Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9715 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5614
3 Pages < 1 2 3 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cine lucreaza la banca?, Daca nu se plateste creditul,ce se intampla?

maryusuku
post 4 Aug 2011, 17:57
Post #61


Membru autentic


Group: Members
Posts: 904
Joined: 24 January 09




eu am card la altex prin bcr in valoare de 3500 lei.ce se intampla daca nu mai platesc?rambursarea banilor trebuia facuta in cinci ani care au trecut.cand m-am dus la banca sa ii intreb daca se poate amana nu au stiut ce sa imi zica,am sunat la bucuresti si ei au cerut sa le dau sa vorbeasca cu un functionar al bancii siacesta a zis ca nu e treaba lui.
pana la urma m-am dus la altex si mi-au zis ca acest card pot sa il platesc o viata atata timp cat le dau suma minima de plata.ce sa fac?mai platesc?ce se intampla daca nu mai achit?


--------------------
renault 19 1989/phase1/1721 txe - BT 04 CVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 4 Aug 2011, 21:27
Post #62


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Inmulteste suma minima de plata cu 12. Adauga comisioanele. O sa afli de ce-i doare-n pix. Intr-o buna zi va expira cardul si-ti vor cere toata suma odata. Vei fi si cu banii luati si cu satisfactia-n rect. Plus ca te vor trece in lista cu rai platnici si nimeni nu-i va mai da nici un ban, decit tot pe carte de credit radmasa.gif

This post has been edited by corbex: 4 Aug 2011, 21:28


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 5 Aug 2011, 07:42
Post #63


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




QUOTE(maryusuku @ 4 Aug 2011, 18:57)
pana la urma m-am dus la altex si mi-au zis ca acest card pot sa il platesc o viata atata timp cat le dau suma minima de plata.ce sa fac?mai platesc?ce se intampla daca nu mai achit?
*


glumesti, nu?

interesul lor chiar asta e, sa le platesti o viata rata aia lunara minima.


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 5 Aug 2011, 12:20
Post #64


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(maryusuku @ 4 Aug 2011, 18:57)
ce sa fac?mai platesc?ce se intampla daca nu mai achit?
*


Suma aia minima de plata nu reprezinta rambursarea sumei pe care tu ai utilizat-o ci este o suma compusa din comisioane, asigurare, dobanda si doar un pic de tot din capital (suma trasa). Asa cum ti s-a spus si de la Altex, atata vreme cat achiti suma aia minima de plata, n-ai cu nimeni nicio treaba.

Daca te hotarasti sa nu mai achiti suma aia minima, vei ajunge sa acumulezi dobanzi penalizatoare, sa fii raportat prin Biroul de Credit si, la un moment dat sa ti se ceara toata suma pe care o mai ai tu de rambursat la un termen fix, fara sa ti se mai dea posibilitatea platii esalonate.

This post has been edited by Avani: 5 Aug 2011, 12:28


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
DMP
post 5 Aug 2011, 12:52
Post #65


Mumu' padurii


Group: Members
Posts: 1.670
Joined: 4 September 06
From: Bucuresti




Cu alte cuvinte, daca platesti timp de cativa ani doar suma minima de plata un frigider sau o masina de spalat il vei plati de cateva ori si tot vei mai fi dator aproape un frigider sau o masina de spalat.


--------------------
Dacia Logan 1.5 dci 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
faganezu
post 5 Aug 2011, 13:34
Post #66


Membru autentic


Group: Members
Posts: 357
Joined: 14 October 07




exact


--------------------
logan 1.4 MPI GPL laureat 2007 - B-XX-NZR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 5 Aug 2011, 13:37
Post #67


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




asta-i principiul de îmbogatire al bancilor pentru orice card de credit: mai bine cate putin, dar la nesfarsit wink.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maryusuku
post 6 Aug 2011, 20:58
Post #68


Membru autentic


Group: Members
Posts: 904
Joined: 24 January 09




eu am inteles ideea cu platitul pe viata,tot ce voiam sa aflu e ce se intampla daca nu mai dau nici un ban.cardul a expirat


--------------------
renault 19 1989/phase1/1721 txe - BT 04 CVR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Markos
post 6 Aug 2011, 21:01
Post #69


fost programator


Group: Members
Posts: 8.016
Joined: 27 October 05
From: Scursurești Vale




în cazul asta, nu mai poti folosi cardul, pana nu ti-l înlocuiesc cu unul valid.

ratele, în schimb, le poti plati linistit tongue.gif


--------------------
Reno Megan Privilej
"Partidele politice sunt cai la carul de aur al istoriei românilor; când devin gloabe, poporul român le trimite la abator." - P.Țuțea
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 6 Aug 2011, 21:28
Post #70


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Mergi la banca, intreaba cat trebuie sa platesti sa inchizi cardul, platesti tot si in viata ta nu mai pui mana pe un card de credit.


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
St
post 6 Aug 2011, 21:41
Post #71


Membru


Group: Members
Posts: 4.429
Joined: 18 July 04
From: Bucuresti




Nu chiar....majoritatea au perioada de gratie de peste 30 de zile, iar atat timp cat nu depasesti perioada aia e chiar o afacere buna.

This post has been edited by St: 6 Aug 2011, 21:41


--------------------
Mazda/ BMW MX-5/ 650GS 2012/ 2004
Fericirea este ceva ce nu se atinge niciodata,dar in cautarea ei merita sa alergi toata viata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
litza
post 7 Aug 2011, 08:27
Post #72


Membru autentic


Group: Members
Posts: 813
Joined: 27 August 03
From: Bavaria, DE




Cunosc avantajele, insa daca posesorul nu are disciplina sa urmareasca cu strictete rambursarile si nu intelege caracteristicile produsului, mai bine sa se lipseasca de el.

This post has been edited by litza: 7 Aug 2011, 08:28


--------------------
Dacia Solenza 2003-2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Aug 2011, 08:58
Post #73


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Cardul e una, contul e alta. Daca a expirat cardul, nu inseamna ca ti-au inchis contul. Comisionul de administrare cont (care exista la bcr si e substantial, fata de alte banci) curge in continuare, pana iti vei inchide contul la ei (cu hartii, nu te baza pe vorbe).


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 8 Aug 2011, 08:21
Post #74


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(maryusuku @ 6 Aug 2011, 21:58)
cardul a expirat
*


Exista deja unul valid in agentia de unde ai ridicat prima oara cardul. wink.gif


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 8 Aug 2011, 09:27
Post #75


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




cardul valid exista doar daca a platit la timp pana acum. in caz contrar, nu se emite unul nou


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
un_q200
post 26 May 2012, 12:19
Post #76


Membru incepator


Group: Members
Posts: 2
Joined: 18 January 09




am luat un credit de la o banca; in documentele lor sunt necasatorit(credit de nevoi personale) ; si nu am mai platit. intre tim m-am casatorit si am impreuna cu sotia un apartament. poate sa il i-a banca? la proprietari suntem trecuti amandoi. apartamentul nu este ipotecat si nici giranti nu am. ce im poate lua banca? daca doriti putem vb si pe mess cu acelasi id. va multumesc!

This post has been edited by un_q200: 26 May 2012, 12:21


--------------------
Dacia 1310 Dacia 1997 - BZ-02-HPF
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 26 May 2012, 17:53
Post #77


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




Depinde ce ai semnat, cand ai luat creditul (apropo, de ce nu l-ai platit ?)


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 26 May 2012, 18:29
Post #78


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Apartamentul nu poate sa il i-a, ar trebui sa vanda jumatate din el, partea ta, ceea ce nu cred ca este posibil.
Conteaza si suma care mai este de plata (soldul), daca acesta este mic este posibil sa fie dat pe pierdere sau vanduta creanta la societati specializate in recuperarea acestora.
Conteaza si suma initiala, cu cat este mai mare cu atat garantia este mai solida.
Cea mai folosita metoda de recuperare este poprirea conturilor curente, conturi de depozit si de economii, banii gasiti acolo merg in contul datoriei, dar pentru asta trebuie ca o instanta sa incuviinteze demararea procedurii de executare silita impotriva ta.


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 28 May 2012, 10:04
Post #79


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




te inseli
codul de procedura civila trateaza si cazul asta :
QUOTE
Art. 493
Creditorii personali ai unui debitor coproprietar sau codevalmas nu vor putea sa urmareasca partea acestuia din imobilele aflate in proprietate comuna, ci vor trebui sa ceara mai intai imparteala acestora..........


practic banca trebuie intai sa-i execute silit bunurile proprii(daca are), dupa care poate cere partajul bunurilor comune si apoi poate incepe executarea bunurilor care au fost impartite (adica a partilor din bunurile comune care i-ar revenit lui).
varianta cea mai des folosita de catre banci este cererea partajului cu incredintarea imobilului catre debitor si obligarea acestuia la plata unei sulte catre coproprietar (sotie), urmata de executarea silita a imobilului. in felul acesta sulta devine o problema "in familie" iar ei pot vinde linistiti apartamentul la licitatie si pot lua toti banii obinuti pentru acoperirea creditului.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 28 May 2012, 10:59
Post #80


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




Si daca sotia e inteligenta spune ca-i va da ea sulta lui sa-i ramana ei apartamentul.
Si se inteleg asupra valorii sultei...
Mai ia banca pielea de pe bat.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine să mă înșel din prea multă suspiciune decît din prea multă naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 28 May 2012, 11:09
Post #81


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




tocmai d'asta se prefera varianta cealalta smile.gif
din pacate, in cazul unui partaj cerut de catre banca nu cred ca ei (sotii) au multe de spus.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Maxy25
post 7 Feb 2015, 12:56
Post #82


Membru


Group: Members
Posts: 184
Joined: 26 March 11




Salut colegi, am o mica problema cu o banca . La banca respectiva am un credit (de nevoi personale) la care mai am de platit cam 1 an si 6 luni (200ron/luna) si mai am un card de credit cu descoperire de 800 ron (la care luna am de depus o suma minima obligatorie). La credit sunt cu ratele la zi, luna de luna ziua scadentei- rata achiatata.
In schimb pentru card nu am mai platit acea suma minima obligatorie de plata de 2 luni(40 ron), problema este ca de acum doua luni baietii(de la banca) s-au gandit ei asa sa-mi ia din contul curent (creditul nevoi-de 200ron/luna) cei 40 ron (fara sa ma intrebe nimic pe mine) pentru a-mi acoperi acea suma minima obligatorie de pe contul de card. In urma acestui fapt bineinteles am ramas doar cu 160 ron achitati la credit si cu 40 ron restanta de 17 zile intarziere . Intrebarea este daca au ei dreptul sa-mi schimbe destinatia banilor (din cont curent in cont de card) fara consimtamantul meu ?
In contract nu exista nici un fel de prevedere in acest sens (nici in cel de credit , nici in cel de card). Ma duc luni sa fac scandal ? sau stau in banca mea (am cei 40 ron pregatiti)platesc si-mi vad de treaba .


--------------------
renault megane 1,6 16v classic 2001 - bv79bcm
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 Feb 2015, 13:54
Post #83


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Brașov, orașul olimpic




QUOTE(Maxy25 @ 7 Feb 2015, 12:56)
Intrebarea este daca au ei dreptul sa-mi schimbe destinatia banilor (din cont curent in cont de card) fara consimtamantul meu ?   

Contul curent si cel "de card" sunt unul si acelasi. Cred ca e ceva legat de "debit direct", mai bine te duci si vezi la fata locului.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Lord Hades
post 8 Feb 2015, 07:22
Post #84


Memento Mori


Group: Members
Posts: 1.640
Joined: 28 July 07
From: Brasov




Imi pare rau pt tine dar cu masina nu ramai.
ba mai rau nu mai refuza sa o dai fetei pt ca te trezești si la bulau daca ii da prin cap sa te acuze de furt auto.
ma mir ca nu a venit pana acum cu o platforma plus politie sa salte masina.

Pe ce ma bazez: un amic a procedat aproape la fel ca tine. A facut o înțelegere cu un domn posesor de firma pt un logan. Pt ca el nu avea veniturile necesare firma a contractat leasing el a platit ratele urmand ca la final de leasing sa devina proprietar. A facut 1 milion de acte cu notari ca sa fie sigur ca nu isi ia teapa. Masina a fost 11 mii euro.

Cand aproape sa termine leasingul patronul a vandut firma altui cetatean. Evident amicul meu taxi driver nu avea in mana document de proprietate asupra masinii. Noul patron i-a spus ca nu il intereseaza înțelegerea lui cu fostul. Vrea masina fie ii da 11 mii euro pe ea adica sa o cumpere iarasi fie ii plateste chirie.

Fostul patron s-a dezis si el de afacere. Rezultatul o teapa de 11 mii euro pt amicul meu taximetrist. Esti exact in aceeasi situatie.

Aviz amatorilor care cred ca fenteaza sistemul aducand in ecuatie terte persoane.


--------------------
OOOO A3 2010 / Vorsprung Durch Technik - BV03:-)
"Death smiles at us all. All a man can do is smile back."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages < 1 2 3
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 11:32
Dacia