Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9715 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5614
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Asigurare de viata, Mixta - nu cea pentru un credit

SandelBS
post 10 Oct 2018, 10:29
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Ca sa fiu clar de la inceput, nu vorbesc de asigurarile pentru credite, alea-s altceva.

De curand am fost contactat de o banca pentru o asigurare de viata (de fapt am fost eu la ei ca nu mai mergea cardul si mi-a bagat asta la oferta).

Am zis ca merg alta data ca n-aveam timp atunci si ulterior la intalnire aflu ca era vorba de fapt de o asigurare clasica de viata adica de deces, singurul risc acoperit fiind acesta. Ori pentru asa ceva am o chestie la serviciu. Dupa niste contre pentru denumire si continut (stiu totusi de asigurari, avand licenta pe asa ceva) ajungem la un compromis sa merg la societatea lor de asigurari din grup. Adica eu prin asigurare de viata inteleg partea de acumulare de capital + asigurare invaliditate + accident + deces.

Ma intalnesc si cu ei, imi fac profilul de risc (am preferat varianta de risc scazut), analize, d-astea (necesare sau mai putin) si ajungem si la partea de cifre. Acoperirea pe partea de deces, invaliditate m-au interesat mai putin pentru ca oferta bancii era mai buna ( 40 lei/ luna la 480 000 suma asigurata in orice moment, adica ok, la astia fiind de vreo 3 ori mai putin si asta pe parcurs in functie de cat cotizezi). Si acu la cifre mi se pare cam ciudat ca aia e doar o acumulare si atat, adica am facut eu calculul in excel sa vad care e rata dobanzii si e undeva la 0,8%/an (sau 0,06% pe luna daca vorbim de plati lunare).

Concret daca platesc 200 lei/luna, in 25 ani cotizez 60,000 lei iar la sfarsit as lua 65000 lei (aprox, in banii de acum). Adica foarte putin (se poate mari contributia, dar randamentul e acelasi). E cam cat pilonul III, ceea ce pot obtine si de la angajator. si asta gratis.

Posibil sa existe si un randament mai ridicat daca se investeste in actiuni dar deja nu mai renteaza pentru ca asta pot face singur investind intr-un fond mutual sau ETF. Ori si investitia pe termen mediu in titluri de stat/obligatiuni etc e mai rentabila. Asta pe principiul nu am nevoie de ajutor, pot gresi si singur.

Mai e cineva care a incheiat o astfel de asigurare de viata? Sunt curios de randament, pentru ca in momentul de fata renteaza investitii pe cate 5 ani in diferite produse (cu risc si randament scazut) si separat asigurare de deces/accident. As merge si pe depuneri lunare intr-un cont de economii (au bancile niste produse dedicate) dar apare riscul aici de inflatie care ar face investitia sa iasa cu -.

P.S. nu e nicio reclama, nici n-am spus despre ce banca/soc asigurari e vorba, nu-s broker si nici nu cunosc vreunu



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 10 Oct 2018, 12:52
Post #2


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Am încheiat la începutul anului o asigurare de viață cu componentă de investiție. Profil de risc crescut fiindcă nu cotizez cu o sumă prea mare, oricum pot schimba destinația investițiilor (gratis de 2 ori pe an), astfel scăzând riscul.
Perioada aleasă e de 10 ani și nu merită să retragi bani între timp (valoarea de răscumpărare nu e deloc avantajoasă, mai ales în prima jumătate a duratei).
Partea bună e că în anumite momente poți "injecta" mai mulți bani dacă te simți încrezător.

Conturile de economii nu merită nici dpmdv.

This post has been edited by MyKe89: 10 Oct 2018, 12:53


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 11 Oct 2018, 10:46
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Si ai un randament minim asigurat?

De la banca am vazut acele tabele cu fondurile lor de investitii, dar randamentul YTD era 1-2% nu stiu daca era vreunul peste 2%. Pe alocuri, gen 1M sau 3M era 3-4% dar e irelevant pentru ca pot fi niste fluctuatii sezoniere/accidentale.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 11 Oct 2018, 12:22
Post #4


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Stai sa vezi dupa ziua de azi. Din pacate, prabusirile sunt cauzate tot de fonduri (alea speculative), ca alea arunca _cu cantitati mari fara sa le pese (doar nu-s banii lor).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 11 Oct 2018, 16:01
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Om vedea maine, deja pare sa-si revina. Sa fie asta joia neagra e cam SF deocamdata.


--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MyKe89
post 13 Oct 2018, 07:36
Post #6


Membru RFG


Group: Members
Posts: 3.011
Joined: 16 December 07
From: Bucuresti




Nu prea și-a revenit, am ajuns de unde am plecat. laugh.gif

N-am randament asigurat.


--------------------
'23 Honda CR-V e:HEV
‘23 Honda NC750XA
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 09:29
Dacia