Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

Zona financiara (by Valutar360 - curs valutar)
Curs Valutar Ultimele stiri financiare
Euro 4.9715 Un pas inainte – credite pentru taximetristi,
In ceea ce priveste contractarea unui imprumut, situatia taximetristilor este una delicata, deoarece sunt inca banci care nu acorda credite acestei categorii de solicitanti sau banci care accepta taximetristii numai in calitate de persoane fizice autorizate.Pentru a solicita un credit la una din...(citeste)
Dolar 4.5614
5 Pages « < 3 4 5 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

BRD, sa boicotam BRD-ul

Madriann
post 18 Feb 2013, 14:29
Post #121


Membru autentic


Group: Members
Posts: 967
Joined: 1 April 06
From: Tunisia




QUOTE(tribunul @ 15 Feb 2013, 11:31)
"BRD anunþã pentru prima datã pierderi anuale: 332 milioane lei în 2012"
*


Cool up.gif
Le urez si un "sa dea faliment!". icon_mrgreen.gif


--------------------
Renault Megane RT 1,6e 8v 1996
Peugeot 407 SV Executive 2.2l/163CP - 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 18 Feb 2013, 14:33
Post #122


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Voi inchide contul la BRD;am deschis altele la Raiff.Se pune?


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aleksanders
post 18 Feb 2013, 14:43
Post #123


.


Group: Members
Posts: 2.976
Joined: 6 November 07
From: ...




BRD nu o sa dea faliment - se discuta sa preia banca transilvania - @gotty - nu stiu cat de atractive sunt costurile de adm. la raiff, dar daca ai prins vreo oferta e ok biggrin.gif


--------------------
. . . - .
....
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
gotty
post 18 Feb 2013, 15:00
Post #124


fagocer™ haituit


Group: Members
Posts: 4.627
Joined: 20 August 07
From: oriunde vreti voi....




Banii sunt cam aceeasi si colo si colo,diferenta e facuta de online unde BRDul e la gara fata de Raiff(nu pot face comparatie cu alte banci pentru ca nu am testat-am auzit ca ING sta foarte bine aici),plus ca acum sunt umbrela companiei pentru care lucrez si care e vazuta destul de bine intr o anumita agentie pe cand al BRD eram singurel.


--------------------
Private Spice Member
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 18 Feb 2013, 16:00
Post #125


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Braºov, oraºul olimpic




QUOTE(aleksanders @ 18 Feb 2013, 14:43)
BRD nu o sa dea faliment - se discuta sa preia banca transilvania -
*


Faliment nu, iar cu preluarea Transilvania, nu doar NU, dar si radmasa.gif ...nici o sansa. wink.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 7 May 2014, 08:45
Post #126


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Braºov, oraºul olimpic




Tot despre brd, cic-au facut profit tongue.gif in Q1, iar aici despre Soc. Gen., ca sa nu ne mai miram de brd.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
corbex
post 7 May 2014, 19:30
Post #127


Desi nu pare, ma plimb cu Dacia


Group: Members
Posts: 8.198
Joined: 11 July 06
From: bucuresti




Si BCR a facut profit. Pe seama comisioanelor. Deci se poate.


--------------------
dacia solenza 2005, cheala
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bengal
post 30 Oct 2016, 17:23
Post #128


Membru incepator


Group: Members
Posts: 19
Joined: 9 July 11




La BRD procedura in sine este greoaie,ma mir cum de sunt in topul bancilor. O problema am avut cu BRD Leasing,tot de BRD tine. Am facut cerere de plata in avans a unor rate si 2 saptamani le-a luat sa-mi trimta actul aditional.


--------------------
Toyota Auris 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 15 Feb 2017, 13:31
Post #129


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Firma mama a BRD, Societe Generale e acuzata ca a schimbat legislatia anticoruptie in Belgia.

http://www.opensourceinvestigations.com/co...al-law-belgium/


QUOTE
On 14 April 2011, the Belgian Parliament voted a law that amended the Code of Criminal Procedure. According to the law, it became possible as from 16 May 2011 to enter into transactions with the Public Prosecutor to terminate the public prosecution of offences at all the stages of a criminal procedure.
Once the transaction with the Public Prosecutor has been entered into and executed, the criminal proceedings would be terminated. Since the payment made under the transaction is not a penalty, the transaction would not appear in the judicial register. In other words, the offender is cleared of all charges, and his or her record remains clean.
The first such transaction that ever happened took place in Anvers on 10 June 2011, between the Public Prosecutor and Société Générale. The French bank was under criminal investigation for alleged frauds. According to the prosecutors, Société Générale was coordinating at least 20 Belgian companies in a fraudulent scheme involving money laundering and other fiscal frauds.
The bank entered into a transaction with the Public Prosecutor in Anvers, paid 40 million Euros and got away with crime.
It is interesting to note that the Belgian media presented this transaction as being the second one that was entered into after 16 May 2011. According to La Libre Belgique, for instance, the Société Générale transaction came after the Chodiev transaction known as Kazakhgate:


Pe scurt, banca a fost acuzata ca a coordinat cel putin 20 de companii belgiene intr-o schema de frauda privind spalarea de bani si evaziune fiscala.

Ca urmarea a acestei legi, venite la fix pentru a salva de la amenzi uriase si probabil faliment Societe Generale in Belgia, banca a putut face o intelegere cu procuratura si a platit 40 de milioane de euro pentru a scapa de caz.



--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 15 Feb 2017, 14:07
Post #130


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Braºov, oraºul olimpic




Ete fleosc.
Credeam ca vrei sa spui ceva mai important, ca a pierdut locu' 2 in favoarea TLV. Cui ii pasa aici de GSG.?

Pt. conformitate si ofticosi: sunt actionar la ambele-amandoua, mai mult la TLV.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 15 Feb 2017, 14:19
Post #131


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




da stim asta cu sunt actionar si uite cati bani fac din actiuni. Ai mai spus-o de vreo 10 ori, mai bine baga direct numele firmei de unde vrei sa cumparam.



--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 15 Feb 2017, 15:50
Post #132


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Braºov, oraºul olimpic




Ai inteles de te-ai spart. Daca ai un dinte cu bancile (pe motiv de credit sau altceva) e treaba ta. Eu n-am recomandat vreo firma de intermediere vreodata, dar am spus ca e mai rentabil* sa fii actionar decat client-creditor (cu depozit); normal, mai conteaza si banca, si cand cumperi si vinzi.



* Vezi in topicul "ce facem cu banii" calculul simplu.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 15 Feb 2017, 16:32
Post #133


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




zic ca e metoda clasica la astia cu firmele de intermediere. Aleg intervalul incat sa-ti arate cat ai fi ccastigat daca ai fi cumparat arbitrar la o data si vandut la alta data. Aia cu actiunile mere daca ai 10 ani sau ceva. Daca iti trebuie banii la un moment t0, poti pierde si 50% din valoarea nominala inititala, lejer. Nu toata lumea se tine de specula in mod curent.

In fine, zic ca incerci suspect de mult sa ne vinzi ideea cu ce rentabile sunt actionile. Io zic ca nu prea sunt, pe orizont de timp 3/5 ani. Poate peste, sa fie, nu se stie niciodata, dar economia mondiala se cam taraste, si e si suprafinanciarizata dupa crahul burselor 2008-2010.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 15 Feb 2017, 21:33
Post #134


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Braºov, oraºul olimpic




Zici gresit, ca de obicei.
Statisticile care le vezi in ziare (si alea online) se fac de obicei la inceput de an (cu ce fu anu' trecut, ca si cand unii - mai stii?! - cumpara in prima zi din an si vand in ultima) sau cand apare cate-un eveniment care misca abrupt preturile in sus sau jos. Nu te opreste nimeni sa te uiti pe ce perioada vrei la grafice, daca crezi ca te pricepi la "analiza tehnica". Cu aia fundamentala e mai simplu, da' tot tre' sa te pricepi.
Daca ai 10 ani, lasi pe altu' sa se ocupe, in masura in care iti convine sa "vegheze" altu' pt. banii tai, cat timp tu dormi linistit. Ca la fni, asa...
Daca o faci pe cont propriu, e alta poveste. Iar daca "ai nevoie la t0" de banii aia, inseamna ca nu stii sa faci diferenta intre o speculatie si-o investitie.

Tie n-as incerca sa-ti vand nici macar onestitatea lui dragnea, daramite sa-ti spun cand si unde sa investesti, la ce saltea sa-ti tii banii, sau la ce banca sa faci credit. Motivul e simplu: pur si simplu nu poti combate cu argumente la idee.

This post has been edited by maho: 15 Feb 2017, 21:33


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
klaus
post 15 Feb 2017, 22:50
Post #135


步步


Group: Moderatori
Posts: 19.062
Joined: 4 August 02
From: Bucuresti




QUOTE(maho @ 15 Feb 2017, 15:50)
dar am spus ca e mai rentabil* sa fii actionar decat client-creditor (cu depozit); normal, mai conteaza si banca, si cand cumperi si vinzi.
*


1. Daca nu ar fi asa, cretini ar fi aia de investesc in actiuni, ca daca ar fi mai mare randamentul la dobanzi (care au risc mai mic) atunci nu ar cumpara nimeni actiuni ci doar depozite. E la mintea cocosului. Se invata asta in cl. a XI-a de liceu la economie.
2. Faci bani din actiuni numai daca le vinzi la un moment dat, cand au cotatii mai mari fata de cand ai cumparat. Atata timp cat stai cu ele "in portofoliu" fac bani fictiv, asa cum facea si FNI.
3. Evolutia exploziva fata de media pietii in domeniul bancar mie mi se pare ca e cu risc mai ridicat. Evident, trebuie analizati niste indicatori sa vezi daca aceasta crestere are suport real, dar grosier vorbind, la "common sense", cand nu faci ceva care sa se poata dezvolta exploziv, pe o piata limitata si clara, o crestere substantiala in timp scurt mie imi ridica suspiciuni.


--------------------
Scenic III 1.9 dCi - - - -
E mult mai bine sã mã înºel din prea multã suspiciune decît din prea multã naivitate. - Cristoiu
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ady77
post 16 Feb 2017, 11:09
Post #136


راحتزیل یو


Group: Members
Posts: 1.721
Joined: 15 December 05
From: near Bacau




QUOTE(neumann @ 15 Feb 2017, 16:32)
zic ca e metoda clasica la astia cu firmele de intermediere. Aleg intervalul incat sa-ti arate cat ai fi ccastigat daca ai fi cumparat arbitrar la o data si vandut la alta data. Aia cu actiunile mere daca ai 10 ani sau ceva. Daca iti trebuie banii la un moment t0, poti pierde si 50% din valoarea nominala inititala, lejer. Nu toata lumea se tine de specula in mod curent.

In fine, zic ca incerci suspect de mult sa ne vinzi ideea cu ce rentabile sunt actionile. Io zic ca nu prea sunt, pe orizont de timp 3/5 ani. Poate peste, sa fie, nu se stie niciodata, dar economia mondiala se cam taraste, si e si suprafinanciarizata dupa crahul burselor 2008-2010.
*


Mi se pare logic, si-a facut cont in 2010, iar doar 7 ani mai tarziu vrea sa ne prosteasca wacko.gif wacko.gif


--------------------
________________ ________________ _________________
The problem with this world is that the intelligent are full of doubts, while stupid ones are full of confidence.

ecnedifnocfollufsisoM
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 16 Feb 2017, 11:17
Post #137


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Braºov, oraºul olimpic




(2.) nu doar; sunt 3 posibilitati de a face profit (individuale sau combinate):
- vinzi mai scump (cand vrei, cand iti convine, etc.),
- vinzi mai mult (cand in aga se hotaraste ca profitul sa nu fie distribuit ca dividende cash ci actiuni gratuite si/sau cu pret redus, deci iti va creste nr. de actiuni), si
- din dividende cash.

Discutia poate fi lunga, scuze de off-topic.
Si on-topic, mi s-a parut chiar importanta ascensiunea TLV pe locul 2 in detrimentul BRD, si se pare ca nu vor sa se opreasca aici, declara ca sunt "deschisi pt. alte achizitii". unsure.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 16 Feb 2017, 14:22
Post #138


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(maho @ 15 Feb 2017, 22:33)
Motivul e simplu: pur si simplu nu poti combate cu argumente la idee.
*



Am inteles, tocmai aratam, intr-un topic intitulat "sa boicotam beredeul", de ce ar trebui sa o facem. Si anume, convenabil in Belgia, legea s-a modificat pentru a permite o "amiabila" intre stat si Societe Generale, in valoare de 40 de milioane de euro, la un moment cand biznisul se clatina bine dupa un scandal major de evaziune si spalare de bani institutionala.

Restul a fost un offtopic magistral al tau, sa abati atentia de la idee, pentru ca ai actiuni BRD. Io asa l-am vazut.

16 Feb 2017, 15:24:
QUOTE(ady77 @ 16 Feb 2017, 12:09)
Mi se pare logic, si-a facut cont in 2010, iar doar 7 ani mai tarziu vrea sa ne prosteasca  wacko.gif  wacko.gif
*



Asa o fi. Pn presa insa ziceau de postaci cu conturi "vechi", "in adormire", care apar la momentul oportun. Posibil? Poate. Certitudine? Nu, doar o opinie.

This post has been edited by neumann: 16 Feb 2017, 14:24


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Feb 2017, 14:43
Post #139


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.208
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(neumann @ 16 Feb 2017, 14:22)
Pn presa insa ziceau de postaci cu conturi "vechi", "in adormire", care apar la momentul oportun. Posibil? Poate. Certitudine? Nu, doar o opinie.
*



Hai las-o ca macane, Maho e membru activ si pe sectiuni tehnice, spre deosebire de o halca mare de activisti politici de p-aci, care daca ies in afara cafenelei is total pierduti.

This post has been edited by bucatzel: 16 Feb 2017, 14:43


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 16 Feb 2017, 14:48
Post #140


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Braºov, oraºul olimpic




Eh, el nu poa' sa conceapa nici ca am dacie veche si "bursaresc".

@neum. da, am actiuni si la brd (de mult timp, ca nu le-am luat sa le speculez), si la tlv. De vreme ce nu ti le-am oferit la vanzare, nu e treaba ta.
Sa nu-mi spui ca ai luat credit (in chf?) si de la brd... rolleyes.gif


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 16 Feb 2017, 15:39
Post #141


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(maho @ 16 Feb 2017, 15:48)
Eh, el nu poa' sa conceapa nici ca am dacie veche si "bursaresc".

*



Io nu pot sa concep cum cineva mere cu dacie da doojdeani din alte motive decat financiare. Masina e pana la urma echipament de protectie pa sosea. Pana si un clio sehas in 1500 epuri are 3 stele..


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
maho
post 16 Feb 2017, 15:46
Post #142


Membru rigido-flexibil


Group: Members
Posts: 5.057
Joined: 7 April 10
From: Braºov, oraºul olimpic




E problema ta ce poti sa concepi si ce nu.
Cand ma gandesc ca unii platesc pt. genul de informatii de care tu incerci (fara prea mult succes) sa faci misto (poate pt. ca nu le-ntelegi), nu pot decat sa te pun la loc de cinste, alaturi de tony-s. El inca ar fi socotit corect varsta daciei in cauza.


--------------------
Dacia 1310 1983
"Mother, should I trust the government ?" - No fuckin' way !
"A champion is someone who gets up when he can't."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 16 Feb 2017, 16:06
Post #143


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




QUOTE(maho @ 16 Feb 2017, 16:46)
E problema ta ce poti sa concepi si ce nu.
Cand ma gandesc ca unii platesc pt. genul de informatii de care tu incerci (fara prea mult succes) sa faci misto (poate pt. ca nu le-ntelegi), nu pot decat sa te pun la loc de cinste, alaturi de tony-s. El inca ar fi socotit corect varsta daciei in cauza.
*



Bine ma, fie ca tine 30+.Pai la varsta asta sunt mertzane pline de rugina in structura de rezistenta a masinii, nu dacii facute din kkt in 85.


QUOTE
Cand ma gandesc ca unii platesc pt. genul de informatii de care tu incerci (fara prea mult succes) sa faci misto (poate pt. ca nu le-ntelegi)


la asta, da-mi voie sa radmasa.gif

Pai stii ce, ma? Cere bani pentru ele si nu le mai da asa, gratis. Poate-ti schimbi si tu ruginatura din 85.


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Feb 2017, 16:41
Post #144


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.208
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




QUOTE(neumann @ 16 Feb 2017, 16:06)
dacii facute din kkt in 85.
*



Tu realizezi cum se numeste forumul pe care te dai in stamba, sau te-ai incurcat in tab-uri?


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 16 Feb 2017, 16:44
Post #145


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




din ce se faceau daciile in 83-85, daca nu fix din kkt tehnologic, vorbind?


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bucatzel
post 16 Feb 2017, 17:07
Post #146


Membru plictisit


Group: Moderatori
Posts: 6.208
Joined: 19 May 08
From: Timisoara




Poi parca mataluta esti galatean, banui ca ai inspectat personal materia prima, nu poci sa te contrazic.

This post has been edited by bucatzel: 16 Feb 2017, 17:07


--------------------
Dacia 1300 1981 - 3-SB-2608
Si cu dansa-ntransa, si cu sufletu' in rai... cam greu...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
neumann
post 16 Feb 2017, 17:20
Post #147


Membru autentic


Group: Members
Posts: 783
Joined: 6 November 03
From: Spermezeu




Spermezeu nu era in galatzi ultima data, dar in fine. Poate l-au mutat?


--------------------
... .. ..
Americanii il vor pe Ciolos.. i-au dat si viza!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
5 Pages « < 3 4 5
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 19th March 2024 - 12:49
Dacia