Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9715 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5614
8 Pages « < 6 7 8 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

comportament sfidator CEO Raiffeisen, sanctionat de CSM

neumann
post 19 Oct 2017, 10:26
Post #211


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE
O adresă emisă, recent, de Autoritatea pentru Protecția Consumatorilor în atenția GCCC arată: "Referitor la sesizările dumneavoastră transmise către Secretariatul General al Guvernului, respectiv către Administrația Prezidențială, redirecționate către Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (...) formulate împotriva Raiffeisen Bank SA, vă informăm faptul că, din verificările efectuate, echipa de control a identificat încălcări ale Legii 363/2007 privind practicile comerciale incorecte, motiv pentru care operatorul economic a fost sancționat contravențional, fiind dispusă măsura de încetare a practicilor comerciale incorecte. Menționăm faptul că operatorul economic de servicii financiare își rezervă dreptul de a contesta la instanța competentă sancțiunea și măsura dispusă".

Echipa de control a ANPC a constatat faptul că banca nu a depus toate diligențele în relația cu consumatorul, dând dovadă "de o totală lipsă de preocupare față de gradul de îndatorare a consumatorilor", arată Procesul Verbal încheiat de instituție. Acesta subliniază: "În perioada februarie - decembrie 2008, Raiffeisen Bank a acordat 914 credite cu dobânda promoțională de 4,6% și setase în sistem faptul că, peste un an, rata dobânzii va fi de 5,4% (informație care, potrivit ANPC, nu a fost comunicată vreunui consumator) pentru ca, ulterior, să o majoreze cu 5,6%. Conform contractului, debitorul ar fi putut să opteze pentru dobânzi fixe, însă această opțiune nu era în același câmp vizual astfel încât consumatorul să accepte respectiva variantă (8,6%/an, respectiv 14%/3 ani). Din cele sesizate, reiese faptul că banca folosea această practică la întreg portofoliul de credite (inclusiv lei și euro). (...) Impactul a fost asupra 9.658 de clienți afectați, reprezentând 389,2 milioane euro".

Documentul citat arată că, într-unul din punctele sale de vedere, Raiffeisen Bank spune că nu exclude situația în care "aceste originale să fi fost sustrase de persoana/persoanele care au transmis către presă aceste documente". În acest context, ANPC subliniază că "banca nu neagă veridicitatea documentelor care au apărut în presă".
Consumatorii afectați au posibilitatea să solicite în instanță recalcularea dobânzilor și returnarea sumelor de bani plătite în mod necuvenit.


link


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 19 Oct 2017, 10:34
Post #212


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai inteleg ca aia de la Raiffeisen au fost chiar draguti cu consumatorii.
Au dat imprumutul cu 4,6% in primul an, apoi cu 5,4% in al doilea iar in al treilea cu 5,6%.
Cealalta optiune, cu dobanda fixa, era de 8% pe an sau 14% pe 3 ani. In orice situatie ce a dat banca a fost mult mai avantajos.
eu asa inteleg.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 19 Oct 2017, 12:02
Post #213


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




In principiu, am postat ce zice ANPC, daca aia se pricep, bine, daca nu, nu. Cica s-ar fi incalcat o lege.

Ce am observat eu din citat, e faptul ca se dadea dobanda mica in primul an, pentru a putea da o suma mai mare clientului. Asta, din punctul meu de vedere, e zona dubioasa, daca nu cumva ocoleau reglementarile prudentiale pentru a creste volumul de bani acordat si a-si lua bonusurile.

19 Oct 2017, 13:13:
QUOTE(klaus @ 19 Oct 2017, 11:34)
Pai inteleg ca aia de la Raiffeisen au fost chiar draguti cu consumatorii.
Au dat imprumutul cu 4,6% in primul an, apoi cu 5,4% in al doilea iar in al treilea cu 5,6%.
Cealalta optiune, cu dobanda fixa, era de 8% pe an sau 14% pe 3 ani. In orice situatie ce a dat banca a fost mult mai avantajos.
eu asa inteleg.
*



Acu citii mai atent si intelesai ce vrei sa spui, a dooa oara radmasa.gif

Vrei dobanda fixa 5000000% sau variabila decat 10% in primul an, 15% in al doilea si 20% in al 3-lea? radmasa.gif

This post has been edited by neumann: 19 Oct 2017, 12:13


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 23 Oct 2017, 21:44
Post #214


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(klaus @ 19 Oct 2017, 10:34)
Pai inteleg ca aia de la Raiffeisen au fost chiar draguti cu consumatorii.
Au dat imprumutul cu 4,6% in primul an, apoi cu 5,4% in al doilea iar in al treilea cu 5,6%.
Cealalta optiune, cu dobanda fixa, era de 8% pe an sau 14% pe 3 ani. In orice situatie ce a dat banca a fost mult mai avantajos.
eu asa inteleg.
*



Cred ca este 4.6%, 5.4%, 11% (5.4%+5.6%). Dar chiar si asa, tot e mult mai avantajos ca dobanda fixa. Aia 389,2 milioane euro cred ca sunt total imprumuturi acordate, nu "prejudiciul" adus clientilor. Ca daca ar calcula prejudiciul le-ar dar cu - in fata.

This post has been edited by St: 23 Oct 2017, 21:46


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 24 Oct 2017, 07:50
Post #215


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Pai daca pleci de la aceasta logica (gresita in opinia mea) atunci ar fi 4,6%, 10% (4,6+5,4) si in al treilea an 15,6% (11 din al doilea + 5,6).
Treaba e ca dobanzile nu se cumuleaza de la an la an nici macar la camatari...


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 24 Oct 2017, 10:21
Post #216


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(St @ 23 Oct 2017, 22:44)
Cred ca este 4.6%, 5.4%, 11% (5.4%+5.6%). Dar chiar si asa, tot e mult mai avantajos ca dobanda fixa. Aia 389,2 milioane euro cred ca sunt total imprumuturi acordate, nu "prejudiciul" adus clientilor. Ca daca ar calcula prejudiciul le-ar dar cu  - in fata.
*



QUOTE(St @ 5 Oct 2017, 21:00)
@Neumann, eu am invatat la economie  (...)

@all Mie imi place ca voi tot mai incercati sa ii explicati cu argumente tehnice dupa ce el a scris asta...
*



Bravo mosule, 5.4% din primul an cu 5.6% din al doilea, da.. 11%, absolut rezonabil.. radmasa.gif Asta e fix din "perle la BAC"

Sa revenim la oile noastre, adica raifazan si shtivan von stevie:

QUOTE(Av. Dr. Gh. Piperea @ consilier al primului ministru)
Am varianta finala, semnata de luare la cunostinta inclusiv de reprezentantul Raiffeisen, a ordinului de incetare a practicilor inselatoare ale Raiffeisen.
Pe partea de risc valutar si de efect erga omnes sunt niste neclaritati care vor necesita cateva eforturi suplimentare de interpretare din partea instantelor. In motivare - care este ampla, intinzandu-se pe mai mult de 6 pagini - este evocata practica bancii de disimulare a riscului valutar si a riscului de dobanda, precum si faptul ca toate contractele (mai mult de 35 de mii, cf declaratiei bancii, redata in motivarea ordinului) sunt expresia acestei practici inselatoare. Deci inghetarea cursului va fi un efect implicit al incetarii practicii inselatoare, iar efectul ordinului, asa cum rezulta din lege, va fi erga omnes. Dar este clar evidentiata ca fiind practica inselatoare setarea in sistemul informatic al bancii a majorarii automate a costurilor dupa primul an de contract, precum si premeditarea acestei practici, prin instruirea personalului propriu al bancii pentru cazurile in care debitorii ar fi protestat sau ar fi vrut sa paraseasca banca pentru alta banca pe motiv de inselare a increderii.
Mult mai important este insa faptul ca ordinul de incetare priveste toate creditele la care se refereau documentele interne ale bancii, puse pe net sub denumirea de #raiffeisenleaks. Inclusiv cele in euro si in lei. Toate aceste contracte vor fi refacute pentru a fi aduse la nivelul "promotional" din 2006-2008, ca expresie a incetarii practicii inselatoare.
Toate, se intelege?
Atat de blamatii debitori in chf au rezolvat si problema debitorilor in euro si in lei. Cel putin in privinta Raiffeisen.
Daca cineva a vrut sa ajute Raiffeisen, a facut-o cum nu se poate mai rau.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Oct 2017, 12:43
Post #217


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Din cate vad, (nu conteaza sursa)
QUOTE
Avocatul Gheorghe Piperea a fost numit consilier onorific al premierului Mihai Tudose pe chestiuni de fiscalitate, banking, piață de capital și insolvență.

radmasa.gif

Tu chiar ai incredere in tot ce zice un avocat (oricare)? Nu vezi nici un interes direct?
E normal ca fiecare sa-si vada interesul, da' asta-i valabil si pt. consumator, ca deh, "frica pazeste bostanaria", ca altfel, "cine nu beleste ochii...".


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 24 Oct 2017, 13:21
Post #218


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Ai subliniat piata de capital si zici ceva de interese. Pai zic ca sunt interesele consumatorilor, plus ANPC-ul cu care e o intreaga discutie si care a trebuit impins un pic de la spate ca sa se miste. Asta pentru ca ANPC-ul nu e independent, asa cum e ASF sau aia cu comunicatiile, ci ANPC e un birouas ascuns undeva sub tutela guvernului, ceea ce e aberant.

Oricum, daca vorbim de interese, mai multi bani face unu gen Valeriu Stoica care reprezinta bancile impotriva consumatorilor, decat Piperea care finanteaza din buzunar (si din alte surse) o asociatie de protectie a consumatorilor care face mai mult decat ANPC-ul.

24 Oct 2017, 14:25:
Oricum, am vrut sa subliniez asta, la subiect, si din punctul meu de vedere, un adevar incontestabil, dincolo de faptul ca 11% pe 25-30 de ani e sa nu o dobanda decenta. radmasa.gif

QUOTE
Dar este clar evidentiata ca fiind practica inselatoare setarea in sistemul informatic al bancii a majorarii automate a costurilor dupa primul an de contract, precum si premeditarea acestei practici, prin instruirea personalului propriu al bancii pentru cazurile in care debitorii ar fi protestat sau ar fi vrut sa paraseasca banca pentru alta banca pe motiv de inselare a increderii.




This post has been edited by neumann: 24 Oct 2017, 13:25


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 24 Oct 2017, 13:56
Post #219


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(neumann @ 24 Oct 2017, 14:21)
Ai subliniat piata de capital si zici ceva de interese. ..
ANPC-ul nu e independent, asa cum e ASF sau aia cu comunicatiile..

Am sublinita pt. ca piata noastra de capital e f. mica, si sensibila la declaratiile unor persoane publice. N-ar trebui sa fie asa.
Cine e platit nu poate fi independent.
Nu agreez nici eu practicile inselatoare, dar incurajez pe oricine sa semneze ceva doar in cunostinta totala de cauza, si sa actioneze pe loc. Am avut si eu un mic frecus cu B. Transilvania, dar m-am "dat la ei" cu tupeu ("in calitate de client, dar si de actionar" radmasa.gif ) (stiind ca am dreptate) si mi-au rezolvat problema (mi-au virat inapoi in cont prin stornare suma retinuta abuziv, cu scuzele de rigoare); Ii amenintasem cu protectia consumatorului, dar chiar n-aveam de gand sa-mi pierd timpul pt. 5 lei ( blush.gif da, de suma asta era vorba, dar am considerat principiul mai important decat suma).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 24 Oct 2017, 14:37
Post #220


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE
Cine e platit nu poate fi independent.


Sunt multi care sunt platiti tocmai pentru a fi independenti. Justitia, spre exemplu. Politia e un alt exemplu de autoritate platita care ar trebui sa fie independenta/impartiala.

ASF si ANCOM (apropo, Grindeanu radmasa.gif ) sunt platiti regeste tocmai pentru a fi, in teorie, impartiali. Asa ar trebui sa fie si ANPC-ul, care e mai important decat avocatul poporului, zic eu.

Citeam zilele trecute ca Banca Austriei a impus niste reglementari atat de severe, incat nu a dat nimeni imprumuturi in franci elvetieni in Austria. Dar au venit bancile austriece sa speculeze momentul in Romania, pe lipsa de reglementare. Pe de alta parte, ce sa vezi, au incalcat legislatia (zice ANPC), venind cu practici inselatoare..


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 25 Oct 2017, 08:44
Post #221


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
dobânda promoțională de 4,6% și setase în sistem faptul că, peste un an, rata dobânzii va fi de 5,4% (informație care, potrivit ANPC, nu a fost comunicată vreunui consumator) pentru ca, ulterior, să o majoreze cu 5,6%



QUOTE(klaus @ 24 Oct 2017, 07:50)
Pai daca pleci de la aceasta logica (gresita in opinia mea) atunci ar fi 4,6%, 10% (4,6+5,4) si in al treilea an 15,6% (11 din al doilea + 5,6).
Treaba e ca dobanzile nu se cumuleaza de la an la an nici macar la camatari...
*


Economic vorbin evident ca nu are nici un sens. Poate au gresit astia in articol, au zis majoreze cu 5.6% in loc de majoreze la 5.6%. Insa momentan asta e ceea ce zice.

QUOTE(neumann @ 24 Oct 2017, 10:21)
Bravo mosule, 5.4% din primul an cu 5.6% din al doilea, da.. 11%, absolut rezonabil..  radmasa.gif  Asta e fix din "perle la BAC"
*



Deloc rezonabil economic, dar asta este ceea ce zic aia in articolul pe care tu l-ai citat.

This post has been edited by St: 25 Oct 2017, 22:05


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 25 Oct 2017, 21:40
Post #222


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




St, ca te stiu baiat destept, n-ai vrea sa cedezi tu primul? Asa ar fi frumos si, desigur, normal wink.gif.

On topic: maine imi mut salariul la Raiffeisen. Mi-a placut faza cu iesirea in Piata Victoriei.

P.S. - Ah, si maratonul, chit ca a blocat orasul. Steven FTW aplauze.gif!

This post has been edited by mars: 25 Oct 2017, 21:43


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
madhorsefuzzy
post 25 Oct 2017, 21:54
Post #223


Membru


Group: Members
Posts: 4.188
Joined: 9 May 05
From: Bucuresti




Mie imi place discutia si vreau sa aflu lucruri noi. smile.gif

Eu am deja salariul la Raiffeisen. biggrin.gif


--------------------
Laguna Grandtour 2011 4Control 2.0dci 200cp+ / Honda Insight Hybrid 2010 stock
"Vei invata sa conduci cand vei sti sa te feresti de prosti, nu cand vei sti legea!"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 25 Oct 2017, 22:01
Post #224


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




documentul din Reiffeisen leak este http://contrabanci.com/wp-content/uploads/...-RAIFFEISEN.pdf
Postarea originara a lui Piperea e https://www.facebook.com/gheorghe.piperea/p...560730297325923
Si Piperea si documentul Reifeissen (pg. 1 si pg. 4) zic cum am zis eu: 4,6% in primul an, 5,4% in al doilea an cu propunere de modificare "la", nicidecum "cu", 5,6%.

Zic si eu,dar poate oi fi mai nepriceput...

Ca aia de la ANPC scriu prost e alta treaba.

25 Oct 2017, 23:04:
QUOTE(madhorsefuzzy @ 25 Oct 2017, 22:54)
Eu am deja salariul la Raiffeisen. biggrin.gif
*


radmasa.gif
O prepozitie simpla? nu trebuiau una compusa?

This post has been edited by klaus: 25 Oct 2017, 22:04


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 26 Oct 2017, 13:46
Post #225


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE
"Iin eventualitatea improbabila in care ordinul ANPC ar fi interpretat in sensul aducerii dobanzilor din anumite contracte la valoarea procentuala din contractul initial, peste 70% dintre clientii cu credite garantate cu ipoteca acordate in perioada 2006 - 2010 ar trebui sa plateasca dobanzi mai mari decat platesc astazi",


http://economie.hotnews.ro/stiri-finante_b...cat-prezent.htm


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dizzy
post 8 Aug 2019, 07:42
Post #226


Work smart not hard!


Group: Members
Posts: 4.781
Joined: 11 February 04




4. Raiffeisen Bank a decis să desființeze depozitele în euro ale populației și IMM-urilor. Singurele valute acceptate pentru depozite de economisire vor fi dolarul american și leul. (Economica)


--------------------
Whirpool ex Dacia Logan 2005 - B zzz SXX
Stupidity is a more dangerous enemy of the good than evil.
I have no time to battle egos and small minds.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatabobu
post 8 Aug 2019, 10:47
Post #227


membru


Group: Members
Posts: 4.508
Joined: 14 September 04
From: Bucuresti




Or avea si cont curent de euro, la care sa fie comisioane si alte cele, si de-aia? sau nici de-ala nu au?


--------------------
DACIA 1300 1995
Scurgere de ulei? Care scurgere de ulei??? Balta aia de sub masina e sudoarea hergheliei de cai putere...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 8 Aug 2019, 13:03
Post #228


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.863
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti






--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 8 Aug 2019, 14:25
Post #229


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.715
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




delicioase comentariie la articol.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 8 Aug 2019, 14:43
Post #230


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.863
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




avand in vedere ca am credit la astia...pot spune ca da..au fost nesimtiti cu o clauza..in contract e ambigua..adica scot un comision daca ca esti bun platinc...asa cum au prezentat la achizitie..dar apare un mic * ramane la latitudinea bancii dupa primul an.

dupa un an devenit comision de administrare credit..adica platesc 100 eur lunar in cazul in care trebuie sa ma raporteze la birou credite sau sa faca situatii financiare ...scris alb pe negru. deci? la semanare ctr nu aparea asta...ci rahatul de mai sus

teapa dupa 10 ani a tot ramas...

in instanta o poola ..fmc de avocat

o sa il achit pana la urma...dar bancile au cam facut ce vor cu contractele ....pana la aparitia legii...71 sau care e plm...in 2010

si da comentariile sunt wacko.gif

This post has been edited by wolfin: 8 Aug 2019, 14:52


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 6 7 8
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 11:37
Dacia