Forum RENO.RO

Welcome Guest ( Log In | Register )

3 Pages  1 2 3 > 
Reply to this topicStart new topicStart Poll

Outline · [ Standard ] · Linear+

La cati km e bine sa schimbam uleiul si filtrul, Stiu la cat scrie in carte dar treaba sta altfel

laurentiu_206
post 9 Jul 2009, 22:50
Post #1


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 6 January 08




Intervalul de revizii e foarte variat. La motoarele diesel de exemplu, in Romania se schimba la 10k. Mai nou la 15k. In Franta la 30k. Peste tot ACELASI ULEI.
Argumente de genul ca aici e mai mult praf sau se merge f. mult in oras aglomerat pica deorece si in Paris, spre exemplu, exista un trafic infernal.
In plus, camera pistoanelor unse de ulei e complet etansa. Acolo nu ajunge deloc praful. Cu filtrul de aer si carburant, alta poveste, de acord.
Deci, analizand mai atent situatia, un motor pe o masina care ruleaza in Romania cam are aceleasi conditii ca si afara sau altfel spus, multe masini din vest au conditii ca aici.

Va invit la o discutie despre intervalul corect, sanatos pt. motor dar in acelasi timp fara a risipi banii.


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 105CP Privilege 2008 - B-505-SSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
crazybogdan
post 9 Jul 2009, 23:25
Post #2


Membru autentic


Group: Members
Posts: 402
Joined: 15 April 09
From: Bucuresti




eu am softul care imi zice sa schimb la 30.000 km uleiul si filtrele, dar am facut 15.000 si deja mi'am luat ulei si ma gandeam sa fac schimbul, desi in acesti 15k nu am avut pierderi deloc. astept si alte opinii


--------------------
am avut Megane2 1.9dci 2005 -
pe viitor BMW Z8...sper
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 10 Jul 2009, 08:44
Post #3


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




Eu am schimbat la fiecare 10000 Km ca asa era cand am cumparat eu masina in 2006. Acum am iesit din garantie si ma gandesc sa maresc putin intervalul (la 15000 Km), ca nu vad care este diferenta intre recomandarea lor de schimb la 10K respectiv 15K la acelasi tip de motor(dci 100 cp).


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 10 Jul 2009, 08:45
Post #4


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




La cât scrie in cartea ei...dar fiecare face ce vrea cu masina lui/banii lui..


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
cj98czh
post 10 Jul 2009, 08:54
Post #5


Membru de la Cluj ...


Group: Moderatori
Posts: 22.825
Joined: 27 March 06
From: Cluj-Napoca




QUOTE(crazybogdan @ 10 Jul 2009, 00:25)
eu am softul care imi zice sa schimb la 30.000 km uleiul si filtrele, dar am facut 15.000 si deja mi'am luat ulei si ma gandeam sa fac schimbul, desi in acesti 15k nu am avut pierderi deloc. astept si alte opinii
*




Nu ai nici un soft... aia este pur si simplu o atentionare setata de service... in mod sigur ai adus masina de afara.. acolo se schimba la 30.000 km...

Atentionarea asta o poti seta sa te bata la cap si fiecare 5.000 km daca vrei... cauta topicul dedicat in sectiunea Laguna si o sa aflii cum sa schimbi intervalul de atentionare...

Spor..

On topic... eu am schimbat la toate masinile la 10.000 sau 1 an... toate filtrele + uleiul...


--------------------
Ford Mondeo Titanium, bi-turbata, 2018 / Mazda 3 , 2018
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 10 Jul 2009, 09:38
Post #6


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Laurentiu, faci mai mult de 15-20 000 km pe an? ca daca nu, il schimbi la 1 an si gata.
Si in tarile alea cu interval de 30 000 sunt anumite situatii (mers din usa in usa, mediu prafuit) unde se recomanda injumatatirea intervalului de service (adica ulei, filtre, etc).


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
dandutulescu
post 10 Jul 2009, 10:20
Post #7


Membru autentic


Group: Members
Posts: 376
Joined: 8 March 07
From: Dambovita




Eu am facut un an de la ultimul schimb de ulei si am doar 3500km,ce imi recomandati sa-l schimb sau mai merge?


--------------------
megane sedane2 GPL logan laureat GPL 08 -
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 10 Jul 2009, 10:44
Post #8


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Eu am facut 7500 intr-un an. L-am schimbat cand mi-a aparut atentionarea.
Recomandarea mea e sa-l schimbi. In fond si la urma urmei e pana in 100 Euro cu tot cu filtru, manopera samd, daca-l schimbi tu sau gasesti vreun magazin care asigura si schimbul (am vazut ca exista asa ceva), nici acolo. O data pe an pentru o asemenea suma .... sa fim seriosi.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
M i h a i
post 10 Jul 2009, 10:47
Post #9


_______________________


Group: Members
Posts: 5.669
Joined: 12 September 06




dandutulescu>>schimba uleiul..nu crezi ca isi mai schimba si el proprietatile dupa 1 an?


--------------------
------ ------ ------
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diasul
post 10 Jul 2009, 10:56
Post #10


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 30 May 08




Eu la ultimul schimb am luat ulei Mobil 1 produs si ambalat in USA, la galon. Intervalul de schimb la acesta e recomandat a se face la 25.000. Reno daca ar putea ne-ar recomanda sa-l schimbam si la 5000, asa preventiv. dry.gif

This post has been edited by diasul: 10 Jul 2009, 10:57


--------------------
renault megane 1.5 DCI 80CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
clr
post 10 Jul 2009, 14:23
Post #11


Membru autentic


Group: Members
Posts: 2.728
Joined: 24 February 03
From: Bucuresti




Discutia aici nu era numai de km parcursi. Se refera la situatiile cand faci putini km pe an, cum e cazul unora dintre noi. Una e sa schimbi la 30.000 km, dar sa faci 45.000 pe an spre exemplu, iar cu totul alta sa schimbi la 15.000 km, pe care insa i-ai facut in ~3 ani. Nu-i chiar acelasi lucru.


--------------------
Ex Renault Megane 2003
Cand ai încercat totul si nimic nu a mers, citeste instructiunile de folosire

User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
solidconvert
post 10 Jul 2009, 14:33
Post #12


Donator


Group: Members
Posts: 3.247
Joined: 3 May 06
From: Bucuresti




QUOTE(clr @ 10 Jul 2009, 10:44)
Eu am facut 7500 intr-un an. L-am schimbat cand mi-a aparut atentionarea.
Recomandarea mea e sa-l schimbi. In fond si la urma urmei e pana in 100 Euro cu tot cu filtru, manopera samd, daca-l schimbi tu sau gasesti vreun magazin care asigura si schimbul (am vazut ca exista asa ceva), nici acolo. O data pe an pentru o asemenea suma .... sa fim seriosi.
*


Eu m-am referit la intreaga revizie care era bine daca costa 100 Euro dar din pacate costa mult mai mult... evident ca trebuie si asa recomanda toti producatorii auto sa schimbi la limita de Km sau la un an, dar eu fac intr-un an aprox 14000Km si nu prea imi convine sa schim la 10000Km cum am fost obligat pana acum din cauza garantiei.


--------------------
. . .
Audi A4 B9 S-tronic TFSI...
Gîndirea corectă vine din experiență. Experiența, la rîndul ei, provine din gîndirea greșită.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 11 Jul 2009, 11:01
Post #13


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Locuiesc in Franta si da in "cartile " lor asa scrie din 30k in 30k . Cand am schimbat uleiul la Renault in reprezentanta in Franta mecanicii mi-au spus ca e o prostie ... si mi-au recomandat la 15k maxim 20k. Nici ei nu respecta..."regulile".
P.S. Fac cam 50k 55k pe an .... drumuri lungi de cele mai multe ori ... pe autostrada.

This post has been edited by naighba: 11 Jul 2009, 11:03


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
spy_oh_joy1389
post 11 Jul 2009, 11:26
Post #14


Megane zen și un mare plimbăreț


Group: Members
Posts: 3.879
Joined: 28 August 08
From: Sibiu




de curiozitate: acolo in franta la celelalte marci de masini cat stii ca e intervalul de revizii? si cum ti s-au parut serviciile?
eu am depasit acum de curand 15000 si ma atentioneaza sa o duc la revizie si mai e un pic pana in august. Deci o sa o tratez cum ziceau mecanicii din franta sa schimb uleiul la maxim 20000. Acum nu se simte nimic, dar cine stie, de-alungul timpului...


--------------------
Renault 2 x Megane 4 GT&Zen ||2017||2016
Hanlon's razor: "Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity."
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
naighba
post 11 Jul 2009, 11:36
Post #15


Benzinar din mosi stramosi


Group: Members
Posts: 589
Joined: 27 February 07
From: Bacau (Ro) / Bar sur Aube (Fr)




Aveam eu un prieten care zicea ..."uleiul e sangele motorului" ... fiecare isi intretine masina cum poate. Habar nu am care sunt intervalele la alte marci. Referitor la servici se comporta ok si destul de rapid. Preturile pe masura ... de aproape 4 ori mai scump la manopera. Diferenta este ca la noi mai poti apela la diferite "subterfugii" tongue.gif ... piese second...piese cumparate din alta parte ... pe cand in Franta daca nu cumperi de la ei ... nu le monteaza ... si daca le monteaza nu ofera garantie. Ca proceduri de service ... daca ai un surub sarit ... si la el in "carte" scrie ca trebuie sa schimbi motorul ... ei schimba motorul ... nu ilocuiesc surubul. Sper ca m-am facut inteles biggrin.gif
Dar ce inseamna la noi 100 de euro si ce inseamna in Franta ...

Pentru userul care a postat anterior ... gandeste-te la diferentele de clima...praf...drumuri.
Eu daca plec cu masina plina de noroi pe autostrada cand ploua ... la destinatie zici ca am scos-o de la spalatorie.
Ideea cu uleiul si intervalul de schimb era ... nu cred ca un ulei mai are aceleasi proprietati la 30k ... ca la 15k

This post has been edited by naighba: 11 Jul 2009, 11:39


--------------------
Renault Laguna 3 GT 2.0T 4Control 2008
Laguna 2001 1.8 16v - Privilege
Clio 2002 1.4 16v - Privilege
Peugeot 206 1.4 HDI - Comercial
Solenza 1.4 MPI - Clima
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ssilviu
post 11 Jul 2009, 12:04
Post #16


F1 Man


Group: Members
Posts: 8.043
Joined: 11 June 04
From: Nicaieri




În unele țări intervalull de service e și la 45.000 de km sau 2 ani. Așa că dacă producătorul recomandă așa ceva, știe el ce știe. Nu riscă să-și bușească singur motorul și pe urmă să se pricopsească cu o faimă proastă.

Gândiți-vă că toate componentele motorului se construiesc cu toleranțe serioase. La fel și schimbul de ulei. Acesta trebuie să mențină niște performanțe în anumite limite în condiții foarte variabile. De la mersul în oraș bară la bară sau folosirea în mod race a motorului până la parcurgerea aceleiași distanțe în regim de autostradă la 2500 rpm. Toate sunt luate în calcul de producător. Chiar și faptul că deși el scrie în carte că în anumite condiții trebuie făcut schimbul mai des, nimeni nu prea face asta.

Știința a evoluat destul de mult. Așa cum de exemplu la formula 1 se pot scoate câțiva cai putere doar din ulei, așa și în extrema cealaltă, în materie de rezistență în timp lucrurile au evoluat destul de mult. Din păcate, din cauza intervalului de service foarte mic practicat de Renault până acum (din raționamente legate strict de profit după vânzare) dar și a performanțelor vechilor uleiuri sau a unor observații empirice antice (orice ulei în orice motor după 100 de km își schimbă culoarea, nu înseamnă că e prost) lumea încă mai crede că face un bine schimbând uleiul cât mai des. E adevărat, face un bine vânzătorilor și producătorilor de ulei.

De aceea eu zic că un schimb de 30.000 sau 2 ani de zile, cu uleiul potrivit este suficient. Dacă schimbi mai des nu faci decât să arunci banii pe fereastră. Nu obții performanțe mai bune, în nici un caz sesizabile, iar motorul din nou nu va ține mai mult, sau în nici un caz nu sesizabil.

Așadar, nu contest faptul că pe măsură ce trece timpul, uleiul se deteriorează și aduce cu el o scădere a performanțelor, însă consider că până la 30.000 de km ea e nesemnificativă. Și aici mă refer evident la motoarele astea obișnuite. Dacă vorbim de modele RS de exemplu, de performanță, acolo se folosesc uleiuri mai performante dar mai slabe ca rezistență decât cele folosite pe mașinile noastre și de aceea se vor schimba mai des.

This post has been edited by ssilviu: 11 Jul 2009, 12:14


--------------------
Renault Megane 2 GPL 2006
Renault Master 2
Renault Clio 4.1 1.2 EDC
Renault Clio 4.2 1.2 EDC
Dacia Dokker 1.6 SCE GPL
Dacia Logan 1.4 GPL
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiu_206
post 15 Jul 2009, 23:25
Post #17


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 6 January 08




Un raspuns excelent si bine argumentat ceea ce face ca logica mea sa nu fie eronata.
De aici se desprind 2 idei:
- nu faci rau motorului daca schimbi uleiul mai rar si viceversa - nu castigi nimic daca schimbi uleiul mai des, motorul merge la fel. E o gaselnita a producatorului sa mai castige ceva bani de la tine. 30k e ok pt. schimbarea uleiului de motor. Repet: baia de ulei si pistoanele sunt cu circuit inchis, acolo nu ajunge gram de praf deci conditii similare cu alte tari unde se recomanda revizia la 20 - 30k;
- uleiul se schimba la 2 ani, acesta pierzandu-si proprietatile initiale.

Fiecare isi intretine masina dupa cum vrea. Eu vreau o discutie logica care depaseste practica indoctrinata de RenoRo care e cam pusa pe jecmaneala de aceea apelez la cei care au cunostinte tehnice sa-si expuna parerea.

Haideti, va rog, sa ramanem on-topic si sa eliminam intrebari de genul e bine sa schimb uleiul la 7500, e bine sa schimb pneurile dupa 10k sau 50k si altele in genul.

This post has been edited by laurentiu_206: 15 Jul 2009, 23:29


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 105CP Privilege 2008 - B-505-SSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
diasul
post 16 Jul 2009, 09:01
Post #18


Membru


Group: Members
Posts: 128
Joined: 30 May 08




Foarte corecta si logica discutia. Binenteles ca uleiul lucreaza intr-un mediu aproximativ la fel indiferent de tara, mediul in care se gaseste fiind inchis. Daca e acelasi ulei care se foloseste si in Franta iar acolo se spune a se shimba la 30.000, nu vad absolut nici o problema sa-l schimb si eu la acelas interval.

This post has been edited by diasul: 16 Jul 2009, 09:01


--------------------
renault megane 1.5 DCI 80CP 2003
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 16 Jul 2009, 09:25
Post #19


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




Va cam inselati. In motor intra praf. Daca nu sunteti convinsi, scoateti filtrul de aer si uitati-va cu atentie la carcasa filtrului in zona de dupa acesta. Filtrul de aer nu e o masa compacta, e o sita care retine particulele mari, dar prin care trec particulele cu diametrul mai mic decat ochiurile sitei. Si mai ales, lasand la o parte degradarea proprietatilor de ungere in timp, in ulei ajung si reziduuri solide rezultate prin arderea carburantului, iar asta depinde si de calitatea acestuia din urma. Apoi nu tot uleiul este trecut prin filtrul de ulei inainte de a reintra in circuitul de ungere. Tolerantele componentelor sunt valabile la motorul cald. De ce credeti ca recomanda orice producator injumatatirea parcursului intre schimburi in cazul circularii preponderent in oras, sau pe drumuri cu mult praf?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 17 Jul 2009, 14:18
Post #20


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Uleiul de motor nu se schimba, doar se completeaza daca e nevoie.
Vazusem eu un rover ajuns la 100 000 km dupa teoria asta.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
laurentiu_206
post 17 Jul 2009, 23:54
Post #21


Membru incepator


Group: Members
Posts: 76
Joined: 6 January 08




19vik gresesti. Nu stiu sa explic foarte tehnic dar motorul are 2 zone: camera de ardere unde combustibilul se amesteca cu aer si produce explozia care impinge pistoanele si cea de-a 2-a pistoanele cu arborele cotit sunt unse de ulei. Intre cele 2 nu exista corespondenta - uleiul nu se amesteca cu aer sau combustibil.
N-am pus in discutie filtrul de aer. Sunt total de acord ca trebuie schimbat la 10k dupa cum recomanda RenoRO.


--------------------
Renault Megane 1.5 dci 105CP Privilege 2008 - B-505-SSS
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
ThunderRa
post 18 Jul 2009, 05:59
Post #22


posesor posedat


Group: Members
Posts: 412
Joined: 8 April 05
From: Piatra Neamt




Eu schimb uleiul e doua ori pe an, primavara si toamna, indiferent de numarul de km. Pentru cei interesati sa demonteze unele elucubratii care au fost scrise pana acum, va recomand link-ul acesta: http://www.carbibles.com/engineoil_bible.html


--------------------
Renault Megane Sedan 2.2 2008 - Lux Privilege 1.6 16v - NT-23-DAC
Dacia MCV Laureat 1.6 16v recolta 2007
http://radunastasa.com
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
19vik
post 27 Jul 2009, 11:34
Post #23


Membru


Group: Members
Posts: 2.948
Joined: 23 October 07
From: Bucuresti




laurentiu_206: camera de ardere nu e perfect etansa, asta ar fi ideal... din pacate, la orice motor, fie si nou, o mica parte din gazele arse (sau mai mare, depinde de uzura) scapa pe langa segmentii pistoanelor, vezi ca exista si sistem de recirculare a gazelor (de ardere) din carterul motorului, adica de sub pistoane... daca nici asta nu crezi, pune un dop pe recirculare si ai sa vezi cum creste presiunea usor usor pana iti arunca joja afara, de unde creste presiunea acolo, cand un piston urca, altul coboara, tot timpul e volum constant? Apoi de ce crezi ca se innegreste uleiul in cateva mii de km si mai repede la diesel?


--------------------
Renault Megane 2.1 Sedan 2005/1.6 16v Expression
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
jupit3r
post 27 Jul 2009, 13:19
Post #24


Membru


Group: Members
Posts: 167
Joined: 15 November 08
From: Bacau




The point I'm trying to make is that the optimum time for changing oil ought to be related to a number of factors, of which distance travelled is probably one of the least important in most cases. Here is my selection in rough order of importance:

1Number of cold starts (more condensation in a cold engine)
2Ambient temperature (how long before warm enough to stop serious condensation)
3Effectiveness of crank case scavenging (more of that anon)
4State of wear of the engine (piston blow-by multiplies the problem)
5Accuracy of carburation during warm-up period (extra gook produced)
6Distance travelled (well, lets get that one out of the way)


deci nu distanta e prima ca importanta in schimbarea uleiuli...si in nici un caz schimbi uleiul anual cu toate ca nu ai mers cu ea ...scrie undeva pe site ca uleiul are perioada de valabilitate (in care nu isi schimba consistenta)3-5 ani ...acum banuiesc ca nu a fost cumparat in ultimul an de viata...


--------------------
renault megane 2 bicorp 1.6 16 v 2003 - BC 86 BRO
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
einstein1984
post 28 Jul 2009, 12:14
Post #25


fan Dacia


Group: Members
Posts: 19.774
Joined: 12 November 05
From: Bucuresti




Da , insa una e ulei curat sigilat in sticla si alta e uleiul in motor expus oxidarii si amestecat cu acizii si hidrocarburile de prin motor.


--------------------
daca nu ai o toyota 4X4,ai gresit masina - negru pe alb
"Popa Nan e-o stradă-nspre Hala Traian
De la Foișor până-n Piața Vitan"
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 5 Aug 2009, 23:42
Post #26


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




Eu personal fac revizia din 15 in 15.000 de cand am masina si sincer, nu-mi pare rau. Eu nu sunt genul de om care are grija de masina intr-un mod obsesiv si meticulos, dar prefer sa fac reviziile la timp.

De mentionat ca masina mea se apropie de 200.000 km intr-un viitor destul de apropiat si nu am schimbat nimic la ea decat consumabile. Masina merge ok si apropo, am acelasi ambreiaj, vad pe aici ca unii il schimba ca pe distributie... Nu stiu cum reusesc...

Sa fie noroc, sa fie faptul ca totusi nu m-am zgarcit ca altii si am fost tot timpul la revizii, nu stiu, dar eu ma simt mai bine facand totul la timp... Macar atat biggrin.gif

Dar, ramane la latitudinea fiecaruia sa faca reviziile cand vor. Daca le faceti din 40 in 40.000, treaba voastra.


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
zugry
post 6 Aug 2009, 12:00
Post #27


Membru


Group: Members
Posts: 169
Joined: 5 December 07
From: Galati, Romania




@ Alex: 200.000km? woaw! si eu ma gandeam sa fac buy-back la cei 69.262km...
Retoric: si, mai merge? Bune masini Meganele astea...

Privitor la OIL, eu l-am schimbat la 10.000, conform recomandare Renault RO, acum am iesit din garantie si o sa trec la 15.000 ca si interval. Daca mai apuca si nu fac buy-back... biggrin.gif
Si merge ca unsa... indifernet ca am urca la Piatra Arsa cu ea, am traversat Ojdula sau am fugit pe autostrazile europene la temperaturi intre -28 si +45.

Vivat Renault!


--------------------
Renault Megane 3 Sport Tourer GT Line 1,5 dCi 110CP - aprilie 2015 - de Bucuresti... :)
Renault rulez...
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
$$ilvviu
post 6 Aug 2009, 12:09
Post #28


Membru autentic


Group: Members
Posts: 5.882
Joined: 6 January 07
From: Roman/NT




QUOTE(cj98czh @ 10 Jul 2009, 09:54)
Nu ai nici un soft... aia este pur si simplu o atentionare setata de service... in mod sigur ai adus masina de afara.. acolo se schimba la 30.000 km...

Atentionarea asta o poti seta sa te bata la cap si fiecare 5.000 km daca vrei... cauta topicul dedicat in sectiunea Laguna si o sa aflii cum sa schimbi intervalul de atentionare...



Eu nu am reusit sa modific atentionarea setata la 30 000 km.


--------------------
Renault Laguna Initiale 2002 - NT-97-SLR
Suzuki Samurai 1983 NT-99-SZK
VW Golf 1.9TDI 2001 NT-99-FIX
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
Meghitzanul
post 6 Aug 2009, 16:27
Post #29


***** 4 ISOFIX


Group: Members
Posts: 1.619
Joined: 10 January 05
From: Bucuresti




eu ma gandesc asa: merg f des prin Bucuresti si ca sa parcurg 100km sa zicem, pornesc motorul de 10 ori, cu pauzele de rigore dintre functionari, timp in care motorul se raceste
neamtul spre deosebire de mine, porneste aceeasi masina o singura data sau de doua ori ca sa parcurga aceeasi distanta de 100km
se stie deja ca cea mai mare uzura, motorul (si implicit uleiul) o capata la pornirile la rece..
tragand concluziile de rigoare, cine va avea uleiul si motorul mai uzat, eu sau neamtul?
in opinia mea cred ca asta e cel mai semnificativ factor care conteaza in uzura uleiului si a motorului si apoi e praful si ce mai vreti voi...


--------------------
VW Passat Variant 2.0TDI 170cp DSG 2008
Audi A3 Sportback 2.0TDI 140cp DSG 2008
ex Renault Megane 1.6 16v 2004
Alan 42 + Sirio Turbo 2000 / Alan 42 + Sirio Turbo 1000
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
A l e x
post 6 Aug 2009, 16:31
Post #30


Showing the fangs of rage


Group: Moderatori
Posts: 5.413
Joined: 28 May 06




zugry : Merge foarte bine si nici macar n-are greierasi. Incuietorile mai fac figuri dar un tratament rapid cu wd.40 pe an si se linistesc. wink.gif


--------------------
. . .
No remorse, no repent.
User is offlineGalerie FotoPM
Go to the top of the page
+
3 Pages  1 2 3 >
Reply to this topic Topic OptionsStart new topic

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:
 

Lo-Fi Version  Harta site  Parteneri  Jocuri online  Curs Valutar  HRH Haine din lana merinos Time is now: 29th March 2024 - 03:50
Dacia