Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

121 Pages « < 64 65 66 67 68 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Renault Megane GT 1.6 205cp, Pareri; probleme etc.

speedman
post 14 Jan 2018, 10:17
Post #1951


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




Salut, aceeasi problema am avut si eu cu edc ul. Prima data resoftare, ulterior acel zgomot de care spui la trecerea din 3 in 4 sau cateodata din 1 in 2. La mine s a rezolvat prin inlocuirea ambreiajelor, la altii prin inlocuirea cutiei. Mergi in service sa semnalezi problema: eu am fost la meridian nord altii la serus si cobalcescu. Bafta!

This post has been edited by speedman: 14 Jan 2018, 10:18


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 14 Jan 2018, 14:54
Post #1952


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




QUOTE(GTman @ 14 Jan 2018, 08:42)
Salutare tuturor! Sunt nou pe forum dar mai vechi posesor de Megane GT. Am luat masina in septembrie 2016 si de-atunci am trecut prin toate fazele si defectiunile semnalate pe forum: resoftare cutie, uzura inegala a pneurilor si reglare a geometrie (pe banii mei), scartait de scaun, mesaje de eroare a franei de parcare etc. etc. Insa ce mi s-a intamplat zilele trecute ma pune mai mult pe ganduri, pare a fi o defectiune mai serioasa (am mai vazut postari referitoare la aceasta), si anume zgomote (un scartait ca un sughit) la schimbarea vitezelor intre treptele 3-4 si 5-6, in special la turatii mai mari. Totodată am senzatia ca masina scutura mai tare la schimbarea treptelor, ceea ce nu ar prea trebui sa se intample. Am inteles ca poate fi vorba despre ambreiaj si rezolvarea ar fi schimbarea acestuia (sau acestora). Dar daca cel nou va face la fel dupa un an, iar masina va iesi din garantie, va fi cu siguranta o problema. Intrebare pentru cei care au mai avut aceeasi problema:  ati rezolvat prin schimabrea ambreiajelor (sau doar unul singur?) Garantia pentru cutie se prelungeste de la data reparatiei sau ramane aceeasi cu a masinii? Inca nu am ajuns la service, dar doresc sa merg saptamana viitoare. Masina mea are un an si 3 luni si 23.000 km. Problema a a aparut saptamana asta. Multumesc!
*



Bine ai venit....cat e in garantie masina o sa se rezolve. Durata garantiei se prelungeste cu timpul cat a stat in service. Deja problema este cunoscuta si se va proceda ca la toti ceilalti useri care au postat pe aici problemele...era bine daca postai si tu ce probleme au fost de-a lungul timpului....mai stiam asa si unii din nou la ce sa fim precauti.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
speedman
post 14 Jan 2018, 15:07
Post #1953


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.459
Joined: 21 April 07




mai are o varianta: sa o vanda cat mai ia ceva pe ea (eu dc eram nemultumit o dadeam de mult chiar si in pierdere)..ca idee, am intrebat la serus rulate cat pot lua pe ea...au zis dc e impecabila 11-12000 e smile.gif


--------------------
Smart eq forfour 2019
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
aba81
post 14 Jan 2018, 15:11
Post #1954


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.114
Joined: 2 November 16
From: Suceava




QUOTE(speedman @ 14 Jan 2018, 15:07)
mai are o varianta: sa o vanda cat mai ia ceva pe ea (eu dc eram nemultumit o dadeam de mult chiar si in pierdere)..ca idee, am intrebat la serus rulate cat pot lua pe ea...au zis dc e impecabila 11-12000 e  smile.gif
*


impecabila e doar cand e noua....dupa aia...mai ales cine a avut probleme cu cutia...generatia 2016. S-ar putea nici sa nu fie interesati de buy back dealerii...ei cam le stiu problemele. La revanzare o sa se caute mai intai cele din 2017 care nu au problemele astea...iar cele cu an 2016 o sa aiba pret mai mic.


--------------------
Renault Megane GT 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
GTman
post 14 Jan 2018, 16:45
Post #1955


Membru incepator


Group: Members
Posts: 5
Joined: 13 January 18
From: Brasov




Problema cea mai mare cred ca este lipsa de fiabilitate a cutiei (sau poate doar a ambreiajelor). Daca un ambreiaj tine doar 20000 km este foarte simplu de calculat la cat timp de la iesirea din garantie urmeaza cheltuieli foarte serioase.... Daca nu ar avea problema aceasta (peste celelalte sa zicem ca trecem), masina ar fi una excelenta, in plaja ei de pret. O sa va tin la curent dupa vizita in service si va multumesc tuturor pentru raspunsuri.


--------------------
Renault Megane GT 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
SEBASTIAN_RC
post 14 Jan 2018, 16:48
Post #1956


ENG.


Group: Members
Posts: 41
Joined: 10 December 15
From: Pipera




Te...pe ea de garantie daca masina care iti place e tinuta mai mult in service sa o tot repare iar apoi sa fi fara garantie... si dupa garantie daca ai facut reviziile la zi la ei beneficiezi de culanta si repara tot fara bani, mai ales daca e un defect cunoscut.

Atentie la limbajul folosit....aici nu e la birt!

This post has been edited by espacern: 14 Jan 2018, 17:15


--------------------
RENAULT 12TS 1977 / Spania
RACING CODE (chiptuning & dyno)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 17 Jan 2018, 21:37
Post #1957


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Acum că tot a nins prima data pe iarna asta in Sibiu, după ce am aruncat zăpada de pe mașină și din jurul ei, am luat mașina la o tură prin oraș și autostradă să văd cum e cu automata.
E cam "idiot-proof". Corectează orice prostie încerci să faci. Apeși accelerația cât vrei, ea pleacă cât de repede poate cu minim de patinat. Iei repede de volan, 4Controlul te ajută și îți trage spatele pe direcția care trebuie. M-am băgat în câțiva nămeți, nu a avut niciun stres să plece.
Pe drum s-a umplut sigla de zăpadă și a dezactivat frânarea automată. Luminile led, sunt atât de eficiente, că nu emit mai niciun pic de căldură. Zăpada se topește destul de greu și se cam strânge pe faruri pe drum.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 18 Jan 2018, 09:01
Post #1958


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Probabil ca emit caldura undeva in spate, in afara compartimentului farului. Poate si asta sa fie o explicatie pt aburirea excesiva...desi inteleg ca si cei cu halogen mai patesc asta.


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 18 Jan 2018, 09:05
Post #1959


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




Sigur emit caldura de conducție prin spate, dar zic că spectrul de lumină emis are foarte puțin în infraroșu și nu încălzesc plasticul farului. Tot aveam impresia că mi se stinge și aprinde lumina prin oraș, dar am ajuns la concluzia că mi se strângea zăpadă și cădea când devenea mai grea.


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 18 Jan 2018, 09:18
Post #1960


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




Sa puna mana la facelift si sa faca ceva comunicare intre partea din spate si far sa vina caldura si colea...


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miculjohn
post 18 Jan 2018, 10:24
Post #1961


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 12 January 18
From: Bucuresti




Exista spalatorul de far pentru curatirea farului .


--------------------
Renault Espace 2.0T 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
espacern
post 18 Jan 2018, 10:32
Post #1962


ART-ist


Group: Moderatori
Posts: 17.600
Joined: 14 August 09
From: Mihalaya




Jetul de lichid actioneaza bine pe far daca masina se afla in miscarea aerului....sau cu actionare ministergator.
Cand circuli prin oras cu viteza mica spalarea cu jet nu inlatura mizeria sau zapada depusa/cazuta de pe capota.


--------------------
. . . - .
RENAULT are mistere pe care OMUL nu va reusi niciodata sa le afle!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meg2s
post 18 Jan 2018, 10:37
Post #1963


Membru autentic


Group: Members
Posts: 973
Joined: 5 November 15
From: Bucuresti




@miculjohn: spalator de faruri la M4? Nu cred, poate doar baietii aia de la semafor care sar sa spele parbrize... M4 are doar halogen si LED, fara xenon, deci fara spalator... Are cineva spalator de faruri pe M4?
P.S. mai stiti stergatoarele alea de far cu brat+lamela pe Volvo-uri (si nu numai)? tongue.gif

This post has been edited by meg2s: 18 Jan 2018, 10:38


--------------------
CUPRA Formentor (2023) e-Hybrid++ 204CP
(Ex) Megane Sedan Privilege (2008) 1.5 dCi 78kW && Megane 4 GT (2018) 1.6 dCi 163CP EDC
(Ex) Skoda Octavia 4 Style++ (2022) 2.0 TDI 150 DSG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Flatron
post 18 Jan 2018, 11:08
Post #1964


Membru


Group: Members
Posts: 551
Joined: 10 September 15




Nu, pe M4 nu este spălător.


--------------------
Renault Megane GT 2018 205CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
miculjohn
post 27 Jan 2018, 16:29
Post #1965


Membru incepator


Group: Members
Posts: 13
Joined: 12 January 18
From: Bucuresti




QUOTE(GTman @ 14 Jan 2018, 16:45)
...... O sa va tin la curent dupa vizita in service si va multumesc tuturor pentru raspunsuri.
*




Deci .. vizita la service si ?? Deznodamantul ?


--------------------
Renault Espace 2.0T 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 31 Jan 2018, 11:15
Post #1966


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




as avea si eu 2 intrebari legate de Megane GT, mai ales ca sunt in expectativa momentan, daca sa aleg acest model, sau sa trec in alta barca.

merita pielea alcantara? din cate vad este 1000E ca si optiune

acoperisul panoramic reduce distana dintre cap/plafon cu mult? Eu am 180cm si as vrea sa stiu daca o sa stau "comod" respectiv daca o sa am impresia ca e jos plafonul?

Intrebari legate de consum si alte rahaturi nu am, nu ma intereseaza.

Si pentru ca domnii de la Cluj nu au nici un Megane GT in Showroom, as fi foarte recunoscator, daca vreun posesor de GT din Cluj ar fi dragut sa accepte o intalnire 5 min cu mine sa vad mai in detaliu masina/interiorul.

Multumesc anticipat

P.S. voi cat ati asteptat dupa masina?


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 31 Jan 2018, 11:26
Post #1967


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Salut! smile.gif

1. Pielea alcantara completeaza fain interiorul cu tente albastre, mai ales daca iei aia ca si optiune. O am de 1 an si e foarte ok, se intretine bine, nicio problema sau semn vizibil de uzura pe undeva. Nu te incinge vara, iarna oricum ai incalzire in scaune dar e placuta la fund. biggrin.gif

2. Acoperisul panoramic mananca aproximativ 5 cm din plafon. Eu am 1,93 si NU incap in ea cu trapa. Initial comandasem cu dar am avut noroc ca am putut sa testez una care avea si am scos optiunea. La masina cu trapa aveam 2 degete pana in plafon, fara trapa am o palma (mai mare asa). La 1.80 ai tai as zice ca vei sta super confortabil fara trapa, si o idee claustrofob cu trapa. Daca nu e must have, as spune sa nu o iei.

3. E bine ca nu intrebi de consum, nu e ceva neaparat demn de luat in considerare la o astfel de masina, dar iti spun oricum.

- Bucuresti mers la birou condus normal, fara sa te gandesti la consum aproximativ 11.5 - 12.5 l/100km;
- Bucuresti mers la birou condus cu puii de panda in minte, subtierea stratului de ozon, etc., cam 10.5 l/100km;
- Bucuresti mers in weekend sau inafara orelor cu trafic mare, 8.5-10.5 l/100km;
- extraurban condus semi sportiv ca sa te bucuri de masina cam 7.5 l/100km
- extraurban regulamentar si linistit, 6.5 l/100km;
- extraurban condus ca un mosneag scoti si 5.8 l/100km.

4. Am asteptat masina 5 luni. biggrin.gif

5. Sunt din Bucuresti din pacate, daca eram in Cluj as fi venit cu drag.

This post has been edited by vladof: 31 Jan 2018, 11:29


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 31 Jan 2018, 11:37
Post #1968


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




merci mult de raspuns...chestia cu trapa e o chichita de-a mea. Mi-am dorit intodeauna masina cu trapa, dar niciodata nu am avut. Cand au fost seconduri, asa le gaseam. Cand a fost sa iau noua (clio si Fluence) nu aveau in lista posibilitatea.

Acuma este posbilitatea, dar dupa cum spui tu, am vazut ca micsoreaza headspace.



--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 31 Jan 2018, 12:31
Post #1969


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Vezi daca au pe stoc vre-un megane (inclusiv sedan) cu trapa.

Pot sa confirm ca nu este diferenta la inaltime intre scaunele normale si cele gt (nu extrem de notabile in orice caz). Eu am testat un sedan cu trapa si m-a convins sa scot optiunea pe pe comanda la GT. Ulterior, am stat si intr-un GT cu trapa si era fix acelasi lucru.

Inaltimea omului e discutabila cand iei in considerare distanta de la cap la plafon, pentru ca unii au picioarele mai lungi, altii corpul mai lung, etc. ar trebui masurata distanta de la pozitia de sezut la cap. Daca vrei si te ajuta, pot sa masor la mine si sa scad de acolo dimensiunea care o ocupa trapa (pe care o stiu oarecum exact dupa numarul de degete). Apoi mergi tu la masina ta si ridici scaunul pana la dimensiunea aia in masina ta, si te pui in scaun sa vezi daca e ceva acceptabil.

Eu fac asta cu drag, doar sa-mi spui daca vrei. smile.gif


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 Jan 2018, 12:34
Post #1970


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Da voi stiti ca "pielea" alcantara ... nu este piele si nu are nici o legatura cu pielea .. nici artificiala si nici naturala .... este material ...

https://en.wikipedia.org/wiki/Alcantara_(material)

De nu stiu cate ori am vazut ca piele alcantara in sus si in jos ...

Macar sa aveti habar pe ce dati banii smile.gif

This post has been edited by cj98czh: 31 Jan 2018, 12:35


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 31 Jan 2018, 12:46
Post #1971


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Ahaha interesant. Puteam sa jur ca alcantara e piele.

In orice caz, e un material premium destul de rezistent, de aici si pretul. Totusi, interiorul de la GT are si niste bucati de piele pe-aici pe-acolo. Pare a fi piele veritabila. biggrin.gif

De exemplu cu optiunea exista piele pe fetele de portiera, cotiera si partial pe scaune (cam 25%), si undeva la 40% pe scaunele din spate.


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 Jan 2018, 12:50
Post #1972


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Alcantara costa mai mult decat pielea .. si este folosit ca material premium ... da nu este piele smile.gif

Cat despre pielea care pare veritabila ... da-mi voie sa am semne de indoiala ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
tatimeu
post 31 Jan 2018, 12:55
Post #1973


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.710
Joined: 6 September 06




daca e fumator poate ajunge in situatia in care sa constate pe propriu scaun daca e piele sau nu. Bine ca eu nu fumez in masina si astfel traiesc cu impresia ca am piele veritabila in masina tongue.gif

This post has been edited by tatimeu: 31 Jan 2018, 12:56


--------------------
renault/audi Megane III RS/Audi A4 2014/2019 benzinar/tractor 302/190 CP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 31 Jan 2018, 13:05
Post #1974


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.851
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




Personal sunt fumator .. dar niciodata nu am fumat si nu am de gand sa fumez in masina .. indiferent ca este personala sau de servici ... urasc cum pute o masina in care se fumeaza ... asa ca daca vreau sa fumez .. ma opresc si fac o pauza ..


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cuki46
post 31 Jan 2018, 13:41
Post #1975


Membru autentic


Group: Members
Posts: 537
Joined: 3 February 13




QUOTE(vladof @ 31 Jan 2018, 12:31)
Vezi daca au pe stoc vre-un megane (inclusiv sedan) cu trapa.

Pot sa confirm ca nu este diferenta la inaltime intre scaunele normale si cele gt (nu extrem de notabile in orice caz). Eu am testat un sedan cu trapa si m-a convins sa scot optiunea pe pe comanda la GT. Ulterior, am stat si intr-un GT cu trapa si era fix acelasi lucru.

Inaltimea omului e discutabila cand iei in considerare distanta de la cap la plafon, pentru ca unii au picioarele mai lungi, altii corpul mai lung, etc. ar trebui masurata distanta de la pozitia de sezut la cap. Daca vrei si te ajuta, pot sa masor la mine si sa scad de acolo dimensiunea care o ocupa trapa (pe care o stiu oarecum exact dupa numarul de degete). Apoi mergi tu la masina ta si ridici scaunul pana la dimensiunea aia in masina ta, si te pui in scaun sa vezi daca e ceva acceptabil.

Eu fac asta cu drag, doar sa-mi spui daca vrei. smile.gif
*



Merci de pont, o sa merg oricum pe la Showroom si o sa vad in modelul "normal".

31 Jan 2018, 13:43:
QUOTE(cj98czh @ 31 Jan 2018, 12:34)
Da voi stiti ca "pielea" alcantara ... nu este piele si nu are nici o legatura cu pielea .. nici artificiala si nici naturala .... este material ...
*



asa e...din viteza am zis piele. Vroiam doar sa stiu daca se merita 1000E optiunea asta, sau daca mai bine bagi banii intr-un concediu de ex. blush.gif

This post has been edited by cuki46: 31 Jan 2018, 13:43


--------------------
2017 MB C220 / 2012 Fluence 2012
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
balauru_327
post 31 Jan 2018, 13:43
Post #1976


Membru autentic


Group: Members
Posts: 693
Joined: 27 February 09




QUOTE(cj98czh @ 31 Jan 2018, 13:50)
Alcantara costa mai mult decat pielea .. si este folosit ca material premium ... da nu este piele smile.gif

Cat despre pielea care pare veritabila  ... da-mi voie sa am semne de indoiala ..
*



Eu am gasit cu 34ron/m Alcantara , deci nu as zice ca e mai scumpa decat pielea. Dar ca orice produs "exotic" este folosit pentru situatiile "exotice" , deci numai masinile scumpe vor avea asa ceva. Parerea mea.


--------------------
dacia supernova 2001 1.4mpi/rapsodie - b-83-dip
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandobre
post 31 Jan 2018, 14:36
Post #1977


Membru autentic


Group: Members
Posts: 3.120
Joined: 3 August 12
From: Ilfov




E cineva de pe aici?

Attached thumbnail(s)
IMG_20180131_WA0000.jpeg ( Size: 1.64mb ) Number of downloads: 337


--------------------
Ford, Suzuki Focus 3 combi, SxCross 2016, 2018
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vladof
post 31 Jan 2018, 16:49
Post #1978


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.086
Joined: 15 November 16
From: Bucuresti




Dar astia? biggrin.gif


GT1.jpg ( Size: 301.03k ) Number of downloads: 330
GT2.jpg ( Size: 2.21mb ) Number of downloads: 316
GT3.jpg ( Size: 752.95k ) Number of downloads: 295


31 Jan 2018, 16:54:
QUOTE(balauru_327 @ 31 Jan 2018, 13:43)
Eu am gasit cu 34ron/m Alcantara , deci nu as zice ca e mai scumpa decat pielea. Dar ca orice produs  "exotic" este folosit pentru situatiile "exotice" , deci numai masinile scumpe vor avea asa ceva. Parerea mea.
*



Da, dar poate ce ai gasit tu nu e alcantara veritabil, e o copie. Alcantara aparent e facuta de Alcantara S.p.A. E ca Sampania. Nu ai voie sa spui Sampanie daca nu vine din Franta din zona Champagne. biggrin.gif

Nu spun ca nu e ok si alcantara facuta de alta firma, sau mai ales ca ar fi folosit Renault Alcantara veritabil, spun doar ca sunt sanse sa fie de alta calitate fata de original.

This post has been edited by vladof: 31 Jan 2018, 16:54


--------------------
Renault Megane GT 1.6 TCe 205 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
RveMO
post 31 Jan 2018, 17:02
Post #1979


Membru autentic


Group: Members
Posts: 902
Joined: 4 July 16




Daca nu cunosti poti sa confunzi velur cu alcantara. Diferenta e mare totusi, alcantara fiind sensibil mai moale si mai rezistenta in timp.


--------------------
Ford Focus 2005
Megane Intense 1.5 dCi EDC 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
hammer
post 31 Jan 2018, 18:09
Post #1980


Membru


Group: Members
Posts: 198
Joined: 6 June 03
From: Sighetu Marmatiei




Nu am alcantara, nici trapa si nici tableta de 8, nu le simt lipsa deloc. Am avut si eu fantezia legata de trapa, dar raportul moft/pret a fost net defavorabil alegerii, iar detaliul hotarator a fost afectarea spatiului interior. In plus, fiind ocupat sa conduc, am putine ocazii sa privesc plafonul masinii :-) Alcantara e placuta la pipait, stofa standard este chiar aspra si dura, mai spartana, dar mie personal mi s-a parut mai trainica, iar scaunele sport cu sprijin lateral pronuntat o sa sufere multe abuzuri la coborat-urcat din masina. Husele nu sunt o optiune :-) Apropo, in ciuda faptului ca masina este in general foarte comoda, pentru cineva obisnuit cu masini normale sau SUV-uri, va fi teribil de incomoda urcarea-coborarea din masina, dar este o chestie de obisnuinta. Potrivirea scaunelor pentru o pozitie comoda si corecta s-a mai discutat aici.


--------------------
Renault Megane IV GT TCE 205 - 2017
Seen it all, done it all, can't remember most of it!
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
121 Pages « < 64 65 66 67 68 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 25th April 2024 - 13:12
Dacia