Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Conducte frana ruginite, PERICOL DE MOARTE!

andri1940
post 11 Jul 2012, 23:08
Post #1


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Salutare lagunisti! Atrag atentia asupra unei probleme grave: ruginirea conductelor de frana in cateva locuri, destul cat sa se produca fisuri si sa ramai fara frane in mers!!!

Ieri seara m-am confruntat cu o problema foarte periculoasa. Am dat sa ies din parcare, mi-a iesit unul in fata si am pus o frana mai brusca si pedala s-a dus la fund!

Am mai facut apoi cativa metri in care am mai franat de cateva ori sa vad ce se intamapla si pedala a devenit moale si calculatorul a inceput sa urle si s-a aprins martorul STOP. Mi-am dat seama imediat ca nu mai am lichid de frana. Am intors imediat masina si am parcat usurel cu frana de mana, rezervorul de la lichidul de frana aproape se golise.

Investigand azi problema, am observat ca s-a fisurat una dintre conductele de frana care duce la roata dreapta fata. Locul in care a aparut fisura este pe jugul motor, deasupra basculei din fata stanga, unde a ruginit tare din cauza prezentei apei in zona. O sa revin cu POZE maine, sper, daca timpul imi va permite sa lucrez din nou, azi nu am avut niciun chef de asa ceva, gandindu-ma cu groaza ca beleaua se putea intampla nu la iesirea din parcare ci undeva pe drum la viteza mare!!!!

Mi-am cumparat conducte de dacia 1300, din cupru, spre deosebire de astea originale de pe masina care sunt din otel acoperit cu o vopsea cauciucata care se cojeste in timp!

Atenite!!! La Laguna 1 Ph2, din blocul de ABS situat sub baterie ies sase conducte, patru verzi si doua negre, Din astea cele doua negre duc la rotile din spate si sunt destul de bine protejate de apa si deci de rugina. Cele doua verzi care duc la pompa de frana la fel, sunt ok. Problema e cu cele doua care duc la rotile din fata, au unele zone unde ruginesc groaznic! Voi reveni cu poze in detaliu din timpul schimbarii conductelor pe care o voi face singur cu ajutorul conductelor de dacia 1300 din cupru cumparate de la magazin.

This post has been edited by andri1940: 11 Jul 2012, 23:10


Attached thumbnail(s)
conducte_frana__3_.JPG ( Size: 165.12k ) Number of downloads: 3384
conducte_frana__2_.JPG ( Size: 200.78k ) Number of downloads: 3704
conducte_frana__1_.JPG ( Size: 191.17k ) Number of downloads: 3673
ABS.JPG ( Size: 100.52k ) Number of downloads: 3720


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 12 Jul 2012, 23:46
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Am reusit sa schimb conducta cu probleme, arata groaznic in zona de deasupra jugului. In poze conducta veche si conducta de cupru de dacie pusa in loc in seara asta:



Attached thumbnail(s)
frane__2_.JPG ( Size: 405.28k ) Number of downloads: 3757
frane__1_.JPG ( Size: 262.09k ) Number of downloads: 1706
frane__3_.JPG ( Size: 266.74k ) Number of downloads: 1750


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulex80
post 3 Mar 2013, 20:47
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 270
Joined: 10 May 08
From: tg mures




scuze pt redeschiderea topicului.

azi am patit aceeasi belea ca si colegul andri1940

@ andri1940 - te rog sa ma lamuresti si pe mine in legatura cu conducta de Dacia 1300 la lungimea si mufarea se potrivesc sau ai facut scurtari si remufari?

cat de usoara este operatiunea de inlocuire a conductelor?

am observat ca lichidul de frana este murdar care sunt operatiunile pt inlocuire lichid frana?

multumesc.


--------------------
renault Espace și Scenic 2004/2007 - MS-13-JTW
Espace 4 PH 1 2.0T 2004
Scenic 2 PH 2 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 3 Mar 2013, 22:01
Post #4


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Salut! E bine ca nu ai patit-o intr-o situatie mai periculoasa si ai avut noroc, ca si mine. RECOMAND TUTUROR POSESORILOR DE LAGUNA 1 SA VERIFICE CONDUCTELE ALEA!

Eu am luat conducte de Dacia1300 cat mai potrivite la lungime, din ochi, pentru ca nu aveam cu ce sa le mufez. E usor sa respecti traseul original pentru ca, fiind din cupru, sunt maleabile. Cu rabdare le poti inlocui si fara elevator, dar te chinui mai mult pe sub masina (cum am facut si eu).

Despre lichid, e simplu: folosesti aerisitoarele de la etrieri si tamburi, il dai jos pe cel vechi facand pedala.

Apoi il pui pe cel nou (pui mai mult pentru ca se pierde la aerisire, ai grija sa mai completezi in timpul procedurii) in vas si rogi pe cineva sa faca pedala, iar cu un furtunas pus pe aerisitor il pui sa dea pedale (cu motorul oprit!) pana nu mai se vad bule pe furtunas. Se procedeaza in urmatoarea ordine: dreapta spate, stanga fata, stanga spate, dreapta fata.

ATENTIE cand umbli la aerisitoare sa le dai cu sparay degripant inainte, sa nu le rupi cand incerci sa desfaci piulita (de 8 parca). Cam asta ar fi.

This post has been edited by andri1940: 3 Mar 2013, 22:02


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulex80
post 5 Mar 2013, 13:18
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 270
Joined: 10 May 08
From: tg mures




@andri1940 - merci de info colegu.

m-am bagat ieri sub masina dar m-am last pagubas.

Cand am vazut ce increngatura e la tevile din spate in dreptul puntii am abandonat orice initiativa de a le schimba singur, iar la teava fata dreapta nu se vede nimic pe deasupra jugului de asemenea operatiune abandonata.

In marea mea dezamagire am bagat un cui de nit in teva sparta la capatul dinspre blocul ABS ca sa stopez scurgerea am aerisit instalatia si o sa merg la mecanic mai incet ca nu am frana pe fata dreapta.


--------------------
renault Espace și Scenic 2004/2007 - MS-13-JTW
Espace 4 PH 1 2.0T 2004
Scenic 2 PH 2 1.6 16v 2007
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
XtreZz
post 20 Mar 2013, 13:00
Post #6


Addicted


Group: Members
Posts: 794
Joined: 28 June 08




si eu am patit de 3 ori treaba asta la renault 21,si le-am schimbat singur pe toate cu conducte de dacie! si eu am avut tare noroc ca nu am ramas fara frane intr-o situatie periculoasa...si furtunele puneti de calitate ca altfel crapa in 1an-2 ramaneti iar fara frane..


--------------------
Seat Leon 2008 1.9 TDI BXE - BV 69 XTZ
EX: Renault 21 GTD 1986
EX: Vw Golf 3 1.6
Renault Fluence 1.6 DCI
Seat Leon 1P 1.9 TDI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shaggy_yo
post 15 Apr 2013, 09:49
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 22 March 08




intrebare.....dichisita pentru mine
am vrut sa cumpar lichid de frana in urma constatarii borcanului GOL tongue.gif
frane am....inca.....cred ca ceva pe undeva pe la vreo conducta nu e in regula.....sau pe la vreun etrier.....pana rezolv problema trebuie sa completez numai ca.....atunci cand am ajuns in fatza raftului cu lichid de frana am ramas cu bale la bot uitandu`ma fara vreo stiinta
am citit pe borcanase si aveau indici..DOT 4, DOT3,....eu de unde doamne iarta`ma imi dau seama ce indice este lichidul meu.....sau...care este rolul acestuia....oare daca il amestec.....creaza mai multe probleme decat sunt deja?
help care are ideie despre DOT tongue.gif

15 Apr 2013, 11:05:
vai di mini tongue.gif
am citit pe alt forum o dezbatere cu DOT....pff.....nu e deloc simplu tongue.gif

15 Apr 2013, 11:13:
argon 21 Mar 2007, 09:20
Post #18

Mesaj semiautomat

Group: Members
Posts: 28.386
Joined: 15 August 05

Dot 3 e compatibil cu dot 4 si se pot amesteca fara nici o problema, deci topicul se inchide, pentru lamuriri suplimentare consultati: http://www.daciaclub.ro/index.php?showtopic=3084&hl=dot3



iaute ce zice nenea asta tongue.gif...asa o fii?

This post has been edited by Shaggy_yo: 15 Apr 2013, 10:13


--------------------
Nissan Primera 1.8 SE 115 HP 2002 - HY02FPP
Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga....totul se Transforma[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 15 Apr 2013, 16:28
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




In manualul de Laguna1 ph2 se zice clar: lichid de frana DOT4. Nu vad de ce ai folosi altceva.



Attached thumbnail(s)
frane.JPG ( Size: 17.39k ) Number of downloads: 1109


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bundy220
post 15 Apr 2013, 20:23
Post #9





Group: Members
Posts: 1.195
Joined: 21 February 09




Andri,la cum aratau conductele tale,cred ca s-a scurs lichid pe undeva,si le-a atacat,avand in vedere ca erau chiar sub borcan.


--------------------
n n n -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 15 Apr 2013, 21:23
Post #10


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




N-are legatura cu scurgerile de lichid, nu se pune problema. Am mai verificat la inca doua laguna1 si aceeasi problema cu rugina in punctele alea, pentru ca acolo se strange apa. De-aia au ajuns in halul ala.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Shaggy_yo
post 17 Apr 2013, 19:10
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 317
Joined: 22 March 08




gata am rezolvat.....pe capacul de la borcanas scria clar DOT4....deci...dot4 am pus...


--------------------
Nissan Primera 1.8 SE 115 HP 2002 - HY02FPP
Nimic nu se pierde, nimic nu se castiga....totul se Transforma[B]
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ionutmanole
post 20 Jun 2013, 21:01
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 206
Joined: 17 December 08
From: Roman, Neamt




Cel mai nasol lucru mi s-a intamplat cand am fost sa fac ITPul. A intrat nenea cu masina pe canal, a dat 2 pedale si a ramas fara frane...s-a spart conducta. Noroc ca-l stiam ca altfel ma punea sa plec cu masina pe platforma. Am mers cu ea usor pana la primul service si apoi am inceput sa caut prin oras conducta. Pana la urma am cumparat conducta de cupru la metru si am refolosit capetele de la aia veche.


--------------------
Renault Laguna 1 1994/1.8 RT - NT 07 EZY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
christypopescu
post 26 Jun 2013, 13:01
Post #13


Membru incepator


Group: Members
Posts: 60
Joined: 10 December 06




eu am avut probleme la conductele spate, in zona in care conductele merg paralel cu puntea.conducte a primit de la un bmw e 46

This post has been edited by christypopescu: 26 Jun 2013, 13:01


--------------------
renault LAGUNA 1 1997
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diabolix
post 30 Jun 2013, 01:49
Post #14


Membru incepator


Group: Members
Posts: 70
Joined: 22 May 11




Astazi am desfacut si eu bateria pentru prima data am observat ca suporti acesteia erau mancati de acid din baterie cu toate ca aceasta nu prezinta urme de scurgeri, posibil ca bateria sa fi fost schimbata intre timp , am curatat bn zona am vopsito si m-am uitat sub baterie am observat ca si la mn a curs pe conducte niste acid o sa ma uit mai atent daca necesita schimbate sau nu smile.gif


--------------------
Renault Laguna 1 ph2 1.6 16V 1998 - TR 05 EVT
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dorin85
post 6 May 2014, 16:29
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 220
Joined: 26 October 08




Astazi am dus masina la service sa-mi schimbe bucsile de la jug, i-am spus sa verifice si conductele de frana daca tot da jugul jos, si m-a anuntat ca am probleme la una din conducte (cea care trece dintr-o parte in alta) Am un coleg care a ramas de doua ori fara frane cu laguna lui (a avut noroc, nu a patit nimic) si pt siguranta lui a schimbat toate conductele. Deci mare atentie si verificati din timp.


--------------------
renault laguna 1 1998 1.6i 16V - SB-02-DOR
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andreipetre
post 8 Sep 2014, 21:51
Post #16


Membru incepator


Group: Members
Posts: 3
Joined: 8 September 14




salutare! norocul meu ca am citit acest post! iti multumesc!
m-am uitat la conductele de frana si cele din fata sunt ruginite foarte tare! maine o duc la mecanic si o sa cumpar conducte de dacia 1300. Bine a spus cine a spus "pericol de moarte"


--------------------
renault laguna 1998 concorde
Laguna I Ph2 1998 1.6 16v - Concorde
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 8 Sep 2014, 23:55
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




Ma bucur ca inca e de folos topicul, chiar e o problema la Laguna 1 rugina conductelor de frana.


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 09:53
Dacia