Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Ambreiaj care patinează

Căplescu Mihai
post 23 Nov 2017, 12:07
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 1
Joined: 23 November 17




Salut grup! Am și eu o problema la un clio symbol din 2003, motor 1.4 75cp, mai exact am o problema cu ambreiajul care patinează. Am citit prin alte topicuri ca acesta nu trebuie neapărat schimbat, ci poate fi degresat cu o soluție, însă vreau sa știu dacă aceasta operațiune poate fi făcută în regim propriu( din lipsa de fonduri momentan nu de amorul artei smile.gif)) ) și cam cât de complexă este aceasta operațiune. Mașina are undeva în jur de 200 de mii de km reali, din câte am înțeles de pe forumuri și am avut ocazia sa vad și pe viu ambreiajul original cedează undeva în jur de 160-180 de mii, însă eu sper sa mai reziste măcar 2-3 mii pana voi avea fondurile necesare pentru a-l înlocui. Orice sfat este bine venit!


--------------------
Renault Clio 2003, 1.4 benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mircea_aq
post 23 Nov 2017, 12:29
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.885
Joined: 13 October 06




Gresarea se face la nuca de la capatul cablului de ambreiaj si "trateaza" senzatia de intarire a pedalei de ambreiaj.
Daca zici ca patineaza, nu cred ca te va ajuta aceasta procedura, mai ales ca ai in vedere schimbarea ambreiajului in urmatorul an, deci implicit se va gresa si respectiva zona.
Eu as merge cu ea asa, atat cat te mai tine ambreiajul.


--------------------
Megane Estate GT Rouge Flamme
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 23 Nov 2017, 14:33
Post #3


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Daca masina are ambreiajul original si are 200 de mii esti fericit ca a tinut atat.

Asta cu "ambreiajul original cade la 160-180 de mii" este subiectiva, este doar in functie de cum se merge cu masina, am vazut ambreiaj cazut si sub suta.

Eu zic ca nu prea mai ai ce sa gresezi, e uzat. La ambreiaj uzat nu mai ai ce sa ma gresezi.
Gresarea e pentru atunci cand prinde praf, scartaie pedala si merge greu si/sau in trepte. Si nici gresarea, desi oricum nu are legatura cu patinarea, nu tine mult.

Mergi cu el pana cade sau pana ai bani sa-l schimbi. Roaga-te sa nu cada cat n-ai banii. smile.gif

This post has been edited by vallixx: 23 Nov 2017, 14:34


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
z_fdd bacau
post 4 Dec 2017, 00:03
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.244
Joined: 16 April 10
From: BC




n-ai ce sa gresezi, ca sa nu patinezi ''artistic'' smile.gif

vorba colegului, gresarea era pentru altceva, treaba cu scartaitul pedalei si mersul sacadat

am auzit persoane care recomanda tocmai degresarea (cu spray de frane)... nu cred ca se recomanda nici asta, desi, oarecum logic, ar fi mai bine pentru discul ambreiajului decat sa aiba vaselina...

mergi cat se poate cu el, poate faci rost de buget... e o operatiune destul de complexa, necesita cateva ore de munca + un elevator (de preferat)

eu am gasit kit original Reno pe la vreo 400 de lei, daca mai tin bine minte
manopera a fost ceva mai ieftina de atat, nu mai stiu exact, vreo 300-350 (cu deviz, garantie...)

daca ai vreun prieten mecanic, rezolvi mai simplu...


--------------------
Renault Symbol 2006 - 1.4 8v ||| Megane 2 - 2005 - 1.5dci 82 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 24th April 2024 - 20:45
Dacia