Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

902 Pages « < 780 781 782 783 784 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Coltul nedumeritilor, se intampla uzual si totusi este anormal

AndreiMR
post 4 Dec 2019, 14:43
Post #23431


Membru alfist


Group: Members
Posts: 3.823
Joined: 15 January 09
From: Pitesti




Eu folosesc doar pastile 3 in 1, nu am folosit niciodata nici sare nici agent de clatire si ies vasele impecabil. De curatat nu am curatat nimic la masina, am o Gorenje care are filtru cu autocuratare si intr-adevar nu am vazut mizerie pe acolo.


--------------------
2018 Mazda 3 G120 Challenge
2015 Land Rover Discovery Sport TD4 SE
2008 Mazda 2 TE
EX: Clio III dci Dynamique/Mazda CX-7 Revolution/ Alfa Romeo 159 2.4 jtdm
User is online!Galerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 4 Dec 2019, 15:32
Post #23432


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




N-au sare.
Compozitie:
15 - <30% Tenside non-ionice, 5 - <15% inalbitor pe baza de oxigen, 5 - <15% Polycarboxylat, 5 - <15% Phosphonate, enzime (Subtilisin, Amilază), parfum, Limonene.
Sarea ajuta la decalcifiere, pastilele la spalat.

This post has been edited by Bwwlan: 4 Dec 2019, 15:33


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iulia_boris
post 4 Dec 2019, 18:51
Post #23433


Membru autentic


Group: Members
Posts: 434
Joined: 17 September 10




Eu am dat in Alzi..Bosch-ul meu are 13 ani nu 17.. wacko.gif


--------------------
Dacia Dokker Laureate 1,6.. 2016 - B 696 BUL
Cu cat cunosc mai bine oamenii, cu atat iubesc mai mult cainii.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 4 Dec 2019, 18:55
Post #23434


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Si la 13 ...tot a dat kilometrajul peste cap o data biggrin.gif

This post has been edited by wolfin: 4 Dec 2019, 18:55


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sadi
post 4 Dec 2019, 22:06
Post #23435


tanti moderatoreasa


Group: Moderatori
Posts: 2.001
Joined: 23 August 07
From: Bucuresti




QUOTE(Avani @ 4 Dec 2019, 10:36)
Bine ai revenit!  smile.gif
*



Senchiu. Temporalmente...


QUOTE(MuciX @ 4 Dec 2019, 11:10)
Serios, după atâta pauză, la topicul asta ți-ai găsit să răspunzi prima dată? tongue.gif
*


La atâta mă mai pricep și eu biggrin.gif


--------------------
VW Passat Confortline 2.0 TDI 140 cp 2009 - numar de moldova :)
Inteleptul nu spune ce stie, iar prostul nu stie ce spune.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
buzasparta
post 5 Dec 2019, 13:50
Post #23436


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.226
Joined: 25 August 07
From: Judetul Romanica






--------------------
renault megane sedan 1.6 110cp 2007 expression - GL06cxx
President Ronald +CRT Superstar ML 145
233 SP 94
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 5 Dec 2019, 14:07
Post #23437


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Bag püla, dupa stirea asta pot inchide laptopul si ma pot cara acasa sa plang sub patura sad.gif


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
sigmax
post 5 Dec 2019, 14:13
Post #23438


Membru incepator


Group: Members
Posts: 36
Joined: 23 January 19




Pai oricum astazi nu ai lucrat nimic pt corporatie ci doar postezi pe forum pe rupte de cateva ore.


--------------------
Renault Kadjar 2019 /Zen 1.33 Tce 140 Gpf
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Bwwlan
post 5 Dec 2019, 15:29
Post #23439


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.599
Joined: 16 September 09
From: .de, ex Cluj




Inafara cazului in care nu-s pe statul tau de plata, eu as zice ca prietenia ta cu Dabija iti strica.

This post has been edited by Bwwlan: 5 Dec 2019, 17:09


--------------------
VW Golf Sportsvan 2017 1.4 TSI 150CP DSG Comfortline
"Să gândești e dificil, de aceea majoritatea oamenilor doar judecă."
C.G.Jung
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
papa_mulo
post 6 Dec 2019, 07:27
Post #23440


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.768
Joined: 25 November 07
From: Bucuresti




E coltul nedumeritilor deci on topic: cine/ce este dabija? Ca am mai auzit pe aici de ea...

This post has been edited by papa_mulo: 6 Dec 2019, 07:28


--------------------
Renault Megane Estate 2018 dci90
Megane Sedan dci85 - 2007
Vivaro/Trafic 8+1 dci125 - 2018
Clio 1.2 16v - 2014
---------
Foste:
R11 Spring 1.6D - 1987
Trafic dci115 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
b06fcn
post 6 Dec 2019, 07:52
Post #23441


DOCTOR


Group: Members
Posts: 5.723
Joined: 27 February 05
From: Bucuresti/Galati




E ceva sexual cu "Grija"... smile.gif


--------------------
Renault 21 1.9dT, 1989 - B 06 FCN
MB C 220d 4MATIC
Renault 21 Turbo
Renault Megane 1.9 dCi
Opel Corsa 1.3 CDTI
Toyota Avensis 2.0 D4D
Lada 1200
Aro 10.4 4x4
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
74r12
post 6 Dec 2019, 08:36
Post #23442


Membru autentic


Group: Members
Posts: 514
Joined: 2 July 04
From: Planeta Pământ (Terra)




QUOTE(Bwwlan @ 5 Dec 2019, 17:29)
eu as zice ca prietenia ta cu Dabija iti strica.
*


Care din ei? ....ca ie mai multi...

QUOTE(papa_mulo @ 6 Dec 2019, 09:27)
E coltul nedumeritilor deci on topic: cine/ce este dabija? Ca am mai auzit pe aici de ea...
*


Astia ie Dabija:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Dabija

icon_mrgreen.gif


--------------------
Megane 2.2 Expression+ 1,5 dci 85 cp
Megane 3 Sport Tourer Privilege 1,5 dci 110 cp EDC
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 6 Dec 2019, 12:07
Post #23443


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




dintre*

QUOTE(papa_mulo @ 6 Dec 2019, 06:27)
Ca am mai auzit pe aici de ea...
*


Pentru context: "Ausmă, da' tuejrudă cu Dabija? Că văd că te cam vute grija."

This post has been edited by MuciX: 6 Dec 2019, 12:08


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 9 Dec 2019, 11:34
Post #23444


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




Am nevoie de sfatul unui contabil priceput...pentru ca in domeniul in care lucrez sunt multe "firme"care dau oamenilor 4000 de lei in mana, fara carte de munca sau cu salariul minim (desi asta e caz rar) in timp ce in firma unde eu lucrez se dau cam 4500 brut la muncitori am propus reducerea salariului brut cu acordul partilor si cresterea salariului net la o suma negociata,
Contabila noastra nu vrea sa se complice f tare si imi spune ca bonusurile nu pot depasi 150 de lei neimpozabil...as vrea sa stiu cum se poate face LEGAL sa dai un salariu brut de 3000 de lei si 4000 lei net.
Repet, nu caut cai de evaziune, vrea sa stiu cum se pot da bonsurui/tichete, etc neimpozabile astfel incat firma sa poata sa dea aceeasi bani dar oamenii sa primeasca mai mult.


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 9 Dec 2019, 12:03
Post #23445


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




Doar sa ii bagi pe toți în concediu medical cu 100%. biggrin.gif
Tu constientizezi ca micșorând brutul vei micșora și contribuția la pensii asa ca peste ani și ani când oamenii vor ieși cu pensii de râs, sa nu te miri de ce vor vota altfel decât "elitele". tongue.gif


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
meganus_bicorpus
post 9 Dec 2019, 12:49
Post #23446


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.666
Joined: 2 November 07
From: Bucuresti si inca vreo 3 orase




La mine in zona s-a ajuns ca la un angajat cu carte de munca si salariul trecut complet in carte sa existe inca 3 care lucreaza la negru.Acest lucru face ca pretul acestor firme fantoma sa scada f mult si in afara de faptul ca fura din comenzi ajung sa fure si din angajati.
Scaderea brutului pe carte s-ar face la o valoare care coincide atat cu dorinta angajatorului cat si a angajatului, in momnetul de fata dorim sa oferim salarii care sa concureze cu toata piata, atat cea legala cat si piata neagra


--------------------
renault Megane Bicorp/ Laguna III 2004 Dynamique / 2015 Black Edition+ 1,5 dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Dec 2019, 13:27
Post #23447


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Contabila ta ti-a spus corect, nu e vorba ca nu vrea sa se complice.
La un brut de 3000 lei vei avea un net de aprox 1770 RON, net pe care nu ai cum sa-l cresti pana la 4000 decat la negru.

Orice alta varianta de a-l creste cu mai mult de 150 RON este impozabila, deci ca sa vii cu sporuri....sau orice altfel de suplimente in valoare de 2200, ca sa-l faci 4000 cu totul, presupunand ca gaseste variante, inseamna sa vii cu 2200 + impozit, adica minim cei 16%, daca or fi doar astia.

This post has been edited by vallixx: 9 Dec 2019, 13:28


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 9 Dec 2019, 13:45
Post #23448


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@meganus. Pai din start pleci fără sorti de izbândă dacă vrei sa concurezi legal firme care dau salariile "la negru".
Scăderea brutului va afecta pe termen lung angajatul chiar dacă acum va fi de acord, vrând-nevrând.
Am avut colegi care au ieșit la pensie cu 1500lei/luna după 42 de ani de munca, ca ingineri la multinațională, pentru ca sereleul la care lucrasera timp de 20 de ani i-au ținut cu salariul minim în cartea de munca și restul la negru, iar salariile relativ mari din ultima vreme nu reușiseră sa ii salte prea mult la punctul de pensie.


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 9 Dec 2019, 13:49
Post #23449


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Cu legea salarizarii in constructii nu va incadrati?


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Dec 2019, 14:06
Post #23450


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Pana cand guvernantii nu vor intelege ca o fiscalitate extrem de incarcata va duce inevitabil la munca la negru, vor exista firne care se vor folosi de toate mijloacele disponibile pentru scadea darile de plata la stat, cu atat mai mult cu cat oricum nu se vede nimic din ceea ce duce la buget.

De vazut se vede....case,, masini, vile, vacante prin locatii exotice.....astea da, se vad.
Transport public nu se vede, autostrazi nici atat, de scoli sau spitale nici nu are rost sa deschidem discutia.....

Aaaa, avem beculete si catedrala.


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Andy_ACS
post 9 Dec 2019, 14:22
Post #23451


Yes, I'm not!


Group: Members
Posts: 6.273
Joined: 19 July 04
From: Craiova




Daca s-ar putea legal ce zice colegul meganus_bicorpus cred ca majoritatea angajatilor la toate nivelurile salariale ar fi angajati pe minimul pe economie + bonus lunar.
Doar ca legile sunt facute sa evite asa ceva. Cred ca la un moment dat a mers ceva cu PFA + contracte de colaborare, dar acum nu mai merge.
Cel mai bine mi s-ar parea sa se elimine concurenta la negru prin verificari si sanctiuni pentru astfel de firme. Nu e nici legal nici normal asa ceva, ca tot suntem in era "Romania normala"...


--------------------
- - -
"Be the change you want to see in the world"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 9 Dec 2019, 14:27
Post #23452


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@valix. Pana când nu va înțelege romanul ca fără colectări la buget nu se vor face nici scoli, nici autostrăzi nici spitale, nu vom avea nimic pentru ca din nimic nu rezulta altceva decât tot nimic.
Si în ce privește impozitul pe profit, în UE, suntem cam pe la coadă asa ca nu tine lamentarea ca avem fiscalitate ridicata.
Pur și simplu romanul fuge de plata impozitelor și a taxelor pentru ca asa e mentalitatea "ca oricum fura ăia", asa ca mumu scoli, spitale, autostrăzi.

This post has been edited by D-Ice: 9 Dec 2019, 14:29


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
bogdan2
post 9 Dec 2019, 14:46
Post #23453


Membru incepator


Group: Members
Posts: 42
Joined: 11 May 06




QUOTE(meganus_bicorpus @ 9 Dec 2019, 11:34)
Am nevoie de sfatul unui contabil priceput...pentru ca in domeniul in care lucrez sunt multe "firme"care dau oamenilor 4000 de lei in mana, fara carte de munca sau cu salariul minim (desi asta e caz rar) in timp ce in firma unde eu lucrez se dau cam 4500 brut la muncitori am propus reducerea salariului brut cu acordul partilor si cresterea salariului net la o suma negociata,
Contabila noastra nu vrea sa se complice f tare si imi spune ca bonusurile nu pot depasi 150 de lei neimpozabil...as vrea sa stiu cum se poate face LEGAL sa dai un salariu brut de 3000 de lei si 4000 lei net.
Repet, nu caut cai de evaziune, vrea sa stiu cum se pot da bonsurui/tichete, etc neimpozabile astfel incat firma sa poata sa dea aceeasi bani dar oamenii sa primeasca mai mult.
*


salut,

eu iau o parte din salariu ca si bonus lunar , se achita prin banca, totul legal si transparent. Deci se poate..


--------------------
Renault Laguna 07: 2,0 Dci
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
MuciX
post 9 Dec 2019, 14:46
Post #23454


sunt un om bun


Group: Members
Posts: 9.557
Joined: 19 November 07
From: când în când




Eu chiar nu cred ca Romania are o problema cu lipsa banilor la buget. A, ca s-ar putea colecta si mai multi bani nefiscalizati, sa isi bata ANAF capul, dar bani sunt. Problema e unde ajung ei, mai intai parandaratul si dupa aia dus banii unde trebuie.

Deci nu stiu ce sa spun de asta, ca nu avem autostrazi si scoli pentru ca nu plateste vallix impozit pe tot salariul.


--------------------
- - -
Un român emigrat este un român salvat.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Dec 2019, 15:51
Post #23455


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




Eu sunt unul dintre aia "prosti"..... care "vrea sa puna capul pe perna fara griji."

Numa' ca n-am griji ca vine fiscul dar am griji daca am bani de salarii si taxe luna viitoare....asa ca....plm....grija tot am. Trebuie doar sa aleg grija mai mica. Pana acum am ales grija de a nu veni fiscul sa-mi bata la usa.....dar zau de nu as incerca si grija cealalta....macar experimental....sa vad daca e mai mica sau mai mare. icon_mrgreen.gif

Referitor la fiscalitate, e dovedit ca aunci cand scazi fiscalitatea creste colectarea in mod natural.
Daca insa tu ca stat tii monstri cu datorii de miliarde pe care o data la niste ani le ierti.....si vrei sa sugi totul de la privati.....mici sau mari....nu e nicio "rocket science" ca ei vor cauta variante legale, la limita legii sau la negru.

Legale sau la limita caut si eu. Inca nu m-am dedat la cele ilegale. Inca. Dar nu bag mana in foc pentru viitor, pentru ca exact ca si meganus....risc sa devin neperformant. Concurenta celor "la negru" este deja prea puternica si legal incep sa nu mai fac fata.

Asta cu "romanul nu intelege ca trebuie sa cotizeze" e fraza clasica spusa de cineva care a fost doar angajat. Eventual la stat. Daca ai avut vreodata oameni pe mana, esti factor de decizie si deciziile proaste se rasfrang direct si imediat, sa vezi ce nu ma face 2 parale chioare fraza de mai sus.

This post has been edited by vallixx: 9 Dec 2019, 16:03


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 9 Dec 2019, 21:32
Post #23456


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@valixx. Din nefericire pentru tine, prietene am vreo 15 ani de munca la privat și vreo 3 la stat. Iarăși din nefericire pentru tine știu ce inseamnă și sa dai la stat, și sa iei ca să îți duci la capăt proiectele.
Repet, romanul nu știe decât cum sa tragă statul pe pl. cu scuza ca "lasă bah ca oricum fura ăia". În România colectarea este una din cele mai redusa în UE în primul rand pentru ca romanul, atunci când ii vine controlul spune "Cum facem sefu'?" sau "Bah, tu știi câți bani aduc eu de acasă ca să țin firma asta și să-ți plătesc ție salariul?" dacă se simte "bazat".
Tu sa nu-ți închipui ca dacă au plecat ăia și au venit astialalti, or sa facă investiții în infrastructură fără bani, ca nu vor aduce de acasă. Asta e boss, când toată lumea trage pe pl pe toată lumea, rezultatul este ceea ce vezi în jur. Nema investiții. Get used to it!


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
vallixx
post 9 Dec 2019, 22:29
Post #23457


Membru nesuferit


Group: Members
Posts: 4.355
Joined: 28 January 08
From: Bucuresti




D-ice, ce sa zic. Daca tu crezi ca lipsa colectarii sta la baza lipsei investitiilor atunci nu pot decat sa-ti urez sa fii fericit acolo in lumea ta imaginară.

Om avea colectarea cea mai redusa din UE, insa nu de aia nu se face infrastructura. Nu de alta dar vad ca pentru studii peste studii si iar studii....de fezabilitate, sunt bani. Pentru Aston Martin cu care sa intre odraselele parlamentarilor prin parapeti sunt bani. Pentru vile cu 50 de camere, mai mari decat cateva parcuri din București, pentru aia iar sunt bani. De dat milioane la rahatul ala de catedrala vad ca iar sunt bani.

Iar despre colectare ce sa zic. E nasol ca patronul roman fentează legea prin toate tertipurile legale si ilegale, dar ma intreb si eu, cum de fiscul vine la SRL-uri si ii ia la fwtut cu arhiva pe ultimii 10 ani, dar pe "zburatoarea" care face nunta si arunca euro fara numar si are Ferrari-ul parcat in fata palatului cu turnulete nu-l intreaba nimeni de unde are banii.

In Doraly, Flora, Dragon, Europa.....etc etc...toate "angrourile" unde iti iei bataie daca ceri factura nu se duce nimeni sa întrebe lucruri. Pe aia care inca mai flutura facturi nașpa pe Voluntari si Colentina, de ei vad ca nu-l freaca pe fisc grija.

De multinationala care declara 1% profit si restul banilor sunt bine mersi prin Doiciland, Osterreich sau Vive la France, nici de aia nu ne atingem. Pentru ca de fapt problema economiei romanesti e patronul care da salariu minim pe cartea de munca + inca vreo 10-15 meleoane la negru....dar care totusi da de munca la niste oameni care cu banii aia isi cumpara păpică purtatoare de TVA, benzinica la preț de UE, purtatoare de accize grase,....si cate si mai cate.

Nu ma intelege gresit, nu ii scuz. Cu atat mai mult cu cat mie mi-e greu sa concurez cu ei, eu fiind corect, prost de corect. Dar NU din cauza astora nu avem autostrazi, spitale si scoli.

This post has been edited by vallixx: 9 Dec 2019, 22:34


--------------------
Renault Megane 4 Hatch TCe 140 - 2019
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 16V - 2008 - 2022
Ex. Renault Clio Symbol 1.4 8V - 2003 - 2008
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 9 Dec 2019, 22:38
Post #23458


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Exact. Valix are dreptate.

Soros e de vina. Si agenturile straine in fruntr cu uie.


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
D-Ice
post 9 Dec 2019, 22:38
Post #23459


Membru autentic


Group: Members
Posts: 826
Joined: 27 June 10




@valix. Nu sunt în nici o bula, sunt al dracului de realist. Dar ma bucur ca ți-ai dat seama ca e un cumul de factori faptul ca nimic nu se face in țara asta și ca nu e DOAR vina statului sau a privatului.
Toți poarta vina faptului ca e în gena romanului sa tragă pe pl pe cineva, chit ca statul pe privat sau viceversa. Când o sa ne dam seama ca de noi depinde sa ne schimbam în primul rand și apoi sa schimbam pe alții, vor mai trece zeci, poate sute de ani. Maine nu se va schimba nimic. Și mai mult ca sigur nici poimâine pentru ca, asa cum ai spus mai sus, nimeni nu are interes sa schimbe ceva deși la nivel declarativ și la intenții bune suntem pe primul loc în UE.

This post has been edited by D-Ice: 9 Dec 2019, 22:39


--------------------
. . .
„Omul a ajuns un semizeu tehnic înainte ca, din punct de vedere moral, să fi coborât de tot din copac.” — Jean Rostand
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
wolfin
post 9 Dec 2019, 22:38
Post #23460


n-am gasit cu dacia


Group: Members
Posts: 7.906
Joined: 2 December 05
From: Bucuresti




Exact. Valix are dreptate.

Soros e de vina. Si agenturile straine in frunte cu uie.

Nu noi.

This post has been edited by wolfin: 9 Dec 2019, 22:40


--------------------
pegas 3120 ... din 1980 si ceva. Urmeaza si 2020 - Curand de provincie
Scuze Mucix, am gasit altul"În fata unei boli esti precaut sau prost", o stai ..Bici zice ca o gasit a buna...mis un cane rau dar cu suflet mare
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
902 Pages « < 780 781 782 783 784 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 26th April 2024 - 12:58
Dacia