Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

8 Pages « < 2 3 4 5 6 > »  
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

Upgrade sistem audio Laguna III, unitate, boxe - sfaturi

mars
post 21 May 2018, 06:25
Post #91


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Ceea ce, de altfel, e foarte bine, atat timp cat pastram un ton decent.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 21 May 2018, 19:42
Post #92


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




QUOTE
Varianta care pare sa concureze cu echiparea Bose contine un set de componente made in France, format din 2xtweetere si 2xmedii-joase pentru doua usi. Daca vrei sa faci toata masina iti trebuie de doua ori acest kit, ceea ce o sa te duca scurt la aproape 410E.

Asta este kitul pe care il gasisem si eu. De fapt 2 kituri din astea + subwoofer. Insa tu ai dreptate, factorul limitant este puterea unitului.
Bose in schimb are amplificator pentru toate difuzoarele. Puterea reala nu a fost niciodata comunicata, insa lumea estimeaza undeva la 700w rms in total. Sincer nici nu ma intereseaza mai mult. Dupa ce am auzit Bose-lu lui Mars, mi-am dat seama ca, de fapt, eu incercam sa compensez lipsa de calitate a sunetului prin volum. Si este gresit.

QUOTE
Neavand sanse sa gasesti sisteme Bose de la dezmembrari la pret rezonabil sau in timp util (pana imi albeste barba)

Pot avea in maxim 2 saptamani, deci nu ar fi chiar o tragedie.

QUOTE
la Coupe momentan folosesc un amp Pioneer de 380W si un tub MTX sealed de 30cm si 400W, dar fiindca wooferul e in portbagaj, o buna parte din sunet e amortizata de bancheta

Pai vezi, Renault s-a gandit deja la asta, iar daca montezi subwooferul original Bose la locul lui + capacul original Bose o sa ai joasele direct in masina.

QUOTE
nu recomand sub nici o forma instalarea in afara masinii, compartiment motor, etc!

Ai dreptate. M-a luat gura/degetul pe dinainte. O sa il montez la locul lui.

QUOTE
pentru inceput recomand inlocuirea scutului de umezeala din usi (materialul acela alb care acopera gaurile tehnice) cu panouri de policarbonat de 3 sau 4mm ce se gasesc in Dememan, taiate la marime si ancorate in metalul usii pentru a crea o separare mai buna a undelor medii si joase fata-spate.

Ma, nu te contrazic, dar eu nu as face asa ceva in ruptul capului. Mi se pare improvizatie ieftina. Exista atatea materiale pentru insonorizare...

QUOTE
Eu nu stiu cine ai tu impresia ca va face ce spui tu, dar eu nu am citit decat 70% sfaturi gresite si concluzii proprii inutile si gresite.

Nu sari la gatul omului. Si-a exprimat opinia personala.

QUOTE
Sa dau 810 euro fara manopera si fara schimbarea playerului, fara kituri de isonorizare, fara asigurarea compatibilitatii altui player cu navigatia existenta, fara cabluri schimbate, kit amplif si subwoofer ... asta este chiar o prostie.


Eu nu inteleg unde vezi tu prostia. Kitul pentru laguna 3 de la Focal, la 810Eur contine 4 difuzoare de medii, 4 tweetere si un subwoofer activ. Daca asigura compatibilitatea cu sistemul Renault, nu vad de ce ar fi o incompatibilitate cu alte head-unituri. Pana la urma ai 8 speakere de 4 ohmi si un subwoofer activ, nu ai vreo inginerie. Iar daca pretul ti se pare mare, pai intreaba cat costa de curiozitate head-unitul original la Renault. Cine vrea sa dea sa dea, cine nu, se gasesc alternative (SH, Aftermarket)

Intr-un final eu voi merge tot pe Bose, cu mentiunea ca voi lua doar difuzoarele de laguna, iar amplificatorul de pe scenic. Iar pentru insonorizare o sa ma interesez ce materiale sunt recomandate, dar nu ma apuc sa imi fac panouri din policarbonat. Mi se pare dur si cred ca sansele de a-l monta prost sunt foarte mari, ceea ce va duce la mai mult zgomot decat fara.





--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trutiarex
post 21 May 2018, 21:49
Post #93


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 November 17




QUOTE
Sa dau 810 euro fara manopera si fara schimbarea playerului, fara kituri de isonorizare, fara asigurarea compatibilitatii altui player cu navigatia existenta, fara cabluri schimbate, kit amplif si subwoofer ... asta este chiar o prostie.

Ca sa poti emite opinia ca modul in care isi cheltuie altii banii este o prostie implica intai sa fi citit si inteles complet ce s-a scris. Cum bine a scris BigDaddyAdy, 810E ar costa cele doua seturi de boxe cu 8 incinte, inclusiv un woofer activ de la Focal, sau unul aftermarket de putere mai mare, caz in care ai avea de vreo 400E cu care sa mergi la cumparaturi.

QUOTE
Subwooferul trebuie sa fie bandpass, nu are nici o treaba bacheta, ci din contra, creeaza incinta. Purea dif woofer nu are de ce sa depaseasca 50w rms.

Cred ca faci confuzii cu privire la ce e incinta unui subwoofer. Bancheta sau incinta portbagajului nu au nici un rol in crearea sunetului decat daca montezi un difuzor free air pe polita din spatele banchetei, cum vine cel din dotarea Bose, caz in care cele doua componente vor asigura separarea celor doua fronturi de sunet, la fel ca si in cazul difuzoarelor din usi.
Altfel, orice alta varianta de incinta dedicata alegi (sealed, reflex, bandpass), propagarea undelor sonore va fi incomodata de bancheta si polita, garantat!
Incinta bandpass are avantajul ca o parte a difuzorului e sigilata si nu emite sunet in portbagaj (si astfel eviti sa sune haionul la puteri mai mari), iar cealalta parte are iesirea compacta incat ai putea-o usor ghida spre habitaclu.
Legat la 50W RMS, cred ca R19/16v a gasit explicatia perfecta. Eu cred ca m-as multumi cu atat doar daca acel woofer s-ar afla in tetiera, altfel permite-mi sa vreau mai mult. laugh.gif

QUOTE
Eu nu stiu cine ai tu impresia ca va face ce spui tu, dar eu nu am citit decat 70% sfaturi gresite si concluzii proprii inutile si gresite.

Astept metoda de calcul prin care ai ajuns la procentul acela, sau mai bine explicatiile pentru partile ce le consideri gresite, asa ca sa facem ceva constructiv pentru acel posesor care s-ar baga sa-si faca un upgrade si poate l-ar ajuta toata discutia asta. Altfel te rog ca parerile "de bine" fara baze concrete sa le pastrezi pentru tine.

QUOTE
Bose in schimb are amplificator pentru toate difuzoarele. Puterea reala nu a fost niciodata comunicata, insa lumea estimeaza undeva la 700w rms in total. Sincer nici nu ma intereseaza mai mult.

M-am uitat peste schema electrica la L3 si nu am reusit sa gasesc nimic in afara de amplificatorul din portbagaj. Acel amplificator nu produce o putere substantial mai mare decat un headunit, eventual poate ca lucreaza la o impedanta mai mica (cum e in cazul unor variante de sisteme Bose la alte marci auto, cei care aveti la indemana un difuzor Bose poate il masurati sa ne ziceti daca e de 2ohmi), ceea ce in tandem cu difuzoare dedicate de 2ohmi i-ar permite sa impinga o putere audio mai mare, dar nicaieri pe aproape de 700W. Mai mult, acelasi amplificator alimenteaza si boxa centrala din bord plus subwoofer-ul, iar daca luam in calcul siguranta de 25A pe care e legat, cred ca o sa fii surprins. Chiar daca ar fi clasa D la eficienta de 85% nu produce mai mult de 25AX14.4VX0.85= 306W, desi il banuiesc mai degraba ca fiind AB cu 50%-60% eficienta si o putere de 25AX14.4VX0.6=216W, ceea ce e in grafic cu descrierea de mai jos. smile.gif
http://www.superstreetonline.com/features/...-coupe-pricing/
Cu toate astea, acel amplificator are incorporat un DSP gandit sa lucreze pe geometria masinii, lucru care ii ofera un avantaj de claritate fata de orice alta solutie aftermarket la pret rezonabil.

QUOTE
Iar pentru insonorizare o sa ma interesez ce materiale sunt recomandate, dar nu ma apuc sa imi fac panouri din policarbonat. Mi se pare dur si cred ca sansele de a-l monta prost sunt foarte mari, ceea ce va duce la mai mult zgomot decat fara.

Pentru insonorizare recomand fasii de butil cu aluminiu aplicate cu un roller pe partile de tabla, Silent Coat par sa isi faca treaba ok.
Panourile de policarbonat le voi monta pe partea din interior a usii, exclusiv in dreptul acelor decupaje din tabla ce iti permit sa ai acces la macara si la difuzor. La Coupe sunt imense si sunt acoperite de cate un capac de spuma, care nu ofera decat protectie impotriva umezelii, nefiind gandit sa aiba rigiditate si sa separe cele doua fronturi. Intre policarbonat si tabla, in zona de contact, cred ca o sa pun cate o fasie de garnitura audio ca sa nu permita vibratiile sau evacuarea aerului, iar placile le voi fixa cu piulite gen pop-nit pentru a le putea demonta daca e nevoie de acces ulterior.

This post has been edited by Trutiarex: 21 May 2018, 22:07


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 21 May 2018, 22:18
Post #94


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Mda, cred ca pe acolo pe undeva ar fi puterea reala.
Difuzoarele din ce stiu eu sunt de 4 ohm, iar dat fiindca tweeterele sunt in paralel, ar insemna 2 ohm pe canal. Iar subwooferul este de 1 ohm din ce stiu eu.
QUOTE
Panourile de policarbonat le voi monta pe partea din interior a usii, exclusiv in dreptul acelor decupaje din tabla ce iti permit sa ai acces la macara si la difuzor. La Coupe sunt imense si sunt acoperite de cate un capac de spuma, care nu ofera decat protectie impotriva umezelii, nefiind gandit sa aiba rigiditate si sa separe cele doua fronturi. Intre policarbonat si tabla, in zona de contact, cred ca o sa pun cate o fasie de garnitura audio ca sa nu permita vibratiile sau evacuarea aerului, iar placile le voi fixa cu piulite gen pop-nit pentru a le putea demonta daca e nevoie de acces ulterior.


Pai, eu personal astept niste poze. Ca m-ai facut curios.

This post has been edited by BigDaddyAdy: 21 May 2018, 22:20


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 21 May 2018, 22:46
Post #95


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




700 w rms stock pe Laguna Bose ? Ati fumat ceva interesant ? Eu am Bose pe masina si chiar am umblat in portbagaj la ele. Vorbiti din auzite sau care-i faza ? Macar stiti cum arata subwooferul scos si cat este difuzorul ? Dar ampliful l-ati vazut cat este si cabluri are ?
Difuzoarele au undeva la 20-25 rms fiecare. Nici nu ai de unde sa furnizezi 700 w putere rms. Amplificatorul ar trebui sa aiba putin mai mult + ceva pierderi ... 800 w . De unde ii iei ? Cablurile catre amplif si woofer sunt normale, ca cele de faruri, deci asigura un consum 55 - 75 w. Cablurile catre un amplif de 800 w arata altfel.
Am avut peste 700w pana acum cativa ani si stiu ce inseamna, dar Bose-urile astea sunt doar acceptabile si atat. Sunt un compromis intre pret si calitate, iar eu il apreciez.
Restul de discutii nu isi au rostul, visati la sute de W si sute de euro cheltuite degeaba.

al doilea avertisment pentru limbaj

This post has been edited by mars: 22 May 2018, 06:23


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 22 May 2018, 06:00
Post #96


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




marius 80 - lasa colegii sa discute constructiv te rog.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 May 2018, 06:27
Post #97


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




@marius80_eugen: BigDaddyAdy si Trutiarex au coupé-uri, la care sistemul e putin diferit. Daca nu-i lasi sa discute si continui in aceeasi maniera, avand in vedere ca ai deja doua avertismente, la al treilea intri in mod_preview.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 22 May 2018, 08:07
Post #98


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Bosele din Coupe e la fel ca cel cu ce am eu in Latitude. Au fost montate doar pe ele pentru ca au polita din spate rigida. Bosele din L3 hach si grandtour au altfel de amplificator si subwoofer. Posibil ca puterile sa fie similare, sau foarte apropiate.
Boxele nu au doar 20-25W fiecare, atat au boxele stock de pe L2 fara cabasse. Estimez boxele din usi cam la 45-50W. Subwooferul, cel putin cel de 8" montat pe coupe cam la 80-100W. Chiar daca vedeti magneti foarte mici pe difuzoarele in cauza, sa stiti ca magnetii sunt din neodim - cei mai puternici magneti.
Amplificatorul nu cred sa livreze mai mult de 30-40W pe difuzoarele din usi si vreo 80 in subwoofer, puterea nu este foarte mare, dar este cu distorsiuni foarte mici comparativ cu o unitate HU clasica pe integrat care poate sa livreze 25-30W la distorsiuni de 10%...adica galagie cu basul paraind. Aici e marea diferenta intre Bose si stock.
Daca facem un calcul: 40x4+80=240W la care se mai adauga difuzorul de centru din bord, dar ala e mic nu cred ca mai mult de 10-15W.

Ideea cu butil-aluminiu tapetat in usa este excelenta. Eu am facut asta la Laguna 2 si treaba se simte excelent, atat la muzica cat si la insonotizare fata de exterior.
Policarbonat in usi? In nici un caz! O sa iti zornaie la bass de zici ca ai pietre in usi, chiar daca il lipesti etans pe margini. Pentru a infunda acele decupaje din usi ai nevoie de ceva sificient de rigid, si cu o frecventa de rezonanta cat de mica, altfel o sa fie placa vibratoare dupa bass.
Mai bine te-ai gandi sa impregnezi cu fibra de sticla si rasina capacele actuale.

Numai bine!
Adrian


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 22 May 2018, 16:26
Post #99


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




mie mi-a astupat gaurile de acces / tehnice tot cu silent coat.
cand ai nevoie (in cazul lagunei 2 tot ai nevoie de acces la macaralele de geamuri) il desfaci si il pui la loc, nu e imposibil.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andri1940
post 22 May 2018, 19:33
Post #100


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.741
Joined: 23 March 08
From: Pitesti




QUOTE(AdR!@N @ 22 May 2018, 08:07)

Boxele nu au doar 20-25W fiecare, atat au boxele stock de pe L2 fara cabasse. Estimez boxele din usi cam la 45-50W. Subwooferul, cel putin cel de 8" montat pe coupe cam la 80-100W. Chiar daca vedeti magneti foarte mici pe difuzoarele in cauza, sa stiti ca magnetii sunt din neodim - cei mai puternici magneti.
Amplificatorul nu cred sa livreze mai mult de 30-40W pe difuzoarele din usi si vreo 80 in subwoofer,
*



BOSE nu este un sistem foarte puternic, dar foloseste difuzoare sensibile. Oricum HU tot pe integrate are amplificarea, deci 25-30W rms pe canal (nu prea poti sa scoti din 12V mai mult). Subwooferele din comert nu sunt deloc sensibile si de aceea au nevoie de amplificatoare puternice. Eu pe Laguna 2 am un subwoofer de 25 cm diametru, amplificat cu 300W reali si se aude decent.

Tineti minte ca pentru un plus de doar 3db, e nevoie de dublul puterii! 50W rms pentru subwoofer e o gluma buna, sunt suficienti doar la un sistem stock modest...


--------------------
Renault Laguna 2 1.8 16v Dynamique 2002
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 May 2018, 19:54
Post #101


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Tind sa cred, dupa mufele alea din poza, ca amplificatorul se ocupa de toate boxele din masina (coupé):

28063002R.jpg ( Size: 692.77k ) Number of downloads: 681


Cum arata sistemul si ce dimensiuni au boxele:

Bose.jpg ( Size: 302.82k ) Number of downloads: 709


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 22 May 2018, 20:00
Post #102


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Mars mi-ai sters un post degeaba. Stiu amplificatorul si despre puterea reala si era vorba de fapt. Laguna 3 indiferent de versiune, nu are 700 w in ea. Astept pe colegul care a afirmat asa ceva sa-si recunoasca greseala.
Pe difuzoare ce puteri scrie ?


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 May 2018, 20:08
Post #103


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Si o sa iti tot sterg, daca nu scrii la subiect. Dupa cum bine vezi, discutia nu te priveste si nu-ti datoreaza nimeni niciun raspuns. La o simpla cautare pe Google poti vedea ca nu apare nicio putere pe difuzoarele Bose.



--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
pishky
post 22 May 2018, 20:09
Post #104


rca Naspa


Group: Members
Posts: 3.517
Joined: 26 January 11
From: Constanta




desigur, tu, de fiecare data cand ai batut campii cu mult talent ai recunoscut greseala, si ai pus muuulta cenusa in cap desigur.


--------------------
Reno, dizel, ca nu-mi permit o benzina
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
AdR!@N
post 22 May 2018, 20:37
Post #105


Adrian


Group: Members
Posts: 1.167
Joined: 13 December 10
From: Timisoara




Amplificatorul de pe Bose de care am discutat eu și Mars ataca toate difuzoarele, inclusiv cele din usi.
Nu pot fi sigur ca nu am desfacut vreunul, dar la cât este de mare, sigurat are ridicator de tensiune ca amplificatoarele aftermarket. In cazul asta poate livra putere către boxe fără distorsiuni, de asta Bose se aude clar pana la volum maxim.


--------------------
Renault Latitude Luxury 2.0dCi CVA
Renault Laguna 2 - 1.9dCi 120CP, 333 333km+
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 22 May 2018, 20:55
Post #106


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Poate nu am fost eu destul de clar: Bose nu publica astfel de informatii despre niciun fel de difuzor sau sistem audio, intrucat nu le considera relevante. Asta e politica lor, punct. Cui nu-i convine, sa nu cumpere smile.gif.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 22 May 2018, 21:15
Post #107


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Scuza-ma Marius Eugen, am gresit.... Desi nu am afirmat ca aia e puterea lui, ci doar ca unii spun asta. Asta e, am fost mintit. Scuza-ma.

Apropos, schema de conectare pentru amplificatorul Bose pe CAN pentru amatorii de DIY.
Attached File  0281_A3.PDF ( 42.13k ) Number of downloads: 90




--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trutiarex
post 29 May 2018, 18:58
Post #108


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 November 17




Apropo de amatorii de DIY, e careva sa fi instalat sistemul Bose pe coupe si sa stie daca exista deja trase cablajele pentru usi, eventual de la unitatea din fata pana la amplificator?

Azi am avut putin timp si am desfacut partea din spate, de unde la anumite frecvente joase se aude un barait deranjant.
20180529_185158.jpg ( Size: 1.47mb ) Number of downloads: 628

Pentru cei curiosi, sa aveti o punga de brazi de plastic pentru fixarea fetei cand o montati inapoi, deoarece inevitabil se vor rupe din ei. Eu am gasit gata rupti vreo doi de cand s-au tras niste cabluri in spate pe vremea fostului proprietar.
20180529_185207.jpg ( Size: 599.82k ) Number of downloads: 592
20180529_185238.jpg ( Size: 591.08k ) Number of downloads: 562

Am descoerit ca nu foarte departe de nivelul maxim de volum, frecventele joase fac partea de jos a tablei sa vibreze cu tot cu rama de plastic pe care e montat difuzorul.
Maine am sa incerc un tratament cu Silent Coat sa vad daca se remediaza, teoretic incarcarea cu masa trebuind sa fie suficienta, deoarece suportul de plastic e bine nituit de metal si are si o garnitura de izolare.
Aici trebuie sa subliniez si parerea mea personala ca adaugand un woofer care sa acopere partea de joase, poti taia din start din HU nivelul frecventelor ce merg pe boxe sa le eliberezi de povara asta, teoretic reiesind un sunet mai clar la volum mare, un upgrade cu investitii financiare minime. smile.gif


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
BigDaddyAdy
post 29 May 2018, 20:28
Post #109


Membru autentic


Group: Members
Posts: 345
Joined: 1 August 11
From: Bucuresti




Din ce inteleg eu din schema electrica, nu ai cablajul pentru Bose decat daca ai Bose pe masina. Dar imi imaginez ca poti reruta niste cabluri.
De exemplu cablurile de la boxele spate care vin din fata de la HU, le poti folosi pe amplificatorul Bose pentru boxele fata si tragi alte fire de la Amplif la boxele spate, unde traseul este direct si mult mai scurt.
Inca nu m-am apucat sa demontez tot. Am gasit amplif de megane/Scenic, care se monteaza sub bord, deasupra torpedoului. Avantajul este ca nu mai trebuie sa trag atatea cabluri, ci doar unul pentru sub. Dezavantajul insa este ca trebuie sa trag fire mai groase pentru sub, eventual sa pun si un condensator pe sub.
Problema mea cea mai mare este ca gasesc destul de greu sub-ul. Am gasit mai repede de pe Audi, care are acelasi sub de la Bose, dar este cam dublu ca pret dintr-o prima estimare.


--------------------
Renault Laguna III Coupe GT 205TCe 2009 - B 666 BIG
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
strungariupaul
post 6 Jun 2018, 23:28
Post #110


Strungariu Paul


Group: Members
Posts: 13
Joined: 1 June 18




Este normal ca la AUX sa se auda mai incet decat la radio?


--------------------
Renault Laguna III 2012-2013 - BR95SPI
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
mars
post 7 Jun 2018, 04:50
Post #111


meow or never


Group: Moderatori
Posts: 7.257
Joined: 22 January 04




Si la a mea e la fel. Dar se aude mult mai clar pe AUX.


--------------------
Mercedes-AMG A 35 (2023)
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 14 Jun 2018, 14:09
Post #112


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Mă poate ajuta cineva,cum se montează modulul asta la radioul meu pun poza cu radio și modul,as dori să-l bag prin auxiliarul de la radio,mă poate ajuta cineva? Mulțumesc

Attached thumbnail(s)
mp3_decoder_MCLCIR_800x800.jpg ( Size: 77.94k ) Number of downloads: 119
IMG_20180528_WA0006.jpeg ( Size: 1.3mb ) Number of downloads: 93


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Jun 2018, 14:37
Post #113


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu inteleg ca prin AUX se baga semnalul analogic prin mufa jack stereo din : telefon, player extern, handsfree, ipad ...
Modulatorul stiu ca iti da din semnal digital, adica fisier mp3 in FM, adica prin unde radio, adica setezi o frecventa pe care sa emita acel modulator si aceeasi frecventa la radio la playerul auto si atunci auzi muzica din modulator. Bine ar fi ca pe acea frecventa sa NU fie nici un post de radio.
Personal nu inteleg cum bagi modulatorul prin AUX si de ce naiba sa mai folosesti un modulator auto daca bagi pe mufa AUX direct cablul din player sau telefon. Este clar ca prin cablu ai calitate maxima si fara pierderi sau interferente ...
Si la mine se aude putin mai incet de pe stick USB fata de radio sau CD, dar mai dau 2-3 clickuri si totul este ok. Conteaza mai mult calitatea decat puterea.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
iuly75
post 14 Jun 2018, 14:37
Post #114


Membru


Group: Members
Posts: 125
Joined: 13 January 07
From: IANCA




Banuiesc ca la acel modul ai primit si un cablu cu mufe jack la ambele capete? Daca da atunci aux la modul la un capat si dincolo aux la radio.


--------------------
RENAULT LAGUNA III Dynamique 1/2010 fara DPF - BR XX LDY
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Jun 2018, 14:51
Post #115


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Atunci de ce naiba sa mai folosesti modulatorul pe post de player si nu bagi direct de la mobil ??? (Asta daca nu ai USB din cate am inteles). Iti mai ocupa si portul de bricheta, se mai si incalzeste si playerul/decodorul mp3 nu se compara cu cel de la telefon.
Mai poti si prin BT direct de pe telefon, daca ai handsfree (eu stiam ca toate L3 au)... si calitatea este ok si fara cabluri, dar consuma repede bateria telefonului daca nu-l lasi conectat la incarcat.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
andru1973
post 14 Jun 2018, 15:01
Post #116


Membru autentic


Group: Members
Posts: 1.271
Joined: 8 December 14
From: nu conteaza




Faza e ca eu am radio (cred că din primele modele)am handsfree,și nu merge sa.pun muzica prin bluetooth decit telefonul sa vb,iar modulul asta nu e ca cele care le pui in brichetă și cauți frecvența și asculți,la radioul meu nu am usb și nici jack,are auxiliar,dar nu am nici o mufă (nu eram atât de fraier daca aveam jack sa bag telefonul prin auxiliar) cabluri la el am de alimentari și pentru al lega la boxe) am zis sa îl bag prin auxiliar sa nu anulez radioul,că radio merge bine cd MP3 la fel ,dar sa stau sa cumpăr CD-uri și să îmi fac muzică ,am zis sa montez modulul asta(daca merge)

<span class='edit'>14 Jun 2018, 14:42:</span>
Eu vreau mai mult pentru usb nu pentru radio nu pentru altceva decât pentru usb
Că să mă fac înțeles acest modul e compus din usb, radio ,și minisd card ,deci nu mă interesează radioul de la el cel mai mult USB SA pot pune memorie USB

This post has been edited by andru1973: 14 Jun 2018, 15:45


--------------------
renault LAGUNA 1 RT 2.0 LAGUNA 3 2.0 DCI 130CP fara DPF iulie 2008 expresion
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
marius80_eugen
post 14 Jun 2018, 17:25
Post #117


Membru autentic


Group: Members
Posts: 7.978
Joined: 9 December 05
From: Bucuresti




Eu recomand sa iei de la dezmembrari un player OEM care sa aiba si USB si apoi sa vezi cum il imperechezi/montezi. Ce vrei sa faci e pierdere de bani, timp, nervi, adaptari care in timp cedeaza ... si intr-un final si cu ceva pierdere de calitate audio si putere.


--------------------
Reno / de toate Reno 2003 - 2017
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 14 Jun 2018, 18:28
Post #118


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Merge montat modulul acela, colegu andru1973.
Ai pm pt mai multe detalii.


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Trutiarex
post 14 Jun 2018, 21:42
Post #119


Membru incepator


Group: Members
Posts: 45
Joined: 1 November 17




ORICE, dar orice modulator inseamna o scadere dramatica in calitatea sunetului ce il auzi in boxe. Da, vei putea pune muzica de pe usb, dar din cauza convertirii semnalului din digital in analog vei pierde foarte mult din frecventele mp3-ului ce vrei sa-l asculti.
Daca vrei sa nu te complici cu alt HU, iti recomand xcarlink/dmc/bluebird, in oricare varianta din cele trei.
Eu am varianta Bluebird, si efectiv e un mp3 player cat un pachet de tigari ce se leaga in spate la HU prin cablu de date si emuleaza cd changer-ul. Accepta USB si SD, iar cu un add-on chiar si bluetooth, iar calitatea e 10/10 deoarece nu ai pierderi.
Eu il folosesc pe un Audi de vreo 5 ani dar cu un cablu dedicat poti sa-l legi aproape la orice masina, merge impecabil si pretul e rezonabil daca nu vrei sa schimbi bordul. varianta mea recunoaste pana la 6 foldere cu cate 99 de piese in fiecare, deci incap aproape 600 de mp3-uri pe un stick sau card, iar acestea se pot schimba intre ele daca ai ceva discografie mai extinsa.


--------------------
Renault Laguna Coupe GT 2010
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dan22y
post 15 Jun 2018, 05:08
Post #120


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.501
Joined: 7 June 06
From: Wallendorf




Jucăria de mai sus, NU e modulator. E un player care printre altele...Are BT SD USB, are si parte de radio. Adică dacă îi pui amplificator e ca si un player de masina, doar ca e cat un pachet de tigari ca și dimensiuni.
Merge montat, eu am montat pe multe modele de masini, care au intrare AUX. Sunetul redat, este unul bun, NU se compară cu un modulare FM, care este cea mai proastă invenție după părerea mea. Fiind folosit la HU de pe Laguna, pe intrarea de AUX, unde nivelul de amplificare este mare, vă merge fără probleme. Binenteles ca nu Se va auzi ca de pe CD, insa strict comparativ cu modulatorul FM, e la ani lumina poate și aici nu mă înșel, la același nivel cu simulatoarele gen Xcarlink sau DMC


--------------------
R M 8 - HD
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
8 Pages « < 2 3 4 5 6 > » 
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

ETask
Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 20th April 2024 - 02:07
Dacia