Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

24 Pages < 1 2 3 4 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Impresii despre Logan

Hora_ce
post 11 Oct 2004, 07:58
Post #31


Membru


Group: Members
Posts: 142
Joined: 25 May 04
From: Cluj-Napoca




QUOTE
Mai acum poate o fi o buba dar eu ma gandesc la ceva bun.
Stiu ca masinile cu pretentii vin pe ele cu un strat de ceara (sau ce o fii) protectoare care este data jos cu solutii speciale de dealer in momentul pregatirii de vanzare.  
Sursa un prieten bun care a cumparat un seria 3 de la bmw , dar la renault nu am mai auzit.


nu doar masinile cu pretentzii...
pun pariu ca si masinutza ta a avut parte de o asemenea operatie(de-ceruire)...

Eu am mai asteptat cel putin 30 de min. (in plus smile.gif ) ca sa astept primirea masinii tocmai din cauza acestei operatiuni...

Ceara se pune pe toate masinile reno pentru a le proteja vopseaua... din fabrica pana la livrarea clientului final...


--------------------
Volkswagen Passat, B6, SL, 2.0tdi 140CP, 2006
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 11 Oct 2004, 12:14
Post #32


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




Bai sincer ,eu nu am masina de noua am dat pe ea 5500 euroi cu 11000 km si 9 luni si nu stiu cum se livreaza masinile la renault. Dar am prieteni care au cumparat reno noi de la cta si pe toti ii astepta masina gata pregatita cand au luat-o .


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sorin
post 20 Nov 2004, 09:58
Post #33


pilot de renault


Group: Members
Posts: 883
Joined: 15 November 04
From: Lebbeke,Belgia




si mie mi-a zis unu ca Loganu e aproape identic la interior cu meganul II,nu stiu ce sa cred ca inca nu l-am vazut.



_________________________

1.9 dci break,Albastru Otoman
Aut.Conf.


--------------------
MEGANE 2 1,9dCi --ESTATE --octombrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Marty
post 23 Nov 2004, 17:02
Post #34


Membru cu privire de ansamblu


Group: Members
Posts: 5.840
Joined: 14 April 03
From: Corbu




Da, Loganu' e mai tare si ca Mercedes Armani care a fost lansat ieri. Ce rahat stie taranii aia cocliti de la Mercedes ce-i ala material de pus pe bord ? Sa vina sa vada la Logan. Auzi tu ce idee timpita, sa faci masina fara fante de aerisire..... pai airbagu' ala de la pasager sa nu se aeriseste si el vara cind e cald si transpira, sa nu trage si el niscai fum de tigara la butelie, sa nu puna si el un picusor de praf pe capsa pirotehnica ? Cum adica sa pui ma piele pe scaune, ce dracu ? Mai bine pui material din fata de masa, sa te simti ca-n circiuma la Shorley acu' 10 ani, cind face mustele sex pe mesele alea imaculat de negre (pe culoarea de fata- albe). Hai ba de aciea ca astia nu stie ce-i alea masini, ce dracu'. Niste tarani...de Dinu Sarmanu' :wink:


--------------------
Gillette De unica folosinta 2011 - B 999 NAM
Mindru absolvent de grup scolar.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 14 Dec 2004, 10:35
Post #35


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Mai, arata groaznic! Materialele folosite sunt oribile, atat plasticul cat si tapiteria si vinilul cu care sunt imbracate scaunele. Design-ul este cel putin discutabil (aici nu pot sa ma pronunt pentru ca oricum nu pentru gusturile mele a fost facut). Din exterior masina arata ca o caracatita iar din spate nu-ti vine sa crezi ca nu este o autoutilitara sau ceva in genul acesta.

In ceea ce priveste tinuta de drum am ramas un pic surprins. Pentru cat este de inalta sta foarte bine in curbe. Confortul la rulare (pe drum accidentat - 95% din drumurile din Romania cad in categoria asta) este mediu spre slab. Am pus asta pe seama amortizoarelor si arcurilor care sunt cam tari. In schimb probabil ca din cauza asta sta bine in curbe.

Masina este destul de bine rigidizata (acum, cand este noua). Problema este ca la fel parea si vechea mea Nova GTi si dupa un an scartaia, troznea si juca din toate incheieturile.

Nu am condus-o eu - am mers cu sotul unei verisoare pana la bunici. Tipul a fost sofer pe o masina de interventie de la o firma de paza asa ca a stors din Logan si ultimul cal putere. Motorul era de 1,4 dar a facut destul de bine fata solicitarilor.

Traseul a fost Bucuresti - Domnesti (un sat de langa Campul Lung Muscel) si a inclus autostrada cu gropi, autostrada cu mai putine gropi, drum national cu gropi (Pitesti - Piscani), drum judetean fara gropi (exista o portiune proaspat asfaltata intre satele Piscani si Cosesti), drum judetean cu gropi si drum de tara (neasfaltat).

Pe portiunea proaspat asfaltata drumul a fost foarte placut mai ales ca traseul era foarte sinuos si in pante (nu chiar serpentine dar destul de aproape). Se pretau niste reprize foarte frumoase la iesirile din curbe. In special pe portiunea aceea am ramas impresionat de tinuta de drum. In rest mi se pare mai confortabil Clio cu care merg eu (desi are 3 ani si jumatate mai mult decat Logan-ul).

Cam astea sunt impresiile mele, va mai povestesc ce mai aflu de la ei; in special peste un an cand masina nu va mai fi asa de noua.


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
flohusky
post 20 Dec 2004, 01:45
Post #36


Membru incepator


Group: Members
Posts: 61
Joined: 9 December 04
From: Galati




Sa-mi dau si eu cu parerea, Sunt posesor de Dacie din '85, Dacie din '97 si Clio din '03. Daciile le-am vandut. Sincer, prefer sa mai dau inca o data banii pe Dacia din '85, actualizati, binenteles, adica vreo 3-4000 Euro. Cei care s-au combatut mai sus pe tema publicului tinta al Loganului fac parte din tabere cu orientari puternic subiective. Unii au bani destui cat sa nu se uite la Logan si sa faca bascalie de el, iar altii au strans banii de Logan destul de greu si, avandu-l in fata blocului, incearca sa se imbarbateze si sa caute de la altii cuvinte de lauda, ca ei nu le gasesc. In general, cand iti cumperi ceva, sau cand urmaresti sa cumperi ceva, cauti si impresii negative, dar mai mult pozitive, ca sa te simti confortabil in alegerea facuta. Oameni buni, din cei cu bani: Loganul pentru voi nu exista, e ca salamul cu soia, nu-l bagati in seama. Oameni buni, din cei cam fara bani: nu va lasati amagiti de "calitatea" Renault. Eu am Clio, care e categoric peste Logan, dar i-a "imprumutat" acestuia multe componente, ca si Meganul de altfel. Calitatea Renault , mai ales cea de prin partile noastre, este destul de slaba pentru banii platiti .Oricum, nu sunt chiar atat de multi bani. Dac va luati Logan, luati-va versiunea cea mai de jos, ca nu merita dotarile optionale, il fac prea scump. La 8000 euro cat e un logan mai dotat (sper sa nu ma insel) va lauti un Clio diesel SH (cum il am eu, la numai 35000 km) sau chiar Megane I, tot SH. Asta ca sa nu mai aduc aminte de alte marci. Sau, daca nu va intereseaza masinile SH, cu banii pe care doriti sa-i investiti in Logan, puteti demara unsistem de rate pentru ceva mai scump din gama Renault sau mai sus. Vedeti ca exista Skoda Fabia. A aparut si Octavia II, deci Octavia I incepe sa se ieftineasca. Reanult, deci si Dacia Logan sunt destul de slabe, si nu ma refer aici la performante, caci multi care pleaca de la Dacia 1310 nu se asteapta l acine stie ce veleitati sportive, dar se vor lovi de piesele care cad foarte repede, sunt scumpe, etc. Spunea cineva ca Logan e o masina simpla, fara prea multa electronica, deci cu mai putine sanse de a se defecta. Eu stiu ca Logan are motor pe injectie multipunct, computer de bord si alte noutati, deci e foarte pasibil de defectari. De la anul ii vor pune si motorul de 1,5 dci de la clio, care are foarte mari probleme cu motorina proasta, ducand la distrugerea completa a injectiei, schimbandu-se totul de la injectoare la rezervor, in ordinea urmata de traseul motorinei. Cat despre motoarele pe benzina, nu sunt nici prea sportive si nici prea rafinate la consum. Am auzit si de consum de 14l in oras, cu 1,4 mpi.
Am mers cu unul care era in rodaj, deci nu l-am fortat. Interiorul e mai spatios ca la clio, impresia generala fiind ca seamana cu acesta la finisari. Nu mi-au placut comenzile si in principal pedalele. Am avut impresia ca acceleratia e cu potentiometru, nu cu cablu (poate chiar asa e) si nu te poti obisnui cu dozarea ei in raport cu ambreiajul. Am condus tot felul de masini, cu care m-am obisnuit din prima, dar cu asta nu am putut deloc sa o fac.
Concluzia generala si personala: reclama si pretentiile au depasit cu mult potentialul masinii. Trebuia sa ramana la nivelul de masina ieftina, fara prea multe dotari. Nu mi-as lua asa ceva daca as dispune de o suma fixa de 5-6000 Euro. Ori o berlina 1310 ieftina pe la 500 - 1000 Euro, pentru diverse treburi care nu necesita amanare, ori ceva SH, bine intretinut, de pe afara. Chiar daca ziceti ca cere piese de schimb, care sunt scumpe, va zic ca si Loganul va cere piese, care numai ieftine nu sunt, fiind Renault (cica).
COncluzie generala: desi se spune ca a fost bine primita chiar si in vest, iar cifrele o arata, mi se pare un pic cam supralicitata. Un prim pas destul de prost facut de catre Renault. Dar om trai si om vedea.


--------------------
Renault Clio Symbol 1,5 dci 65CP full options rosu-grena
Octavia II Ambiente 1,9 TDI 105CP sahara beige, 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
turatii
post 23 Dec 2004, 13:33
Post #37


Membru incepator


Group: Members
Posts: 31
Joined: 5 September 04




Daca tot am venit pe forum, sa dau si eu o parere de Logan, ca -am condus cam 8000 km pe vreo cinci, toate modelele. Saptamana trecuta, Renault Romania mi-a oferit cu amabilitate un Clio Symbol de 1,4l 8V, Confort Expression, jante din aliaj pe 13". Sincer, imi place mai mult Logan ca aspect, desi as vrea sa fie mai coborat putin. Dupa 500 km cu Clio Symbol, Dacia Logan pierde puncte la greu. Logan bate Clio Symbol la: portbagaj, bord (ceasuri), spatiu interior si prin faptul ca are computer de bord la doar 7100 euro. Atat. In rest, Clio era demential de silentios, motorul nu se auzea nici la 130 km/h (cand in Logan te da afara din masina...), mai bine finisat, la fel de confortabil ca suspensie (ba chiar si mai stabil parca...); de asemenea, ergonomia interiorului este suparioara la Clio, in ciuda spatiului mai mic. Farurile sunt superbe si mult mai bune decat la Logan. Nu prea mi-a placut consumul, dar oricum mai bine decat Logan si aici. Daca erau la acelasi pret, as fi optat pentru Clio Symbol fara ezitare. Pretul mult mai ridicat al lui Symbol in balanta cu spatiul mai generos al lui Logan te face sa te gandesti bine si le pune totusi pe picior de egalitate.

PS Sunt jurnalist auto de 9 ani.
Vreau Logan diesel dar cred ca e mai tare Clio. Se vede atentia cu care a fost lucrat...


--------------------
Kia Ceed 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
baron
post 5 Jan 2005, 11:47
Post #38


Membru


Group: Members
Posts: 194
Joined: 28 June 04
From: Iasi




Citind aceste pagini am constatat ca bateti campii.....
Foarte putini si-au exprimat parerea personala in legatura cu Logan-ul.
Bineinteles ca multi sunt invidiosi pe faptul ca acest "Logan de 5000 euro" este cel putin la fel de bun ca masina lor de peste 8-10 mii euro...e firesc si omenesc.

Daca peste un an Logan-ul se va mai fabrica si va avea si acelasi pret de acum, atunci va fi o masina buna.


--------------------
Laguna II, 1.6l, 16v - motor K4MD-710, 2001, Expression - IS 33 BAR
Sfatul este ceea ce cerem atunci cand stim deja raspunsul, dar ne-am fi dorit sa nu-l fi stiut.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norisss
post 5 Jan 2005, 17:17
Post #39


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 2 September 04
From: Buc




Mai baieti....m-am uitat pe 04.01 mai pe seara la televizor si am mai vazut inca un Logan cu bascula rupta....efectiv retezata cam la 4 degete de pivot.Naspa treaba...ocupantii masinii erau la spital plini de bandaje si furtune.....Doamne fereste pe toata lumea!!!!

Daca fabrica vine si zice ca nu e defect de turnare si ca ea(fabrica) nu are nici o vina, situatia e de kko.


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dci, beige angora,septembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 5 Jan 2005, 20:52
Post #40


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




io tare as vrea sa stiu cum s-a rupt bratul ala !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Gabi
post 5 Jan 2005, 21:46
Post #41


Preacuvincios moderator


Group: Members
Posts: 591
Joined: 25 July 03
From: Bucuresti




mijulsef sincer sa fiu nu esti singurul. Am vazut reportajul in treacat insa ruptura avea un inceput un pic ciudat ( ca si cum ar fi fost un mic defect din turnare).
Daca are cineva reportajul il vreau si eu sa il analizez. Oricum tare imi e ca Dacia va pati exact cum a patit si cu tipul care a introdus eleronul in capota portbagajului..


--------------------
Renault Megane 2 bicorp 2004 - 1.5 dci Conf Exp - XXXXXXX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 7 Jan 2005, 02:12
Post #42


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




am mai auzit de vreo cateva logan depasite de propriile roti
deh...viteza...


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SorinV
post 8 Jan 2005, 00:08
Post #43


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.321
Joined: 28 January 04
From: a




io nu pot crede ca bratul acela a cedat ! mai ales ca era pe autostrada deci roata nu era supusa la socuri deosebite ca sa zici ca a cedat sub presiunea fortei ! pur si simplu in conditiilea acelea bratul nu cedeaza ! chair si cu defect de fabricatie nu cedeaza asa brusc ! materialul e foarte tenace si ar fi putut prelua un soc puternic si pe de alta parte ruperea ar fi fost semi ductila !
chiar daca ar fi avut retasuri fulgi incluziuni sau eu mai stiu ce defect tot nu cred ca ar fi cedat asa din senin !


--------------------
a a a
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
norisss
post 8 Jan 2005, 14:03
Post #44


Membru autentic


Group: Members
Posts: 232
Joined: 2 September 04
From: Buc




hai sa zicem, mijule, ca ar fi lovit ceva, cat de mic,...nu cred ca bratul ala trebuia sa se rupa.Mai degraba se smulgea din sasiu,se rupeau suruburile din bucse,dar nu ceda bratul.


--------------------
Megane II Sedan 1,5 dci, beige angora,septembrie 2004
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 8 Jan 2005, 16:42
Post #45


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




QUOTE
materialul e foarte tenace si ar fi putut prelua un soc puternic si pe de alta parte ruperea ar fi fost semi ductila !  


pai...ar trebui sa fie tenace, dar se pare ca ashtia fac bratzul ala din carpa apretata.. :roll:


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 10 Jan 2005, 10:00
Post #46


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Sa fiu sincer impresia facuta de logan (la banii lui fireste) e bunicica:
1. exterior.
Fatza de clio symbol (in a a cui gama este aproximativ) este clar mai aratoasa. Clio e fortzata si cocosata fiind modificarea bicorp in masina de carat. Loganul are insa portbagajul exagerat. fatza profil e nota 9.90 dar fundul este deplorabil. Stopurile mai merg dar inaltimea "trunk-ului" e ridicol de inestetica, nota 5.
2. Interior
Interiorul este modest la banii ei, dar are accesorii si design mai moderne ca clio, ca schimbator si bord in sine. Ma nemultumesc insa lipsa unui display de mijloc cum toate masinile moderne au si, boala mea, comanda satelit de pe volan a radiolui. eu nu cred ca astea cresteau pretul cu mai mult de 2-300 euro si se putea face rabat la altele.
Mi-as da Clio dci full options de 1,3 ani (10000km) pe un Logan nou 1,4 mpi full options.


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Jan 2005, 12:26
Post #47


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Pai golanul full options cit e? 8000?
E ca si cind si-ar vinde dCi-ul de un an si patru luni cu 8000, in conditiile in care nou a costat vreo 10000.

Deci schimbul mi se pare corect. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strumfuadi
post 10 Jan 2005, 13:39
Post #48


Former Laguna user.


Group: Members
Posts: 2.331
Joined: 25 February 04
From: B u c u r e s t i




nu vlad, e 7100 cel de 1.4, cel pe care il vrea el.. :wink:


--------------------
Honda Civic FN2 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Jan 2005, 14:22
Post #49


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Aha. OK.
Pai atunci e bun tirgul. biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 10 Jan 2005, 16:52
Post #50


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Eu nu m-am interesat de Logan deocamdata am acest Clio 1,5 dCI cu care nu am probleme dar traiesc cu spectrul groazei schimbarii injectoarelor pe motiv de motorina si pilitura fier (consumatie 2-3000Euro) iar in general piesele de schimb sunt 2-3 x Logan.
1.4 vs. 1.6:
1. Loganul 1,6 cica ar fi mai puternic iar 1,4 la cit de mare e sandramaua nu prea trage in deal. zice lumea. Al doilea dez. e ca 1,6 consuma cam multisor.
2. Loganul 1,4 mi-ar placea full cu ABS inclus si 2xairbag ceea ce nu stiu daca mai este 7100 de euroi. dar mai astept citeva luni (inainte sa iasa logan diesel care scoate clio dCI de pe piatza) sa vad ce bube in cap ii mai ies si eventual ce defecte de fabricatie se corecteaza. Asa a fost si cu DSN la inceput e inevitabil.
Cu o masina pe benzina nu ai emotiile uneia pe diesel. A mea face mai mult, vreo 8500E fiindca am doar 10.000km cu ea (de noua fu 10.350)


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 10 Jan 2005, 17:59
Post #51


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




eu am avut de optat intre un logan nou si un clio la mana a doua. n-am ezitat cand m-am decis pt. clio - si nu regret deloc alegerea facuta


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Dem
post 11 Jan 2005, 08:58
Post #52


Membru


Group: Members
Posts: 113
Joined: 20 July 04
From: Bucuresti




Ma mir ca ai ales un clio symbol 8v SH in locul unui Logan nou. daca nu ma insel au aceleasi motoare. la logan cutia este mai avansata insa.
primul e cu piese frantzuzesti si turcesti celalalt cu fr. si romanesti. Nu vreau insa sa modif. topicul in Clio vs. Logan.
Avantaje Logan: - manopera si piese (ironic unele identice cu Clio) sunt mult mai ieftine ca la Symbol care are pretzuri nesimtzit de mari,
- design si conceptie mai noi. este clar mai arataoasa
Dezavantaje: - abia a fost aruncata pe sosea si incep sa curga belele care in timp se corecteaza. se renuntza la unii furnizori autohtoni de piese (simeringuri, bucsaraie, rulmenti, etc) care se dovedesc nefiabile. este daca vrei ca si corectarea bug-urilor la un soft. unele Loganuri cred ca au ajuns deja la 20-30.000km ele pot vorbi daca se merita.


--------------------
Clio Symbol 1,5dCI
bleumarin, full options, Sept. 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
misterb
post 11 Jan 2005, 10:27
Post #53


Membru autentic


Group: Members
Posts: 259
Joined: 19 May 04
From: Bucuresti




pai motive s-ar gasi de ex clio este incaltat cu good year si nu cu montana, finisajele sunt mai bune si am maimulta incredere in manopera turcilor decat in cea a romanilor (mai ales ca prin religia lor turcii nu prea beau alcol)plus ca , ma gandesc ca la acea fabrica sunt mai multi roboti pe linie decat la noi, si pentru cei care pun pret pe imagine , prefera un romb ca sigla decat dacia.

Si ar mai fi motive , unele pe care le-ai spus chiar tu, si anume inca unii nu vor sa devina experimente pt fabrica si sa depisteze dacia pe banii lor ce lucruri mai au de imbunatatit sau ce furnizoari de piese mai trebuie sa schimbe . Peste 3-4 ani cand or schimba toti furnizoarii din Romania smile.gif , cand or mai aduce ceva roboti pe linia de productie, cand or sa fie mai multe optionale in varianta standard la acelasi pret si or sa mai apara inca vreo 2-3 modele, cand o sa avem si impresiile pietei occidentale cu privire la calitatea produsului si de voie de nevoie la reactiile critice ale clientilor din vest or sa reactioneze daca la ale noastre pot fi mai reticienti (desi tot clienti suntem) atunci poate ca o sa achiziotionez o Dacia pana atunci insa strang bani pentru Toyota biggrin.gif , marca ce nu va putea fi egalata in fiabilitate multi ani de acum inainte.

Referitor la alegerea de logan cu ce motorizare. Cineva a spus ca la 1,4 8V motor identic cu cel de pe Clio loganul nu ar trage la deal pt ca e mai greu. Gresit Loganul are aceiasi masa ca a Clio-ului poate chiar mai usor contrar aparentelor. Trebuie avut in vedere ca multi isi upgradeaza Loganul cu GPL ceea ce aduce automat un plus de 60 kg. Acu conteaza si soferul si incarcatura masinii dar trebuie tinut cont si de reglajul diferit al treptelor de viteza. Numai bine si sa-l stapaniti sanatos fie logan fie Clio si la cat mai putine probleme.


--------------------
Renault Clio IV Estate 0,9 TCe 2015
Clio Estate 0.9 TCe
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mallox
post 14 Jan 2005, 14:00
Post #54


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 9 December 04
From: Bacau




M-am abtinut pana acum sa postez pe topicul acesta, dar o intamplare petrecuta acum 2 zile m-a determinat totusi sa o fac. Impresia mea despre Logan (fara sa conduc una pana acum) pana la intamplarea cu pricina eradestul de buna. Raportul calitate pret cred ca este f. bun, ne mai punand la socoteala faptul ca preturile de la Renault sunt cel putin 2x Dacia. Daca ar fi sa-mi iau un autoturism ca persoana fizica (Renault-ul il am de la firma) as alege sigur Logan in detrimentul Clio. Singura chestie care mi se pare nasoala rau la masina asta (Logan) este spatele care arata oribil. Acum sa spun ce mi s-a intamplat. Am fost pana la Bucuresti miercuri. Am mers cu o alta masina de la firma (Clio meu are toba sparta ca nu am apucat inca sa o schimb si as fi innebunit pe drum cu ea), un Opel Vectra Elegance 1.8 benzina - 125 cp, o masina pe care o mai conduc ocazional si care imi place f. mult. La un moment dat m-a ajuns din urma si m-a depasit un Megane 2 Sedan. Pt. ca omul mergea f. bine m-am luat dupa el si am tinut-o minute bune in reprize 160-190 kmph. La un moment dat (incetinisem putin din cauza traficului) a trecut pe langa noi in tromba un Loagan :shock: :shock: de nu am apucat sa-i vad nici numarul. Am depasit Megane-ul (era un 1.6 16 V ca am tinut sa ma uit sa vad ce motor are ca ma impresionase ce frumos merge) si i-am dat cat am putut dupa Logan biggrin.gif. Vreau sa va spun ca l-am ajuns abia dupa un sfert de ora, si nu din cauza ca as fi mers eu cu 200 dar omul se plictisise (sau o fi inceput sa miroase a ars) ca mergea linistit cu 100 kmph pe banda de urgenta, iar cand trec pe langa el vad scris 1.4 MPI ... :shock: :shock: :shock: . Pe mine m-a impresionat rau de tot evenimentul asta, ca nu ma asteptam sa vad un Logan sa mearga asa. Eu incepusem sa ma simt in nesiguranta si in Opel la vitezele alea, ala din Logan tre sa fi fost nebun de-a binelea !!!!


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V
Opel New Astra vine pe 15 aug.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 14 Jan 2005, 15:07
Post #55


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




O fi fost unul care pina acum a avut o berlina de 25 de ani si acum avea impresia ca si-a cumparat avion. biggrin.gif

(pentru ca golanul poate parea mama tuturor Mercedesurilor in comparatie cu anumite rable).

Lucrul care ma deranjeaza cal mai tare la golan, atit de tare incit el singur m-ar face sa nu cumpar masina nici mort, este ca nu poti deschide portbagajul decit cu cheia. N-as accepta chestia asta nici daca mi-ai da masia pe gratis. Sau poate doar in cazul ala. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
demisonat
post 17 Jan 2005, 01:20
Post #56


Membru autentic


Group: Members
Posts: 245
Joined: 3 August 04




Am gasit ceva interesant in ziar despre noua mandrie nationala .
http://www.evz.ro/social/?news_id=176557&P...8249825611b540b


--------------------
Octavia 2 elegance fulll!!!!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
UFO
post 18 Jan 2005, 00:08
Post #57


Membru incepator


Group: Members
Posts: 92
Joined: 7 November 04
From: Bucuresti




VladSoare are dreptate!Multi cumparatori de Logan sunt tarani care pana acum au avut Dacii prapadite sau masini de teren precum Aro si daia ridica in slavi aceasta masina "speciala".Nu am nimik cu Loganul dar nu ar trebui sa compare cineva cel putin deocamdata marca Renault cu marca Dacia pt ca diferentele sunt inca prea mari.Oricum i-am facut atata reclama(noi toti de pe forum) Loganului incat taranii o sa se inghesuie la achizitionarea luii.Sa le stapaneasca sanatosi!


--------------------
Renault Clio Symbol 2001 1.4 8v.
Renault Clio Symbol 2001 ,1.4 8V gri metalizat.
Megane Sedan 1.6 16v. 2004 full options
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
octavianf
post 18 Jan 2005, 01:15
Post #58


Membru autentic


Group: Members
Posts: 278
Joined: 15 June 04
From: Bucuresti




eu totusi cred ca faptul ca se cumpara masini noi si nu mai aduc toate gioarsele din vest este un lucru bun
se numeste "inoirea parcului auto"
e posibil ca golanul sa nu fie asa fiabil
ca arata cum arata ... e discutabil
dar sunt masini noi... laugh.gif


--------------------
Clio Symbol 1.4 16V 2002 Dynamique
Culoare: Rosu
Optionale: ABS + Airbag pasager
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RCS
post 18 Jan 2005, 08:17
Post #59


The Gotfather


Group: Members
Posts: 630
Joined: 4 August 04
From: Romania




@UFO
Da de unde esti tu asa mare expert ca sa poti face afirmatia ca multi cumparatori de Logan sunt tarani ?? Tin sa te anunt ca si eu intentionez sa-mi achizitionez un Logan asa ca...ia vezi limbajul pe care il folosesti !!! Aici nu suntem la piata...nene, suntem pe forumul Renault !!!!

This post has been edited by cmandrei: 16 Mar 2006, 09:42


--------------------
Audi A4 2.0T-200cp
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 18 Jan 2005, 08:53
Post #60


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Nu toti sint tarani, iar masina are totusi avantajele ei. Daca toate berlinele de 20 de ani ar fi inlocuite cu golani, ar fi un mare pas inainte pentru toata lumea.
Totusi printre loganisti exista si categoria "instalator murdar si neras, care pina acum conducea cu caciula pe cap o rabla fara oglinzi si fara lumini si cu farurile batind prin copaci, si care acum de cind are Logan se crede Schumacher si isi inchipuie ca si-a luat cea mai tare masina care exista". Nu zic ca predomina categoria asta (de fapt nici nu cred ca predomina, parerea mea este ca predomina tinerii care nu au bani de o masina mai scumpa si care totusi vor o masina noua), doar ca exista.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
24 Pages < 1 2 3 4 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 11:33
Dacia