Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Closed TopicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Pom de craciun in bord

danIstrate
post 27 Sep 2017, 00:36
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 32
Joined: 25 April 14




Salutari ! Am si eu un Renault Clio Symbol 1.5 dCi 48kW ( 65 cp ) din 2003. De ceva luni intampin o problema oarecum enervanta.

Treaba sta in felul urmator:

A I-a, A II-a si A III-a talpa pana in 3000 de ture si se intampla urmatoarele:

Se aprind in bord martorii: STOP, Apa si Uleiul. Inainte se aprindea si bobina aia care acum sta aprinsa definitiv deoarece am probleme la injectoare.

Stie cineva ce dracu are ? Daca accelerezi progresiv, adica nu cu piciorul la podea, nu se aprinde neam. E, daca ii dai talpa primele 3 viteze pana in 3000 ( de obicei 2500-2700 ) deja cand treci in A IV-a sunt toate aprinse. Si stau aprinse cam 10-15 poate 20 de secunde. Masina nu isi schimba comportamentul, sa zici ca da in nas sau ceva. Nimic. Doar se aprind cenzuraturile alea in bord.

Va multumesc anticipat si imi cer scuze pentru zidul de scris de mai sus.


--------------------
Renault Clio 2003 - B 64 NHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
radu.mitran
post 27 Sep 2017, 07:10
Post #2


Membru


Group: Members
Posts: 131
Joined: 3 December 11
From: Timisoara




Posibil cureaua de acceorii sa nu mai fie intr-o stare prea buna (sau sa se fi slabit) si cand se tureaza repede motorul sa nu mai invarta ansamblele asa bine...


--------------------
Renault Clio Intens 2017 1.2 TCe
Renault Symbol 2008 1.5 dCi
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 27 Sep 2017, 08:11
Post #3


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca ai cunostinta de problemele grave pe care le ai cu injectoarele si continui sa rulezi asa inseamna ca o sa ajungi intr-o situatie mult mai grava.
Injectoarele defecte pot distruge motorul prin topirea capului pistonului.....daca esti in faza aprinderilor martorilor STOP/TEMPERATURA poate s-a si intamplat asta.
Pentru sa este un subiect arhidiscutat si nu trebuie inca un topic nou....inchidem aici si postezi in continuare pe alt topic deja deschis.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Closed Topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 23rd April 2024 - 13:27
Dacia