Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

10 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Toba esapament Laguna II, probleme, modificari

cristiniku
post 4 Jun 2008, 19:24
Post #91


Membru incepator


Group: Members
Posts: 37
Joined: 20 October 06




Salutare!
Aceiasi problema si la mine am schimbat si tampoanele de la espament tot ddegeaba zbarnaie ca toti dracii ditamai toba din catalizator si pana la toba finala se tine doar in doua tampoane ce proiectanti are laguna cu toate astea cred ca am si sitele desprinse sa vad ce solutie gasesc ca n-as vrea sa o schimb


--------------------
renault laguna2 09/2002 BERLINA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Predator3
post 15 Aug 2008, 11:59
Post #92


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 11 August 07




Cu ocazia unui drum la munte am lovit toba si am rupt o parte din protectia aia metalica... si acum cam suna putin a toba sparta sad.gif . ( tabla rupta am scos o si am reparat ce s a mai putut)
Acum m ar interesa sa schimb toata evacuarea si sa i pun ceva mai de calitate blush.gif . So... astept recomandari.
THX!


--------------------
Renault Laguna 1.9Dci 2005 Authentique - CT 22 EVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kanny69
post 15 Aug 2008, 13:13
Post #93


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 6 April 08




Predator3: eu am o toba finala ptr laguna, daca te intere PM.


--------------------
Ex Renault Laguna II 2002 1,9 dci 140 Cp
Ford Mondeo 2.0 TDCI 131 Cp Ghia Denso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Predator3
post 16 Aug 2008, 08:52
Post #94


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 11 August 07




Imi pare rau Kanny dar ma intereseaza traseul complet... deci fac apel celor care si au modificat evacuarea sa ma sfatuiasca ce firme sa aleg etc...
Thx again!


--------------------
Renault Laguna 1.9Dci 2005 Authentique - CT 22 EVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Byțu
post 16 Aug 2008, 16:27
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 26 March 08




Salutare. Vreau sa fac 2 iesiri la toba de esapament, adica sa pun 2 ornamente stanga/dreapta sub spoiler si nu stiu cum e compartimentata toba finala in interior. As vrea sa infund una din cele 2 gauri pe care le are si sa fac una in partea dreapta dar numai in cazul in care nu afecteaza cu ceva.

Apelez la cei care au desfacut toba pentru a verifica sau suda sitele sa-mi spuna daca cred ca merge facut ceea ce am spus eu mai sus si daca ar afecta sau nu cu ceva iesirea gazelor sau altceva.

Sau daca are facut cineva asa ceva , cum a facut, cu alte tobe, modificari, etc.

Vreau sa fac cum e in poza de mai jos.

multumesc, astept sfaturire si parerile voastre.

Attached thumbnail(s)
H47104LA2.jpg ( Size: 10.26k ) Number of downloads: 960


--------------------
Renault Laguna II 2002/1.9/dci - IS 10 PMB
Laguna II Tunning !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Byțu
post 19 Aug 2008, 05:29
Post #96


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 26 March 08




Nu stie nimeni, nu are nimeni???? sad.gif


--------------------
Renault Laguna II 2002/1.9/dci - IS 10 PMB
Laguna II Tunning !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kanny69
post 19 Aug 2008, 07:22
Post #97


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 6 April 08




E destul de usor: dai jos toba finala, sau mai bine zis mergi la un service de reparat tobe si dupa ce au dat jos finala iti croiesc ei doua iesiri pana aproape de spatele masinii. Tu ai doar de cumparat 2 buc de toba sport. Eu pe a mea am dat 100 euro, inox, are 40 cm lungime, grosime gaurii de intrare e cam 50-60 mm nu mai stiu exact si cea de iesire "un pic mai mare" si suna destul de frumos, e mai galagioasa dar mie imi place.
Inca si loc de suport gasesti sub masina.
Sper ca m-am facut de inteles
Pa


--------------------
Ex Renault Laguna II 2002 1,9 dci 140 Cp
Ford Mondeo 2.0 TDCI 131 Cp Ghia Denso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Predator3
post 19 Aug 2008, 17:24
Post #98


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 11 August 07




Eh pana la urma am gasit o oferta de la Fox... evacuare cat back inox duba 630 E ... ce mai ramane e sa strang banutii smile.gif.


--------------------
Renault Laguna 1.9Dci 2005 Authentique - CT 22 EVN
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Byțu
post 19 Aug 2008, 19:51
Post #99


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 26 March 08




Kanny69 mersi de sfat, insa eu ma gandeam sa fac la toba originala o gaura in dreapta, si nu stiu daca nu are vreo importanta, daca infund o gaura din stanga si fac unna in dreapta. Nu stiu cum e in interior, daca sensul fumului trebuie sa treaca prin site si sa ajunga in stanga, etc. Nu prea pot sa explic ce as vrea eu sa stiu insa poate unii au inteles ideea.
Oricum mai astept pareri.


--------------------
Renault Laguna II 2002/1.9/dci - IS 10 PMB
Laguna II Tunning !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cibernuts
post 8 Sep 2008, 13:19
Post #100


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 5 January 06
From: Alexandria




Salutare,
stie cineva lungimea si diamentrul tubului gofre(mansonului flexibil) si de unde se poate comanda prin Bucuresti?

Multumesc!


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCI 2002
Renault Laguna Authentique 1.9 DCI 107CP 2002
Renault Megane 1.5 DCI 82 CP 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 31 Oct 2008, 10:03
Post #101


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




am scapat de zdranganit! smile.gif

zdranganitul vine de la teava aceea mare care intra in vibratii la o anumita turatie,
rezolvarea problemei:
se modifica pozitia tobei finale pana dispare zdranganitul,se slabeste colierul care leaga toba de teava aceea lunga si se modifica pozitia .
la mine nu se mai aude acel zdranganit iar ca pozitie a tobei pot sa spun ca se vad cam 5 cm din acele tevi care ies din toba ,cum privesti din lateral


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghita1984
post 1 Nov 2008, 23:14
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 24 June 08




fii mai explicit te rog.cum adik se vad 5 cm adica toba ta sta acum oblic,cum ai privi din spate? ca nu pot sa inteleg in ce pozitie ai pus-o...te rog sa raspunzi parinte ca ma cam intereseaza.multam


--------------------
dacia logan 2006 - is-22-ghi
dacia logan,renault laguna 2 1.9 dci 160 cp,peugeot 607 200 cp,vw bora 1,9 tdi 130 cp,audi a8 4.2 v8 380 cp si o bicicleta 1 cp!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 2 Nov 2008, 19:09
Post #103


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




cum privesti din lateral se vad cam 5 cm

toba se leaga de tava aia mare printr-un colier eee,de acolo poti modifica pozitia tobei ideea este ca modificand pozitia tobei ori in sus (adica sa nu se mai vada deloc cele doua tevi )ori in jos(sa se vada cele doua tevi) depinde de punctul in care nu mai intra in trepidatia aceea puternica, astfel modificand pozitia tobei se intareste toata structura esapamentului ...hai ca am facut si niste poze sa te lamuresti... smile.gif

Attached thumbnail(s)
DSCN0583.JPG ( Size: 230.83k ) Number of downloads: 1246
DSCN0601.JPG ( Size: 233.67k ) Number of downloads: 1328
DSCN0603.JPG ( Size: 228.7k ) Number of downloads: 1306


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 2 Nov 2008, 19:30
Post #104


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




nu mai simplu tensionezi cu ceva toba finala ? zic si eu...


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 2 Nov 2008, 19:42
Post #105


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Atentie la acel colier, vad in poza ca e destul de ruginit.
Al meu s-a rupt asta vara la munte si m-a lasat cu caruta in drum, noroc ca mai urma un al 2-lea grup de prieteni care mi-au cumparat colier.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andu911
post 2 Nov 2008, 19:47
Post #106


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.164
Joined: 18 February 05
From: Bucuresti - Berceni




de cat e colierul ala ? gasesti la magazine de dacii ?


--------------------
- - -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 2 Nov 2008, 20:00
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Nu mai tin minte diametrul, dar cred ca se gasesc peste tot.
Prietenii mei au gasit la primul magazin de piese auto.

Parca e de 7 cm diametru, dar nu e sigur.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 2 Nov 2008, 20:04
Post #108


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




Frate andu la mine nu zdranganea esapamentul pana acum un an cand mi s-a rupt colierul ala care leaga toba de tava aia mare,lunga si am cumparat colier de nova ,se potriveste perfect ,l-am pus si de atunci a inceput sa zdrangane esapamentul. Cand am pus colierul am lasat toba mai jos ,sa se vada acele doua tevi,mi se parea mai frumos asta pana acum o saptamana cand uitandu-ma la masina mai de departe mi s-a parut ca este prea lasata si am zis sa o mai ridic un pic si dupa ce am ridicat-o am realizat ca am scapat de acel zdranganit,cand am cumparat masina nici nu se vedea toba chiar am dat o roarta masinii si nu o gaseam biggrin.gif asa era pitita perfect sub bara spate.
cred ca merge si varianta ta ... dar acum nu stiu ce sa zic merge incercat bine ca una este sa intaresti jumatatea traseului creeand alt unghi acolo la imbinare si alta sa intaresti la capat .... zic si eu...


piese bune colierul este pus de un an si ati vazut cum arata , este de solenta, pret 7 lei

This post has been edited by przamfiri: 2 Nov 2008, 20:18


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 2 Nov 2008, 20:08
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




Exact asa e si al meu... bine, nu asa ruginit biggrin.gif
Ala original are 2 suruburi si acopera integral cele 2 buze ale tevilor.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Byțu
post 2 Nov 2008, 21:55
Post #110


Membru autentic


Group: Members
Posts: 633
Joined: 26 March 08




przamfiri , acuma sa vezi cat nu va mai zangani ca nu cred ca va tine mult.Daca o luam logic, tu ce ai facut, prin modificarea pozitiei tobei s-a rasucit teava aia lunga din chestia aia de la iesirea din catalizator.Am vazut ca, "chestia aia" are un arc gros si rigid in interior si banuiesc prin rasucirea facuta ori l-ai arcuit ori invers.


Cred ca toba nu s-a lasat mai jos sau mai sus pt ca asta ar insemna sa stea un tampon slab, sa nu se tina toba in el, nu?

Voi ce parere aveti? Cred in final ca problema e din "chestia aia" ce face legatura dintre catalizator si teava aia lunga.

SI

Am mai auzit ca teava aia lunga e dubla si ca se desprinde una de alta si de asta zornaie.

Astept pareri din partea voastra LAGUNISTILOR biggrin.gif


--------------------
Renault Laguna II 2002/1.9/dci - IS 10 PMB
Laguna II Tunning !!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
przamfiri
post 2 Nov 2008, 23:49
Post #111


Membru in crestere :}


Group: Members
Posts: 1.606
Joined: 2 May 07
From: Moreni




nu am rasucit nimic ....acum teava aceea mare sta un pic mai jos atat
problema noastra este cred de la racordul flxibil ,deacolo avem zdranganitul acesta frumos smile.gif eeee acum sa vad cat o tine.. carpeala facuta,mama ce sunete facea dimineata cand se activa socul....


--------------------
renault laguna II expression 2001 19dci 120 cp DB-06-FPO si renault twingo 1998 1124cm PH-21-JOK
rabdator,iertator,iubitor....
nu este sluga mai mare decat stapanul sau...:}
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ghita1984
post 3 Nov 2008, 09:08
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 426
Joined: 24 June 08




eu zic sa incercam cum zice parintele si sa vedem daca merge daca nu om mai vedea...


--------------------
dacia logan 2006 - is-22-ghi
dacia logan,renault laguna 2 1.9 dci 160 cp,peugeot 607 200 cp,vw bora 1,9 tdi 130 cp,audi a8 4.2 v8 380 cp si o bicicleta 1 cp!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norby_puma
post 5 Nov 2008, 22:52
Post #113


Inginer in devenire


Group: Members
Posts: 587
Joined: 3 April 08
From: Satu Mare




kanny69, unde ai modificat tobele in satu mare ca si pe mine ma intereseaza ideea de a-mi pune doua tobe


--------------------
Renault Laguna II 1.9 dCi 2004/Emotion - SM 60 TNG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Kanny69
post 6 Nov 2008, 11:03
Post #114


Membru autentic


Group: Members
Posts: 499
Joined: 6 April 08




Norby Puma: nu in satu mare le-am facut ci la cluj, dar este si in satu mare unu care altii zic ca se pricepe, il stii pe ala cu Subari impreza, Balynok, el are un atelier pe Lucian Blaga, mai spre capat.
Toba l-am luat din ungaria cu 80 euro si e din inox.


--------------------
Ex Renault Laguna II 2002 1,9 dci 140 Cp
Ford Mondeo 2.0 TDCI 131 Cp Ghia Denso
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 24 Nov 2008, 00:57
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Azi, in timp ce bagam masina in garajul de la servici ca sa inlocuiesc pompa de amorsare despre care am povestit pe alt topic, am auzit la un moment dat ca am agatat ceva pe dedesupt...zgomot de tabla. Infipta in betonul de pe jos e o chestie metalica pentru zavorarea usilor de la garaj, nu mai inalta de 5-6 cm dar suficienti ca sa agat tablele alea de protectie termica. M-am uitat pe sub masina si atarna ca dracu. Acuma am un zgomot urat de tot si la relanti dar nu atat de tare ca pe la 1100 de ture si 1900-2000 de ture cand se aud si din mers destul de tare. Banuiesc ca s-a intamplat ieri sa le agat putin cand am coborat de pe rampa la Autosoft unde am pus cauciucurile de iarna iar azi le-am aranjat ca lumea. Nu stiu in ce naiba sa le prind la loc iar la sudura nu vreau sa ma gandesc ca cine stie ce cabluri trec pe acolo.

Rezolvat.
Tablele alea de aluminiu erau cam sifonate. A tras baiatu' de ele, le-a ciocanit si le-a potrivit. Singura problema era ca, asa cum m-am asteptat, clamele originale nu mai erau acolo decat una si nici aia nu mai strangea cum trebuie. In tot service-ul nu au gasit decat doua piulite cu saiba adecvate pentru suruburile alea din caroserie si asa ca doua din patru sunt de plastic la care am pus si o saiba...s-au autofiletat acolo, sper sa tina.
Vreau sa spun ca a disparut tot zgomotul, inclusiv zornaiala aia anterioara....sarpele cu clopotei.

This post has been edited by dan73205: 24 Nov 2008, 17:16


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
quze
post 4 Dec 2008, 00:03
Post #116


Membru


Group: Members
Posts: 144
Joined: 31 October 05




Tare as vrea odata sa posteze cineva, Domne - zgomotu e de la X ... pana acum avem din ce am citit "pozitia tobei finale" si "racord flexibil". Prima fiind solutia cea mai simpla, o sa ma risc eu in weekend si ma arunc sub masina sa vedem daca se rezolva ceva si voi posta niste date concrete. De 3 luni de cand am masina am acel zgomot, acum in anotimpu rece ma enerveaza doar la McDrive... in rest nu`l aud biggrin.gif da face ft ft urat smile.gif


--------------------
Skoda O2 RS 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 4 Dec 2008, 00:21
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Eu am spus mai sus: inainte sa agat tablele alea de protectie aveam un zornait. Dupa ce le-am agatat si s-au desprins faceau urat de tot, o zdranganeala foarte tare. Acum le-am prins la loc insa ele aveau pe laterale niste chestii de cauciuc (un fel de tampoane) care impiedicau tabla sa loveasca in burta masinii. Astea au ramas cam putine si tot mai zornaie un pic spre 1000 de ture dar mult mai incet, nu mai aud din masina acum, de-asta am spus mai sus ca a disparut complet sarpele cu clopotei. EU cred ca tot zgomotul vine de la tablele astea. Cu proxima ocazie cand o sa o ridic pe elevator o sa bag niste polipropilena cu un pistol intre tabla si burta mainii din loc in loc pentrua suplini lipsa acelor cauciucuri.


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 4 Dec 2008, 10:55
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




la mine s-au dus de tot tampoanele alea de cauciuc si tubut gofrat facea ca toti dracii ...
cum tampoanele de la reno sunt 1 mil bucata am cumparat de vw (15lei bucata) si cu o mica improvizatie se potrivesc perfect , in plus toba nu se aude mai deloc!


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulyy
post 4 Dec 2008, 21:25
Post #119


Membru


Group: Members
Posts: 180
Joined: 20 May 07




QUOTE(dominy @ 4 Dec 2008, 10:55)
la mine s-au dus de tot tampoanele alea de cauciuc si tubut gofrat facea ca toti dracii ...
cum tampoanele de la reno sunt 1 mil bucata am cumparat de vw (15lei bucata) si cu o mica improvizatie se potrivesc perfect , in plus toba nu se aude mai deloc!
*



niste poze poti sa pui sa vadem si noi ce ai facut acolo? tampoane de ce vw ai pus?


--------------------
renault laguna II 2001 1.9dci - vl.12.ssp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dominy
post 5 Dec 2008, 10:46
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 608
Joined: 19 July 06




am sa pun si poze .. de oricare vw, toate au aceleasi tampoane, cele din mijlocul tobei la capat au un altfel de tampoane

numai bine


--------------------
renault laguna 2 2002 dci 120 hp - GL 22 DOM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
10 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 19:41
Dacia