Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages < 1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

[Prahova] Serus - Ploiesti (fost Ipso), Str. Poligonului nr. 1, jud. Prahova

Aantonio
post 28 Mar 2008, 19:05
Post #31


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 17 January 08
From: Ploiesti




Well, am fost la intalnirea cu reprezentantii IPSO Ploiesti si n-o sa va vina sa credeti ce s-a intamplat :
- am fost intrebat daca sunt multumit de calitatea lucrarilor si daca am alte nemultumiri referitor la IPSO (de la livrare pana acum). Cum eu am fost tratat mai mult decat ok de oameni, normal ca le-am spus ca sunt multumit.Am adaugat insa ca ar fii bine sa existe o comunicare mai buna prin intermediul e-mailului si deci a internetului.
- m-i s-a adus la cunostinta faptul ca s-a aflat de faza cu revopsirea fara factura si ca firma regreta cele intamplate si ca nu este corect fata de client (adica eu) si fata de ceilalti angajati ca acest incident sa treaca nepedepsit si nerezolvat.Drept ptr care mi-au fost inapoiati banii 173.gif si m-i s-a explicat ca politica firmei este una de a multumii clientul si a lucra ptr acesta insa totul sa fie facut corect.(O chestie super) aplauze.gif .Dupa care m-i s-a explicat ca fara factura nu exista garantie la lucrare(Corect).
-am tinut mortis sa m-i se factureze deoarece m-i s-a facut o lucrare care costa banii si ca m-i se pare corect ca acea lucrare sa fie platita drept ptr care desi nu am fost constrans si nici macar nu s-a pus problema ca as fii obigat sa fac acest lurcru, mi-a fost emisa o factura ptr respectiva lucrare pe care am achitat-o.
- am purtat discutii foarte interesante cu reprezentantii firmei, discutii care pot sa zic ca m-au facut sa capat incredere ca IPSO Ploiesti este o firma serioasa.
Sincer sa fiu, repet, eu sunt super multumit de cum am fost tratat si de relatia mea cu ei iar ceea ce s-a intamplat astazi mi-a demonstrat ca sunt de incredere si sunt profesionisti.
Una peste alta eu ma declar mai mult decat multumit de aceasta firma si prostia de a face lucrari fara factura nu o mai fac (se pierde garantia lucrarii) blush.gif .Oricum costa cu 100 lei mai mult asa ca nu se merita.
Interesant este insa ca din discutiile purtate cu seful service-ului IPSO Ploiesti am concluzionat ca ei tin la satisfacerea clientului si l-am rugat sa discute mai departe cu sefii lui ptr a explica mai detaliat pe site-ul lor care sunt pasii prin care trece orice client venit in service-ul IPSO si ce se schimba la revizii precum si alte informatii de interes ptr noi cei care avem Renault-uri.
Cert e un lucru, pe mine unu m-au castigat ca simpatizant si client fidel... ca o fii sau nu masina in garantie, sunt nr 1 pe lista mea.
Si cum am de gand ca pe viitor sa imi iau un Scenic sau Megane, eu zic ca e mai mult decat bine venit acest lucru - sa ai incredere intr-un reprezentant Renault.
Asa ca, mergeti cu incredere la IPSO.
post-336-1110552475.gif A... si inca ceva referitor la piesele Renault : Service-urile acreditate de Renault folosesc piese direct de la mama lor si le iau la pretul de vanzare direct de la Renault-Nissan Romania iar pe piata noastra se perinda o carca de piese in cutii cu sigla Renault care sunt facute pe vapor... asa ca sub egida "cat dai atat face", voi folosii piese de la ei.
Bafta si la mai mare.
NOTA 11 ptr IPSO Ploiesti la comunicare - NOTA 10 la service. coolspeak.gif

This post has been edited by Aantonio: 28 Mar 2008, 19:10


--------------------
Alfa Romeo 147 1.6 16v 120cp
Ex: Megane 2.1/2005/1.5dCi/82cp; Renault Clio Symbol 2007 1.5dCi/68cp; Megane 2.1/2004/1.6 16v/113cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elnego
post 23 Apr 2008, 11:25
Post #32


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 28 January 08




Revizie 10000 km efectuata la IPSO Ploiesti in 21.04.2008, a costat 490 lei , am intrebat daca la urmatoarea revizie pot aduce piese (macar uleiul) de la alt vinzator (supermarket) Nici nu au vrut sa auda spunind ca pisele trebuie sa fie din reteaua atestata de Renault , in acest fel pot vinde orice produs la ce pret doresc si deasemenea induc presupunerea ca celelalte magazine ar vinde produse contrafacute !!! Cind am cerut documentul , reglementarea care nu le permite sa primesaca piese din afara au ridicat din umeri si au spus ca nu -mi pot da asa ceva , deasemenea nu au vrut sa-mi dea nici o lista a magazinelor agreeate de Renault. Ce s-ar putea face legal in acest caz ? (eu cred ca e o mare nedreptate si OPC- ul si Consiliul Concurentei ar trebuii sa aiba un cuvint de spus )
Deasemenea tot in legatura cu revizia : nivelul de antigel putin scazut , cind am cerut sa fie completat in garantie au spus ca nu face obiectul garantiei cu toate ca in carnetul de garantie nu e specificat nimic , ce parere aveti ?
Si , culmea, mi-au inclus in factura " diverse furnituri " 10 Ron, cind am intrebat ce reprezinta au spus ca husa de plastic si folia de pe volan !!! Vi se pare normal , acestea nu ar trebui incluse in manopera sau cheltuieli indirecte ???
Va astept parea si cu propuneri pt a stopa , daca se poate aceste nedreptati .



--------------------
Renault Megane Estate 1.5 DCI 2008 - PH 57 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MaxPayne
post 23 Apr 2008, 19:05
Post #33


White Power Member


Group: Members
Posts: 237
Joined: 7 April 07
From: Still fu*kin' Romania...




Cineva spunea intr-un post anterior ca lucrurile s-au schimbat in bine odata cu noua conducere. Probabil intre timp lucrurile au revenit la "normal" pt. ca mie IPSO mi s-a parut sub orice critica (ma refer la atelierul de caroserie nu la cel de mecanica unde lucrurile stau cu totul altfel). Lucrari de vopsire mizerabile (bule de aer, ornamente gazate), elemente de caroserie montate "la misto", tapiterie patata pt. ca toate piesele demontate au fost depozitate in interiorul masinii fara a se aplica macar o folie de protectie pe banchete. Nu mai spun de timpul de asteptare nejustificat de mare si de felul in care arata interiorul masinii cand am ridicat-o din service. Toate reparatiile s-au facut pe CASCO. In caz ca a mai avut cineva o experienta asemanatoare as aprecia un sfat pt. rezolvarea problemelor ramase de rezolvat. Multumesc anticipat.


--------------------
Renault Megane 2.1 Bicorp 1.5 dci DimSport Power
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 9 May 2008, 11:16
Post #34


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




salut! Am efectuat azi revizia de 1 an la Ipso Ploiesti la Clio din semnatura!
Km la bord: 8700.
Au schimbat uleiul (5w) , filtru ulei+polen, completat lichid parbriz, gresat usi, balamale.
Durata total 50 minute. Imediat cum am ajuns s-au apucat de masina (nu am asteptat deloc).
Cost 0 (talon gratuit oferit de ei pt prima revizie la cumparare).
Din pacate trebuie sa revin pe 22 ca se pare ca are scurgeri de ulei din cutia de viteze. Cica dureaza 7 ore interventia. Evident pe garantie.
Foarte multumit de servicii.
Revin cu impresii dupa data de 22 si la revizia de 15k km a meganului.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aantonio
post 5 Jun 2008, 12:35
Post #35


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 17 January 08
From: Ploiesti




@MaxPayne : Da, subscriu! Aia de la caroserie stau rau de tot la capitolul profesionalism. Am fost acum 2-3 saptamani cu o colega de munca care are un megane si l-a avut plesnit ... jale, piese nepuse la loc, nestranse, mizerie, kit intins pe tapiterie ... jale!
Btw, am fost la IATSA Campina cu masinile de serviciu pe 26.05 la revizie. Cineva de acolo mi-a garantat ca intr-o luna de zile obtin licenta ptr garantie Renault. Sa vezi atunci belea smile.gif)

This post has been edited by Aantonio: 5 Jun 2008, 12:41


--------------------
Alfa Romeo 147 1.6 16v 120cp
Ex: Megane 2.1/2005/1.5dCi/82cp; Renault Clio Symbol 2007 1.5dCi/68cp; Megane 2.1/2004/1.6 16v/113cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 5 Jun 2008, 13:27
Post #36


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Ce inseamna licenta pt. garantie Renault?


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 5 Jun 2008, 16:14
Post #37


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




IPSO - 95 de lei ora de manopera. In pitesti e 55. 25 mil revizia de 60k km la master. 18 in pitesti.

This post has been edited by ssilviu: 5 Jun 2008, 16:15


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
missy2000
post 6 Jun 2008, 15:13
Post #38


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 3 April 08




QUOTE(ssilviu @ 5 Jun 2008, 16:14)
IPSO - 95 de lei ora de manopera. In pitesti e 55. 25 mil revizia de 60k km la master. 18 in pitesti.
*



Verifica cu atentie ca sint toate piesele/aceleasi piese pe ambele devize. Diferenta asta nu o cred. Nu poate fi doar din manopera.


--------------------
Renault Renault 2005 - ph xx xxx
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aantonio
post 6 Jun 2008, 16:23
Post #39


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 17 January 08
From: Ploiesti




@ Salon : Adica fac revizii la gama Renault fara sa pierzi garantia, iti scriu si iti stampileaza in carnetul de garantie!


--------------------
Alfa Romeo 147 1.6 16v 120cp
Ex: Megane 2.1/2005/1.5dCi/82cp; Renault Clio Symbol 2007 1.5dCi/68cp; Megane 2.1/2004/1.6 16v/113cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 6 Jun 2008, 18:48
Post #40


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




QUOTE(missy2000 @ 6 Jun 2008, 16:13)
Verifica cu atentie ca sint toate piesele/aceleasi piese pe ambele devize. Diferenta asta nu o cred. Nu poate fi doar din manopera.
*



Pai nu e. Ipso Ploiesti practica "la revizie se schimba tot ce se poate schimba". Indiferent ca filtrul de motorina se schimba la 45k, ei mi-l schimba la fiecare revizie. De ala de aer, acelasi lucru. In loc sa se tina de caietul de revizii care e si asa prea des, ei te jupuie de bani cu orice ocazie. Inutil de spus ca mi-au schimbat si placutele de frana si pe fata si pe spate cu uzura de 50%. Dar na, asa se intampla cand nu sunt eu acolo sa pun piciorul in prag si trimit pe cineva cu ordin "mergi si fa revizia".

Stiu ca fiecare sarcina are un anumit numar de ore, dar sa-mi montezi un carlig comandat (si prima oara comandat prost, adica vin ca prostu cu masina, fac 100 de km degeaba ca sa mi se spuna ca stai domne, ca nu se potriveste ca nu am dat bine comanda) si sa-mi pui pe factura 3 ore de manopera de 95 lei e bataie de joc. Cand munca este de un grad redus de dificultate si nici nu dureaza mai mult de o ora.

Oricum, am facut revizia azi la Amat si m-a costat 19 mil. Daca aia de la Ipso mi-au zis ca face 25 de mil, treaba lor. Ah, si la Pitesti mi-au spalat si masina gratis. Foarte amabili.

This post has been edited by ssilviu: 6 Jun 2008, 18:52


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MaxPayne
post 11 Jun 2008, 18:30
Post #41


White Power Member


Group: Members
Posts: 237
Joined: 7 April 07
From: Still fu*kin' Romania...




@Aantonio - vad ca spre deosebire de unii care par angajati IPSO tinand cont de incantarea maxima de care dau dovada cand pomenesc acest nume in posturile lor, mai sunt si cei care se lovesc de problemele cotidiene ale acestei retele.
Deocamdata masina e din nou la ei pt. remedieri, ceea ce nu ma incanta f. mult tinand cont de "profesionalismul" de la prima "reparatie". Revin cu impresii...


--------------------
Renault Megane 2.1 Bicorp 1.5 dci DimSport Power
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Aantonio
post 6 Jul 2008, 23:27
Post #42


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 17 January 08
From: Ploiesti




Da! Sunt de acord cu tine! Sincer sa fiu eu n-am avut probleme pana acum cu ei. Marti fac revizia si va zic ce si cum! Insa din ce am vazut/auzit de la prieteni buni/colegi, daca nu te duci cu "recomandari", telefonul dat inainte si sa stii din start ce trebuie facut si cum sta treaba, o iei in freza!
Cum a spus cineva intr-un topic p-aici : "Cel mai bun service e ala unde cunosti pe cineva!" smile.gif)


--------------------
Alfa Romeo 147 1.6 16v 120cp
Ex: Megane 2.1/2005/1.5dCi/82cp; Renault Clio Symbol 2007 1.5dCi/68cp; Megane 2.1/2004/1.6 16v/113cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MaxPayne
post 14 Jul 2008, 16:35
Post #43


White Power Member


Group: Members
Posts: 237
Joined: 7 April 07
From: Still fu*kin' Romania...




Gresesti... cel mai bun service nu va fi niciodata in Romania wink.gif in cazul meu abia dupa ce am apelat "vocea clientului - Renault", baietii au intrat oarecum in priza. Remedierile facute ar trebui urmate din nou de altele. Probabil se merge pe ideea "sa vedem cine cedeaza primul"...


--------------------
Renault Megane 2.1 Bicorp 1.5 dci DimSport Power
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jammix
post 4 Aug 2008, 17:13
Post #44


Membru


Group: Members
Posts: 137
Joined: 11 March 08




Am avut si eu un contact cu Ipso Ploiesti acum 2 zile. Ma duceam la un prieten in Valeni cand masina mea a decis sa se strice. Probleme la bobine desigur. Era ora 8 seara intr-o Vineri asa ca am decis sa las pt a doua zi. Sun pe la 9.30 dimineata sa fac programare. Imi raspune cineva si imi cere seria sasiu. Nu aveam talonul la mine. Spun ca revin in 2 minute. Doar ca aici vine problema. Iau talonul si cand incerc sa-i sun era ton ocupat. A TINUT ASA 2 ORE!!. Nu mi-a venit sa cred. incercam din 5 in 5 minute. Bataie de joc. Intr-un tarziu la 11:00 imi raspund si imi fac programare la 12:30. Am ajuns , in 10 minute au luat masina, am fost chemat sa-mi arate ca de fapt aveam probleme cu doua bobine ( una trebuia imediat schimbata, cealalta era pe duca), neavand prea multi bani am schimbat doar una + o bujie +un bec pozitii . Au folosit folie pt scaun , volan si schimbator, au scris in provesul de predare toate zgarieturile pe care le aveam. Dupa 30 de minute am primit masina cu piesele schimbate in portbagaj. Pretul : 370 de ron ( bobina SAGEM desigur 200+bujie 20+ bec pozitie 1.5 +test clip+manopera ). Nota 8 ( pt ca mi-au facut faza cu telefonul )


--------------------
Renault Megane 1.6 16v 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elnego
post 15 Aug 2008, 08:15
Post #45


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 28 January 08




Defectiune in garantie a dispozitivul de inchidere si incuiere a portierei stinga fata. In data de 24.07.2008 facut constatarea , consilierul de service nu a putut sa-mi dea o data aproximativa cind se va face reparatia : " cind va sosi piesa , daca nu e in stoc la Bucuresti trebuie comandata in Franta", in 5.08.2008 am sunat si mi s-a spus ca a sosit piesa. In 6.08.2008 s-a facut inlocuirea , lucrat neglijent suit cu salopeta murdara pe scaun (tatiserie de culoare deschisa) , nu husa pe scaun , nu pe volan sau schimbator, daca nu puneam eu ceva pe scaun ar fi pus si sculele direc pe tapiserie, bineinteles murdarit fata interioara de usa (am curatit-o eu ulterior ) . Aceasta a fost o interventie in garantie facuta de la service IPSO Ploiesti !!!


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 DCI 2008 - PH 57 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elnego
post 19 Aug 2008, 09:27
Post #46


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 28 January 08




Buna ziua , am cumparat in decembrie 2007 un Renault Megane Estate 1.5 dci 106 CP , sunt multumit de masina nu am avut probleme deosebite cu ea pina acum.
In schimb sunt f nemultumit de dealerul de unde am luat-o si unde fac reviziile in garantie si anume IPSO Ploiesti.
La comandarea masinii s-a spus ca are garantie 2 ani sau 100000 km din bara in bara , cind am ridicat masina constat ca trenul de rulare nu are garantie decit 50000, am fost atit de suparat incit am vrut sa nu mai ridic masina dar nu am mai putut face nimic pentru ca deja era achitata prin banca.
A scazut nivelul de antigel , am solicitat sa-mi fie completat in garantie , am fost refuzat pe motiv ca nu face obiectul garantiei motivind ca doar daca era o scurgere datorata unei piese defecte (furtun , etc...) Condider ca si aceasta regula unilaterala a lui IPSO Ploiesti trebuia sa-mi fie adusa la cunostinta in momentul cind am comandat masina.
Va prezint acum si problemele pe care le am la efectuarea reviziilor tehnice in garantie :
Pe 13.08.2008 programat la IPSO Ploiesti pentru revizia de 20000 km .
Inca de la revizia de de 10000 km, aprilie 2008, am solicitat sa aduc piese (ulei, filtre) cumparate de mine , am fost refuzat cu explicatia la vremea respectiva de catre dl. Dir. Serbanescu Adrian ca acestea sunt dispozitiile Renault Romania si IPSO Ploiesti respecta aceste dispozitii.
S-a dovedit ca este o afirmatie neadevarata , am scris la Renault Romania vocea clientului si citez din raspunsul primit : revizia este o operatiune de intretinere a vehiculului la care puteti folosi materiale de exploatare achizitionate de la comercianti altii decit Reparatorii Agreati Renault , incheiat citatul.
Am facut reclamatie la OJPC Prahova pentru acest aspect si am primit urmatorul raspuns : „ Operatorul economic nu informeaza in scris sau prin afisare , sau alte moduri, despre refuzul executarii reviziei tehnice decit cu piese schimb si accesorii achizitionate de la unitatea IPSO. Aceste piese si accesorii se gasesc in reteaua comerciala si refuzul executarii reparatiilor cu altele decit cele achizitionate din service , constitue practica comerciala abuziva, incalcindu-se art. 9 din OG 21/1992 republicata „
La revizia din 13.08.2008 m-am prezentat la service cu piese cumparete de mine (filtre, ulei) avind chitanta factura , certificat de garantie si de conformitate.
Piesele aduse de mine au fost verificate de seful de atelier dl. Aurel Stefan si au fost considerate corespunzatoare.
Dupa mai bine de o jumatate de ora de discutii timp in care nu am primit un raspuns concret la intrebarea : in baza carei legi sau intelegeri prealabile nu imi acceptati revizia tehnica cu piesele aduse de mine ? mi s-a aratat o reglementare interna semnata de conducerea IPSO Bucuresti prin care se conditioneaza acceptarea pieselor aduse de mine de semnarea urmatoarei declaratii :
Subsemnatul........................confirm ca am adus pisele de schimb listate mai jos si am solicitat montarea lor fara a putea dovedi originea acestora. Accept astfel sa pierd garantia pentru piesele de schimb la unitatea service precum si pentru orice probleme care ar putea decurge din functionarea lor defectuoasa sau functionarea neconforma parametrilor constructorului.
Va dati seama ca nu eram inconstient sa semnez aceasta declaratie deoarece :
1. eu dovedeam originea pieselor prin factura si chitanta ( IPSO ma obliga sa declar ca solicit montarea piselor fara a putea dovedi originea acestora !!! )
2. pentru orice defectiune ulterioara o motorului sau a altei piese IPSO Ploiesti putea sa dea vina pe piesele aduse de mine si sa nu-mi repare defectiunea in garantie.
Deasemenea, conform aceleiasi reglementari interne, mi-ar fi solicitat pentru montarea pieselor aduse de mine o manopera diferita (mult mai mare) fata de manopera pieselor dinsilor cu toate ca aceste piese dunt identice si nu necesita manopera suplimentara.
Pina la urma am fost nevoit sa fac revizia cu pisele cumparate de la IPSO Ploiesti, mai putin uleiul care mi-a fost acceptat , aceiasi marca ca a lor ELF 10 W 40.
Va prezint mai jos preturile comparate ale pieselor :
Piesa Pret piese IPSO Ploiesti Pret piese cumparate de client
Filtru de ulei 36,06 20
Filtru motorina 190,07 70
Filtru habitaclu 102,47 65
Filtru aer 73,25 65
TOTAL 401,85 220

Va cer parerea despre acest mod dovedit nelegal de a spolia clientul si de a impune cumpararea propriilor piese practicat de catre IPSO Ploiesti. Astfel prin reglemantari interne incearca sa transforme o recomandare din carnetul de garantie , citez : „se recomanda montarea piselor originale sau de calitate asemanatoare „ intr-o obligatie a clientului de a le cumpara propriile piese.
Alt aspect pe care vi-l supun atentiei :
In factura de revizie sau de orice alta reparatie IPSO Ploiesti trece „ furnituri diverse” . La intrebarea ce reprezinta ele s-a raspuns ca sunt husa scaun , volan , servete de hirtie , etc.
Acest lucru este nelegal incalcindu-se art. 25 din OG nr. 21/1992 republicata care spune ca materialele trebuie trecute detaliat fiecare cu pretul respectiv. Mai mult decit atit suma pentru furnituri diverse nu reprezinta suma totala a materialelor marunte folosite (husa volan , husa scaun, servetele hirtie, etc.) ci ea reprezinta 2% din valoarea facturii de revizie/reparatie de parca numarul si valoarea furniturilor diverse ar fi proportionala cu valoarea factuirii ! Spre exemplificare, la o reparatie in valoare de 10000 lei (destul de probabila avind in vedere costul pieselor si al manoperei ) valoarea „furniturilor diverse „ ar fi de 200 lei !
Ati mai intilnit o astfel de practica la alt service agreat de Renault ?
Va multumes pentru rabdarea de a citi aceste rinduri va recomand sa ocoliti (daca puteti) cit mai pe departe IPSO Ploiesti si va astept cu pareri si sfaturi .

PS tabelul cu preturi vad ca nu a fost luat corect , prima cifra e pretul IPSO a doua a clientului ex : 36.06 lei- 20 lei


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 DCI 2008 - PH 57 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 22 Aug 2008, 08:25
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Salut! Va povestesc si eu patania avuta cu Ipso Ploiesti.
In August 2007 am cumparat de la Ipso Ploiesti , un Megane Extreme. La livrarea masinii mi-a fost dat cadou un talon de revizie gratuita (este vb de prima revizie de 15 k km). Intrucat masina a venit neconforma cu fisa produsului (trebuia sa aiba bandouri in culoarea caroseriei si nu a avut), mi s-au oferit (pe langa vopsirea bandourilor) alarma +montaj gratuit, astea pe langa talonul de gratuitate la revizie.
Mi s-a atras atentia ca acest talon, include schimbul uleiului cu 10w40. In cazul in care doresc sa pun un ulei superior, va trebuie sa achit doar diferenta de bani de la 10w40 la cel dorit. Buuun.
A venit si timpul reviziei, 04.07.2008. Ma prezint la Ipso, dau talonul, vorbesc cu o duduie, ii explic ce mi s-a spus la vanzare in privinta schimbului de ulei, zice ok, masina intra in service.
La plecare mi se prezinta factura (eu credeam ca trebuie sa fie maxim 100-120 ron, doar diferenta de pret la ulei).,surpriza, 335 ron. Cer explicatii. Mi se spune de catre aceeasi duduie:
"Factura este compusa din pretul total a 5 lt ulei sintetic (asa cum ati cerut) si filtrul de polen, care nu intra in gratuite, intrucat nu este obligatoriu conform politica de revizii Ipso, furnituri diverse".
Dupa 10minute de discutii in contradictoriu asupra achitarii integrale a uleiului si a filtrului, cer sa vb cu seful de atelier.
Au ajuns sa imi zica ca imi dau 5 litri de ulei semisintetic in portbagaj , dar cel sintetic trebuie sa-l platesc integral.
In privinta filtrului de polen, mi se spune ca in cazul in care nu aveam bon de gratuitate, acesta devenea obligatoriu ca piesa de schimb, dar asa, cu bon, trebuie platit., devenind piesa de schimb optionala, la cererea clientului.
In fine, refuz sa platesc, si solutia data de ei, a fost sa il astept pe domnu' director. Intreb cand soseste dumnealui si mi se spune:" stiti, el are program de la 9, dar nu vine asa devreme, ca doar e director, vine pe la 9.30". Desi nu aveam certitudinea ca buossul o sa vina prea devreme, decid sa astept. Apare pe 9.20 , este preluat imediat de duduie si seful de atelier si dupa 10 minute, se prezinta duduia la mine si imi spune: " a zis domnu' director ca trebuie sa platiti doar diferenta de pret dintre uleiul semisintetic la sintetic, ne cerem scuze".
Concluzia: nu mai fac nici o revizie la Ipso, nu stiu daca sunt altii mai buni, dar macar incerc sa-i gasesc. Evitati Ipso .

This post has been edited by dumid: 22 Aug 2008, 08:27


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hashcip
post 24 Aug 2008, 18:16
Post #48


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 31 October 07




am sunat ieri la Iatsa Campina
au fost autorizati Renault
am auzit numai cuvinte de lauda(profesionisti, seriosi si amabili) despre ei de la prieteni cu Loganuri
pareri ceva?
tel. local 2: 0244335071


--------------------
renault symbol 1,5dci 85 cp 2008 fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elnego
post 28 Aug 2008, 14:13
Post #49


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 28 January 08




Am sunat si eu , deocamdata sunt autorizati numai pt Logan si peste o luna si pentru Renault , sper sa fie o alternativa pentru IPSO....


--------------------
Renault Megane Estate 1.5 DCI 2008 - PH 57 XXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MISHU
post 3 Sep 2008, 22:49
Post #50


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 13 June 06




Imi pare rau..dar eu te contrazic...si it mai aduc doua pesoane care fac acelasi lucru in legatura cu IPSO Ploiesti sectia tinichigerie:
1. Sunt total neseriosi la termene..iti spun ca dureaza un interval....trece o saptamana de la expirarea acelui interval...si cand te cheama sa o ridici constati ca treaba nu e nici pe departe terminata! Am patit treaba asta de 3 (TRE) ori...si nu imi mai trebuie IPSO tinikigerie Ploiesti.
2. Nu sunt convins ca tot ceea ce e pe factura e rezolvat in realitate. Am avut o zgarietura care cuprindea usa stanga spate. aripa laterala spate si un pic partea laterala a bandoului corespunzatoare aripii amintite. spun un pic pt ca cei de la CASCO au remarcat si asta).
Cand in sfarsit am ridicat masina , cei de la service mi-au spus sa nu o spal vreo doua zile cai usa era proaspat vopsita!!!! Oricum..nici acum dupa aproape 6 luni nu au nimerit exat nuanta ( ce naiba ca doar culorile le au computerizate!!)
asteapta nervos.gif
Dupa o saptamana am spalat-o ( abia atunci am avut timp de mashinutza) si am constata ca desi partea aia putin afectata ( bandoul lateral desub aripa laterala) nici nu a fost atinsa de mana lor= era la fel de zgariata.....desi pe factura era trecuta.Ce teapa si-au luat aia de la CASCO!!..ca eu tot aia plateamca prima de asigurare!!..dar ce sa ii faci daca asiguratorul nu verifica cu cine colaboreaza..dekja in Ploiesti stiu firme cunoscute de asigurari caremi-au spus la nivel inalt ca se feresc de iPSO..Intreaba de exemplu la ASTRA!!
Iar acum dupa aproape 6 luni mi-a picat bandoul lateral de pe usa respectiva ( 'dunga aia neagra"...pe care ei o inlocuisera cica!)...stiti cum e prins da?..se 'cracaneaza niste chestii care intra in 3 puncte pe usa...le "caracanezi" si le fortezi un pic...
Ei uite ca era "crcanata" doar o chestie din aia intr-unyul din punctele laterale...restul erau NEATINSE!!!...ma mir ca a tinut si atata!
Deja ti-am facut capul calendar? daca nu iti spun ce a patit socrul meu....cum la el la o usa indoita usor i s-a indoit si pragul iar "baietii priceputi" l-au purtat pe drumuri...pentru ca si cel mai chior ar fi vazut ca pragul ara "reparat" tot stramb era...dar asta s-a lasat cu scandal..pana la seful e service..care in final i-a dat dreptate clientului.."e starmba domne c e sa o mai lungim..!"
Si iti mai povestesc si altele..dar deja ma doare capul...si cred ca si pe tine!
Multumesc pentru atentie!


--------------------
Renault Clio Symbol 2006 Fidji
Cu respect, Mishu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hashcip
post 4 Sep 2008, 18:11
Post #51


Membru incepator


Group: Members
Posts: 93
Joined: 31 October 07




@MISHU
pe cine contrazici ca nu inteleg?


--------------------
renault symbol 1,5dci 85 cp 2008 fidji
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MISHU
post 9 Sep 2008, 11:46
Post #52


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 13 June 06




Nu stiu sa folosesc foarte bine toate chestiile astea de pe forum...contraziceam pe cineva care scria undeva mai sus ( anterior) ca lucrurile s-au schimbat si totul e OK la IPSO....dar vad ca pe tine te intereseaza pe cine contrazic si nu problema de fundament a mesajului scris de mine!
Sa stii ca ceea am scris si eu si altii nu sunt povesti..poate ca inca nu te-ai lovit de probleme!
Iti doresc o zi buna!


--------------------
Renault Clio Symbol 2006 Fidji
Cu respect, Mishu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
semit
post 9 Sep 2008, 14:56
Post #53


Private Spice


Group: Moderatori
Posts: 5.972
Joined: 27 September 05
From: Bucuresti




Si eu cred ca te plictisesti la servici, adica la IPSO wink.gif


--------------------
Reno Megane GT line 1.5dCi '13
nu-ti face iluzii ca sa n-ai deziluzii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cozmeline
post 13 Sep 2008, 18:11
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 13 September 08




Sa va enumar pe scurt cat de ''meseriasi'' sunt cei de la IPSO :

-La inceputul anului am venit pt :vopsit pe partea dr aripa fata , capac oglinda, portiera fata si inlocuit bara fata. Cand am venit sa ridic masina surpriza : capacul de la oglinda avea aspect de coaja de portocala pe 50% din suprafata sa iar pe margini erau picaturi de lac intarit arata de parca a fost lacuit cu pensula si s-a scurs lacul blink.gif aripa si portiera aveau alta nuanta decat masina iar bara. . . . .ati ghicit cu totul alta nuanta si decat restul masinii si decat aripa si portiera in plus bandoul de pe portiera dr trepideaza f tare cand ascult muzica la nivel normal iar pe portiera mi-au facut si o ditamai zgarietura pe interior.
Capacul de la oglinda au fost de acord sa il revopseasca iar pt restul am primit o abureala de calitate ba ca vopseaua se mai deschide in timp si nu o sa se mai vada diferenta ba ca este masine veche si din cauza asta nu se "pupa " culoarea [masina este cumparata in luna iulie 2007] ba ca bate soarele si din cauza asta e o diferenta . . . . . la capitolul aburit sunt cei mai tari.
Mai departe am jurat ca nu mai apelez pt reparatii lai ei ci dor pt revizie pt ca prima la 10k a decurs ok am zis sa incerc si la 20k. Am rugat sa imi puna un ulei sintetic in loc de cel semisintetic pe care il pun de obicei dar o domnisoara impertinenta de la receptie incerca din rasputeri sa ma convinga sa il pun tot pe cel semisintetic ca e mai beine wacko.gif obtiunea mea a ramas tot ulei sintetic cand am venit sa iau masina surpriza pusesera ulei semisintetic din nefericire pt ei au trebuit sa il schimbe cu ce am cerut la inceput si seful de service m-a rugat sa asist si eu la operatiunea de schimbera a uleiului sa ma conving ca o sa puna sintetic pana la urma.
Cand au dat drumul la uleiul care se presupunea ca a fost schimbat iar masina a parcurs doar 50 m cat a iesit din service pana in parcare la ei va jur ca era NEGRU . . . mad.gif nu cred ca un ulei se innegreste doar in 50 m parcursi chiar si la diesel. iar ca sa fie tacamul complet dupa ce a dat masina jos de pe elevator mecanicul a deschis si portiera din dreapta raschetand vopseaua si de pe stalpul elevatorului si de pe portiera masinii iar ca sa fie un adevarat "meserias" a inchis-o tot prin stalp blink.gif .-
Normal ca nimeni nu si-a cerut scuze nici macar mecanicul sau seful de service care mi-a raspuns " ce sa fac sa il i-au la bataie " [pe mecanic ]
Si inca o dovada a" profesionalismuli" lor tot in acea vizita am reclamat faptul ca volanul care este imbracat in piele s-a uzat prematur dupa nici un an. au zis ca fac o poza si o trimit la RENAULT sa decida ei daca trebuie schimbat sau nu normal ca nu am fost contactat dar...........an fost sunat de o doamna draguta sa ma intrebe daca sunt multumit de serviciile IPSO radmasa.gif am venit la o intanlire cu DIRECTORUL DE SERVICE care a verificat daca s-a facut poza pt volan si. . . . . . . . . .normal ca nu se facuse au facut poza de fata cu mine teoretic au trimis-o la renault iar respunsul a fost VOLANUL NU INTRA IN GARANTIE .
Concluzie : FUGITI DE IPSO !!!!!!!!


--------------------
Renault SYMBOL 1.5 DCI 80cp 2007 DYMAMIQUE
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ursus2
post 17 Sep 2008, 19:42
Post #55


Membru incepator


Group: Members
Posts: 7
Joined: 14 August 08
From: Bucuresti/sector 3




radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif A fost tare aia cu schimbul de ulei!Cine va pune sa apelati la serviciile acestui service plin de ciobani transformati in meseriasi la apelul bocancilor?


--------------------
o gloaba a fost noua 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ryk
post 29 Nov 2008, 21:28
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.562
Joined: 14 February 08
From: Bucuresti / Ploiesti




pana la urma iatsa campina a devenit service autorizat renault? Ca as prefera sa merg la ei ca am auzit la fel peste tot ca sunt super ok.


--------------------
Renault Megane III 2014 hatchback / 1.5 dCI 110CP EDC - N-am...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ncristi
post 4 Dec 2008, 08:19
Post #57


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.910
Joined: 9 April 05




IPSO Ploiesti - caroserie - sunt niste dezastre. Eu in ploiesti am inceput sa apelez pa PEX. Sunt de n-ori mai buni si mai seriosi.



--------------------
Renault kadjar - 1.2 tce 130 hp ZEN - 2017
Sandero stepway 0.9 tce
Ford focus 1.6 tdci 110 hp
Ford ecosport 1.0 ecoboost 125hp
Skoda octavia 1.2 tsi 105 hp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 4 Dec 2008, 11:21
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




Noi probleme cu Ipso:

incep si cu parti bune dupa care continui cu rele.
Bune: am luat un clio 3 pe 4.11.2008 tot de la ei. La nici o saptamana si doar 1000km, simteam niste zgomote ciudate la roti doar pe denivelari puternice . Zgomotele dispareau dc puneam frana, pe acelasi drum prost.
Ma duc intr-o sambata, se constata (imediat a mers cineva la proba, e suficient sa mergi pe strada aia bombardata pe care se afla serviceul) mi se da dreptate, se suie pe elevator si se strang etrierii sau cum se numesc alea de tin placutele de frana. Se da jos, se face proba si merge absolut ok. Zgomotele au disparut.
Reclam si urmatoarele: in bord service due arata la 10000 desi trebuia la 15000 dupa noile reguli. Se reseteaza imediat.
Reclam de asemenea ca becul de bricheta nu merge. Asa am luat-o dar nu am vazut pe moment la livrare. Mi se spune ca pun ei altul dar ma taxeaza la manopera. Cica trebuia sa constat la livrare si sa scriu in procesul verbal ca e ars.
In fine, refuz operatiunea ca nu mor fara ala. Interesant e ca nu am fost crezut ca asa am luat masina cu dor 8 zile inainte.
In fine, sunt multumit pentru promptitudine avand in vedere ca nu am avut programare.
acum sa zic de rau. Anul trecut am luat Megavnul Extreme tot de la Ipso. Masina a venit neconforma, adica nu avea bandouri in culoarea caroseriei desi in fisa ei erau trecute. Problema s-a rezolvat atunci prin vopsirea lor pe banii RRO si prin atentii comerciale pentru deranjul creat.
La nici un an, vopseaua se exfoliaza de pe bandoul fata (este intr-o zona unde pietricelele nu ajung, si oricum se vede clar ca se exfoliaza si nu este cauzat de vreo lovitura).
Azi se duce sotia pt constatare. Nici nu e primita la constatare intrucat ei dau garantie la vopsire doar 3 luni. Le-am zis ca stiu asta, dar ca masina trebuia sa vina din fabrica asa si prin urmare am garantie 2 ani la vopsea. Nu au vrut sa auda, nu i-a interesat si mi s-a spus sa revin luni sa vb cu directorul ca sapt asta nu e.
Am vb la RRO, am facut sezizare si astept. Interesant e ca la Ipso , totul se rezolva cu directorul (vezi mai sus ca si prima revizie la Ipso am rezolvat-o tot cu directorul, la pret ma refer).
La nici 2 ore sunt sunat de RRO sa faca un sondaj cu privire la Ipso si la interventia avuta in 15.11 cu clio. Le-am zis ca a fost ok dar ca nu recomand nimanui sa le treaca pragul. I-am zis si de sezizarea facuta un pic mai devreme, dar mi-a zis ca suna exclusiv in legatura cu ultima interventie.


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Solon
post 5 Dec 2008, 22:19
Post #59


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.032
Joined: 16 December 04
From: Bucuresti




Sa incepi de la primul post cu asemenea vocabular, e mai mult decat evident ca nu ai ce cauta pe acest forum!
Si cred ca si restul colegilor sunt de acord cand spun: VALEA!


--------------------
3 japoneze 2 nemtoaice si cam atat
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dumid
post 8 Dec 2008, 15:54
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 641
Joined: 12 July 06
From: Bucuresti




QUOTE(Solon @ 5 Dec 2008, 23:19)
Sa incepi de la primul post cu asemenea vocabular, e mai mult decat evident ca nu ai ce cauta pe acest forum!
Si cred ca si restul colegilor sunt de acord cand spun: VALEA!
*




Am uitat sa mentionez ca la ultima interventie de la Ipso la Clio (la 1000km) am fost lasat sa stau langa masina, in sensul ca nu mi-a zis nimeni sa plec de langa ea.

This post has been edited by dumid: 8 Dec 2008, 15:59


--------------------
5461 1997 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 28th March 2024 - 14:44
Dacia