Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

2 Pages < 1 2 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Modificat motor Renault Symbol 2007

enemi
post 25 Sep 2012, 14:43
Post #31


doar membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 5 September 05
From: Bucuresti




OK! Am citit link-ul. Foarte multa lume e impotriva tuning-box-ului, dar experienta tuturor e limitata si nimeni nu promoveaza ideea pentru ca ceva foarte rau s-ar putea intampla... Da' nimeni nu stie exact ce!

1. Asa cum ai citit mai sus, e vorba de o varianta de tuning "low budget" si nu de bagat bani, MULTI, intr-o remapare.

2. Exista sansa sa testeze un tuning box inainte sa se decida sa-si cumpere unul. Se ofera cineva sa-i faca omului o remapare de test?

3. Problema cu tuning box-ul este ca intra mai multa motorina, dar nu si mai mult aer. La masina in cauza e usor de rezolvat pentru ca are wastegate extern mecanic si se poate modifica "boost pressure".

4. Din listarile de mai sus, se vede cum aceeasi pompa de presiune merge si la 1400 psi si la 1600 psi. Deci nu o sa o streseze prea tare tuning box-ul daca o pune un pic la munca. De asemenea, turbina in cauza poate sa mearga pana la 1,5 bar fara probleme, dar probabil ca o sa intervina ECU care nu o sa fie de acord. Dar n-ai nevoie de asa presiune, 1,3 bar ar trebui sa fie de ajuns... cred ca asta inseamna maxim 2 spire.

Iti propun, deci, sa vezi ce se intampla in realitate si apoi sa vii cu link-uri care aduc mai mult a marketing si de care e plin internetul.


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007 Extreme 1.5dci 78kW
"Don't steal! Goverment hates competition..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crystygye
post 26 Sep 2012, 10:16
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 392
Joined: 14 August 06
From: Bucuresti




Varianta de 100cp, are pompa la 1600psi dar are alte pistoane si alta axa cu came daca nu ma insel.Pistoanele stiu sigur ca difera.

Sunt deacord sa facem cam orice test pe masina (lucrez la al doilea motor deci nu ma deranjeaza daca facem teste pe motorul actual), doar ca acum am o problema.Masina este in limp mode.De cand am scos uni chipul, ecul masinii cel mai probabil trebuie resoftat.

Pot merge cu masina, doar ca sunt limitat la 130km/ora.Voi demonta toate tubulaturile si ce mai e pe acolo ca sa curat tot si sa vad daca nu sunt fisuri + ca vreau sa dau jos si turbina sa o reconditionez/curat, dar problema este ca acum nu am timp (renovez apartamentul).

Intre timp ce culegem mai multe informatii prin care vom afla cum sa marim puterea, ma intereseaza cat ma costa piesele de schimb la motorul asta din balcon.deci cat costa 1 bucata piston nou ptr k9k-b7 si un set segmenti pentru piston?

This post has been edited by crystygye: 26 Sep 2012, 10:22


--------------------
Ford Fiesta 2007 facelift 1.3 benzina, 51kw, jh1
https://portalultautv.net
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumitrescuandrei
post 8 Oct 2012, 23:51
Post #33


Membru autentic


Group: Members
Posts: 619
Joined: 16 December 08
From: Curtea de Arges




QUOTE(claudiu.manda @ 24 Sep 2012, 16:31)
Tuning box-ul nu face altceva decat sa pacaleasca sistemul de injectie, facandu-l sa pompeze mai mult combustibil, atata tot. Cu fumul aferent...
*




Sseerios? Eu zic sa te mai interesezi un pic wink.gif


--------------------
Renault Fan . .
Muuulte Renouri/Dacii
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 9 Oct 2012, 07:38
Post #34


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.852
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(dumitrescuandrei @ 9 Oct 2012, 00:51)
Sseerios? Eu zic sa te mai interesezi un pic wink.gif
*




Ai dreptate ... prosteste mai multi senzori ... nu doar unul ... o mare frectie cu urmari costisitoare ulterior ...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
enemi
post 9 Oct 2012, 10:12
Post #35


doar membru


Group: Members
Posts: 132
Joined: 5 September 05
From: Bucuresti




OK.... nu cred ca e cazul sa fim asa de inversunati impotriva tuning box-ului doar pentru ca ni se pare noua ca remaparea e mai buna. Ambele sunt metode de tuning valabile, ambele au avantajele si dezavantajele lor si ambele isi au locul lor.

Daca vrei doar ceva mai multa putere, fara prea multa cheltuiala si mai ales la o turbina cu geometrie fixa si wastegate extern, tuning box-ul isi face treaba foarte bine!

Orice metoda de tuning alegi, iti asumi ca motorul se va duce mai repede, cu urmari costisitoare.


--------------------
Renault Megane Bicorp 2007 Extreme 1.5dci 78kW
"Don't steal! Goverment hates competition..."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
TM80MAT
post 20 Oct 2012, 22:48
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 456
Joined: 2 April 10




Plin de idei si vise " marete " . Ma minunez ce citesc aici . In fine .

1 Referitor la ce vrei tu . Cel mai simplu ..alezeaza chiulasa . scurt . nui nici o caruta de bani si ai ce sa castigi .
2 Daca vrei sa te complici cu schimbatu internelor , din start te gandesti la niste costuri . Care din cate am observat , nu prea iti convin tie . Vrei rezultate , cu costuri mici . Ceea ce nu se poate . Visul oricarui om . Din pacate doar un vis .

Tu avand diesel , ai mari posibilitati . Daca optezi pt alt motor mai mare , trebuie omologat daca vrei sa circuli cu masina . Omologarea costa o caruta de bani . Stiu pe pielea mea .

Am asistat la un proiect . Pe un motor de 1.5 dci de 65 cp stock care a ajuns la 140 cp si 280 Nm . Am si fisa dyno . Atentie . In masina au fost investiti bani .

Am un prieten f bun , cu un motor de 1.5 dci de 65 care are undeva pe la vreo 105 cp . Se poate face proba . Nu are modificari majore . Se pot face oricui .presiunea marita in turbina , Soft nou stage 2 . Cautati pe google Revo stage 2 . Singura chestie ce ma deranjeaza pe mine e , ca pierde aderenta . Ii brutala la plecari . Are un cuplu foarte bun . Masina e destul de usurata .Pe treapta 1 -2 rupe .dar pe 3 pierde. Au fost si cronometrate diferite incercari pe pista .Timpi masurati au fost cu cronometru cu fotocelula . Am condus si masini de 500 cp si mai mult . Dar pe distante scurte. Si am cat de cat o idee.

Referitor la proiectul tau . Astept sa vad o orientare cat mai concreta . Ori mergi 100% pe un proiect , ori o lasi asa .

Eu iti doresc bafta . Numa bine .

This post has been edited by TM80MAT: 20 Oct 2012, 22:48

Attached thumbnail(s)
IMG_1490.jpg ( Size: 1.74mb ) Number of downloads: 386


--------------------
diverse diverse 2007-2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages < 1 2
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 03:16
Dacia