Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9715 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5614
2 Pages  1 2 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

economisire - prima de la stat 25%

b76bgaarh
post 21 Nov 2012, 13:11
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




Salutare.

care e treaba cu planul de economisire in care statul iti da o prima de 25% si banca dobanda 3%.

a facut cineva un calcul comparativ cu un depozit la termen?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 21 Nov 2012, 14:14
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




vezi ca in sistemul "banca pentur locuinte" (presupun ca la asta te referi) si si niste comisioane babane.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 21 Nov 2012, 17:13
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pai asta vreau sa aflu.
ce diferenta este intre un depozit si oferta asta de economisire. pana acum ai un comision de administrare de 28 lei pe an, plus o deschidere de vreo 600 de lei ce reprezinta 1 % din valoarea contractuala.

ce nu imi place din start ca trebuie sa stai 5 ani.

This post has been edited by b76bgaarh: 21 Nov 2012, 17:29


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 22 Nov 2012, 11:10
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Citisem pe un alt site ca unii au scos deja banii economisiti si inca aveau contul deschis ca asteptau prima de la stat pe 2011.

Bancile il promiveaza ca incaseaza comision la inceput, platesc dobanda minuscula (2-3 % habar n-am cat e acum) si tin banii oamenilor blocati mult timp.

Prima aia de la stat e limitata la max 250 EUR/persoana/an, lucru pe care nu toti functionarii ti-l spun la ghiseu. Deci daca pui mai mult de 1000 EUR/an, ii pui degeaba. Deci sa zicem ca merita sa pui un 90 EUR/luna, dar mai mult nu. Evident ca la banca o sa primesti recomandarea sa faci un cont pe numele tau, unul sotiei, catelului, etc...


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 22 Nov 2012, 11:12
Post #5


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Cum ai precizat, pentru a beneficia de prima anuala de la stat fara a mai derula si faza de creditare, trebuie sa ai minim 5 ani de contract in care sa nu fi efectuat retrageri totale sau partiale din sumele economisite in cadrul contractului.
E o perioada pe care iti asumi riscul unei modificari a legislatiei referitoare la prima de la stat.

Posibil sa existe si un comision de administrare cont curent.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 22 Nov 2012, 11:42
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(b76bgaarh @ 21 Nov 2012, 18:13)
ce diferenta este intre un depozit si oferta asta de economisire. pana acum ai un comision de administrare de 28 lei pe an, plus o deschidere de vreo 600 de lei ce reprezinta 1 % din valoarea contractuala.
*



acum cativa ani sistemul asta era o mare teapa, rezultand dobanzi mult mai mici decat la depozite. la cat au scazut acum dobanzile la depozite, e posibil sa fi devenit atractiv.
vezi ca majoritatea percept comision dintr-o suma care include atat banii depusi de tine cat si un eventual credit pe care-l poti lua dupa cei 5 ani.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 22 Nov 2012, 13:04
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




pai am scris 1% valoare contractuala. suma de 600 iese iese pt maximum de 1000 euro pe an, plus posibilul credit.

revin, nu a facut nimeni un calcul sa vada daca iesi mai bine sau mai rau decat cu depozite pe x luni/an?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 22 Nov 2012, 15:36
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




daca nu iei in calcul comisioanele si mergi pe varianta cu 1000 de euro depusi in fiecare an la final o sa ai echivalentul unui depozit cu dobanda de 12% (acum dobanzile la lei sunt pe la 6-7%)

daca scazi comisioanele si iei in calcul si intarzierile cu care statul plateste prima aia, ajungi pe la 8%, deci cam ca un depozit normal


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 22 Nov 2012, 16:18
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




asa, merci.

tot intreband am aflat o chestie ciudata. creditul ala care este atasat trebuie luat, nu e optional.

deci pas.

This post has been edited by b76bgaarh: 22 Nov 2012, 17:02


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 22 Nov 2012, 18:04
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




daca te atrage produsul asta, intereseaza-te si la altii, din ce stiu eu creditul nu e obligatoriu. sau daca e poti face unul foarte mic (10-20 euro, pe 7-8 ani smile.gif )

eu unul nu l-as recomanda pentru ca sunt prea multe batai de cap si elemente de risc: comisionul platit la inceput, termenul foarte mare in care nu poti umbla la bani, elementul principal care-l face atractiv (prima de la stat) se da cu intarziere si poate fi oricand eliminat....


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 22 Nov 2012, 18:26
Post #11


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




@arhi
depozitul asta merita cum spunea si cineva mai sus - depui 1000 de euro pe an la care primesti dobanda de 3% plus cei 250 euro prima de la stat - pana aici e totul relativ - totul se pune in balanta si este sau nu mai avantajos decat un depozit normal -- dar mai exista si varinata ca dupa cei 5 ani de depuneri tu sa poti obtine un credit care sa fie egal ca suma cu cat ai economisit tu in cei 5 ani si la o dobanda nu mai mare de 3% (adica cat ai primit tu) - eu aici vad singurul avantaj - bafta


--------------------
. . . - .
....
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 1 Dec 2012, 09:56
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Nu esti obligat sa iei creditul. Dupa 3 ani te poti retrage, insa esti obloigat sa folosesti sumene in scop locativ. Dupa 5 ani de zile poti face ce vrei cu banii respectivi.

Asta in conditiile actualei legislatii, daca se schimba regulile in cei 3-5 ani...


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 1 Dec 2012, 13:03
Post #13


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Te poti retrage chiar dupa 18 luni dar ai termen pana la 24 luni sa aduci documente justificative pentru banii respectivi din domeniul locativ.

Nu conteaza momentul sau intarzierea in care statul plateste cei 25%,ei sunt capitalizati oricum.


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 1 Dec 2012, 14:54
Post #14


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Poti detalia cu cei 25% capitalizati?

This post has been edited by St: 1 Dec 2012, 14:54


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SandelBS
post 6 Dec 2012, 18:02
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 941
Joined: 5 December 09




Azi am fost sunat pt a 3 a oara de cei de la BCR pt acest produs. De 3 ori mi-au spus ca vrea sa stabilim o intalnire, eu la fel ca nu pot si sa imi trimita un e-mail, acelasi monolog ca informatiile sunt reci (cand aud acelasi termen de la persoane respective ins ca au ceva invatat pe derost si ma deranjeaza enorm) si tot tre sa ne intalnim si nici e-mail nu am primit. Daca ma mai suna o sa le zic de 3 ori sa se duca undeva.

Din ce ziceti voi, daca depun 1000 EUR pe an, dobanda 3% asta ar insemna aproape 5500 EUR doar principal + dobanda la care se adauga prima aia de la stat de 250 EUR, Adica sa scot 6750 EUR peste 5 ani (35% profit)? Cam mult si mi se pare nerealist. Ca poti obtine un credit cu 3% maxim dobanda peste economisire mi se pare o prostie, totusi 5 ani in conditiile actuale e cam periculos sa te gandesti pe un asa orizont de timp, poti fi tu si Greenspan, tot ti-o vei lua in bot la un moment dat.

Sunt alte cai prin care pot investi ceva mai sigur si cu niste castiguri ceva mai mari. singura investie in care am incredere in momentul de fata e aurul, insa nu sunt de neglijat nici celelalte instrumente.



--------------------
Renault Koleos 2013, 2.0 dci 173 cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draculafly
post 9 Dec 2012, 14:30
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 25 March 08




problema la aceasta varianta de economisire este ca " statul" iti vireaza foarte tarziu "prima de la stat"... e vorba de ani intarziere!!!! banca iti ia in secunda 1 comisionul si tu o sa astepti multi ani prima iar in acest timp ramai cu banii blocati si prima ti-o da doar in primul an dupa care adio, stai cu banii la ei pe degeaba!


--------------------
dacia logan kiss 2007 - b91 fad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 9 Dec 2012, 14:51
Post #17


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




@dracula - tu vorbesti din propria experienta? pentru ca ceea ce spui este foarte eronat - prima de stat nu are nicio intarziere - vine la fiecare sfarsit sau inceput de an - de unde ai scos tu faza cu ani de intarziere - doar ca se vorbeste de stat sau ca asa iti suna tie bine?!!


--------------------
. . . - .
....
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 9 Dec 2012, 21:29
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




sigur, vine exact la timp. poti sa-ti reglezi ceasul dupa ea.

QUOTE
Prima de la stat aferenta contractelor de economisire-creditare trebuie virata in contul clientilor in cel mult 60 de zile ale din momentul depunerii cererii de catre bancile specializate. Cererea se poate depune incepand cu luna ianuarie a anului urmator celui in care s-au realizat economiile. ..............
Astfel, prima de la stat nu a mai fost platita la termen in ultimii 2 ani, situatie fiind motivata in special de lipsa fondurilor necesare in cadrul ministerului de resort. Mai exact, pentru economiile realizate in 2010, prima de la stat .............in prezent sa ajunga sa fie virata in proportie de 95% catre bancile pentru locuinte. ..........
Pentru economiile realizate in 2011, sumele aferente primei de la stat ar fi trebuit transmise pana in martie 2012..............pana la momentul actual nu a fost realizat niciun fel de transfer in acest sens ..........

de aici: http://www.conso.ro/economisire-creditare/...entru-anul-2011

articol din 26 iulie 2012. unii (5%) inca isi mai asteapta prima de pe 2010, dar nimeni n-a primit banii pe 2011.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
draculafly
post 10 Dec 2012, 19:25
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 287
Joined: 25 March 08




unii inca mai cred povestile consilierilor de la banca! nu am avut o astfel de experienta pentru ca m-am documentat inainte sa musc momeala, cu toate ca era cat pe-aci. Suna bine 25%, nu? la absolut toate bancile pentru locuinte, brd, raifeisen, bcr sunt intarzieri mari la incasarea "primei de la stat"! Documenteaza-te e plin netul de informatii si "experiente" !


--------------------
dacia logan kiss 2007 - b91 fad
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anamaria12
post 16 Mar 2013, 12:32
Post #20


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 March 13




Pt mai multe detalii sunati la 0761.24.36.12.
O seara placuta!


--------------------
ford focus 2006 berlina - B 70 BYG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 16 Mar 2013, 14:32
Post #21


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




La numarul asta se platesc despagubirile pentru intirzieri?

BCR sacs!


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anamaria12
post 17 Mar 2013, 21:13
Post #22


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 March 13




Atat BCR Bpl cat si Raiffeisen Bpl nu au nici o vina pt intarzierea primei de stat, ci doar Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului; este important ca, chiar daca aceasta Prima intarzie asta nu inseamna ca nu se vireaza in cursul anului.

http://www.mdrt.ro/lucrari-publice/program...sistem-colectiv

This post has been edited by Anamaria12: 17 Mar 2013, 21:21


--------------------
ford focus 2006 berlina - B 70 BYG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 17 Mar 2013, 22:26
Post #23


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Banii pe care eu ii pastrez la BCR, ii foloseste BCR-ul. Deci sa-mi dea ei prima, urmind a se deconta, cind au chef si timp, cu statul. Nu statul ia dobinda pentru rularea banilor mei.
A propos, mai exista dobinda aia holywoodiana de 0,1o % pe an la BCR? rolleyes.gif

This post has been edited by corbex: 17 Mar 2013, 22:26


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anamaria12
post 17 Mar 2013, 23:24
Post #24


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 March 13




hmmm n-am auzit de dobanda asta asa de mica la nici un depozit! ....
e de 3% pe an (cu capitalizare) la BCR dupa impozitare 2.52% pe an wink.gif
iar la Raifeisen 1.5% pe an (fara capitalizare) dupa impozitare 1.26%


--------------------
ford focus 2006 berlina - B 70 BYG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 18 Mar 2013, 00:39
Post #25


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




E vorba de minareala aia de cont "Zimbet". La asa dobinda as zimbi si eu, daca as fi banca.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 18 Mar 2013, 11:30
Post #26


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Anamaria12 @ 17 Mar 2013, 22:13)
Atat BCR Bpl cat si Raiffeisen Bpl nu au nici o vina pt intarzierea primei de stat........
*



si in plus au si avertizat de la inceput potentialii clienti de problema asta, nu-i asa?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Anamaria12
post 18 Mar 2013, 21:03
Post #27


Membru incepator


Group: Members
Posts: 4
Joined: 7 March 13




da, au spus ca sunt intarzieri wink.gif


--------------------
ford focus 2006 berlina - B 70 BYG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 18 Mar 2013, 22:27
Post #28


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




QUOTE(corbex @ 17 Mar 2013, 22:26)
Banii pe care eu ii pastrez la BCR, ii foloseste BCR-ul. Deci sa-mi dea ei prima, urmind a se deconta, cind au chef si timp, cu statul. Nu statul ia dobinda pentru rularea banilor mei.
A propos, mai exista dobinda aia holywoodiana de 0,1o % pe an la BCR? rolleyes.gif
*



Banii ii depui la subsidiara BCR BpL si ii foloseste subsidiara BCR BpL nu BCR - banca mama.

0.1% e dobanda la un cont curent, ia vezi cate banci ofera mai mult de atat la un cont curent wink.gif

Btw, la plati de peste 1500 ron/luna cu cardul, bcr parca plateste 4% dobanda la cont curent.


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GeorgianaIstrate
post 19 Mar 2013, 07:54
Post #29


Membru incepator


Group: Members
Posts: 10
Joined: 25 February 13




QUOTE(Anamaria12 @ 18 Mar 2013, 21:03)
da, au spus ca sunt intarzieri wink.gif
*


tocmai de asta este mai bine sa alegi un depozit, sunt banci care dau la euro si 4,7% pe o perioada ceva mai lunga
chiar daca nu depind de ce de la BCR BPL intarzierile, este doar un semn ca produsul nu merita, dupa parerea mea


--------------------
Seat Leon 2005
sorry about that
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 19 Mar 2013, 11:28
Post #30


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stînga




QUOTE(St @ 18 Mar 2013, 22:27)
0.1% e dobanda la un cont curent, ia vezi cate banci ofera mai mult de atat la un cont curent wink.gif
*


La ING e 2% la conturile Cont'Rol (dar din cîte știu nu se mai deschid Cont'Rol acum, le mai au doar cei care au apucat deja să-și facă) și 4% la conturile de economii (care sînt tot ca niște conturi curente, adică poți umbla la ele oricînd, nu-s ca depozitele).


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
2 Pages  1 2 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 09:55
Dacia