Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

13 Pages  1 2 3 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Cruise Control pe Laguna II

amp
post 9 Nov 2006, 03:32
Post #1


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Daca se poate pe Megane, de ce sa nu se poata si pe Laguna? Dupa ceva cercetari pe net am reusit sa-mi instalez pilotul fara nici un drum la service, si e total functional, inclusiv afisajul pe bord. Nu merge pe toate modelele, unii s-ar putea sa mai aveti nevoie de un cablu si de ajutorul lui Liviu si romeo3108ro, dar pentru cei cu Privilege nu cred ca sunt probleme.

Pasii:

1. Cautati mufa alba din spatele panoului cu butonul de ESP.
2. Luati un comutator original de Cruise de la Renault, sau un comutator cu 3 pozitii (Cruise/OFF/Limiter).
Daca nu aveti comutatorul original de la Renault, cel improvizat se leaga la mufa alba in felul urmator:
A1 - Monitor (il lasati in pace)
A2 - +12V
A3 - Cruise
B1 - Limiter
B2 - Masa (il lasati in pace)
B3 - Nefolosit
Va dati seama de numerotare dupa B3 care nu are nici un fir in el. Acum puteti merge la masina sa faceti un test. Legati comutatorul, ca in schema din poza de jos, puneti contactul si comutati pe cruise sau limiter. Daca se aprinde becul din bord sunteti fericit...
3. Pentru butoanele de +/-/R/0 se folosesc 3 rezistente de 100, 300 respectiv 900 de ohmi si 4 comutatoare (cred ca se numesc basculante, oricum d'alea care nu se blocheaza, eu as recomanda un joystick) si se leaga ca in poza de jos.
4. Mergeti la masina, demontati cochilia volanului, si sus, pe centru, in spatele volanului se afla o mufa, cu firele pentru butoanele de la cruise si airbag. In poza de mai jos se observa un fir alb si unul portocaliu. Acestea sunt pentru comenzile de la Cruise/Limiter. Nu scoateti mufa de acolo, pentru ca s-ar putea sa aveti probleme cu airbagul, eu doar am dezizolat putin firele si le-am legat pe ale mele de ele, fara sa scot mufa de acolo. Inca odata va recomand sa aveti grija cand lucrati pe acolo.
5. Acum ca ati legat totul, puteti iesi la un test pe strada. Atentie: pilotul automat se activeaza doar daca sunteti cel putin in treapta a 2-a de viteza, aveti cel putin 30 km/h si apasati una din tastele +/-/R. Deci, comutati pe Cruise, plecati la drum, si cand ati depasit 30km/h apasati +/-/R si abia acum ar trebui sa apara si imaginea cu cruise pe bord.

Cam asta e tot ... sper sa va ajute tutorialul meu, si ce pot sa va mai spun este ca NU RASPUND DE EVENTUALELE PAGUBE PE CARE LE-ATI PUTEA PROVOCA. Asa ca aveti grija. Daca aveti ceva intrebari va raspund cu placere.

P.S. In semn de apreciere ca am pierdut ceva timp sa scriu atat, biggrin.gif va rog sa veniti cu idei unde s-ar putea monta butoanele +/-/R/0 (eventual poze de la cei care au reusit), pentru ca in comenzile de la casetofon nu am reusit sa le bag. Sper sa reusesc undeva in volan.

Bafta.

This post has been edited by amp: 9 Nov 2006, 16:27


Attached thumbnail(s)
fire.jpg ( Size: 40.34k ) Number of downloads: 5723
butoane.jpg ( Size: 28.98k ) Number of downloads: 5954


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 9 Nov 2006, 06:58
Post #2


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




FELICITARI!!!

- ca un sfat... sa eviti ceva inestetic, cauta la dezmembrari o maneta de cruise control de la masini mai noi, o poti monta unde vrei in jurul volanului si da si bine si este si total functionala... cat ai dat pe comutatorul de activare si in cat timp a venit?


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 9 Nov 2006, 16:15
Post #3


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Nu am finalizat nimic, totul a fost doar de test si inca mai umblu cu ea demontata pana ma hotarasc cum si ce butoane pun. Eu as cam vrea sa pun comenzile in volan ca asa pare cel mai confortabil. Ce ma dispera e ca pe aici prin Pitesti nu e nici un magazin care sa aiba tot felul de butonase, deci nu prea am din ce alege sa iasa bine. Sa vedem ce-o iesi cand oi mai avea ceva timp sa stau de ea.

This post has been edited by amp: 9 Nov 2006, 16:19


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 9 Nov 2006, 16:36
Post #4


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- stiu ca in volan este foarte convenabil... dar gandeste-te ca acel volan se invarte stg+dr... tu trebuie sa treci din volan pe langa coloana de directie firele... daca nu ai mecanismul original de contacte iti va fi foarte greu cu firele care se vor rasuci in jurul coloanei de directie, apoi aspectul va lasa de dorit... una e originalul si alta e modificarea... cea mai buna alternativa e cu o maneta stick cu care sunt echipate majoritatea celor care nu au comanda in volan... eu am aprofundat problema si dintre a gaurii volanul si a ma izbii de problemele de acolo si a pune la telecomanda audio unde mi se pare cam incomod cea mai simpla si estetica varianta e cea cu stick(inca un avantaj ar fi ca la VW au chiar comanda de ON/OFF pe stick)... dar macar ai testat? merge?

pun si niste poze:

This post has been edited by laguna_2_interceptor: 9 Nov 2006, 16:43

Attached thumbnail(s)
tempomat_1.JPG ( Size: 23.14k ) Number of downloads: 4971
tempomat_2.JPG ( Size: 31.85k ) Number of downloads: 5155
tempomat_3.JPG ( Size: 21.96k ) Number of downloads: 4873


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 9 Nov 2006, 17:04
Post #5


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Dar nici astea nu am pe unde sa le pun...
Nu stiu ce e in volan. Pana nu-l desfac sa vad nu pot sa-mi fac o idee. Oricum intra niste fire in volan (airbag, claxon) poate ma leg si eu de unu din ele.
Eu ma gandeam si la un joystick pus undeva pe cochilia volanului, dar nu am gasit nici unul la magazinele de piese electronice din Pitesti.

Cum am spus mai sus, treaba e testata, totul merge, doar ca tot ce e pus sunt improvizatii. Adica comutator normal cu 3 pozitii si o telecomanda cu fir facuta de mine, pe care o tin in mana cand conduc si din cauza careia nu pot sa mai fumez la volan sad.gif . Daca vrei sa vezi ma duc si trag 2 poze repede, dar nu are rost pentru ca nu e nimic deosebit de vazut.

This post has been edited by amp: 9 Nov 2006, 17:08


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 9 Nov 2006, 18:17
Post #6


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- am sa te rog sa faci niste poze cand finalizezi... acea maneta se poate pune usor putin mai jos de blocul de lumini... e o chestie faina de la WAECO... o telecomanda de tempomat care se lipeste pe volan... doar ca e 55 EUR solo sau vo 200 cu tot cu tempomatul lor... in schimb e foarte eleganta si functionala, poza:



Attached thumbnail(s)
butoane_tempomat_volan.jpg ( Size: 20.83k ) Number of downloads: 2415


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 9 Nov 2006, 21:22
Post #7


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




O sa fac, dar nu ma asteptati pe mine ca nu stiu cand o sa finalizez treaba. Eu deocamdata sunt fericit ca am pilot si nu prea am timp de mesterit pe la masina. Eu tot pe volan vreau niste butonase dragute, asa ca sper sambata sa reusesc sa demontez volanul sa vad daca combin ceva la el... A, si mai aveam o idee, niste butonase pe maciulia de la schimbatorul de viteze, eventual daca as gasi unul cu butonase pe el, cum sunt cele cu leduri... smile.gif


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 11 Nov 2006, 18:12
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Nu inteleg de ce ar fi dificil de pus pe volan daca varianta originala le are pe volan. Nu stiu cum este acolo dar din cate am inteles mufa aia in care treb sa te legi este langa mufa pt airbag (care se afla in volan).
@amp: zi-mi te rog daca ai volan la fel ca al meu. Tu ar trebui sa sti cel mai bine daca se pot pune sau nu pe volan, pentru ca l-ai desfacut. In cazul in care se poate eu m-am gandit la 4 microswichuri cuplate cate 2 in fiecare parte, in partea de jos a volanului (vezi in poza).
Mersi mult !

Attached thumbnail(s)
normal_Poza_031.jpg ( Size: 72.67k ) Number of downloads: 2526


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 11 Nov 2006, 18:51
Post #9


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- ideia ta e buna, poate putin inestetica... ideia este ca nu e realizabila... motivul e simplu... rotatia volanului, in mod normal ca sa se evite infasurarea unor fire in jurul coloanei de directie in momentul virarii maxim stg, dr se pun niste contacte de trecere circulare, ce functioneaza prin fracarea unor lamele de pe volan pe lamelele fixe aflate in jurul coloanei de directie, sper sa intelegi ce spun...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 11 Nov 2006, 19:04
Post #10


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@andrei1302 am volanul exact ca al tau, si nu l-am desfacut inca, dar nici n-o mai fac, pentru ca laguna_2_interceptor are dreptata. Acelasi lucru mi l-a spus si romeo.

Eu mai speram la un comutator radio-comandat, dar nu ma pricep sa fac asa ceva, asa ca deocamdata caut un jostick ca cel de reglat oglinzile sa-mi mut ideea pe sus cochilia volanului.


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 11 Nov 2006, 23:18
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Nu m-ati inteles. Daca la varianta originala se poate la asta de ce nu s-ar putea? Care este diferenta? De exemplu, cum sunt conexiunile la airbag? O sa ma uit si eu cand ajung acasa si il desfac.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cristinic
post 12 Nov 2006, 05:30
Post #12


Membru


Group: Members
Posts: 139
Joined: 4 January 06




ca sa pui butoane pe volan, trebuie trecuta comanda prin spira de airbag, iar asta difera intre cei cu cruisse si cei fara.

cum vrei sa treci firele fara sa se rupa decat folosind spira de airbag?


--------------------
Renault Laguna 2002 1.9dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 12 Nov 2006, 15:29
Post #13


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@andrei1302 la varianta cu pilot mai ai un fir care intra in volan, pe cand la asta nu-l ai, si nici nu poti sa treci cu firele in volan. Daca citesti postul lui laguna_2_interceptor mai atent iti dai seama. Sa intelegi mai bine, ia 2 cd-uri, considera unul fix si unul mobil atasat la volan si considera ca intre ele ai niste trasee circulare (ca cele de pe montajele electronice) prin care se face trecerea de pe un cd-u pe celalalt. Daca tie iti lipsesc 2 trasee pentru cele 2 fire de cruise, ce faci? Daca tii neaparat sa le bagi in volan mai ai 2 variante: renunti la airbag sau la claxon. smile.gif


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
romeo3108ro
post 12 Nov 2006, 15:44
Post #14


Conducator de Twingo


Group: Members
Posts: 1.218
Joined: 4 March 06
From: Dirty Bucharest




amp: oare ce te face sa crezi ca nu se pot pune butoane in comanda de volan de la cd sau cass?


--------------------
i help if i can
Ex Dacia Berlina 1310
Opel Zafira Y20DTH
Twingo 1.2 16 ventricole
ex angajat renou :))
Alan 42 Multi + Ml 145 / MIO Moov 500 cu Igo 8.3 si Ioana
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 12 Nov 2006, 21:38
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Intelesesem perfect explicatia lui laguna_interceptor si ma gandisem la asta dinainte dar nu intelegeam cum se putea la ala original. Acum am inteles: are fire in plus. Si l-am intrebat pe amp caci el vroia sa desfaca volanul si am crezut ce e pe acolo. Adica, eu ma gandeam ca sub bucata aia mica de plastic dur nu este airbag ci doar sub bucata cu claxon.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 14 Nov 2006, 18:34
Post #16


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




@romeo3108ro ceva noutati cu butoanele alea? smile.gif

Eu mi-am dat seama ca pilotul isi pierde mult utilitatea si devine foarte incomod daca nu are butoanele pe volan. Eu ma gandeam sa renunt la claxon pentru pilot. Voi ce ziceti?


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 14 Nov 2006, 18:57
Post #17


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Dupa parerea mea pilotul e doar un moft, sigur, te ajuta, dar nu e nimic esential. Sa renunti la claxon sau la estetica (fire prin jurul volanului) pentru ceva artizanal, dupa umila mea parere, nu merita.

Ce faci daca renunti la claxon ? Strigi pe geam ?


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
saa
post 15 Nov 2006, 02:04
Post #18


Membru incepator


Group: Members
Posts: 71
Joined: 28 October 06




mi se pare aiurea...mai bine claxon:D ce faci cu pilotu?asa e un moft tongue.gif numai pe autostrada il poti folosi si pe acolo...depinde de situatie:D


--------------------
Renault Laguna 2 2002 PRIVILEGE 1.9 DCI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
claus
post 15 Nov 2006, 02:12
Post #19


private spice


Group: Members
Posts: 1.695
Joined: 27 November 03
From: Bucuresti




cam urata ideea de fara claxon..


--------------------
renault megane II 2003 confort dynamique
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 15 Nov 2006, 07:19
Post #20


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- ideia generala e sa faci o imbunatatire... nu sa te apuci sa pui ceva folositor in detrimentul altui lucru folositor...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 18 Nov 2006, 01:50
Post #21


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Este cineva care se pricepe putin la electronica caci eu trebuie sa recunosc ca nu e punctul meu forte. Am fost azi sa iau componentele necesare dar nu am gasit rezistoare decat de 100, 300 si 910 Ohmi. Se poate pune aceasta de 910 in loc de cea de 900? Si le-am luat pentru 0,25 W ca sa fie cat mai mici si pt ca am considerat ca nu e nevoie de mai mult. Credeti ca ar fi putere mai mare pe acolo?
Microswich-urile alea au 4 picioruse dar cred ca sunt doar pentru o mai buna fixare pe PCB-uri si sunt legate 2+2. O sa le masor cu multimetru inainte.
Va multumesc pentru raspunsuri.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
<dan>
post 18 Nov 2006, 09:59
Post #22


posesor_renault


Group: Members
Posts: 122
Joined: 18 June 06




poti monta fara probleme rezistoarele cu valorile indicate de tine. de asemenea puterea poate fi 0.25W si chiar mai mica (rezistoare smd de exemplu).


--------------------
megane ll 1.5dci toyota auris D-4D 2003/2009
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 19 Nov 2006, 09:32
Post #23


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Multumesc mult !
Asa ma gandeam si eu dar asteptam si parerile unora care se pricep. Sa vad cand am timp sa fac montajul.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 19 Nov 2006, 19:08
Post #24


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Merge fara probleme daca rezistoarele au valori apropiate celor recomandate, iar puterea chiar nu conteaza. Microswich-urile alea cu 4 picioruse chiar sunt pentru o mai buna fixare pe placa si sunt legate 2+2. Foloseste un aparat de masura sa vezi care sunt impreuna.


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
milu2006
post 20 Nov 2006, 16:12
Post #25


Membru incepator


Group: Members
Posts: 57
Joined: 26 January 06
From: Ploiesti




Uitati ce am gasit pe net :
Tutorial de instalare regulator viteza
Sper sa va ajute in continuare....


--------------------
megane hachback 2005 1.5 dci
Megane Bicorp , Influence , 1,5 dCi , 80 CP , 2005
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laguna_2_interceptor
post 21 Nov 2006, 22:59
Post #26


createur d'automobile


Group: Members
Posts: 1.416
Joined: 17 May 06
From: I A S I-capitala Moldovei, RO




- multumim... este exact ce spunem si eu... util si elegant...


--------------------
Renault - Laguna II ph.I GT INITIALE - verkauft - 2003 - IS 79 MRS
C32 AMG Sportcoupé
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 23 Nov 2006, 22:58
Post #27


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Ciudat: scrie acolo ca a pus rezistoare de 0,6 W. Astea pe care le-am luat eu sunt de 0,25 W si urmatoarele pe care le aveau erau de 1W (destul de mult mai mari).
Eu continui sa cred ca sunt suficiente cele de 0,25 W dar de ce a pus omul ala de 0,6?


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 24 Nov 2006, 00:47
Post #28


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




Puterea aia este puterea maxima pe care o poate disipa un rezistor intr-un timp indelungat, fara ca acesta sa se arda sau sa-si modifice caracteristicile. Puterea disipata variaza cu tensiunea si curentul care se aplica pe rezistor si care nu sunt asa mari la noi. Acum mai e o chestie, tu folosesti rezistoarele alea doar cand apesi pe buton, deci cat de mare e efortul lor sa fie nevoie sa folosesti rezistoare mari? Deci 0,25 ce ai tu, e mai mult decat suficient. Acum sper ca nu intrebi si de ce ala a folosit rezistoare de 100, 120, 200 si 280 de ohmi. smile.gif Asa, ca termina odata operatiunea sa vedem si noi ce ti-a iesit. La mine inca atarna firele ca nu m-am hotarat unde sa pun butoanele.


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andrei1302
post 24 Nov 2006, 03:36
Post #29


Membru autentic


Group: Members
Posts: 266
Joined: 11 August 04
From: Bucuresti - Constanta




Am zis ca si mie mi se pare de ajuns 0,25W dar nu inteleg de ce au pus aia de 0,6. M-am prins ca a inseriat rezistentele, de aia are alte valori.
Cred ca weekend-ul viitor termin treaba.


--------------------
Renault Laguna 1.9 DCi 120 CP 2003 Privilege Grandtour - CT-10-NAG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
amp
post 24 Nov 2006, 12:59
Post #30


AMP


Group: Members
Posts: 275
Joined: 17 May 05
From: P I T E S T I




1. Pai atunci hai sa-ti mai pui o intrebare. De ce a folosit 100, 200 si 800 in loc de 100, 300 si 900? smile.gif
2. 0,6W nu exista, standard intre 0,25W si 1W exista doar 0,5W, asa ca nu te mai stresa sa cauti de 0,6W. wink.gif

Eu am luat si de 0.25 si de 0.5 in functie de cum aveau aia la magazin.


--------------------
Renault Laguna II Privilege 1.9dci 120CP Dec.2001 - AGxxAMP
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
13 Pages  1 2 3 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:30
Dacia