Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9715 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5614
3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cine lucreaza la banca?, Daca nu se plateste creditul,ce se intampla?

elro
post 12 Feb 2010, 18:05
Post #1


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Ieri stateam de vorba cu un prieten,care se plangea ca nu mai are bani sa isi plateasca rata,are un credit de nevoi personale la Credit EuropeBank.De lucrat nu mai lucreaza de un an de zile,pana acum a platit pt. ca avea niste bani pusi “la saltea”,dar acei bani s-au epuizat.Mult nu mai are de plata din ce am inteles…cam 4000-5000 ron.
Servici nu mai are,bunuri imobile,auto …nu detine.
Am cautat azi de curiozitate pe Google,dar parerile sunt impartite.Este cineva printre noi care lucreaza la banca sau are un prieten care lucreaza la banca,sa lamureasca situatia?


Citez ce am gasit pe un site:


Daca aveti credite de nevoi personale fara garantii imobiliare si nu aveti nici nimic pe numele vostru atunci banca nu are ce sa va faca, decat sa va pandeasca pana va angajati sau va luati un bun sa vina sa va puna oprire pe salariu sau sa va puna sechestru pe acel bun. Spuneau unii aici ca poti face si puscarie, eu una nu am auzit pe nimeni sa intre la puscarie ca nu si-a mai platit ratele si apoi , interesul bancii nu este sa ne bage pe noi la puscarie pentru ca nu isi va mai recupera banii
De cris pe 25.01.2010 la 20:11


sursa:
http://www.sfin.ro/articol_15358/ce_patesc...e_la_banca.html



--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b76bgaarh
post 12 Feb 2010, 18:09
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 9.966
Joined: 5 October 06
From: Bucuresti




daca parinti au, se pot imputa lor? in situatia cand nu sunt giranti?


--------------------
Renault Megane sedan 04/2007 1,5 dci 85 cp ZEFI
Realme GT2 Neo cu here, maps, viamichelin, waze.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 12 Feb 2010, 18:16
Post #3


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Din cate am inteles de la el,si ce am gasit pe site-ul bancii...cam asta are el:
http://www.crediteurope.ro/persoane-fizice...vantaj-instant/

Avea salariul minim pe economie,dar in mana lua mai mult(ca toti de altfel)asa ca la credit s-a incadrat pe 7 ani,2 ani a platit luna de luna,dar acum...



--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 12 Feb 2010, 18:25
Post #4


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




daca mai are de plata doar 4000-5000 de lei e pacat sa nu incerce sa vorbeasca cu cei de la banca pentru o rescadentare a creditului. in cazul in care nu mai lucreaza si are documente doveditoare, banca ii poate acorda o perioada de gratie (in unele cazuri de 12 luni) ca sa nu fie raportat cu restante la biroul de credit. inutil sa spun ca daca esti raportat cu restante la biroul de credit, nu mai poti lua credit vreo 5 ani..

nu cred ca se ajunge pana la puscarie, doar ca va fi stresat de firmele de colectare si va ajunge la executare silita. adica se va executa orice bun inregistrat pe numele familiei, daca el nu are nimic pe numele lui. au fost cazuri in care din cauza unei restante foarte mici la care s-au calculat penalitati la o dobanda foarte mare, s-a ajuns scoaterea la licitatie publica a imobilelor..
oricum, bancile sunt acum interesate sa recupereze banii cum pot, asa ca o perioada de gratie de cateva luni cred ca ar fi cea mai buna varianta


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
elro
post 12 Feb 2010, 18:32
Post #5


Membru


Group: Members
Posts: 2.254
Joined: 12 November 04
From: Ct




Care familie,ca nu este insurat,iar bunurile sunt pe numele parintilor lui smile.gif
Mai citeam ceva pe internet....(dar era vorba de sume mari de bani)ca daca respectiva persoana nu mai are bani sa achite rata,statul il scuteste de o parte din datorie,iar diferenta urmand sa o plateasca el. mellow.gif


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2, 1,5 dCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 12 Feb 2010, 18:37
Post #6


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




referitor la ce zici tu stiu ca a fost la un moment dat o propunere facuta de guvern catre asociatia romana a bancilor (arb), propunere care a fost respinsa de arb pe motiv ca toata lumea ar putea spune ca nu mai poate plati, iar bancile nu-si vor mai putea recupera banii dati clientilor.

in principiu nu conteaza pe numele cui sunt bunurile, se executa orice apartine familiei. insa pana la executarea silita si implicit pana la vanzarea bunurilor respective sunt multi alti pasi de urmat, despre care nu stiu foarte multe. costurile de executare silita ii vor fi imputate tot lui, care vor fi recuperate ca si creditul


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Batrânul
post 12 Feb 2010, 18:54
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.458
Joined: 22 March 05
From: Bucuresti




QUOTE
se executa orice apartine familiei
Ce intelegi prin "familie"? Daca un individ din Bucuresti nu are nici un bun pe numele lui, sunt executati silit parintii lui, sa zicem, din Baia-Mare? sau fratele din Australia? (atentie adip! tongue.gif )


--------------------
Renault Clio IV 2015 / Life 1.2 16V
Ex Dacia 1300 (1975), Oltcit (1984), Dacia 1310 (1996), SuperNova (2001), R. Symbol (2007)
Cine nu are batrani sa-si cumpere... Astept oferte...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Feb 2010, 19:08
Post #8


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Asta cu executarea familiei (ascendenti si descendenti) nu cred ca este chiar asa, decat in intentiile tenebroase ale bancilor ! tongue.gif


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 12 Feb 2010, 19:19
Post #9


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




QUOTE(sadi @ 12 Feb 2010, 19:25)
va ajunge la executare silita. adica se va executa orice bun inregistrat pe numele familiei, daca el nu are nimic pe numele lui.
*


Sadi...asta este vrajeala...hai sa fim seriosi..... ce treaba au membrii familiei??? au facut ei creditul?? blink.gif daca cei de la banca au fost atat de idioti sa ofere credite pt cineva care nu are casa,,,masa...masina...este pur si simplu treaba lor...nu fac eu credit si ramane bunicu fara casa...este ceva ilogic...cunosc caz concret...nu mai plateste nimic..este casa pe numele mamei..etc...mama nu este girant...nu are treaba...asa ca...pauza..Multe banci si-au luat teapa cu credit gen '' numai cu buletin'' fara girant...etc... si pur si simplu nu mai pot recupera banii....acum nu mai merge treaba cum mergea inainte...trebuie sa ai girant...girantul sa fie proprietar....etc...se asigura si ei mult mai bine....la un caz ca nu platesti sa poată recupera banii..

This post has been edited by M i h a i: 12 Feb 2010, 19:31


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clyo2007
post 12 Feb 2010, 19:28
Post #10


Membru incepator


Group: Members
Posts: 56
Joined: 17 January 10




Nu au ce sa-ti faca...doar ca te vor pandi toata viata si nu poti sa deti nici proprietati...nici sa te bucuri de mosteniri...eventuale...pentru ca vor veni sa ti le impute si e nasol si la penalitati...


--------------------
renault megane 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Feb 2010, 19:31
Post #11


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




QUOTE(M i h a i @ 12 Feb 2010, 19:19)
...se asigura si ei mult mai bine....la un caz ca nu platesti sa poată recupera banii..
*



Meditatie offtopic:
In schimb nu coteaza istoricul tau personal de relatie cu bancile, decat in sens negativ, c'asa-i la noi !

Mai devreme sau mai tarziu, intr-o lume normala, oricum vei avea nevoie de relatia cu banca/bancile si vai avea ceva de sechestrat asa ca nu scapi si mai platesit si penalitati aiurea.
Concret, sfatul dat de Sadi cu reesalonarea si gratia este solutia in cazul de fata.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 12 Feb 2010, 20:12
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Cum sa-ti exacute familia, mai Sadi? blink.gif


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bond010
post 12 Feb 2010, 20:17
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 29
Joined: 8 February 10




Singurul lucru care depinde de familie in aceasta situatie este in momentul in care decedezi si datoriile tale revin familiei, asta in cazul in care nu ai semnat un contract cu un asigurator sa-ti platesca in caz de deces... sad.gif


--------------------
Renault Laguna III 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 12 Feb 2010, 21:10
Post #14


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Te referi la mostenitorii legali, desigur!


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hitman1234
post 12 Feb 2010, 21:13
Post #15


Bringing secsi back


Group: Members
Posts: 1.791
Joined: 9 February 08




Rc cosmin> n-au ce-i face,bunurile parintilor nu se pot executa decat daca-s trecuti ca giranti,altfel poate juca foarte dur..sunt unele banci care decat sa provizioneze ( peste 90 de zile se provizioneaza 100% din valoarea creditului) acorda prelungi, acorda alte credite pentru a fi acoperite creditele actuale (asta e preferata mea smile.gif ) sau paseaza creditul neperfomant pentru 10-20% din valoarea lui altei firme, pentru a-si curata bilantul..acum ala de cumpara cu 10% daca convinge unul din 3 sa zicem sa plateasca 50% din credit e pe profit deja,toata lumea e fericita..colegul poate juca dur de tot, eu am lucrat in firma de recuperare creante, bottom line in romanica debitorul e protejat,n-ai ce-i face daca nu vrea sa plateasca wacko.gif


--------------------
bemfe vewe .
"Cearta pe net ca e ca paraolimpiada: chiar daca castigi, tot handicapat esti." Nalodaniel
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 13 Feb 2010, 00:02
Post #16


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Bai fratilor. Ia dati-mi si mie legea in care scrie ca daca tata face datorii la ruleta si da coltu', eu, ce cu onoare-i duc numele mai departe, trebuie sa-i preiau datoriile. blink.gif
Apropos icon_mrgreen.gif

This post has been edited by Victoras2001: 13 Feb 2010, 10:19


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
kaspersky
post 13 Feb 2010, 01:40
Post #17


maistru Zen


Group: Members
Posts: 1.063
Joined: 23 April 03
From: Cluj-Napoca




QUOTE(Victoras2001 @ 13 Feb 2010, 00:02)
Bai fratilor. Ia dati-mi si mie legea in care scrie ca daca tata face datorii la ruleta si da coltu', eu, ce cu onoare-i duc numele mai departe, trebuie sa-i preiau datoriile.  blink.gif
*


trimite chestia asta la discovery channel la myth busters radmasa.gif


--------------------
KIA Cee'd SW 1.6 GSL Base 2008
"Să fii patriot în România înseamnă să puți a iesle în timp ce constați că toate celelalte popoare ne sunt inferioare."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bashtalu
post 13 Feb 2010, 15:20
Post #18


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.051
Joined: 9 September 06
From: Bucuresti




situatia este urata in astfel de cazuri, dar se pot rezolva amiabil daca se doreste-rescadentare, amanare de plata pt un anumit termen. nici bancile nu sunt obtuze sa execute silit pe toti datornicii asa tam nesam...
dar nici ideea ca gata nu mai platesc, ce o sa-mi faca banca, nu e una potrivita.
ai luat bani, esti constient ca trebuie sa ii dai inapoi
in cazul creditelor negaratate, banca are cesiune(gaj) pe veniturile tale, prezente si viitoare, asta se traduce ca atunci cand vei inregistra venituri vor fi cesionate bancii in mod legal pana la stigerea debitului(inclusiv dobanzi penalizatoare, comisioane, etc)

in cazuri extreme banca isi ia banii de la asigurari, toate creditele date sunt asigurate pt risc de neplata....
sau pur si simplu se trec la pierderi ca orice alta pierdere....dar depinde de circumstante

sigur ca poti consulta un avocat, dar ai un contract semnat, chiar daca banca da faliment, tu tot esti obligat sa returnezi banii

si inca ceva, fiecare banca are politica ei, nu faceti comparatii si mai ales nu acuzati pe nedrept

bafta!


--------------------
Audi A4 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 14 Feb 2010, 07:59
Post #19


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 13 Feb 2010, 01:02)
Bai fratilor. Ia dati-mi si mie legea in care scrie ca daca tata face datorii la ruleta si da coltu', eu, ce cu onoare-i duc numele mai departe, trebuie sa-i preiau datoriile.  blink.gif
Apropos icon_mrgreen.gif
*




cauta prin codul civil, pe la articolul 680 (+/-)
nu esti obligat sa preiei datoriile, dar daca le refuzi renunti cu ocazia asta si la restul mostenirii.


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 14 Feb 2010, 08:10
Post #20


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Care va sa zica, daca-mi fac certificat de mostenitor, iar ulterior se afla ca defunctul avea datorii, sunt obligat sa le preiau? blink.gif
In cazul statului hai sa spun ca m-as stradui sa inteleg situatia. Dar in cazul unor banci private? Pai bai nene, daca esti prost (tu, ca banca) stai acasa. Te-am pus eu sa nu te asiguri cand ai incheiat contractul? Cum adica sa ma opresti tu, societate privata, de la a-mi mosteni o ruda, numai pentru ca tu n-ai fost in stare sa faci un contract bun? blink.gif

This post has been edited by Victoras2001: 14 Feb 2010, 08:13


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vis-a-vis
post 14 Feb 2010, 08:13
Post #21


DaciaClubber


Group: Members
Posts: 7.884
Joined: 20 June 05
From: Bucuresti




Pai faci si tu un calcul. Daca datoriile-s mai mari decat mostenirea, nu te bagi tongue.gif


--------------------
Dacia Logan MCV 1.5 DCi
Life is a journey, not a destination.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Smiley
post 14 Feb 2010, 09:47
Post #22


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.138
Joined: 12 August 04
From: Bucuresti




QUOTE(Victoras2001 @ 14 Feb 2010, 09:10)
Care va sa zica, daca-mi fac certificat de mostenitor, iar ulterior se afla ca defunctul avea datorii, sunt obligat sa le preiau? blink.gif
In cazul statului hai sa spun ca m-as stradui sa inteleg situatia. Dar in cazul unor banci private? Pai bai nene, daca esti prost (tu, ca banca) stai acasa. Te-am pus eu sa nu te asiguri cand ai incheiat contractul? Cum adica sa ma opresti tu, societate privata, de la a-mi mosteni o ruda, numai pentru ca tu n-ai fost in stare sa faci un contract bun? blink.gif
*



dar nu te opreste nimeni de la a-ti mosteni o ruda. banca e chiar bucuroasa ca tu preiei mostenirea smile.gif


problema e la tine, tu crezi ca mostenirea inseamna doar bunuri/valori. dar de fapt mostenirea se refera la tot ce detinea defunctul: bunuri, valori, bani imprumutati altora, bani imprumutati de la altii.

gandeste-te asa: daca ruda ta ar fi dat unui vecin imprumut o suma mare de bani, tu (in calitatea de mostenitor) i-ai mai fi cerut banii inapoi ?


--------------------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adi_ar
post 14 Feb 2010, 09:48
Post #23


Membru autentic si conservator


Group: Moderatori
Posts: 4.436
Joined: 23 February 07
From: Arad




Daca tot ati intrat in aspectele legale ale urmaririi datoriilor defunctilor:
QUOTE(Codul Civil)
        Art. 780. Titlurile executorii, obtinute în contra defunctului, sunt personal executorii si în contra eredelui. Cu toate acestea creditorii nu pot urmãri executia decât dupã opt zile de la notificarea acestor titluri fãcute persoanei, sau la domiciliul eredelui.


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 1.5 dCI 2005
iGO 9.6.29.357899
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Victoras2001
post 14 Feb 2010, 10:11
Post #24


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.840
Joined: 15 February 08




Pai hai sa ne intelegem. Daca-l mostenesc (adica imi fac certificat de mostenitor) preiau si bunele si relele. OK. Acum vin si va intreb cum aflu cate datorii are si cati bani are-n conturi sau ce proprietati are, atata timp cat nu-s mostenitor legal. Ca daca fac GRESEALA teribila sa-mi fac certificat de mostenitor fara sa aflu dinainte ce si cum, inteleg ca-s pasibil sa raman fara casa si ce mai am, ca sa-i platesc lui datoriile. Pai asta, in opinia voastra, e logic?
In trei cuvinte, nu-ti mai poti face certificat de frica sa nu aiba datorii mai mari decat bunurile pe care stii ca le mostenesti?

PS. Smiley sa stii ca au venit unii la mine si mi-au spus ca tata le era dator cu anumite sume. Stiam ca asa e, dar n-aveau niciun act. E, eu le-am dat banii. In schimb am pierdut doua case platite de tata, pentru simplul motiv ca nu facuse inca actele si-a dat coltul. Nu-s toti oamenii la fel pe lumea asta, este?

This post has been edited by Victoras2001: 14 Feb 2010, 10:14


--------------------
ZAZ Zaporojeț 1969
Femeia nebatuta e precum o casa nematurata.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Avani
post 18 Mar 2010, 08:57
Post #25


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.129
Joined: 23 October 07
From: Capitala gri




QUOTE(adi_ar @ 12 Feb 2010, 19:31)
Meditatie offtopic:
In schimb nu coteaza istoricul tau personal de relatie cu bancile, decat in sens negativ, c'asa-i la noi !
*


Adi, mai nou conteaza. Exista un scoring la Biroul de Credit, scoring care este calculat in functie de mai multi factori: demografici, financiari (cate credite ai luat in trecut, pe ce perioada, tipul creditelor - ipotecar, nevoi personale, credit carduri), istoricul platilor, etc... iar in functie de istoricul total de la BC ti se "aplica" un scor (numar) format din 3 cifre. Cu cat valoarea scorului este mai mare, cu atat esti un client BUN pentru banca. Exista cateva banci ce interpreteaza acest scor in vederea stabilirii eligiblitatii. Asadar, nu conteaza doar istoricul de plati wink.gif

On: Asa cum a precizat si sadi, prima varianta ar fi o incercare de reesalonare a datoriei prin cresterea numarului de luni de rambursare. Mai multe luni, inseamna pentru Banca si mai multa dobanda. In cazul in care prietenul tau deja are intarzieri, isi poate lua "la revedere" de la credite vreo 4 ani dupa ce iese din restanta(poate nici nu-l mai intereseaza). In cazul in care nu se obtine o gratie la plata ratelor sau o reesalonare, Banca il va da in judecata pe debitor. In urma procesului, cel mult se va pune o poprire pe salariu de maxim 30% din salariul net.
Nu va veni nimeni sa execute bunurile parintiilor, pentru ca acestia nu au garantat la acordarea creditelor. Prioritare pentru Banci sunt cazurile de credite ipotecare si nu se incurca ei cu asa debite mici si negarantate.

Prietenul se poate duce o data la 6 luni sa depuna o anumita suma, fie si 100 ron (nu conteaza valoarea ratei). Aceasta actiune va stopa Banca sa ia masuri de recuperare integrala a datoriei. Partea nasoala este ca, va acumula multe dobanzi penalizatoare, in multe cazuri, aceste dobanzi penalizatoare (depinde mult de perioada restanta) pot dubla chiar si capitalul luat. Adica a luat 7000 ron, a platit vreo 2000 ron, a ramas cu 5000 ron, dar datorita dob penalizatoare sa zicem pe maxim 2 ani, poate ajunte la o datorie de 8000-9000 ron.

Primul pas este sa discute cu cineva de la dep. lor de colectare a debitelor, deoarece solutiile se gasesc acolo si nu prin unitati.

This post has been edited by Avani: 18 Mar 2010, 13:37


--------------------
. . .
Think forward !
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 19 Oct 2010, 21:47
Post #26


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




In momentul in care se semneaza un contract de credit, in general, pe langa acesta se semneaza si un contract de garantie personala-CGP, care, la nevoie, constituie titlu executoriu, adica garantezi suma datorata (capital, dobanzi, penalitati) cu toate veniturile si bunirile prezente si viitoare pana la rambursarea integrala).
Astea cu copiii, parintii, care platesc creditele altora sunt povesti.
In general debitele mici aflate in intarziere se dau pe pierdere, procedura de recuperare a unui credit pe cale legala fiind destul de stufoasa, costa si dureaza.

In general sunt foarte multe de spus, sunt zeci de situatii diferite,daca aveti intrebari...

"Partea nasoala este ca, va acumula multe dobanzi penalizatoare, in multe cazuri, aceste dobanzi penalizatoare (depinde mult de perioada restanta) pot dubla chiar si capitalul luat."
In mod normal, dupa un anumit numar de zile de intarziere, eu stiu de 90, nu se mai calculeaza penalitati.

This post has been edited by aurelyan: 19 Oct 2010, 22:06


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
millian03
post 19 Oct 2010, 22:05
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 31 August 08




interesant topic.
am si eu o intrebare pentru cunoscatori.

daca eu am un credit pe care nu pot sa il mai platesc si am vandut o masina cu contract de vanzare - cumparare (cum se procedeaza) si noul proprietar nu a reusit sa o inmatriculeze pe numele lui ,o are doar in fiscal, poate banca sa vina sa ii puna sechestru pe bun?practic aia e masina lui, omul si-a cumparat-o..


--------------------
BMW 320 2004
BMW 320, 2004, 2.0d, 150 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 19 Oct 2010, 22:10
Post #28


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Nu, pentru ca banca va trimite la Administratia Fiscala de care apartii adresa prin care solicita toate bunurile pe care le ai, deci la care platesti impozit. Cand te vor cauta (dupa CNP), tu nu mai apari in evidenta lor ca proprietar.


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
millian03
post 19 Oct 2010, 22:20
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 207
Joined: 31 August 08




:-> perrrrrrfeect !!! mai am de dat 6000 de lei si nu mai am de unde ..nici nu mai vor sa imi faca reesalonare..si asta e ultima solutie la care as putea sa recurg..sa nu imi ia masina .dar totusi nu as vrea sa trec nici alt proprietar pe carte si sa ii schimb talonul.vreau sa fac contract de vanzare-cumparare intre mine si bunica mea ,sa o scot de la mine din fiscal si sa o bag la ea. tongue.gif


o sa le platesc eu pana la urma dar momentan nu am posibilitate sa le dau atatia bani pentru ca mi-au inchis dosarul si imi cer toata suma.sunt nebuni!!

This post has been edited by millian03: 19 Oct 2010, 22:21


--------------------
BMW 320 2004
BMW 320, 2004, 2.0d, 150 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aurelyan
post 19 Oct 2010, 22:27
Post #30


Membru cu familie


Group: Members
Posts: 1.280
Joined: 20 June 09
From: Iasi




Inseamna ca esti in executare silita. Vei plati partea de capital, dobanzile si penalitatile pina in momentul in care ti-au scos creditul in executie, plus cheltuieli de urmarire. Si probabil iti vor popri contul in care incasezi leafa, iti pot lua max 30% din aceasta, angajatorul fiind obligat sa faca retinerea.
Mai intai tb. obtinuta incuviintarea de incepere a executarii de la Judecatorie. Nu stiu daca o sa ajunga pt. suma asta pana la masina, se va vinde prin licitatie...dureaza, chestiune stufoasa, dar depinde de politica bancii. Si daca nu ti-o gasesc fizic, chiar daca este tot pe numele tau, nu pot face nimic.


This post has been edited by aurelyan: 19 Oct 2010, 22:42


--------------------
Ford Focus Mk3 2012 - 1.6 16v Ti-VCT
Imbatranesc si tot invat - Eschil
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 04:35
Dacia