Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9715 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5614
 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Impozitare bani primiti, nelamuriri

UXE
post 19 Aug 2013, 11:56
Post #1


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Mai clar:


1. Intr-un cont in Lei, se vireaza bani din SUA periodic. Cum se impoziteaza? se declara la Administratie?
2. Cineva din RO depune in acelasi cont o suma in Lei (o datorie, nu un venit). Trebuie declarata suma la Administratie?


Cand se sesizeaza Banca sau Administratia Financiara atunci cand iti intra bani si tu nu platesti impozit. Cum se face diferenta dintre venit si incasarea unei datorii (care a fost deja impozitata o data)?

This post has been edited by UXE: 19 Aug 2013, 11:57


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
george_scala_2004
post 19 Aug 2013, 12:52
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.576
Joined: 16 April 09




1. Trebuie vazut daca nu cumva intre Romania si SUA s-a semnat vreun acord pentru evitarea dublei impuneri...

la 2. nu stiu...trebuie vazut in codul de procedura fiscala...

This post has been edited by george_scala_2004: 19 Aug 2013, 12:54


--------------------
... ... ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 19 Aug 2013, 15:47
Post #3


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




1. - nu stiu, probabil depinde si de tipul de venit ?
2. Suma aia nu se declara; banca in schimb iti retine (la sursa) impozit 16% pe dobanda ce ti-o da (eventual) la banii aia, de asemeni, se transmite de banca la anaf informatia cu dobanda respectiva, pt. care vei plati (mai nou) si cass.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 19 Aug 2013, 19:25
Post #4


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.327
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Incep cu cazul 2 ca sa fie mai usor de explicat.

2. Nu trebuie declarat nimic si nu se impoziteaza nimic din suma, atata timp cat ea nu este primita ca si o plata pentru un serviciu prestat ca si angajat.
Caz ipotetic.
Daca eu de exemplu vreau sa-i dau lu' mama lunar o suma de bani ca nu se ajunge din pensie, nu e treaba fiscului. Eu ii deschid un cont, ii fac card, si din contul meu ii virez in contul ei lunar, exact ca si cum m-as duce pe la ea si i-as da de la mine din portofel.

Daca insa eu lucrez la negru la cineva si ala ma plateste lunar, atunci e alta problema, dar tot nu e treaba fiscului in primul rand ci al ITM-ului ca ala se ocupa de angajarea la negru. Ca si fiscul te poate intreba de sanatate, dupa aia, e alta treaba.

Dobanda e altceva.

Cazul 1: daca situatia este similara ar trebui procedat la fel. Poate frati-miu lucreaza in State si lunar imi da si mie de o bere.

This post has been edited by vallixx: 19 Aug 2013, 19:28


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 19 Aug 2013, 19:46
Post #5


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(UXE @ 19 Aug 2013, 12:56)
Mai clar:
1. Intr-un cont in Lei,  se vireaza bani din SUA periodic. Cum se impoziteaza?
*


Nu se impozitează, dacă alegi contul corespunzător. Te pot ajuta, ai PM.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
l@u
post 19 Aug 2013, 19:54
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 6.057
Joined: 31 July 06




initiatorul la cate informatii a dat cred ca vrea sa se laude , depinde intrebarea de multi factori : pf sau pj , pj sub ce forma incarca contul : salariu dividente,avans spre decontare etc. etc !


--------------------
Land Rover Freelander Td4, HSE -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 5 Oct 2013, 18:40
Post #7


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Stie careva cat la suta este impozitul pe venit pentru persoana fizica (nu PFA) pentru venituri din strainatate?

Am gasit ceva, cum ca ar fi 16%, dar nu sunt sigur.


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 7 Oct 2013, 07:17
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




expresia "cota unica de impozitare" iti spune ceva?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 7 Oct 2013, 10:25
Post #9


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




da, mersi


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 10 Oct 2013, 20:38
Post #10


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




QUOTE(UXE @ 19 Aug 2013, 13:56)
1. Intr-un cont in Lei,  se vireaza bani din SUA periodic. Cum se impoziteaza?  se  declara la Administratie? 
2.  Cineva din RO depune in acelasi cont o suma in Lei (o datorie, nu un venit).  Trebuie declarata suma la Administratie?
*



1. Daca nu sunt salarii: http://www.anaf.ro/public/wps/portal/ANAF/...i/formulare#201

Daca sunt salarii: http://www.anaf.ro/public/wps/portal/ANAF/...i/formulare#224

Ca si regula generala, pentru încasările în valută primite de la nerezidenți, clienții rezidenți ai bancilor au obligația completării formularului "Dispoziție de Încasare Externă", în termen de zece zile calendaristice de la creditarea contului. Deci Fiscul are de unde sa afle.

2. Nu.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marksman
post 11 Oct 2013, 09:55
Post #11


Post mortem nihil est


Group: Members
Posts: 7.447
Joined: 1 November 04
From: sat




Adica daca vand pe ebay o chestie care nu-mi mai foloseste, la incasarea banilor in cont (prin paypal) trebuie sa declar la fisc?


--------------------
Opel / Mazda Crossland X / CX-30 2019 / 2020
Charlie Foxtrot
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 11 Oct 2013, 10:37
Post #12


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(mars @ 10 Oct 2013, 21:38)
Ca si regula generala, pentru încasările în valută primite de la nerezidenți, clienții rezidenți ai bancilor au obligația completării formularului "Dispoziție de Încasare Externă", în termen de zece zile calendaristice de la creditarea contului. Deci Fiscul are de unde sa afle.
*


La sume care depasesc 50.000 euro wink.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 14 Nov 2013, 09:49
Post #13


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




QUOTE(marksman @ 11 Oct 2013, 09:55)
Adica daca vand pe ebay o chestie care nu-mi mai foloseste, la incasarea banilor in cont (prin paypal) trebuie sa declar la fisc?
*




cred ca da.

Intrebare:

- ca persoana simpla (fara PFA sau firma) exista vreo limita de bani pe care ii pot incasa (din afara, din diferite vanzari) si pentru care daca depasesc acea limita sunt nevoit sa devin PFA? adica eu daca in contul meu de paypal ajung sa castig intr-un an sa zicem 50 000 de eur, mai pot sa ma duc in anul urmator sa declar la Fisc venitul si sa platesc cei 16%? sau trebuie sa am alt statut cand e vorba de sume mari incasate?




--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Tamango
post 14 Nov 2013, 21:13
Post #14


Biciclist


Group: Members
Posts: 1.330
Joined: 30 January 07
From: Bucuresti




QUOTE(marksman @ 11 Oct 2013, 09:55)
Adica daca vand pe ebay o chestie care nu-mi mai foloseste, la incasarea banilor in cont (prin paypal) trebuie sa declar la fisc?
*



NU cred ! IMHO ti-a fost luat odata impozit pe banii obtinuti cu care ai cumparat acea "chestie" ...


--------------------
Suzuki Vitara 1,6 AT 2017
Confectionam fumigene direct din acordeoane ...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UXE
post 18 Nov 2013, 09:37
Post #15


Modelator


Group: Members
Posts: 6.727
Joined: 21 June 06
From: Bucuresti




Nici un expert financiar pe aici? biggrin.gif


--------------------
Renault Symbol 2006 1.4 8v - UXE
Subaru Forester 2.5 XT - 230 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 22 Nov 2013, 14:33
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Pentru o astfel de analiza unii oameni iau ceva bani si poate d-aia nu zice nimeni nimic.

Nu am auzit de vreo astfel de limita la incasare ca sa devii PFA (in schimb am auzit de niste sume la care se uita fiscul, parca 50 000 lei/EUR, dar nu stiu daca s-a aprobat).

Daca e sa fac PFA sau nu, am in minte urmatoarele exemple:
Primul exemplu ar fi cu incasarea din dividende, unde se retine la sursa, iar tu poti lua nspe milioane EUR si sa fii doar Gheorghe Ion si atat, fara PFA in fata sau spate.

Cel de-al doilea ex (fara caterinca): cum se procedeaza daca esti prostituat/a si ii oferi niste servicii unui seic si iti trimite 1 mil EUR? Sa zicem ca fiscul ar afla pontul. Cu ce drept iti taxeaza banii daca "meseria" nu exista? E cadou, nu vad de ce ar fi impozitati. Asta si ca o intrebare: la ce venituri ne referim?

Un al treilea ex: la venituri din chirii. Nu trebuie sa te declari in niciun fel, daca vorbim de inchiriere apartament 2 camere, daca declari (adica esti unu dintre aia 0.0001%) platesti impozit si atat. Si tot Gheorghe Ion te cheama.

Daca obtii venituri din diferite chestii prin afara sunt urmatoarele 2 situatii:
- vanzari/servicii catre firme: se retine impozit la sursa, dar ca rezident trebuie sa declari aici (contractele tre intregistrate) dar putin probabil sa platesti ceva, ca iti iei credit fiscal de dincolo cat s-a retinut. In general veniturile se taxeaza unde se obtin. Banuiesc ca nu te incadrezi aici
- vanzari/servicii catre Jimmy Humurapupama: Daca fiscul vede in contul tau bani (desi nu stiu daca au voie) incasati cu o anumita regularitate posibil o sa te ia la puricat. Depinde si ce se scrie la explicatii, daca sunt cadou iarasi nu vad problema. Dar stai tu linistit ca nu se uita astia pe sume din astea. Au si ei niste persoane tinta (Top 300, manelisti, samsari, politicieni etc).

Acuma daca vrei sa dormi linistit intreaba un consultant ii dai toate detaliile, mai mult de 7-800 de EUR nu te costa, la unii de renume (comparativ cu 8000 EUR ca posibil impozit).

Deci tot mai bun e cashu in valiza

P.S. Nu-s expert financiar, doar ce-am citit si eu prin Libertatea, Cancan...



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 22 Nov 2013, 21:11
Post #17


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(SandelBS @ 22 Nov 2013, 14:33)
la venituri din chirii. Nu trebuie sa te declari in niciun fel, daca vorbim de inchiriere apartament 2 camere, daca declari (adica esti unu dintre aia 0.0001%) platesti impozit si atat.

Daca nu declari, se ocupa vecinii.
QUOTE(SandelBS @ 22 Nov 2013, 14:33)
Daca fiscul vede in contul tau bani (desi nu stiu daca au voie) incasati cu o anumita regularitate posibil o sa te ia la puricat.

Daca iei o dobanda pe banii aia (depozit, sau cont curent cu ceva dobanda), fiscul vede dobanda aia, pt. ca banca vireaza la stat 16% din ea.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 08:47
Dacia