Posts: 165
Joined: 26 August 08




io am un preten care presara putina vegeta si pe nevasta-sa inainte de ... culcare. radmasa.gif


--------------------
nissan almera 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 28 Jan 2009, 15:17
Post #44


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




acum o sa radeti de mine...... biggrin.gif
fratilor ...mancarea de la parastas(pomana cum se zice ) este cea mai gustoasa popa.gif


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Hack
post 28 Jan 2009, 15:20
Post #45


Megan' ti-ai luat?!


Group: Members
Posts: 5.147
Joined: 12 April 07
From: The Moon




Pai e de la altii, deaia. laugh.gif


--------------------
Reno Megan' Sedan 2.2 2007 Expression 1.6l/16V/110CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 28 Jan 2009, 23:29
Post #46


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Colega mateimatei,imi cer scuze.Nu mi-a trecut prin cap faptul ca descriind un blid de mancare pot deranja colegii ce au alte obiceiuri alimentare. blush.gif Te rog mult de tot sa-mi accepti scuzele si totodata sa te mai rog sa "sari" peste postarile mele de pe acest topic deoarece vreau sa te asigur,cu tot respectul,ca nu am de gand sa fac modificari majore de dieta in ceea ce ma priveste.Cel putin deocamdata! smile.gif
Mai spui matale ca bag in mine mancaruri gatite ca pe vremea bunicii!Ehe,mi-ar place mie!Bunicii mei nu gateau cu traznai dinastea "cholesterol-free" sau cu "olio vergine d'olive con peperoncini".Pe vremea aia uleiu' se punea la candela. biggrin.gif Insa n-am sa uit veci gustul indicibil al unei perechi de oua de casa "trantite" peste doua felii sanatoase de clisa pargalite la foc iute pe o soba de gatit cu lemne,a felieii de pita (la fel de mare si de groasa ca o roata de Twingo) si a canii de lapte proaspat muls.Dupa un astfel de mic-dejun puteai trage la coasa pana la amiaza!Acestea insa vor ramane doar niste simple amintiri culinare ratacite prin sufletul si burdihanul propriu!
Referitor la produsul croatilor de la Podravka sa stii ca-ti dau dreptate.Foarte multe feluri de mancare pot fi "tunate" gustativ cu Vegeta.Ca dovada unii dintre noi au "carat" dupa ei acest ingredient peste mari si tari.Nu sunt eu cel in masura sa judec cat de sanatos sau folositor ar fi acest ingredient dar daca noua ne place nu inseamna,neaparat,ca-l "indesam" pe gat si altora!E simplu(ca la TV) nu-ti place ceva,schimbi canalul.No offence! tongue.gif
In alta ordine de idei;mai oameni buni,am bagat o burta zdravana de mici "La Cocosatu' ".Super!Mortali!Buni de sa dai cu caciula dupa caini!Cu asta m-am lamurit.Problema mea e alta acum:cum e mai fratilor shaorma aia din Dristor?Am tot citit pe aici despre ea si mor de curios/pofticios!

This post has been edited by marian-j: 29 Jan 2009, 00:06


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 28 Jan 2009, 23:46
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




e cu samanta masculina in ea radmasa.gif

google it icon_mrgreen.gif


fiar "cenzuratu" radmasa.gif

This post has been edited by caktuss: 28 Jan 2009, 23:47


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 29 Jan 2009, 00:04
Post #48


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




greata.gif Raule!!Nu mai sunt curios! white_flag.gif


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 29 Jan 2009, 00:07
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




243.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 31 Jan 2009, 18:24
Post #50


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




Dupa ce mi-ati nenorocit mai multe zile cand am citit din topicul asta in timp ce ma aflam la birou, hai sa va dau si eu o reteta delicioasa. Nu e chiar mancarea preferata dar e delicioasa si tocmai ce mi se odihneste in stomac... laugh.gif

Deci, se ia una bucata somon (sau doar cateva rondele, dar s-ar putea sa coste mai mult decat pestele intreg; hint: 1 peste intreg de 3 KG cumparat de la Metro = 50 RON, 4-5 rondele de la Carrefour tot cam atat, avantaj pestele intreg de la METRO).
Somonul se gateste la cuptor, intr-o tava, in hartie speciala pt copt sau in folie de aluminiu... pe langa fiecare bucata de peste se presara un catel de usturoi taiat feliute, cateva firicele de ceapa si aruncati su maiestrie si 2-3 feliute de lamaie, nu veti regreta. Noi nu am pus sare, piper, alte condimente, pentru ca somonul este delicios si fara mirodenii, dar daca cineva simte nevoia... sa o faca. De asemenea, unii pun si un pic de ulei de masline... noi nu am pus pentru ca pestele are oricum sucul lui si iese mai usor asa.
Si acum la piece de resistence: sosul. Intr-o tigaie se caleste niste ceapa peste care se adauga cateva linguri de smantana, sare si piper. Cand totul incepe sa fiarba intr-un ritm si un miros minunate, puneti 4-5 linguri de vin rosu, amestecati si mai lasati la foc cateva minute (3-4, nu mai mult). Important e sa puneti un vin bun, eu am folosit o Feteasca Regala de la Beciul Domnesc din 2002, bineinteles ca a mers foarte bine si in pahar, nu numai in sos. Ei bine sosul se toarna peste peste sau langa peste, cum doriti. Merge foarte bine alaturi o paine facuta in casa, delicioasa si sanatoasa. Nu exagerati cu cantitatile, mai mult de 1 bucata jumate maxim 2 nu intra, este foarte satios si prea mult pica greu.
Pofta buna!



--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
caktuss
post 31 Jan 2009, 22:11
Post #51


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.433
Joined: 7 May 05
From: Iasi




porc... porc... porc... porc... hiptnotizat.gif
am bagat in tava la cuptor 6 fleici, date in prealabil cu sare piper si alte mirodenii, momentan in putin ulei si putina apa, urmeaza mai pe la sfarsit niste vin in tava aia icon_mrgreen.gif . iar in ceaun se prepara niste cartofi taranesti... 38.gif

aperitivu` un (2) pahar de uischi icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane Sedan II 1.6 16v 05-2005 - numar cu gaura
m2 sedan expression 1.6 16v 06/2005
20 000 km (1/09/2006)
33 600 km (26/09/2007)
45 000 km (o3/01/2009)
50 000 km (03/06/2009)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 2 Feb 2009, 20:16
Post #52


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




si cand te gandesti ca esti inalt si slab ca un bat... ma apuca invidia laugh.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 3 Feb 2009, 23:18
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




S-a cam gatat haleala de prin frigider!Daca mai insistam un pic mai ramanea in el doar berea,untul,ouale crude si becu'! blush.gif
Meniul aprobat(si executabil maine) pana la finalul saptamanii:
-supa de pui facuta din ciocanele si cu taietei facuti (manual!)de mama! wink.gif
-ciocanelele vor fi facute pane(just in case!)
-musaca de cartofi cu cascaval ras
Musacaua va fi insotita de "hașcalăi"! laugh.gif Hașcalăii sunt castraveti acri pusi dupa reteta(si eforturile dumisale) finului nostru care-i bucovinean.Buni de buni!! In plus is buni(impreuna cu zeama) de pus si la "rana" daca rana a fost provocata de alcoale! wink.gif
Desert?Poooi sotia fructe si io cred ca oarice badoace de berica.O fi bai? rolleyes.gif

This post has been edited by marian-j: 3 Feb 2009, 23:22


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gospodina
post 11 Feb 2009, 16:54
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 20 March 08
From: Bucuresti




38.gif Mi-e foame. E aproape 16.30 si eu nu am mancat nimic pe ziua de astazi asa ca natural, ma gandesc la mancare tongue.gif .
Obesrv acum cand stau si ma gandesc la mancare ca mie imi place foarte mult carnea tocata: de exemplu ardei umpluti cu carne si apoi, in farfurie o lingura mare cu smantana 38.gif, imi plac foarte mult chiftelele, imi plac mititeii cu multa bere biggrin.gif , ciorba de perisoare.
Apoi, ma mai gandesc acum la o shaorma mare-mare si suculenta de la Genin(din cate stiu nu mai functioneaza, era in City Mall dar s-a inchis si stiu ca mai e unul pe Floreasca dar nu fac shaorma) si bere, multa bere biggrin.gif .
Ma mai gandesc si la o slana ardeleneasca bine afumata, o branza da oaie direct de la ciobanii de la Sibiu, un vin rosu sec si o ceapa sparta'n patru.
As mai manca si cateva fasii de carnita de vita sau de oaie perpelite la foc mediu pe gratar(astea tot cu vin rosu).
38.gif 38.gif alcoholic.gif
Ma duc sa mananc ceva pana nu musc din monitor biggrin.gif .

This post has been edited by gospodina: 11 Feb 2009, 16:57


--------------------
Dacia Logan MCV 2007/1,4/Benzina/
Think BIG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
padre
post 11 Feb 2009, 17:16
Post #55


Il padrino


Group: Members
Posts: 1.890
Joined: 20 December 04
From: Bucuresti




@gospodina, Genin cica functioneaza in continuare pe Calea Floreasca, si-au schimbat locatia fiind mai aproape de Dinamo. Fac si saorma, din auzite insa este foarte grasa si nu mai merita. Eu nu m-am obosit pana acolo, am descoperit "La Haleala" si nu-mi mai trebuie alta saormerie. La Haleala este pe Bd. Duca (sper sa citez numele corect) care pleaca de la Gara de Nord spre Piata Victoriei (vis a vis de Gipo).
Aaaah ce pofta mi se facu...

Eu diseara am sa incerc niste spaghetti cu fructe de mare, va povestesc maine cum au iesit. 38.gif


--------------------
Ford Mondeo 2.5T
ex Renault Megane 2.1 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gospodina
post 11 Feb 2009, 20:28
Post #56


Membru incepator


Group: Members
Posts: 49
Joined: 20 March 08
From: Bucuresti




Hmm, pacat de Genin. Era o vreme cand shaorma de la ei imi placea cel mai mult. La cel de pe Floreasca trebuie sa recunosc, nu am fost niciodata, doar am auzit ca exista.
De cea de la Gara de Nord mi-a mai zis cineva, inseamna ca e chiar buna smile.gif . M-ati faut curios acuma, o sa ma duc cat de curand pe acolo biggrin.gif.

In seara asta am bagat o ciorba de vacuta cu smantana si usturoi 38.gif - o minunatie.


--------------------
Dacia Logan MCV 2007/1,4/Benzina/
Think BIG!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Privilex
post 12 Feb 2009, 20:46
Post #57


Membru privilegiat


Group: Members
Posts: 548
Joined: 26 September 07
From: Bucuresti




parerea mea este ca shaorma de la pta 1mai(acolo unde da si suc la fiecare shaorma cumparata) e cea mai buna.e drept ca e cam mica aia...mare blink.gif dar se merita...


--------------------
Renault Laguna II 1.9dCI 120cp / Laguna 3 2.0dCI 130cp 2005-Privilege / 2014
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Fratzica
post 12 Feb 2009, 20:48
Post #58


Zen


Group: Moderatori
Posts: 2.912
Joined: 6 April 04




nu se compara cu aia de la gara de nord, incearc-o p-aia si zi-ne ce parere ai smile.gif


--------------------
Kia Sportage T-GDI 2021
"The happier we are, the less we see." - some japanese guy
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marian-j
post 12 Feb 2009, 21:34
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.580
Joined: 10 January 08
From: Timișoara




Azi am "gatit"si eu!Am facut "cap de piept" de porc la cuptor cu sos de vin,impanat cu catei de usturoi si cu cateva mirodenii.Nu ca ma laud da' le am! cool.gif
Sotia a facut repede o salata verde cu si acum pritoceste un pic de piure de cartofi.

Attached thumbnail(s)
DSCF1337.JPG ( Size: 1006.76k ) Number of downloads: 5795
DSCF1338.JPG ( Size: 951.71k ) Number of downloads: 292


--------------------
--- --- ---
Cupeu cu dop
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dodone
post 17 Feb 2009, 14:14
Post #60


membru invidios pe trade mark-ul lui semit (tanti moderatoreasa)


Group: Members
Posts: 2.134
Joined: 21 May 05
From: Timisoara




mariane,
cand esti prin zona Complexului Studentesc, vezi ca langa "Napoleon" (chiar in stanga) face un arab sau turc (nu stiu ce-i) o shaorma destul de buna. Daca ti-o place mai iute sa nu o ceri asa in mod special, ca ei din start o fac destul de iute.
Mie imi place falafa, daca se respecta reteta. Am mancat una excelenta la Budapesta. Scumpa, da' gustoasa.


--------------------
Renault Renault Laguna 1 GrandTour 1998/Concorde
Daca dragoste nu e, nimic nu e. M.Preda
Nu sunt de acord cu nici un cuvant din ceea ce spui dar mi-as da viata pentru dreptul tau de a vorbi Voltaire
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
70 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 10:19
Dacia