Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Anulare supapa EGR Megane 2, 1,9 Dci

jancsiami
post 24 Mar 2011, 18:22
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 March 11




Salut tuturor!

Cer ajutorul vostru in legatura cu o problema:

Am anulat supapa EGR la Meganul meu (Megane 2, 1,9dci). Fiind EGR asistat electric, anularea a fost foarte simplu, am tras jos cablurile si asa supapa ramane in pozitia inchisa pe veci. (sunt de parere ca motorul sa primeasca aer curat)
Intrebarea mea este urmatoarea:

- cum pot sa fac, sa dispara de pe bord lumina galbena service si martorul de poluare care apare in momentul cand tragi jos firele de pe EGR.

Multumesc pentru raspunsuri

Janos, Oradea


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costi.88
post 24 Mar 2011, 20:54
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.090
Joined: 16 September 07
From: Pitesti




@jancsiami acei martori s-au aprins pentru ca in momentul de fata (cu EGR inchis) motorul polueaza. Legat de martori, banuiesc ca ai putea sa mergi la reprezentanta sa iti anuleze erorile din calculator. Nu la de bun ce iti zic eu, pentru ca nu cunosc cu exactitate ce ar trebui sa faci.
Cunosc pe cineva care are un megane 1 (din 2002) cu motor 1.9 dci (euro3, 102 cp). In prezent masina care cam 170000 km iar cand masina avea 80000 km a inceput sa aiba probleme cu EGR-ul. Cum o electrovana costa in jur de 1000 ron, a scos mufa de la EGR si de atunci numai asa merge cu ea. Nu are nici un beculet aprins in bord, sa fiu sincer nu stiu ce i-a facut masinii de nu se aprinde nimic.
Ideea este urmatoarea. Consumul masinii a crescut cu 1 litru la suta, cam in toate regimurile. Apoi, cand demareaza in forta, scoate un fum negru pe esapament de te sperii. Plus ca atunci cand se duce la itp, nu ies gazele....
Astea fiind zise, vreau sa te sfatuiesc sa cuplezi mufa aceea a EGR la loc si sa vezi ca se vor stinge beculetele din bord de la sine.
In rest evita sa conduci cu motorul subturat, nu schimba treptele sub 2500 de rpm si din cand in cand mergi mai sportiv cu ea. Sa vezi ce bine se simte motorul; astfel ii mentii turbina si EGR-ul curate si in perfecta stare de functionare.

Numai bine!


--------------------
Dacia Logan 1.6 mpi 2008 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jancsiami
post 24 Mar 2011, 23:30
Post #3


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 March 11




Multumesc Costi de sfaturi,

oricum cateva zile umblu asa cu mufa trasa de pe EGR sa vad consumul si cum se comporta masina. Pana atunci sigur nu se va intampla nimic, sper.
Numai nu inteleg, ca masinile au mers mult si bine pana s-a inventat EGR ul, si fumul a iesit frumos pe esapament. Daca nu mai las la fumuri sa reintre in motor, ce ar putea intampla? Eu cred, ca in afara de poluare nimic iesit din comun. Dar cel mai sigur o sa aflu dupa experimentele mele.
Dar acel martor tot ma deranjeaza si as vrea cumva sa scap de el.
ceva idee?


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 25 Mar 2011, 09:08
Post #4


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




EGR-ul este parte din sistemul de injectie.
El actioneaza electronic in concordanta cu calculatorul de injectie.
Daca ai scos mufa atunci se schimba setarile din normale in avarie si de aici consumul marit si ALTE PROBLEME.
Cel mai bine il cureti/schimbi daca vrei sa ai o functionare buna a motorului.
Rolul EGR este sa recircule gazele arse pentru o concentratie cat mai mica de gaze poluante.
Aceasta operatiune este OBLIGATORIE pentru normele de poluare.
Ca un sfat:poti sa scapi de martor daca scoti EGR,astupi locul unde intra EGR cu o tabla si bransezi EGR"in aer"(exterior).
In acest fel nu mai ai eroarea de defect electric.
Dar cel mai BINE este sa-l inlocuiesti/cureti si sa-l lasi sa-si faca treaba pentru care a fost conceput.

Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Costi.88
post 25 Mar 2011, 17:41
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.090
Joined: 16 September 07
From: Pitesti




Una din problemele apar este scaderea duratei de viata a catalizatorului.


--------------------
Dacia Logan 1.6 mpi 2008 Laureate
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balanel
post 25 Mar 2011, 18:52
Post #6


Transmisie automata - confort si siguranta.


Group: Members
Posts: 1.219
Joined: 29 September 06




In orice fel ai anula EGR-ul, mecanic, adica cu tablita sau mufa scoasa, vei avea aceste simptome, adica fum mult, consum crescut, martor aprins in bord.
Singuta metoda de a anula EGR si a NU avea aceste simptome, este anularea acestui dispozitiv, din softul masinii.

Asa ca sfatul meu este sa desfaci EGR, sa il cureti bine, ca sa fii sigur ca inchide complet, sa bagi mufa la loc, si sa mergi la una din firmele de tuning serioase, unde sa ti se anuleze soft functionarea lui, plus sa ti se stearga erorile inregistrate de pozitie EGR.

Costul ar trebui sa fie in jurul valorii de 100 de euro.


--------------------
chevrolet aveo sedan t300 LT+ a14xer - 1.4 benzina aspirat 100 CP/ 2013 (in curand alta masina, cu transmisie automata)
*********
Mwe Louis-Rene Panhard si Emile Levassor, inventatorii transmisiei manuale.
Fan Mircea Badea.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jancsiami
post 25 Mar 2011, 21:17
Post #7


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 March 11




multumesc pt raspunsuri.

o propozitie din raspuns

Ca un sfat:poti sa scapi de martor daca scoti EGR,astupi locul unde intra EGR cu o tabla si bransezi EGR"in aer"(exterior).

Te rog sa-mi explici un pic ce inseamna "bransezi EGR in aer"

multumesc


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 25 Mar 2011, 21:47
Post #8


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Ce sa-ti mai explic......
Mergi si cumpara un EGR nou si schimba-l!

Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jancsiami
post 26 Mar 2011, 12:46
Post #9


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 March 11




MEGANE 2, 1,9 DCI

Incepe sa ma enerveze EGR-ul acesta. Am cumparat una noua si problema nu s-a rezolvat! Vine sa-l dau de pamant. Cineva a mai scris intr-un alt forum, ca avea aceeasi problema ca si mine:

Martol poluare in bord + lampa service, la test spune ca problema EGR, si el a cumparat una noua dar problema a ramas la fel si cu cea noua.

De ciuda am testat ambele EGR si si acel vech functioneaza la fel ca si acest nou.
Cum am testat?

Am luat afara EGR vech din locasul ei si am bagat cel nou. Am pus firele la acel EGR care a fost afara sa vad ce se intampla si frumos inchide si deschide arcul supapei. Am schimbat celel doua intre ele, si la fel functioneaza. De aceea simt, ca nu EGR-ul este de vina. Dar atunci ce poate fi??????????????????????????????????

Cum vad eu EGR ul nu masoara nimic, ci numai deschida sau inchide drumul gazelor in admisie pe baza comenzii primite de undeva. Ceva altceva trebuie sa masoare gazele si da comanda la EGR.

Intrebare: ce masoara gazele si ce da comanda la EGR sa deschida sau sa inchida supapa? Va rog frumos sa ma ajutati, ce poate sa fie problema?

multumesc


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
luclapin
post 26 Mar 2011, 14:27
Post #10


Membru din Ardeal


Group: Members
Posts: 609
Joined: 28 September 08
From: SIGHISOARA




Valva EGR – Rol, functionare si dezavantaje



Ca și motoarele pe benzină, motoarele diesel sunt supuse unor norme de depoluare foarte severe. Emisiile poluante ale acestor motoare sunt în principal următoarele:

* Oxidul de azot (NOx)
* Monoxidul de carbon(CO)
* Particulele solide.

Mijloacele utilizate pentru gestionarea poluării sunt similare celor de la motoarele pe benzină, dar strategiile de comandă sunt diferite.


Oxizii de azot (NOx)

Oxizii de azot (NOx) sunt poluanți care provin dintr-o ardere la temperatura ridicată. Această creștere de temperatură poate fi consecința mai multor fenomene:

* Un exces de aer
* Un reglaj de avans aproximativ
* O presiune de supraalimentare foarte importantă
* Un raport volumetric greșit.



Două mijloace permit diminuarea conținutului de NOx din gazele de eșapament:

* Calculatorul optimizează punctul de avans în funcție de sarcină și de regimul motor.
* Sistemul E.G.R. (Reciclarea Gazelor de Eșapament) coboară temperatura de ardere prin înlocuirea excedentului de oxigen cu gazele de eșapament (gaze inerte).

Principiul de funcționare al EGR-ului.
egr-principiu
E.G.R.-ul permite diminuarea emisiilor de NOx recirculând gazele de eșapament prin admisie pentru a scădea temperatura de ardere (gazele de eșapament iau locul oxigenului).
Calculatorul pilotează o electrovană în mase secvențiale. Cu cât vana este comandată mai mult, cu atât depresiunea creată de pompa cu vid se aplică vanei EGR și o deschide. Cu cât vana se deschide, cu atât rata de recirculare este mai importantă.

Gestionarea electronică permite obținerea unei rate de recirculare variabilă care poate fi cartografiată în funcție de mai mulți parametri. În anumite cazuri, va fi posibilă buclarea sistemului controlând poziția reală a vanei EGR.

În cazul gestionării electronice a vanei E.G.R, anumite informații sunt esențiale pentru calculator:

Sarcina:

Informează calculatorul de cererea de sarcină determinând comandarea E.G.R.-ului numai la sarcini joase și interzice comanda vanei în decelerație (se evită emisiile de fum).

Viteza vehiculului:

Informează calculatorul despre viteza vehiculului pentru strategia E.G.R-ului; de exemplu dacă viteza vehiculului este nulă și pedala accelerație ridicată sau viteza motorului la relanti, atunci E.G.R se va dezactiva; când viteza devine mai mare de 40km/h E.G.R. este din nou activată; aceasta pentru a evita ancrasarea supapelor.

Regimul motor:

La fel ca și la informația viteză vehicul, utilă la strategia de comandă a vanei E.G.R.; în majoritatea cazurilor E.G.R.-ul nu mai este comandat peste 3000tr/min și sub un regim de minim 800 tr/min pentru a evita calarea motorului.

Temperaturile apei, aerului și motorinei:

Aceste informații servesc la strategia de comandă a E.G.R.-ului; de exemplu dacă temperatura apei de răcire este prea mică se limitează rata de gaz reciclat, altfel s-ar limita creșterea temperaturii motorului; în plus la rece există mai puțin NOx.

Presiunea atmosferică:

Informează asupra altitudinii pentru activarea vanei; cu creșterea altitudinii oxigenul se rarefiază, temperatura de ardere scade, deci nu mi este utilă comandarea vanei.

Poziția vanei:

La vanele E.G.R. electrice, poziția vanei este controlată printr-un captor de tip potențiometru care este integrat în aceasta. Acesta informează calculatorul de poziția exactă a vanei, calculatorul determinând deschiderea reală precum și funcționarea vanei. În caz de defectare a acestui captor vana nu mai poate fi comandată.

Debitmetrul de aer:

Este util la funcționarea în buclă E.G.R. / DEBIMETRE D’AIR :

1 - Calculatorul definește debitul de aer necesar bunei funcționări a motorului.

2 - Calculatorul compară acest debit de aer necesar cu debitul de aer admis și măsurat prin debitmetru. Se poate determina și cantitatea de gaze de eșapament care poate fi reciclat fără să influențeze performanțele motorului.

3 – Se controlează raportul de deschidere a vanei cu debitmetrul (dacă există prea mult gaz reciclat, debitul de aer consumat va scădea).


Vana EGR cu comandă pneumatică.

Supapa permite trecerea gazului de eșapament către colectorul de admisie proporțional cu deplasarea membranei. Poziția membranei depinde de echilibrul realizat între efortul datorat arcului și efortul datorat depresiunii.

Electrovana EGR este comandată printr-un semnal secvențial de către calculator care permite modularea deschiderii acesteia. Poziția exactă este controlată printr-un potențiometru integrat.
Efecte negaive in urma functionarii EGR-ului:

Nu de putine ori, la curatirea galeriei de admisie a motoarelor diesel dotate cu EGR, se constata depuneri masive de funingine intarita pe peretii acesteia (in special la motoarele cu rulaj mai mare de 80000 km).

Aceasta se datoreaza in special principiului de functionare al EGR-ului care introduce practic un procent de gaze de esapament nefiltrate in galeria de admisie.

Unul din scopurile (efectele) secundare, relativ ascuns de producatori, pe langa rolul de reducere a poluarii este scaderea consumului de combustibil Insa in timp este diminuata totodata performanta motorului datorita depunerilor reziduale in galeria de admisie, mai ales la motoarele cu uzura mare a axului turbinei, care genereaza pierderi de ulei in sistemul de admisie. Acestea, datorita temperaturii relativ ridicate si in contact cu gazele de esapament se transforma intr-un strat de funingine solida care ingruneaza si altereaza admisia aerului in motor.

Recomandari

Pentru evitarea acestor inconveniente se recomanda curatirea periodica a circuitului de admisie turbo-intercooler-EGR-colecotr admisie, prin pulverizarea de aditivi de curatire conform fisei tehnice a produsului si totodata curatirea manuala a galeriei de admisie cu solutii dedicate in acest sens.


--------------------
Renault Laguna/Modus 2003/2007 Grandtour Privilege 1,9dci/1,5dci - MS-//-///
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jancsiami
post 26 Mar 2011, 15:15
Post #11


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 March 11




ok, multumesc pentru relatarea teoretica.

Dar practic masina mea ce are?? Ce sa mai fac, ce sa mai schimb? ce sa mai verific?


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 26 Mar 2011, 15:37
Post #12


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.599
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Daca la tester ai defect pe supapa(valva)EGR inseamna ca este un defect electric.
Monteaza piesa noua si cu testerul sterge toate defectele.
Daca apare iar defectul cu EGR inseamna ca este piesa defecta/montata necorespunzator,mufa/fire intrerupte,etc....
EGR-ul tau este poate functional"in aer"adica in exterior ca functionare mecanica dar este defect la interior la electronica.

Numai bine!


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jancsiami
post 27 Mar 2011, 18:52
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 38
Joined: 5 March 11




Acesta inseamna, ca daca EGR fizic deschide si inchide supapa totusi partea electrica poate da feedbackuri gresite?


--------------------
Renault Megane 2 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
slim6630
post 8 Sep 2012, 15:57
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 103
Joined: 28 September 09
From: Bucuresti




jancsiami ce ai mai facut cu masina , ai rezolvat problema , am si eu un megane 2 1.9 dci cu acceasi problema ca si tine , la fel am schimbat EGR-ul cu unul nou si degeaba ,martorii din bord nu au disparut !!!


--------------------
Renault Megane II 2003/1.9 dci - B 24 FHM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
liviomg
post 25 Sep 2012, 13:38
Post #15


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 25 September 12




salut. Am urmarit un forum de alfa romeo,in special motoarele diesel sa vad cam ce probleme au intampinat baietii cu ele,si in multe posturi se vorbea de probleme cu valvula egr sau filtrul de particule. Nu stiu cum este la megane,sau la renault in general dar la alfa romeo filtrul de particule era in legatura directa cu EGR.Unele modificari ale EGR influentau negativ filtrul de particule,blocarea fizica a acestuia sau anularea fizica avea ca efect umplerea filtrului de particule.Problema ta s-ar putea sa fie identica,ai schimbat valvula EGR dar pentru ca ai mers ceva timp cu ea anulata fizic si nu din ECU ti-a infundat filtrul de particule.Este doar o parere asa ca nu dati cu pietre daca gresesc,eu va explic cum era la alfa romeo.Pentru curatarea filtrului de particule mergeai cu ea la service si timp de 10 minute-15 minute statea cu motorul turat sa arda impuritatile.Programeaza-te la un tester si intreaba-i daca are legatura EGR cu DPF si daca da spunele sa verifice si gradul de incarcare al filtrului de particule


--------------------
s d 1989 - ct-00-wee
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
constantin_brancoveanu
post 6 Dec 2014, 11:17
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 35
Joined: 22 October 08




salut!
La temperatura de 0 grade din perioada asta pentru un motor 1870 cm, diesel din 2006 , F9Q804 , pe un grand scenic, la fel ,am dezactivat electronic EGR-ul de 2 saptamani (am scos mufa cablu electric din el) sa vad cum se comporta si vad ca motorul are reactii mult mai rapide la acceleratie, la plecarea de pe loc si in depasiri. m
(imediat dupa ce am scos mufa EGR , s-a aprins in bord SERVICE si iconita aprinsa, dar nu ma deranjeaza asta )

Inainte de asta cu EGR-ul pus aveam un delay de 2-3 secunde pana intra turbina sa am o reactie (rapida) de forta a motorulului.

Ce am aflat este ca la drum lung si mers continuu prin oras imi consuma la fel ( si instant si media)
Dar cand merg in trafic imi apare pe bord si consum de 30% variabil 16-30% in conditiile de mers de 4km / ora. Dupa care daca merg iar continuu iar imi face o medie.

Inainte cu EGR pus am consum
in exterior de 5.2-6.6 litri / 100 km cu 100-140 km la ora si
oras am consum de 8.9-10 litri /100 km

In continuare am EGR-UL dezactivat si vroiam sa va intreb daca asta e o decizie buna tehnic vorbind ~pentru ca mecanicul meu mi-a zis ca EGR-ul asta practic baga noxe din evacuare inapoi in admisie si asta nu e ok pentru moror! Ce parere aveti?

Concret :
Ce probleme tehnice pot avea la motor daca am EGR-ul dezactivat?
Ce avantaje sunt daca am EGR-ul dezactivat?

Multumesc!


This post has been edited by constantin_brancoveanu: 6 Dec 2014, 11:28


--------------------
RENAULT R19 1994 - P028564
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Vasilica007
post 23 Jan 2015, 14:34
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 361
Joined: 15 November 09




Salut,

http://www.reno.ro/index.php?showtopic=106...dpost&p=2795073


De atunci mi-am intarit convingerea ca EGR-ul nu aduce din punctul meu de vedere nimic bun motorului, motiv pentru care am ajuns la concluzi ca trebuie anulat.

Variantele cu scos mufa sau cu opturarea nu mi-au placut deoarece din logica de admisie se facea o suma a debitului de aer : gaze recirculate + aer curat.
Am ales metoda anularii din soft, astfel intreg debitul de aer necesar care este calculat ( de catre calculatorul de injectie - cred) sa fie in totalitate curat.
De ceva vreme (cc 1 an si jumatate) EGR-ul este anulat din soft iar rezultatele sunt:

- nu scoate fum; fix acelasi rezultat la toba ca si inaintea modificarii.
- consumul la inceput mi s-a parut chiar mai mic, in timp media se pare ca este aceeasi ca si inainte ; poate mi-am schimbat eu stilul de mers (stau din ce in ce mai rau cu timpul).
- nu sunt martori/ nu au fost martori aprinsi in bord.


Raman la aceeasi parere: EGR-ul dauneaza motorului si recomand anularea lui din soft. (motivele sunt mai sus)


--------------------
Renault Megane II Sedan 2004, 1.9 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marcel03
post 28 Jan 2016, 11:35
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 11
Joined: 27 September 15




Salut,eu am un scenic din 2005,1.5 dCi,74 kw si la mine se comporta in felul următor: la rece se aude un zgomot de parca s ar rupe un piston si nici nu trage(2 grade in jos), merge plafonata,se aprinde martorul" terifiați injecția". După ce se încălzește dispare zgomotul,dar tot zgomotos e dar acceptabil,si trage numai cu mufa de la egr scoasă. Presiune la ulei nu am când e rece, de la 2-3 grade in jos,ma avertizează in bord,si nici după ce se încălzește,îmi arată presiunea la ulei numai un pătrățel. La tester mi a dat egr ul si cred ca senzorul de la ulei,un senzor de temperatura( nu stiu dacă pt aer,ulei sau apa sau pt ce or mai fi. Ciudat a fost ca îmi arată -50de grade la motorina.
Dar eu cred totuși ca e pompa de ulei. I am schimbat debitmetrul de aer,egr ul si.... NIK,la fel,când ii dau " blana" peste 120 km/h se plafoneaza si cand e rece parca are 50 de cai "frumoși" si puturoși.


--------------------
renault scenic 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kelbubas
post 17 Mar 2018, 13:34
Post #19


Membru incepator


Group: Members
Posts: 21
Joined: 16 March 18




Ma bate si pe mine gândul sa anulez EGR-ul, dacă o fac revin cu ceva detalii


--------------------
renault megane 1.9dci 88kw 2004 hatchback
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 17 Mar 2018, 17:31
Post #20


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.824
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(marcel03 @ 28 Jan 2016, 11:35)
Presiune la ulei nu am când e rece, de la 2-3 grade in jos,ma avertizează in bord,si nici după ce se încălzește,îmi arată presiunea la ulei numai un pătrățel.
*



Ala este nivelul de ulei mah ... nu presiunea .... doameneee smile.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

Iti spune ca uleiul este sub nivelul minim ....


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
roby1308
post 31 May 2018, 19:14
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 16
Joined: 16 May 16




am o intrebare si e cam urgent...stiu ca poate suna banal,dar cum se scoate mufa din egr la 1.5 dci 86?Are un fel de clips din plastic dar nu am reusit... se trage de ea sau cum?


--------------------
Renault Megane 2.2 1.5 dci 86/Clio 3 1.5 dci 86 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dominik gabi
post 20 Jun 2019, 07:54
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 6
Joined: 25 January 19




Buna ziua.
Am cumparat recent un renault trafic din 2004 motor 2.5 diesel.precizez ca nu am nici un martor aprins in bord.masina are acum 330.000 km.am pus tester pe ea si mia dat 3 coduri defecte
DF 325 recirculare gaze esapament
DF325 o am permanent adica nu o pot sterge din tester.df056 si df 186 le pot sterge dar revin inapoi
DF 056 mass air flow sensor
DF 186 preheater plugs circuit
Am inteles ca prima eroare df 325 este de la egr.am.inceput sa o desfac si sa scot egr ca sa o curat.am demontat egr si era curat numai putin ulei avea si nu mica mia fost mirarea sa vad ca masina nu mai are teava de la egr care merge la motor.adica am doar o saiba oarba si la egr si la motor.nu ma deranjeaza ca este anulat in bord nu am nici un martor aprins dar ma deranjeaza faptul ca masina nu merge cum ar trebui,adica o pornesc si incep sa merg cu ea si nu are putere parca nu merge turbo si asta doar timp de 1 minut si dupa aia isi da drumul merge foarte bine.precizez ca indiferent ca este cald sau rece motorul el face la fel chiar daca merg 100 km si o opresc si o repornesc imediat inapoi el iar nu are forta aproximativ 1 minut si am mai observat ca face le fel chiar daca merg constant cu o viteza de 80 km pe ora timp de cateva minute si vreau sa intru in depasire iar nu are putere cateva secunde buna cam 5 secunde.precizez ca fum nu scoate deloc.porneste usor si la rece si la cald si mai are si chip tuning montat asa am cumparat masina.rugamintea mea ar fi daca ma poate sfatui cineva ce sa ii fac.
Multumesc


--------------------
Renault Trafic 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 18:34
Dacia