Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

ce masina am???

valiusbug
post 9 Dec 2004, 01:36
Post #1


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




pls nu radeti - in noiembrie am cumparat second hand un clio symbol din 2000. am ajuns la clio dupa indelungi chibzuieli. am cautat pe net sa aflu mai multe despre modelele de pe piata, dar mai rau am intrat in ceata. in final l-am cumparat. pe talon si pe CI am trecut doar RENAULT CLIO SYMBOL - si indicativul LBO305. cand sa-i fac casco - ma intreaba oamenii ce model am - zic clio symbol - ei - cica nu-i suficient trebuie sa-i mai zica si expression sau authentique. ma rog - fostul proprietar habar n-avea - cartea tehnica si oamenii de la casco imi spun sa ma uit pe portiera sofer ca acolo trebuie sa fie o eticheta pe care sa scrie - e una da scrie tot LBO305. i-am facut casco in final - s-au convins si ei ca nu scrie nici pe portiera nici prin alta parte chestia asta asa ca s-au luat dupa dotari. dar pe mine ma roade chestia asta in continuare. in plus mai vreau sa intreb diverse pe forum - asa ca trebuie sa stiu ce masina am, nu? biggrin.gif - deci unde naiba sa ma mai uit ca sa-mi dau seama ce conduc :oops:


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Valix
post 9 Dec 2004, 07:56
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 340
Joined: 5 January 04
From: Bucuresti




Deschide usita de la torpedo, si s-ar putea sa scrie pe interiorul ei.


--------------------
Skoda Octavia 2
1.6 MPI 102 CP
Elegance, full options
Neagra, interior bej
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 9 Dec 2004, 08:38
Post #3


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




In 2000 mi se pare ca la Symbol nu exista impartirea in Autentique si Expression. Era pur si simplu Symbol si atit.
Nu era echivalent nici cu Autentique-ul si nici cu Expression-ul de acum, ci era mai degraba o combinatie intre ele (de exemplu, spre deosebire de Expression nu avea afisaj separat la radio, iar spre deosebire de Autentique avea A/C si inchidere centralizata standard).


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
127.0.0.1
post 9 Dec 2004, 09:38
Post #4


no saint


Group: Members
Posts: 155
Joined: 24 November 04
From: Bucuresti




Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare: conduc un Symbol luat la SH in toamna aceasta.

An de fabricatie: 2001, Aprilie.
Motor: 1,4 (8V - presupun)
Dotari:
- ABS
- Airbag sofer + pasager
- inchidere centralizata
- geamuri electrice fata
- A/C
- servodirectie
- radiocasetofon cu display incorporat si doua boxe (doar fata - aici am de gand sa intervin cat de curand)

Pe ornamentul de pe portiera scrie doar RNA dar nu m-am lamurit ce inseamna.

La Casco stiu ca au cautat printr-un catalog al lor cu valoarea "de noua" si din 2001 erau doua modele care s-ar fi potrivit, dupa dotari am lamurit-o pe care sa-l alegem. Nu erau denumirile de Expression sau Authentique.


--------------------
Renault Megane e-Tech 2023, EV60 Techno+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 9 Dec 2004, 09:44
Post #5


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




In aprilie 2001 singurul motor de pe Symbol era 1.4 8V. Abia prin vara l-au bagat si pe 16V.

Nu existau doua variante diferite, ci numai pachete de optiuni. Exista Symbolul de baza (o singura versiune), plus pachetul de siguranta si pachetul estetic.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 9 Dec 2004, 09:45
Post #6


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




...deci nu se punea problema de Autentique sau Expression sau Dinamique sau Privilege sau cum s-or mai fi numind. Era pur si simplu Symbol.
Plus eventual niste optionale extra.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
chipson78
post 9 Dec 2004, 09:48
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 263
Joined: 25 August 04
From: Bucuresti




scuza n-am citit cum trebuie. tu le ai pe amandoua. biggrin.gif . as fi sters mesajul anterior ca e inutil dar nu se mai poate. asa ca ii rog pe moderatori sa o faca.


--------------------
Sedan Privilege 1.6 16v, Mai 2004, clima+scaune incalzite+esp
Clio Symbol 1.4 8v, Martie 2001(vandut)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
David
post 9 Dec 2004, 09:48
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 370
Joined: 27 November 03
From: Cluj




Pe portiera -in afara- scrie RN sau RT. Cred ca acestea erau echiparile Clio in 2000.


--------------------
Opel Zafira 2003
Opel Zafira 2.0 DTI - 03/2003
BMW F650 - 08/1995
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
adyt
post 9 Dec 2004, 13:27
Post #9


Membru autentic


Group: Members
Posts: 215
Joined: 29 April 04
From: Bucuresti




Salut,
Tata are un Symbol din 2001. Nivelul de echipare e trecut pe usa de la torpedou si scrie Dinamique. Pe usa e RNA, dar se pare ca in Ro, nivelul e cel de pe interiorul usii de la torpedou'.


--------------------
Clio II, 1.2 16V 2002, Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 9 Dec 2004, 16:24
Post #10


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




corect- pe ornamentul de pe portiere scrie RNA - in torpedou nu m-am uitat - dotarile sunt ca ale lui 127.0.0.1 - cu motor 1.4 8V - asta scrie in cartea cu instructiuni. in 2000 totusi exista si motorizarea 12v - chestia asta e tot in carte - care e pt toata gama nu personalizata. in alt topic am citit ceva referitor la indicarea nivelului de ulei la bord - in carte e specificata chestia asta pt toate modelele (aici sunt si mai in ceata deoarece sunt date mai multe modele de bord - probabil in functie de tara) - dar functia asta n-am vazut sa functioneze la mine - butonul de langa indicator nu face decat sa reseteze kilometrajul partial


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 9 Dec 2004, 17:28
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Cum adica motorizare 12V? Nu exista asa ceva.
Cartea descrie unele dotari de la Clio bicorp care nu exista pe Symbol: inchidere automata a usilor la 7 km/h, indicator de nivel de ulei pe bord, etc. Dupa cum probabil ai vazut, in carte sint prezentate chiar doua variante diferite de tablou de bord, dintre care una nu a existat niciodata pe Symbol.

Deci cartea e cam varza. Probabil ca le-a fost lene sa faca una corecta si au facut unul general care sa mearga la toate. smile.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 9 Dec 2004, 17:29
Post #12


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




... adica "una generala", vroiam sa zic.


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 9 Dec 2004, 18:23
Post #13


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




scuze - am scris 12v - e 16v si n-am mai putut sa editez postul. oricum, nu te contrazic intrucat nu ma pricep suficient in domeniu, cartea e oricum varza, in plus sunt si diferente intre cea in romana si cea in franceza (nu ca as pricepe o boaba din limba lor, da macar la poze m-am uitat si eu :roll: )


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 9 Dec 2004, 23:02
Post #14


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




Tipul ala de bord prezent in manualul pt symbol si care nu l-ai vazut niciodata este prezent pe symbol autentique-cel fara turometru.

La aparitia bicorpului faza a 2a in 2001, reno a schimbat denumirile nivelurilor de echipare dupa modelul:
RXA/RTA->AUTENTIQUE
RXE/RTE->EXPRESSION
etc
In consecinta si symbolurile de dupa aceasta data s-au adaptat noilor denumiri.

Symbolurile dinainte de 2001 nu erau symbol pur si simplu ci RTA.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
VladSoare
post 10 Dec 2004, 08:42
Post #15


Membru autentic


Group: Members
Posts: 4.716
Joined: 12 May 04
From: Voluntari, pe stīnga




Ma rog, ca-i zici pur si simplu Symbol sau ca-i zici Symbol RTA, tot aia e, din moment ce la momentul respectiv asta era oricum singura varianta existenta.
Tabloul ala credeam ca a fost folosit inainte de epoca Symbolurilor. Daca zici ca l-ai vazut si pe Symbol, my mistake.
In orice caz, motorul cu 16 valve a aparut pe Symbol abia prin vara lui 2001, pentru ca imi amintesc ca-mi parea rau pe urma ca n-am mai asteptat putin (eu mi l-am luat pe al meu in mai, cind inca nu exista decit 8V).

Mie mi-au dat manual in romana si engleza, nu franceza. Sint unele diferente intre ele, uneori chiar destul de mari (de exemplu presiunile recomandate la roti sint complet diferite nu numai intre ele, ci si fata de eticheta de pe usa soferului smile.gif), iar in unele locuri traducerea este facuta cu picioarele.
De exemplu, vorbind despre permutarea rotilor, in engleza scrie "this practice is not recommended", iar in romana "se interzice cu desavirsire permutarea rotilor". Acuma, oi fi eu prea pedant, insa intre "not recommended" si "interzis cu desavirsire" mi se pare o mare diferenta. biggrin.gif


--------------------
Mondeo 2.0H 2016 / Kuga 1.5 2016
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
valiusbug
post 10 Dec 2004, 18:16
Post #16


posesor reno


Group: Members
Posts: 105
Joined: 8 December 04
From: Bucuresti




m-am uitat si pe usa torpedoului si nu scrie nimic. oricum m-am linistit, important e ca merge frumos - si de nume - gasesc eu cum sa o botez :roll:


--------------------
renault clio symbol 1,4 8v 2000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cata
post 10 Dec 2004, 18:28
Post #17


Membru autentic


Group: Members
Posts: 298
Joined: 26 November 03




de acord.
Sa mai zic ceva despre permutatea rotilor, la reno nu e recomandata iar in manualul pt fabia este aratata inclusiv schema de permutare ,recomandandu-se acest lucru pt ca toate pneurile sa aiba cam aceeiasi durata de viata - logic nu?

La masinile cu tractiune spate este INTERZIS sa schimbi cauciucurile din stanga in dreapta datorita geometriei specifice, pe fata uzura este mare pe interior, astfel ca schimband anvelopa stanga cu cea dreapta... s-a terminat cu stabilitatea pe fata.


--------------------
ex-dsn 2001
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 18:01
Dacia