Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

6 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Insonorizare Laguna III, reducere zgomot de rulaj

madhorsefuzzy
post 13 May 2014, 08:36
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Dupa 10.000km incep sa ma obisnuiesc cu Leguma Grandtour din dotare.

Si incepe sa ma enerveze zgomotul de rulaj, mai ales acum dupa trecerea la anvelopele de vara, mai zgomotoase ca cele de iarna.
Merg mult pe A1 si e destul de zgomotoasa: fiecare noua bucata de asfalt cu compozitie diferita de cea veche modifica tonalitatea in masina => am de-a face cu zgomot de rulaj. Accentuat si de faptul ca e break.

Asadar vreau sa o izolez fonic, mai ales pentru eliminarea zgomotului de rulaj. Nu motor, nu aerodinamic, nu neaparat pentru muzica.

Vreau sa ma pregatesc din timp cu materiale, sa fie totul pregatit si cand am timp sa actionez.

La Logan am aplicat pe podea Aluband + Fonomin. Cu Leguma vreau sa trec la ceva mai serios.

Vreau sa aplic BlockTec 70 pe podea incepand de sub podul pedalier si pana la haion, acoperind si oalele rotilor pe interior.

Intrebari:
- Ce parere aveti de materialul de mai sus? Am alternative mai bune calitate pret? Nu vreau neaparat ceva ieftin, ci vreau ce e mai bun. Masina vreau sa o tin cel putin 6-8 ani si vreau sa iasa bine.
- La 7kg/m2 e greu? E usor? Banuiesc ca o sa intre cam 8 m2, dar poate imi ajunge o rola de 6,16 m2.
- Sa incep doar cu portbagajul si cu oalele rotilor?
- Sa nu pun sub bancheta spate si astfel sa mai economisesc din material?
- unde ar trebui aplicat material pentru rezultate maxime?
- alte materiale: Dynamat, STP GOLD, Silent Coat?

Intrebari, intrebari, intrebari ...


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 13 May 2014, 11:33
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




Laguna e o masina f bine izolata fonic si foarte rafinata mai ales la viteze mari, nu crezi ca e mai simplu sa schimbi cauciucurile pt a elimina zgomotul la rulaj ?


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 May 2014, 11:36
Post #3


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Bre calule, pentru inceput te aprovizionezi cu pasla de la hellcat. Fonominul ala de canapele era o alternativa in lipsa de material. Are el exact ce se foloseste. Adeziv de lipit iti recomanda tot el.

QUOTE(i_am_sleek @ 13 May 2014, 11:33)
Laguna e o masina f bine izolata fonic si foarte rafinata mai ales la viteze mari
Mi-au dat lacrimile deja. De la ras, evident.




This post has been edited by IRONICK: 13 May 2014, 11:40


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 13 May 2014, 13:00
Post #4


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




mno, colegu, deja imi esti simpatic,
amu daca tie la laguna 3 iti iese ma apuc si io de babuta me, sa o antifonez si io.
mie baietul de mi-o inzonorizat portierele (Shokaliptiku pe numele lui) mi-a pus insonorizant silent coat, a zis ca diferenta fata de dinamat este de in primul rand de pret / firma etc, si ca dynamat-ul este mai subtire si se lucreaza mai usor, eu, ca home user, nu voi simtii diferenta.

insonorizantul cred ca merge la pachet cu pasla, nu sunt ori aia ori aia, ci cred ca ar cam trebui ambele.
poate cel mai simplu e cu vopsea din aia cauciucata pe dedesuptul masinii.
oricum, daca te apuci tine-ne la curent, si cu multe, multe, multe poze.

This post has been edited by pishky: 13 May 2014, 13:01


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
stefyi2001
post 13 May 2014, 13:01
Post #5


Membru incepator


Group: Members
Posts: 86
Joined: 15 October 12




Sunt de acord cu sleek.

Daca ai altceva de demonstrat, ar fi perfect o masuratoare al nivelului de zgomot pe aceleasi drum si cu alte marci.

Dupa, putem face orice fel de afirmatii. Daca ai, chiar te rog sa le dai si catre noi.

Fuzzy - si eu am tot grandtour si sincer nu-mi pare a avea un zgomot prea mare (compar cu A4, octavia). Dupa cum bine se stie sunt importante si anvelopele.


--------------------
Renault Laguna 3 a 2008 / Dinamique - B 023423
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 13 May 2014, 13:17
Post #6


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




mai eu am laguna 2, dar sa nu imi ziceti voi ca nu se aud fisurile din asfalt, (cred ca daca ma concentrez imi dau seama si de directia lor doar dupa sunet), sau nu va suiera vantul la viteze de autostrada sau mai mari ( nu zic, si chederele meu au o varsta, dar se aude vantul),
omul compara cu, atentia mare, un logan, dar un logan la care s-a facut insonorizare.
"Stii pisi, loganul meu este mai silentios decat noua mea laguna" - pare o fraza nebuneasca, dar eu il cred.
daca omu vrea mai mult de la masina lui, care e problema? e mai silentios decat octavia si A4, ok, bine, dar este in contunare zgomotoasa, faptul ca e mai silentioasa deca x, sau y, nu o face cu nimic mai silentioasa (cel mult zice ceva despre x sau y, dar nu despre laguna lui).
puteti sa il considerati "mofturos / cunoscator" etc etc, eu mi-s curios de ce ii iese, si taaaare ma manaca sa fac si eu la fel.
am vazut cata tabla dezgolita exista pe masina, si stiu sigur ce e loc de mai bine (in ciuda faptului ca se pleaca de la o masina cat de cat silentioasa)


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 May 2014, 13:37
Post #7


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 13 May 2014, 12:36)
Bre calule, pentru inceput te aprovizionezi cu pasla de la hellcat. Fonominul ala de canapele era o alternativa in lipsa de material. Are el exact ce se foloseste. Adeziv de lipit iti recomanda tot el.
Doar fonoabsorbant fara izolator intre tabla si fonoabsorbant?
QUOTE(i_am_sleek @ 13 May 2014, 12:33)
Laguna e o masina f bine izolata fonic si foarte rafinata mai ales la viteze mari, nu crezi ca e mai simplu sa schimbi cauciucurile pt a elimina zgomotul la rulaj ?
*


QUOTE(stefyi2001 @ 13 May 2014, 14:01)
Sunt de acord cu sleek.

Daca ai altceva de demonstrat, ar fi perfect o masuratoare al nivelului de zgomot pe aceleasi drum si cu alte marci.

Dupa, putem face orice fel de afirmatii. Daca ai, chiar te rog sa le dai si catre noi.

Fuzzy - si eu am tot grandtour si sincer nu-mi pare a avea un zgomot prea mare (compar cu A4, octavia). Dupa cum bine se stie sunt importante si anvelopele.
*

Avem perceptii diferite in ceea ce priveste zgomotul in masina. Eu sunt deranjat de zgomot si vreau sa imbunatatesc situatia.

Anvelope am Dunlop SP Sport Maxx RT XL 225/45 R18 95Y 67dB rated.
De iarna am Goodyear UltraGrip 8 Performance 225/50 R17 94H 68dB rated.

Sub 67dB eu nu am vazut pe piata anvelope.
QUOTE(pishky @ 13 May 2014, 14:00)
mno, colegu, deja imi esti simpatic,
amu daca tie la laguna 3 iti iese ma apuc si io de babuta me, sa o antifonez si io.
mie baietul de mi-o inzonorizat portierele (Shokaliptiku pe numele lui) mi-a pus insonorizant silent coat, a zis ca diferenta fata de dinamat este de in primul rand de pret / firma etc, si ca dynamat-ul este mai subtire si se lucreaza mai usor, eu, ca home user, nu voi simtii diferenta.

insonorizantul cred ca merge la pachet cu pasla, nu sunt ori aia ori aia, ci cred ca ar cam trebui ambele.
poate cel mai simplu e cu vopsea din aia cauciucata pe dedesuptul masinii.
oricum, daca te apuci tine-ne la curent, si cu multe, multe, multe poze.
*

Sunt in faza de documentare mai serioasa. Posibil solutia sa fie insonorizant + fonoabsorbant.

O sa fac si poze multe daca ma apuc, cu siguranta.

Vreau sa fac si un test de zgomot before and after. Dar am nevoie de decibelmetru. Nu posed. sad.gif




--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 13 May 2014, 15:59
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




Zgomotul nu "intra" in habitalcu numai prin tabla. Zgomotul nu este atenuat foarte bine de suprafetele vitrare ale masini. In aces caz, treaba se complica tare.

Evident, amplitudinea maxima este in imediata vecinatate a rotilor, pasajele rotilot transmitand cea mai mare parte din zgomotul de rulare si acolo m-as concentra cel mai mult cu atenuarea.

Eu unul, parea mea, nu as aduce modificari masinii daca asta implica sporirea greutatii, fie si cu cateva zeci de kg. In ecuatia consumului poate nu inseamna prea mult, mai important pentru colegu ar fi linistea rularii. Dar daca as putea sa o usurez si as avea posibilitati tehnice, nu as sta pe ganduri. Pe langa consum, dinamica masini e foarte importanta pentru mine. O baterie capabila, pe alta tehnologie decat cea cu plumb-acid, mult mai usoara, discuri de frana ceramice (s-or gasii niste chinezi sa le fabrice la un pret digerabil... blush.gif ), niste jante de calitate, mai usoare, am ochit niste OZ-uri, dar sunt scumpe de te seaca huh.gif, un esapament mai eficient si mai usor decat "tulumba" aia a noastra de pe 2.0 dCI, care mai si rugineste la unii de bun ce e materialul, posibilitatea de a trece la leduri, inlocuind toate becurile clasice cu filament, evident nu chinezarii cu rezistenta de limitate, ci leduri cu surse de curent constant, comandate de compul masinii. Avem cu totii niste parturi de motorase cu patru cilindrii, daca ar fi macar un V6, eh, altfel m-as simtii... wink.gif

Cam asa vad eu modificarile, in rest as cauta niste cauciucuri mai silentioase.


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 May 2014, 17:09
Post #9


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(madhorsefuzzy @ 13 May 2014, 13:37)
Doar fonoabsorbant fara izolator intre tabla si fonoabsorbant?
*
Nu am terminat.
QUOTE(madhorsefuzzy @ 13 May 2014, 13:37)
Vreau sa fac si un test de zgomot before and after. Dar am nevoie de decibelmetru. Nu posed. sad.gif
*
Asta-i aparatul ala de il folosesti in bucatarie sa faci inghetata? Ce sa faci cu el????


13 May 2014, 17:10:
QUOTE(digioptic @ 13 May 2014, 15:59)
Zgomotul nu "intra" in habitalcu numai prin tabla. Zgomotul nu este atenuat foarte bine de suprafetele vitrare ale masini. In aces caz, treaba se complica tare.

Evident, amplitudinea maxima este in imediata vecinatate a rotilor, pasajele rotilot transmitand cea mai mare parte din zgomotul de rulare si acolo m-as concentra cel mai mult cu atenuarea.

Eu unul, parea mea, nu as aduce modificari masinii daca asta implica sporirea greutatii, fie si cu cateva zeci de kg. In ecuatia consumului poate nu inseamna prea mult, mai important pentru colegu ar fi linistea rularii. Dar daca as putea sa o usurez si as avea posibilitati tehnice, nu as sta pe ganduri. Pe langa consum, dinamica masini e foarte importanta pentru mine. O baterie capabila, pe alta tehnologie decat cea cu plumb-acid, mult mai usoara, discuri de frana ceramice (s-or gasii niste chinezi sa le fabrice la un pret digerabil... blush.gif ), niste jante de calitate, mai usoare, am ochit niste OZ-uri, dar sunt scumpe de te seaca huh.gif, un esapament mai eficient si mai usor decat "tulumba" aia a noastra de pe 2.0 dCI, care mai si rugineste la unii de bun ce e materialul, posibilitatea de a trece la leduri, inlocuind toate becurile clasice cu filament, evident nu chinezarii cu rezistenta de limitate, ci leduri cu surse de curent constant, comandate de compul masinii. Avem cu totii niste parturi de motorase cu patru cilindrii, daca ar fi macar un V6, eh, altfel m-as simtii... wink.gif

Cam asa vad eu modificarile, in rest as cauta niste cauciucuri mai silentioase.
*


Nu te concentra prea mult sa nu faci pe tine.

This post has been edited by IRONICK: 13 May 2014, 17:10


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 May 2014, 17:39
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(IRONICK @ 13 May 2014, 18:09)
Nu am terminat.

Perfect. biggrin.gif

QUOTE(IRONICK @ 13 May 2014, 18:09)
Asta-i aparatul ala de il folosesti in bucatarie sa faci inghetata? Ce sa faci cu el????
Cred ca o sa vreau sa folosesc totusi un sonometru. blush.gif
Desi vad ca, costa cam cat materialele mele de insonorizare ... radmasa.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 13 May 2014, 18:09
Post #11


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




colegu digioptic - se vrea izolare fonica, nu sa o faca vreo laguna ultralegerra, (daca se poate la logan sigur se poate la laguna, cu geamurile alea naspa pe care le are laguna comparat cu loganul).
pt consum mic exista 1,5 dci (in curand si 1.6 dci), pentru putere exista v6 (dci sau benzina), doideceiul e un motor decent, care se potriveste fiscalitatii noastre.
nu cred ca si-a luat nimeni laguna (mai ales break) gandindu-se ca e vreo masina usoara si / sau agila (e departe de a fi vre-un clio rs),

This post has been edited by pishky: 13 May 2014, 18:10


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mezym
post 13 May 2014, 18:19
Post #12


Mandru proprietar de Fluence Privilege 1,6 16v 2010


Group: Members
Posts: 430
Joined: 29 December 13




Pishky! Am o veste pentru tine: Laguna 2 e mai bine insonorizata decat Laguna 3.

Fiindca Renault n-a facut reduceri doar pe Megane/Fluence ci si pe Laguna.



--------------------
Megane II Sedan Fluence 1.6 16v Expression 2006/ 1.6 16v Privilege 2010 - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wally02avg
post 13 May 2014, 18:53
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 June 13




astept sa vad ce reuseste colegu' sa faca.Nu pot decat sa iti urez succes pentru ca sunt de acord ca zgomotul la rulare este o problema la Laguna 3 (cel putin pe suprafete proaste, romanesti), nu pretind sa fie ca la C5 wub.gif dar parca tot e cam mult.
In schimb zgomotul la vant este minim, de unde deduc ca problema ar fi undeva la pasajul rotilor, podea(vis-a-vis de ce zicea colegul cu suprafetele vitrate,banuiesc ca batea catre geamurile laterale laminate). Si cu cat de tare vi se pare la volan, va spun ca in spate este si mai rau sad.gif

This post has been edited by wally02avg: 13 May 2014, 18:58


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 dci 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
i_am_sleek
post 13 May 2014, 19:01
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 611
Joined: 5 October 05




QUOTE(IRONICK @ 13 May 2014, 11:36)
Bre calule, pentru inceput te aprovizionezi cu pasla de la hellcat. Fonominul ala de canapele era o alternativa in lipsa de material. Are el exact ce se foloseste. Adeziv de lipit iti recomanda tot el.

Mi-au dat lacrimile deja. De la ras, evident.
*




Una din caracteristicile pe care s-a pus accent la lansarea Lagunei, si pe care toti review-eri auto au mentionat-o a fost chiar rafinamentul la viteze mari si zgomotul redus. ( se poate cauta cu google)

Comparand cu alte masini mi se pare cel putin la fel de izolata fonic deci oarecum pertinent postul meu.

Ma gandesc insa ca masina ta de cusut din semnatura e mult mai silentioasa... in special la viteze mari. Sunt curios daca asa a fost sau daca ai izolat-o tu fonic ?


--------------------
BMW X1 2013 xDrive
Renault Megane Coupe TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 May 2014, 19:22
Post #15


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




QUOTE(pishky @ 13 May 2014, 19:09)
colegu digioptic - se vrea izolare fonica, nu sa o faca vreo laguna ultralegerra, (daca se poate la logan sigur se poate la laguna, cu geamurile alea naspa pe care le are laguna comparat cu loganul).
pt consum mic exista 1,5 dci (in curand si 1.6 dci), pentru putere exista v6 (dci sau benzina), doideceiul e un motor decent, care se potriveste fiscalitatii noastre.
nu cred ca si-a luat nimeni laguna (mai ales break) gandindu-se ca e vreo masina usoara si / sau agila (e departe de a fi vre-un clio rs),
Inca nu ma gandesc sa duc 2.0dci -ul meu de 150CP la 180CP. Inca.
Pentru economie maxima as fi luat un motor de 1.5-16 diesel de 110-115CP pe o caroserie de compacta break. Nu e cazul aici.

QUOTE(wally02avg @ 13 May 2014, 19:53)
astept sa vad ce reuseste colegu' sa faca.Nu pot decat sa iti urez succes pentru ca sunt de acord ca zgomotul la rulare este o problema la Laguna 3 (cel putin pe suprafete proaste, romanesti), nu pretind sa fie ca la C5 wub.gif  dar parca tot e cam mult.
In schimb zgomotul la vant este minim, de unde deduc ca problema ar fi undeva la pasajul rotilor, podea(vis-a-vis de ce zicea colegul cu suprafetele vitrate,banuiesc ca batea catre geamurile laterale laminate). Si cu cat de tare vi se pare la volan, va spun ca in spate este si mai rau  sad.gif
Test drive-ul cu C5 break 3.0HDI 250CP automata si Hydractive 3+ a fost prea scurt pentru a identifica zgomot de rulaj. wink.gif

Am mai auzit 2 opinii cum ca in spate zgomotul e si mai mare (nu am incercat in mers cu masina mea), de unde banuiesc ca pasajele rotilor spate si portbagajul ala mare acoperit cu o panza subtire la break (nu polita solida ca la hatch) e o problema in ceea ce priveste zgomotul la rulare mai ales la break.
Zgomotul la vant ar trebui sa fie mai pregnant pe locurile din fata decat pe cele din spate.

QUOTE(i_am_sleek @ 13 May 2014, 20:01)
Una din caracteristicile pe care s-a pus accent la lansarea Lagunei, si pe care toti review-eri auto au mentionat-o a fost chiar rafinamentul la viteze mari si zgomotul redus. ( se poate cauta cu google)
Am citit destule review-uri cu L3 unele si de la lansare. Cand era vorba de zgomot redus era exclusiv vorba de zgomotul motorului mult redus.
Cu asta se lauda si Renault in anunturile de presa si pliante: zgomot motor redus cu 40% la L3 fata de L2.
De restul zgomotelor nu zic nimic: aerodinamic si de rulare. Si daca mai ai pe mana si un break ...

Am mai primit un hint in particular: poate la facelift-ul din 2010-2011, cum este si masina mea au mai scos din materialele insonorizante pentru economie. Tot ce e posibil la Reno. unsure.gif

Hint personal: la Focus 3 si Mondeo pasajele rotilor spate au spre roata pasla auto pentru insonorizare. Leguma mea are un plastic chior de toata frumusetea. biggrin.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maytow_airis
post 13 May 2014, 19:25
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 525
Joined: 20 August 09
From: Alta Tara




Am avut si Laguna II,detin si LIII,dar la capitolul "izolare fonica",nu se pot compara.LIII e cu mult peste.
Si nu luati in calcul cele mai important lucru: CAUCIUCUL !
Am patit-o personal cu o pereche de cauciucuri pe fata (pe un opel),descentrate. Fceau ca dracuŽ,la viteza mica, cu geamul deschis,aveai impresia ca mergi pe un drum cu mici denivelari ! Si nu faceau decat zgomot,si nu vibratii.Dupa ce am schimbat cauciucurile,fenomenul a disparut. Imi tot spunea un prieten ca e de la cauciucuri,dar nu-l credeam!
Acum,am schimbat cauciucrile,de la Micheline prymacy HP,la Prymacy3,si zgomotul sa atenual cu cca 25%. Cine nu crede sa incerce,sau sa mearga cu cineva care le are pe masina.

This post has been edited by maytow_airis: 13 May 2014, 19:25


--------------------
renault Laguna 2, Laguna 3 Expresion, 2009 1.5 dci 110cp (fara FAP)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wally02avg
post 13 May 2014, 19:33
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 11 June 13




@madhorsefuzzy va trebui sa ma crezi pe cuvant ca merg des cu cealalta si diferenta e mare wink.gif
@maytow face la fel cu Michelin noi noute 205/60.motivul principal pare sa fie plasticul ala nenorocit din pasaj(in comparatie cu pasla) sau alte mijloace de insonorizare lipsa sau insuficiente. Sau trebuie doar sa arunc cu oua in Chitoiu ca sunt din circumscriptia lui sau in Dragnea ca e drumul lui catre Bucuresti wacko.gif care se distruge treptat si contribuie sanatos la galagie

This post has been edited by wally02avg: 13 May 2014, 19:37


--------------------
Renault Laguna III 2008 2.0 dci 130
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 13 May 2014, 21:40
Post #18


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




QUOTE(madhorsefuzzy @ 13 May 2014, 19:22)
Inca nu ma gandesc sa duc 2.0dci -ul meu de 150CP la 180CP. Inca.

Hint personal: la Focus 3 si Mondeo pasajele rotilor spate au spre roata pasla auto pentru insonorizare. Leguma mea are un plastic chior de toata frumusetea. biggrin.gif
*



1 - diferenta intr motoare nu este doar de soft, se poate scoate doar din soft, dar este si de injectoare / turbo (cel putin asyea difera, ca sa fii informat cand faci treaba asta)

2. am vazut un fel de material plusat pe un haudi vechi (2003 cred) in pasajele rotilor, dar era adus de afara, si propitarul era tare mandru, printre altele, si de treaba asta. Aia da atentie la detalii (la un pret de achizitie pe masura).


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 13 May 2014, 22:03
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




1. Stiu ca difera si internele intre 150CP si 180CP. Doar la 130 si 150 diferenta e facuta din soft.

2. Audi e premium. Mondeo teoretic nu.

Am primit sfaturi pertinente sa las in pace bordul, pedalierul si podeaua impreuna cu tunelul central si ma concentrez de la bancheta spate inspre portbagaj + usi.
In plus trebuie sa verific ce exista intre aripile fata si contra aripi pus din fabrica.


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 13 May 2014, 22:51
Post #20


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(madhorsefuzzy @ 13 May 2014, 17:39)
Perfect.  biggrin.gif

Cred ca o sa vreau sa folosesc totusi un sonometru.  blush.gif 
Desi vad ca, costa cam cat materialele mele de insonorizare ...  radmasa.gif
*


bre, urechile noastre au depistat ca ani in urma destule zgomote fara sa se insele

13 May 2014, 22:54:
QUOTE(madhorsefuzzy @ 13 May 2014, 22:03)
Am primit sfaturi pertinente sa las in pace bordul, pedalierul si podeaua impreuna cu tunelul central si ma concentrez de la bancheta spate inspre portbagaj + usi.
In plus trebuie sa verific ce exista intre aripile fata si contra aripi pus din fabrica.
*

klaus .. ti-a zis bine
eu zic prima data sa faci un test, doar cu pasla de la hellcat
podeaua spate, oalele rotilor (supt plastice) si interioarele stalpilor spate


This post has been edited by IRONICK: 13 May 2014, 22:54


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 13 May 2014, 23:08
Post #21


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Eu i-am zis sa lase partea din fata in pace, ca e foarte ok cum a venit din fabrica.
Pe langa ce recomanzi tu zic sa trateze si portierele si sa verifice daca e pus ceva la aripile fata...cred ca la ph2 ar trebui sa aiba ceva, n-am mai studiat detaliile pe la ultimele modele de reno.
Si adaug si codul la placile insonorizante Ixell 50x25cm 7701423546.

This post has been edited by hellcat: 15 May 2014, 10:38


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 14 May 2014, 06:00
Post #22


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Multumesc baieti pentru sfaturi. biggrin.gif

Forumul e forum si ideile bune apar cand intrebi. wub.gif

Acum ideea cu BlockTek-ul 70 de 7kg/m2 pusa pe podea sub scaune pare foarte proasta cu eficienta spre 0, dar cu adaos masiv de greutate.

Mai trebuie sa studiez ceva neprezentat aici:
QUOTE(IRONICK)
pe fata singura problema era lipsa materialului in montantii A de la plansa de bord in jos
Acolo am avut impresia ca vad tabla goala cand am montat filtrul de habitaclu. blink.gif

Trebuie sa imi fac timp sa masor masina sa stiu cat material imi trebuie. Naspa e ca ploua destul de urat zilele astea ...


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 May 2014, 12:17
Post #23


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(hellcat @ 13 May 2014, 23:08)
Eu i-am zis sa lase partea din fata in pace, ca e foarte ok cum a venit din fabrica.
Pe langa ce recomanzi tu zic sa trateze si portierele si sa verifice daca e pus ceva la aripile fata...cred ca la ph2 ar trebui sa aiba ceva, n-am mai studiat detaliile pe la ultimele modele de reno.
Si adaug si codul la placile insonorizante Ixell 50x25cm 7701423546, 15-17 lei/buc.
*

Nu credeam ca deja a luat legatura cu tine. Materialele de la Ixell (vb. la modul general) sunt de buna calitate.
Ce grosime au placile? Sunt cu autodeziv, nu?


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
digioptic
post 14 May 2014, 13:47
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 497
Joined: 24 September 09




QUOTE(IRONICK @ 13 May 2014, 18:09)
Nu te concentra prea mult sa nu faci pe tine.

*



Dom-le draga, io sunt tare obsedat dupa ultralegerretza, pen' simplu motiv ca am coupe si nu berlina sau break. Din pacate tot cu un partz de patru cilindrii fie el mai impins un pic in putere. Si cum ma obsedeaza pe mine asa tare scaderea in greutate, noroc cu matale ca m-ai luminat de ce ma scap pe langa. Aplic politica slabirii si la mine si cred ca mi-au ramas pampersii cam mari. Cum am prea multi trebuie sa-i folosesc, dar de, usor stramtati ar fi mai bine. Vaz ca le ai cu masina de cusut. Ce zici, te bagi...?

Tonul meu de pana acum si colegii o pot comfirma, a fost moderat si cu respect fata de forum si membrii care-l populeaza. Te-as ruga sa faci acelasi lucru cu mine sau alt coleg din forum. mad.gif


QUOTE(pishky @ 13 May 2014, 19:09)
colegu digioptic - se vrea izolare fonica, nu sa o faca vreo laguna ultralegerra, (daca se poate la logan sigur se poate la laguna, cu geamurile alea naspa pe care le are laguna comparat cu loganul).
pt consum mic exista 1,5 dci (in curand si 1.6 dci), pentru putere exista v6 (dci sau benzina), doideceiul e un motor decent, care se potriveste fiscalitatii noastre.
nu cred ca si-a luat nimeni laguna (mai ales break) gandindu-se ca e vreo masina usoara si / sau agila (e departe de a fi vre-un clio rs),
*



Da colegu, ai dreptate, eu am zis doar asa ce mi-ar placea mie. Am inteles subiectul topicului si am incercat sa-i dau si eu colegului cateva idei.

Da, de motor asa este, dar de unde V6, ca nici pe la altii "cu masina poporului" nu mai gasesti in oferta. Iar de altii mai exotici si cu preturi cat o casa la curte si vacuta, multumesc nu, stau la bloc biggrin.gif

This post has been edited by digioptic: 14 May 2014, 14:41


--------------------
-------- ------------ ------------------
---------------------------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 May 2014, 15:10
Post #25


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




QUOTE(digioptic @ 14 May 2014, 13:47)
Am inteles subiectul topicului si am incercat sa-i dau si eu colegului cateva idei.
*
Nu ai inteles nimic.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 14 May 2014, 15:40
Post #26


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




QUOTE(IRONICK @ 14 May 2014, 13:17)
Ce grosime au placile? Sunt cu autodeziv, nu?
*


2-2,5mm, cam asa. Au adeziv, se indeparteaza coala de hartie galbena. Si au 1kg/m patrat, deci 0,5kg bucata.

This post has been edited by hellcat: 14 May 2014, 15:41

Attached thumbnail(s)
DSCN7784.JPG ( Size: 1.3mb ) Number of downloads: 1325
DSCN7785.JPG ( Size: 1.53mb ) Number of downloads: 1351


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 14 May 2014, 18:21
Post #27


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Arata foarte bine, mai este necesar de dat cu o suflanta de aer cald pentru modelare?

This post has been edited by IRONICK: 14 May 2014, 18:22


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 14 May 2014, 19:26
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




In afara de usi si aripile spate, unde ma gandesc ca nu e nevoie de suflanta, unde te mai gandesti ca ar trebui aplicate?

Ma gandesc ca rolul lor este pentru atenuarea vibratiilor si deci nu trebuie neaparat facuta inchiderea suprafetelor cu ele. Gresesc?
Are sens aplicarea lor pe suprafete ranforsate?

This post has been edited by madhorsefuzzy: 14 May 2014, 19:27


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hellcat
post 14 May 2014, 19:42
Post #29


FrontYard Motorsport


Group: Moderatori
Posts: 5.628
Joined: 25 April 04
From: Dieppe




Dupa mine nu trebuie ajutat materialul cu aer cald, ia orice forma, eu m-am ajutat de un ciocanel de plastic. Si evident conteaza si temperatura ambientala si a suprafetelor, se aplica de la un 18-20 grade in sus.
Daca e o zona unde sunt traverse, flanse sudate, cleme, etc...acolo nu se aplica, asa ca sa raspund si la ultima intrebare. E un material pt suprafetele de tabla deschise si de suprafata mare.


--------------------
Renault Clio bicorp 1.4 16v 2002 expression
Commencal Premier HD1
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
IRONICK
post 15 May 2014, 00:46
Post #30


-


Group: Members
Posts: 21.803
Joined: 19 April 05
From: Romania




Suprafetele de tabla deschise sunt si pe podea/tabliere, dar prezinta cute/santulete pentru rigidizare.


--------------------
CUGIR Albalux 11 1982 - B-11-LUX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
6 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 07:20
Dacia