Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Alegere traseu Bucuresti - Galati., Pe unde este mai bine?

441529
post 20 Jan 2008, 00:06
Post #1


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




In perioada urmatoare voi avea de facut un drum la Galati. In ultimul timp nu am mai fost in zona si poate ma lamuriti voi.
Ar fi doua variante de traseu, cu plecarea sambata dimineata:
1. Bucuresti (Berceni) - Urziceni - Buzau - Braila - Galati
2. Bucuresti (Berceni) - A2 - Dragalina - Slobozia - Braila - Galati.

Dupa calculele hartiei si navigatiei, precum si dupa rapiditatea ajungerii pe A2 (10 minute), as alege varianta 2. Problema este ca nu am mai fost chiar niciodata pe partea a doua a traseului, adica de la Slobozia incolo, pe DN 21.
Aveti careva idee despre cum este drumul asta? Sau economia de pe A2 o prapadesc pe aici?

Multumesc de ajutor.


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
antifizic2
post 20 Jan 2008, 00:27
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.434
Joined: 16 June 07
From: Bucuresti- Romania




vara asta drumul era de calitate buna, eu am nimerit in sezonul cositului si era plin de tractoare si carute dar acum nu ar trebui sa ai probleme, alege A2


--------------------
renault LAGUNA II / 1.9 DCi 2004 - B-57-LXF
17" silverstone custom colour/ 2DIN DVD/ K&N/ EBC - greenstuff/ HID 5000k
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 20 Jan 2008, 00:40
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Am fost eu prin august: dus pe prima varianta, intors pe a doua. Pe a doua varianta, cu vre-o 30 de km inainte de Slobozia si pana la A2, drumul e o nenorocire (plin de gropi si denivelari) ma durea capul de trepidatii la 60-70 km/h. Nu cred sa-l fi reparat intre timp si dupa zapezile din ultima vreme, s-ar putea sa fie chiar mai rau. Iti recomand prima varianta, cel putin pana la Buzau, drumul e foarte bun.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Jan 2008, 00:42
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Asaa, recomand pe A2, mai ales ca spui ca nu trebuie sa traversezi Bucurestiul.
La Drajna virezi spre Slobozia, mergi drept cativa Km, intersectezi cu vechiul drum spre Constanta (ai grija, n-am inteles niciodata cine are prioritate in intersectia aia), imediat apoi treci calea ferata si-i dai tot inainte. Cu grija, drumul e cam ondulat, nu-i bine sa sari de 80-100 la ora pe vreo 10-15 km (ca subsemnatu' nu-i sanatos si-i mai da si 120, e alta poveste). Ai la un moment dat o portiune mai zgrunturoasa de asfalt, sau de naiba stie ce (pe 30 decembrie cand am trecut ultima data era noapte si ceata, nu mi-am dat seama exact ce e), dar poti sa mergi lejer, nu-ti lasi rotile pe acolo. Pe stanga ai sa vezi nusce combinat. Intri apoi in Slobozia, drumul e cam ondulat de la camioane, ajungi la o intersectie, unde virezi la stanga, apoi o tii tot inainte. Ai sa vezi pe dreapta un Petrom, apoi drumul o tine putin dreapta prin spatele Petrom-ului. Mai mergi putin, traversezi o cale ferata simpla si iesi din Slobozia. Pana la iesirea din judetul Ialomita, drumul e cam ondulat, in functie de cat esti de mitocan cu masina, ori o lasi incet, ori ii dai 140, nu prea sunt curbe ace de par. Dupa ce iesi din judet, drumul se imbunatateste simtitor, poti sa mergi lejer cu viteze mari, intrucat nu mai ai curbe nesemnalizate sau ace de par. Atentie la Baraganu, mai stau cu radarul ialomitenii. Acolo ai alta trecere de cale ferata (Faurei-Fetesti), dai tot inainte, poti sa-i dai viteza, vezi ca e DRUM EUROPEAN acolo, deci limita e de 100. Cand ajungi la Insuratei, sa o lasi mai moale, e un sat ceva mai important, si s-ar putea sa mai stea politia pe acolo. Mai ai Viziru (intersectia spre Constanta, atentie aici la radar), Lanurile, inca 1-2 sate, destul de mititele, apoi ajungi la un pod (peste o cale ferata parasita), combinatul de la Chiscani (pe dreapta) si pe stanga linia de tramvai. De la combinat ai 4 benzi pana intri in Braila. Apoi Carrefour pe dreapta (mai ai 28 de km pana in Galati), mai e un sat, si apoi intri in Braila.
Tii tot inainte, (drum cu 4 benzi) treci vreo 2-3 semafoare, apoi ajungi la o intersectie cu sensi giratoriu, la fel, tii drumul principal, ajungi la zona de promenada a brailenilor, si apoi ai sa vezi ca drumul se infunda si poti sa virezi ori stanga, ori dreapta. O iei stanga, (in dreapta ai hotel Traian), si in 50 de metri virezi dreapta. Tii tot inainte vreo 2-3 km. Atentie, la primul semafor virezi la dreapta. Ai grija ca pe banda 1 e statie de autobuz, maxi-taxi. Dupa ce ai virat la dreapta, esti pe o strada cu scuar pe mijloc. tii tot inainte, si vei vedea un Rompetrol pe dreapta (inseamna ca esti pe drumul bun). Apoi tot inainte, drumul va vira la stanga (ca n-ai alta varianta, dupa care iesi din Braila, treci de intersectia cu drumul spre trecere bac (spre Tulcea). Tot inainte, ai sa vezi pe dreapta o liziera de copaci, in spatele lor e Dunarea, apoi ai sa vezi pe stanga o benzinarie AGIP, reprezentanta Nissan, Dacia si Reno (daca te ratacesti in Braila, desi nu cred, practic mergi pe un singur drum, intrebi cum se ajunge la APAN, reprezentanta Reno, sau la bac). De aici mai ai 14 km pana cand intri in Galati. Nu te enerva ca pe drumul de pe dig (in dreapta e Dunarea) merg meltenii cu 70 la ora, asa se poarta pe la noi. Cam greu de depasit, digul e foarte aglomerat mai tot timpul. Treci o cale ferata, apoi Siretul, vezi Selgros si Real pe dreapta, apoi urci dealul si intri in oras. De aici te descurci.

De la Polivalenta pana la intrarea in Galati sunt fix 239 de km, ii faci in cam 3 ore, cel mult 3 ore si jumatate.
Nu cred ca pierzi timp pe la Drajna, mult mai mult pierzi la un semafor in Bucuresti. Si gandeste-te cat timp faci din Berceni pana in Voluntari, daca ar fi fost de sarbatori as fi pariat ca pana ajungeai la Voluntari, ai fi ajuns pana la Galati pe cealalta parte.

LE: la fel am prins si eu in octombrie portiunea de la Drajna, de mergeam la pas, dar acum de sarbatori se pare ca au reparat-o. Inclin in continuare pe varianta A2, Braila-Buzau are 14 sate.

This post has been edited by Laurentziu83: 20 Jan 2008, 00:48


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 20 Jan 2008, 00:53
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Deci exact cum am spus eu, inainte si dupa Slobozia drumul e rau, vre-o 40-50 km in total. Portiunea aia zgrunturoasa de asfalt tocmai o dadusera cu criblura in august, de aceea e asa...
Din Berceni nu trebuie neaparat sa o iei prin Voluntari, din cate stiu eu A2 trece pe deasupra centurii, iar centura te duce la Afumati.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Jan 2008, 00:58
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Acum e asfaltata cat de cat, mergeam relativ normal, 40-50, in rest nu mai stiu, ca veneam de la Arad, era noapte, ceata, nu vedeam decat soseaua.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 20 Jan 2008, 00:59
Post #7


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Asa Laurentiu, tata,asta de iesplicatie... Ai uitat sa spui de baba cu flanea rosie de la a treia poarta pe stanga... radmasa.gif
Daca esti galatean, esti in domeniu, deh...
Ca tot te-am prins, zi-mi si mie vreun loc simpatic de cazare pe acolo. Si ceva detalii despre un restaurant sau ce o fi, numit " La Neacsu".


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 20 Jan 2008, 01:15
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




http://www.hoinari.ro/index.php?cu=15195520040503
http://www.hotelgalati.ro/
http://www.rrt.ro/hotel.php?hotel=158
http://www.tourismguide.ro/html/orase/Gala...alati/index.php

Vezi ce preturi au fiecare, hotaraste-te pe unul si iti spun apoi cum se ajunge la oricare din ele.
Nu ma intreba de conditii, ca n-am stat. biggrin.gif
La Neacsu. E un restaurant, la cca 700 de metri de intrarea in Galati. Am pus si o harta, desi e usor de ajuns.

LE: moama acu vad ce scoruri au astia... wacko.gif blink.gif

This post has been edited by Laurentziu83: 20 Jan 2008, 01:20

Attached thumbnail(s)
lastscan10.jpg ( Size: 309.33k ) Number of downloads: 15073


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 20 Jan 2008, 01:20
Post #9


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




QUOTE(Laurentziu83 @ 20 Jan 2008, 00:42)
...ai grija, n-am inteles niciodata cine are prioritate in intersectia aia...
*


De regula, cine traverseaza calea ferata.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 20 Jan 2008, 11:40
Post #10


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




@Laurentiu

Cica mai este un restaurant "La Neacsu" in zona portuara. Ai idee despre asta?


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bonzai
post 20 Jan 2008, 13:04
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 706
Joined: 15 April 05
From: Bucuresti




Portiunea Drajna - SLobozia este in lucru. Venind dinspre Drajna ai apx 6 km cu drum foarte prost, pus si simplu faci slalom printre gropi si iti garantez ca nu o le poti evita pe toate. Urmeaza 1 km de zgura, se merge cu 20-30 kmh, dupa care intri pe drum refacut pana aproape de Slobozia, unde iar e varza drumul. Se pierde destul de mult timp catigat pe A2, unde ai grija ca se merge cam incet in perioada asta din cauza cetii.


--------------------
Renault Megane 4 GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 20 Jan 2008, 13:55
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




Laurentziu83

Vezi ca mai este un restaurant aproape de Port, daca ai vre-o nunta iti zic sigur ca e ala din port.

Preturile sunt oke zic eu biggrin.gif .

Si eu am venit pe a doua varianta de drum si portiunea aia de la Drajna la slobozia e mai cu zdruncinaturi, in rest pe A2 am tinut-o constant cu 170 blush.gif .

Am venit pe 1ian de la Buc la Gl.



--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 20 Jan 2008, 14:05
Post #13


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




OK, portiunea aia de cativa km e mai naspa, dar de la Slobozia la Braila cum este?

Da, este vorba despre o nunta, restaurant de langa port. Cum este localul?


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Wolverine
post 20 Jan 2008, 14:15
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.085
Joined: 6 September 07
From: Galati




Pot zice ca e ok, 100-130 i-am dat.
Legat de local am inteles ca e meserie, dar doar din auzite, nu am fost personal si am inteles ca e maricel deci e nunta mare tongue.gif .


--------------------
Renault MB II.2 2006/1.6 16V 110CP/Expresion Audio Conenction Box/Folie/ va urma....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 25 Jan 2008, 23:11
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




QUOTE(441529 @ 20 Jan 2008, 11:40)
@Laurentiu

Cica mai este un restaurant "La Neacsu" in zona portuara. Ai idee despre asta?
*




Acolo e o bomba nu un restaurant...........cu toate ca apartine tot lu' Neacsu


On..........cel mai bun drum este prin Buzau-Braila............garantat.Nu faci stanga spre Urziceni ci mergi inainte spre Buzau. drum bun.

This post has been edited by l@u: 25 Jan 2008, 23:14


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 25 Jan 2008, 23:13
Post #16


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Pe bune? De unde as putea afla mai multe detalii?


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 25 Jan 2008, 23:15
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




Nu prea am cum sa-ti dau detalii dar vorbesc in cunostinta de cauza caci de acolo am luat masa calda ptr. muncitorii mei


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dan73
post 26 Jan 2008, 01:56
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.427
Joined: 4 July 07




Anul trecut am mers pana la Braila, la dus pe A2 pe varianta descrisa de Laurentiu, iar la intors pe Buzau-Urziceni. Pe prima varianta sunt vreo 15 localitati, pe a doua peste 30 de localitati. Ca numar de kilometri nu difera prea mult...practic sunt identice distantele.
Un restaurant foarte bun ar fi restaurantul Antic din Braila...excelent....un pic scump dar pe merit. Face banii.
Nu stiu care zicea de satul Insuratei... biggrin.gif ...il informez ca e oras. biggrin.gif
In concluzie...mergi pe mana lui Laurentiu...se pare ca face zilnic ruta asta biggrin.gif.

This post has been edited by dan73205: 26 Jan 2008, 01:58


--------------------
Citroen C5 III 2.0 HDI, Exclusive, 140 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 26 Jan 2008, 02:01
Post #19


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




O fi restaurantul Antic excelent, dar daca nunta este la Neacsu ce pot eu sa fac?
Acum, tare curios sunt ce fel o fi. Unul zice ca e ca lumea, altul ca e bomba. wacko.gif
Pana la urma, ce o fi o fi.


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 26 Jan 2008, 09:27
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




http://www.neacsu.ro/
Da click pe Restaurant-Salon.

Ca sa ajungi acolo, dupa ce intri in oras, tii tot inainte ca sa ajungi pe faleza de sus a Dunarii. Daca ai ajuns pe faleza, o parcurgi toata (vreo 4 km), ca sa ajungi in port. Apoi, cand ajungi in port, urmareste liniile de tramvai. Cand se termina si fac la stanga, mergi si tu dupa ele. Virezi si tu la stanga si tii liniile de tramvai tot inainte. Acum uita-te in dreapta pana vezi restaurantul din poze. N-ai cum sa-l ratezi in toata zona aia industriala.


Daca mai tii tot inainte pe drumul ala, ajungi intai la autogara si apoi la gara. Si poti sa ajungi in centru de la gara.


Eu ziceam de Insuratei ca e sat, poate o fi oras, oricum, treci prea repede de el ca sa-ti dai seama. Un lucru bun era ca ghirlandele de Craciun din centrul lui (ca si cele din Braila) erau mult mai frumoase decat mizeriile din Galati.


A, si nu pot sa vin la furatul miresei, diseara am seara de manelarie la Liesti.

This post has been edited by Laurentziu83: 26 Jan 2008, 09:35


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Turkish
post 28 Jan 2008, 17:15
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 339
Joined: 11 November 05




In Galati cauta un restaurant care se cheama Full House.

E genial, are un meniu cu cateva zeci bune de feluri de mancare (daca n u sute) si le gatesc pe toate cam pe loc. preturi decente si mancare excelenta.

in Buc nu stiu inca nimic la acel nivel.


--------------------
Honda Accord 2.4, 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 28 Jan 2008, 17:52
Post #22


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




@Laurentziu83

Multumesc mult pentru indicatii si pentru site. A fost edificator.

Referitor la furatul miresei, nu cred ca o sa am loc daca sunt 300 de invitati... in plus, mai este si nunta de militian, deci paza puternica...

O sa revin cu detalii dupa consumarea evenimentului, peste 2 saptamani.


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 30 Jan 2008, 16:38
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Daca va intereseaza sa mancati la Full House (asta daca nu va saturati din mancarea de la nunta smile.gif ), ca sa ajungeti la el, trebuie mers pe Strada Brailei de la intrarea din oras (principala strada a orasului smile.gif ) vreo 4 km, pana se infunda in Hotel Galati, apoi virati la dreapta, mai mergeti 50 de metri si cautati un loc de parcare. Apoi intrebati de complex Spicul si de Full House.
A, si e la cca 1 km de locul unde va fi nunta. Eu recunosc ca n-am mancat decat o singura data acolo acum cativa ani, asa ca nu-mi pot da cu parerea.
A nu se confunda cu reteaua de Pizzerii din oras. De Restaurant se ocupa patronul, de pizzerii, sotia acestuia.

Altfel, in trafic, ai grija ca soferii sunt cam handicapati, daca iti face cineva flash-uri, la noi inseamna si da si nu, daca vrei sa ti se faca loc, deci take care, nu se semnalizeaza, pleaca dupa 5 secunde dupa ce se face verde, sunt frustrati si plini de ifose, nu conteaza daca esti cu un Matiz (esti distribuitor) sau cu vreun Passat (esti politai, tartan, etc), se merge incet, se schimba benzile fara semnalizare, cu toate ca altfel ajungi dintr-un punct in altul din oras in maxim 10-20 de minute.

This post has been edited by Laurentziu83: 30 Jan 2008, 16:43


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 10 Feb 2008, 21:59
Post #24


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Multumesc tuturor pentru sfaturi si idei.
Pana la urma am ales sa plec pe varianta A2 - Slobozia - Braila - Galati.
Plecare sambata ora 11:50 Petrom Oltenitei - 14:15 sosire McDonald's Galati. Drum linistit, mers relaxat. Portiunile de drum cum ati spus mai inainte, destul de prost in zona Drajna - Slobozia. Inainte de Braila un militian vanator a vrut sa vada daca imi functioneaza bine tempomatul pe valori de 48, 88. S-a convins ca nu are ce sa faca si a gasit alt fraier 10561582.gif .
Despre nunta, am ramas uimit sa vad ca la Galati se practica toate intr-una, adica tinerii insuratei merg si la primarie imbracati ca la biserica si astea sunt cam legate, adica la 16 primaria, la 17 biserica si la 19 restaurantul. Ca a inceput de fapt la 22, e alta treaba post-336-1110552439.gif . Ma rog, fiecare cu obiceiurile lor. Salonul de nunta, modest spre binisor, aranjarea salii de austeritate, mancarea nu cine stie ce, muzica asa si asa (cica cea mai buna formatie din Galati) dar, parca mai bine era un DJ pasionat, organizarea varza. Noroc ca facusem rezervare de camera ca altfel era naspa, la ora 1 am taiat-o si se pare ca nu am pierdut prea mult.
Duminica ne-am uitat putin pe faleza, am mancat tot la Neacsu asta, dar in oras. Mancare bunicica, nu am luat bauturi, 2 persoane - 75 lei. Asa si asa. Probabil ca daca bagam si vreo 2-3 beri, ajungeam la 100 lei.
La ora 13 plecare din fata restaurantului pe acelasi traseu, la 15:15 eram la Petrom Oltenitei, pentru realimentare.
Concluzie drum : 500 km - 37 litri consumati, deci consum 7.4.


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 11 Feb 2008, 09:31
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Cam asta e stilul pe la Galati cu nuntile, se practica toate odata.

Mai faceau instant-on jigodiile inainte de Braila??? Data viitoare sunt cu ghioaga pe ei...'tule muma-n k*r de tablagii.

Daca era vreo formatie gen "Nazdravanii" putea sa fie cea mai buna din tara, la noi numa cu kkt-uri de populara te polueaza pe la nunti (d-aia nici nu-mi face placere sa ma duc, nu ma simt asa de legat de glie sa-mi placa), asa-i obiceiul locului.
Bine ca nu ai bagat si bere, taranii de pe la noi iti aduc bere calda in general, de multe ori regreti ca n-ai cerut un suc.

Totusi, 7.4 e enorm ca si consum daca spui ca ai mers la viteza legala, clio-ul meu pe benzina ar fi luat mult mai putin.


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
441529
post 11 Feb 2008, 13:45
Post #26


Administrator de blocuri


Group: Members
Posts: 160
Joined: 14 January 07
From: Comuna Bucuresti




Laurentiu, unde am zis ca am mers cu viteza legala?
Am facut la dus 2 ore 25 minute ca am oprit la Slobozia vreo 10 minute, iar la intors 2 ore 15 minute. Viteza pe A2 170-190 kmh, in rest 130-160 kmh cu exceptia la cateva mici portiuni. Viteza medie pe distanta a fost cam de 106 kmh.


--------------------
Renault Megane Nissan Pathfinder 2.5 dci SE+ 174 CP Nissan Urvan 2.4i
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Ant
post 15 Jun 2009, 16:07
Post #27


Utilizator resuscitat


Group: Members
Posts: 358
Joined: 21 June 04
From: Bucuresti




Sa dezgropam mortul biggrin.gif .... am un drum la Galati in w-e viitor asa ca am intrat dupa niste updatari ale conditiilor de drum. Cum se mai prezinta traseul pe A2, respectiv portiunea de la Drajna - Slobozia ?
In alta ordine de idei, multumesc celui care a detaliat traseul mai sus, doream sa imi recomandati un loc frumos de campare (de preferat langa un luciu de apa ca-mi iau si unditele) prin zona Galatiului. Planuiesc sa stau o noapte la aer curat cu cortul pe marginea unei ape in zona, pe cat posibil sa nu fie foarte aproape de vreo civilizatie rroma biggrin.gif.
Multumesc pentru eventualele sugestii


--------------------
Opel Vectra 2005 cu remorca - B .. AIT
Daca nu merge cu ciocanul din prima, incercati un ciocan mai mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 15 Jun 2009, 16:16
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




eu am ales mereu drumul prin urziceni, asfalt de calitate, un pic de politie dar si locuri frumoase de vazut (spatii libere imense, pustiu incredibil in apus de soare, etc).pe A2 ma plictisesc , dau a 5-a si dorm un pic...naspa!
Pe digul dintre Braila si galati sunt cateva locuri de campare si langa Braila, imediat peste bratul Dunarii la smardan..superb e acolo, raiul pe pamant!Imediat ce treci dunarea la braila exista un drum plin de curbe pana la Macin, pe marginea caruia poti sa campezi, sa pescuiesti, sa admiri o dunare linistita si frumoasa...parca as veni si eu !


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Laurentziu83
post 15 Jun 2009, 22:25
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.588
Joined: 17 May 05
From: Tziganistan




Singura portiune de traseu nasoala e Slobozia-Lazu, vreo 20 de km, dupa care drumul e drept si liber, eu in iarna, noaptea, am scos o medie de 103 km/h pe Galati-Bucuresti, fara a depasi 125 km/h. Nu as mai merge pe varianta Urziceni decat daca am neaparat treaba in Colentina sau la aeroport.
Pe varianta Braila-Slobozia, ai 7 sate, pe varianta Braila-Buzau, ai vreo 12.

Readuc in atentie faptul ca pe judetul Braila se practica cu succes instant-on-ul de catre politia rutiera braileana, asa ca fiti atenti la urletul brusc al detectorului. Cum masura opririi-pornirii radarului din mers este ilegala, daca vedeti ca vreun tilicar dintr-asta va face semn sa opriti, puteti sa treceti linistit, nu va veni in urmarirea voastra, intrucat el e cu musca pe caciula. Eu asa am facut ultima data si n-am patit nimic, doar am scapat de o amenda nedorita. Bine, in Braila metoda asta se practica cu stiinta superiorilor, asa ca nu va bazati pe contestatie, doar va faceti ca nu vedeti si gata.

Cele mai misto zone de pus cortul in zona Galati-Braila sunt totusi peste Dunare, sunt si mai linistite, si mai pline de copaci. Eu unul n-am mai ramas peste noapte pe malul apei de ani de zile, prefer patul de acasa, cel fara de tantari.
Daca nu te deranjeaza, ai zeci de locuri dintr-astea, exclus malul dunarii dinspre vama cu Republica Moldova, unde mai nou e proprietate privata, ar fi locuri pe malul Siretului, dupa ce treci de Sendreni, malul Dunarii intre Galati si Braila, apoi la vreo 30 de km sud de Braila, pe drumul spre Stancuta, la Gropeni, unde e trecerea bac spre Insula Mare a Brailei, si ar mai fi si altele.

This post has been edited by Laurentziu83: 15 Jun 2009, 22:26


--------------------
. . .
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 11:32
Dacia